Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Gdzie oddać krew?  (Przeczytany 3975 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Psiara

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1816
    • WWW
Gdzie oddać krew?
« : 2005-09-12, 20:56 »
Słuchajcie, mam pewien pomysł. Chcę pojechać z moim Pazurkiem, żeby oddał swoją krew i jeździć tam co jakiś czas ;). Tylko mam kilka pytań:
1. Gdzie na dolnym śląsku, jak najbliżej Wałrzycha jest takie miejsce gdzie może psiak oddać krew? Czy może u weta?
2. Czy to może być w jakimś stopniu niebezpieczne dla mojego psa?
3. Co ile można powtarzać oddawanie krwi?
4. Jakie są grupy krwi u psów?

Proszę o odpowiedzi ;). Wiem ze był juz temat o oddawaniu krwi ale mi chodzi o rady a nie o samo pytanie kto oddawał krew ;).
« Ostatnia zmiana: 2005-09-12, 22:04 autor Psiara »
Zapisane
Czy jest cos lepszego od teriera? Oczywiście! Dwa teriery!

Odcięta od neta na czas nieokreślony :( Kocham was i nigdy nie zapomnę :( Zawsze byliście moją drugą rodziną... :(

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Gdzie oddać krew?
« Odpowiedź #1 : 2005-09-12, 21:47 »
hmm... oddać krew? masz na mysli badanie, czy chcesz żeby twój pies był dawcą?

jesli chodzi o badanie to:
1. jakikolwiek wet.
2. nie
3. badania robi się zwykle jeślicoś psu jest
4. wyliczać by można i wyliczać (tzn. nie ma czegoś takiego jak grupy u ludzi - jakoś to się nazywało, nie wiem jednak jak - jednak sporo tego jest i nie jest do końca zbadane)

jeśli chodzi o dawstwo to:

1. nie mam zielonego pojęcia. niewielu wetów potrafi pobierać krew w ten sposób.
2.ani troche. (o ile nie ma anemii oczywiście)
3. hmmm trudno to nazwac badaniem - krew jest badana owszem. jednak jeśli nic się nie dzieje to nawet się o wynikach nie dowiadujesz - pobiera się raz na miesiąc
4. jak wyżej.

no i jeśli chodzi o oddawanie krwi to pies musi ważyc powyżej 26 kg.
2.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

Psiara

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1816
    • WWW
Odp: Gdzie oddać krew?
« Odpowiedź #2 : 2005-09-12, 22:07 »
buuu :( to konieczne zeby wazył wiecej niz 26 kg :( i pewne? :( Pazur w tajkim razie jest za mały :( ma 9/10 kg :(
Zapisane
Czy jest cos lepszego od teriera? Oczywiście! Dwa teriery!

Odcięta od neta na czas nieokreślony :( Kocham was i nigdy nie zapomnę :( Zawsze byliście moją drugą rodziną... :(

Forum Zwierzaki

Odp: Gdzie oddać krew?
« Odpowiedz #2 : 2005-09-12, 22:07 »

Ola14

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3582
Odp: Gdzie oddać krew?
« Odpowiedź #3 : 2005-09-12, 22:36 »
Ja też bym z chęcia oddała krew mojego psa, zeby byc moze uratować innego :) ale gdzie takie cos jest w Gdańsku?

Lukas jest zdrowy, waży zdecydowanie ponad 26kg :)
Zapisane
"Każdy błąd kobiety jest winą mężczyzny" :>

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
Odp: Gdzie oddać krew?
« Odpowiedź #4 : 2005-09-12, 22:41 »
Trapciu też... ale na razie się boję... muszę go doprowadzić do lepszego stanu psychicznego... bo póki co za duży sters...
Pazur tak mało waży? Przecież on spory jest, myślałam, że więcej... Jak mój waży około 27-29, a jest wielkości husky (kościstego)...
Zapisane

Psiara

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1816
    • WWW
Odp: Gdzie oddać krew?
« Odpowiedź #5 : 2005-09-13, 08:17 »
Pazur ma 42 centymetry i jak go ostatnio ważyłam miał 9 kg. Na zime zwykle tyje do 10-11... A przeiez i tak ma mnostwo miesni tłuszczyku ikawał chłopa z niego :lol: grubasek mój kochany :lol:
Zapisane
Czy jest cos lepszego od teriera? Oczywiście! Dwa teriery!

Odcięta od neta na czas nieokreślony :( Kocham was i nigdy nie zapomnę :( Zawsze byliście moją drugą rodziną... :(

Kola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3331
  • Nic nie dzieje się przez przypadek
Odp: Gdzie oddać krew?
« Odpowiedź #6 : 2005-09-13, 15:42 »
mój Oliver waży z 8 kg. choć prz jamnikach pisze więcej.... A Igor ponaed 50 :lol:, ale on by się bał, nie chce go narażać na stres
Zapisane

Labradorka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2221
Odp: Gdzie oddać krew?
« Odpowiedź #7 : 2005-09-13, 15:53 »
Jak będę mieć psa, na pewno odda krew, chyba że będzie chory czy mały. Ja także będę oddawać ;)
Zapisane

Fatty

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 14182
  • Tyle Twojego zostało z nami.
    • WWW
Odp: Gdzie oddać krew?
« Odpowiedź #8 : 2005-09-13, 16:22 »
mój grubcio 32 kg więc pod tym względem sie kwalifikuje... ale jest wielkie ALE : nie darzy sympatią weterynarzy :P , zwykle w takich sytuacjach chyba adrenalinka dodaje mu jeszcze więcej siły - wierciłby się i wyrywał :? Nie dla niego rola honorowego dawcy krwi :(
Zapisane
Never give up hope,
if someone burst your bubble
mix up some more soap.

Forum Zwierzaki

Odp: Gdzie oddać krew?
« Odpowiedz #8 : 2005-09-13, 16:22 »

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Gdzie oddać krew?
« Odpowiedź #9 : 2005-09-13, 18:44 »
To żeby ważył powyżej 26 kg. to konieczność - ze względu na to że większy pies lepiej znosi utrate pól litra krwi (znaczy się - większy pies tego nawet nie zauważa)

do tych którzy twierdza że pies będzie się bał, wyrywał itp - jeśli pies się boi to dobrze - przynajmniej "zesztywnieje" ze strachu na stole, to że pies nie cierpi wetów - jeden z moich nienawidzi wszystkiego co zyje (obcego) i jakoś się go utrzymuje (jeden ze spokojniej leżących na stole)  Ferris - z tej lecznicy pamięta wszystko co najgorsze (tzn - operacje - dwie, budzenie się w samotnosci itp)z początku nie chciała nawet wejść przez prog - teraz już nie ma z tym kłopotów.

co do trzymania jeszcze - do przytrzymywania psa na stole są potrzebne co najmniej dwie osoby - u mnie rekordem było 6
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

golden(ka)

  • *
  • Wiadomości: 5987
Odp: Gdzie oddać krew?
« Odpowiedź #10 : 2005-09-13, 18:48 »
A ile zazwyczaj od goldena się pobiera krwi? Może Alga zostanie dawcą- za karę :;p:
Zapisane

Fatty

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 14182
  • Tyle Twojego zostało z nami.
    • WWW
Odp: Gdzie oddać krew?
« Odpowiedź #11 : 2005-09-13, 18:51 »
mój nie sztywnieje ze strachu ... diabeł w niego wstępuje :diabolik: i całym soba mówi "łapy precz!" ... do obcych nie ma nic pod warunkiem,że go nie dotykają... Dlatego często u weta był traktowany "głupim jasiem" ... w każdym razie ja sobie jego w sytuacji oddawania krwi nie wyobrażam :?
Zapisane
Never give up hope,
if someone burst your bubble
mix up some more soap.

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Gdzie oddać krew?
« Odpowiedź #12 : 2005-09-13, 18:58 »
fatty - nawet sobie nie wyobrażasz jak u mnie wyglądalo trzymanie psa - dominanta, ważącego 75 kg, który nienawidzi obcych - , wiesz, też nie wyobrazałam sobie oddawania przez niego krwi - jednak zaryzykowaliśmy, dało się go utrzymać, i teraz za kazdym następnym razem jest spokojniejszy...


Data wysłania: 2005-09-13, 17:55
goldenka = od każdego psa pobiera się pół litra - stąd ograniczenie wagowe. teoretycznie jest też niby cos takiego że pies ma mieć powyzej 9 miechów i poniżej 8 lat - jednak nie sprawdza się to - najważniejsza jest kondycja psa, nie wiek (dodatkowa zaleta oddawania - ma się darmowe badania krwi - czyli jeśli cosik zaczynałoby sie dziac z wątrobą czy czymś innym od razu się dowiemy)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

Nanami

  • Gość
Odp: Gdzie oddać krew?
« Odpowiedź #13 : 2005-09-13, 19:38 »
Wątek o oddawaniu krwi przez psy :mrgreen:
http://www.zwierzaki.org/index.php/topic,13936.0.html

I rozwiniecie tematu o oddawaniu krwi...
http://www.psy.pl/?O=3437
Zapisane

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Gdzie oddać krew?
« Odpowiedź #14 : 2005-09-13, 19:45 »
skoro tak, no to strona tych którzy zapoczątkowali oddawanie krwi przez psy http://www.psia-krew.pl/
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

Forum Zwierzaki

Odp: Gdzie oddać krew?
« Odpowiedz #14 : 2005-09-13, 19:45 »

ssgosiass

  • Gość
Odp: Gdzie oddać krew?
« Odpowiedź #15 : 2005-09-13, 20:05 »
Jakiś czas temu się zastanawiałam nad tym.
Miło by było mi życ z myslą : '' Dzisiaj uratowałysmy pieska''.
Muszę troszke o tym pomyslec, dostac zgodę od rodizców.
Zapisane

Robal

  • Gość
Odp: Gdzie oddać krew?
« Odpowiedź #16 : 2005-09-13, 20:16 »
oddawanie krwi... hm to chyba tez jak u ludzi..trzeba regularnie "oddawac"krew...poniewaz cisnienie krwi wzrasta i przez to moga byc komplikacje...
Zapisane

Nanami

  • Gość
Odp: Gdzie oddać krew?
« Odpowiedź #17 : 2005-09-13, 20:26 »
GRUPY KRWI
U psów wyrózniamy 8 grup krwi. Możemy spotkać się ze starym nazewnictwem lub tez nowym poszczególnych grup krwi. W chwili obecnej uzywa się nazwy DEA (dog erytrocyte antigen). I tak mamy:
DEA1.1 - stara nazwa A1 - częstotliwość występowania u psów 40-60%
DEA1.2 - stara nazwa A2- częstotliwość występowania u psów 10-20%
DEA3 - stara nazwa B - częstotliwość występowania u psów 5-20%
DEA4 - stara nazwa C- częstotliwość występowania u psów 85-98%
DEA5 - stara nazwa D- częstotliwość występowania u psów 10-25%
DEA6-stara nazwa F- częstotliwość występowania u psów 98-99%
DEA7 - stara nazwa Tr- częstotliwość występowania u psów 10-45%
DEA8 - stara nazwa He- częstotliwość występowania u psów 40%
Generalnie w odróznieniu do kotów u psów nie stwierdzono specjalnej zaleznośc rasy i gupy krwi.Oznaczania dokonuje się lab. analitycznych
Zapisane

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Gdzie oddać krew?
« Odpowiedź #18 : 2005-09-14, 13:19 »
robal - nie trzeba regularnie, chociaz dobrze by było, moje oddają mniej więcej co miesiąc - z tym że jesli amy czas (pobierane trwa okolo 15 minut - a my z 8 jeździmy) jeśli czas się nie znajdzie to nie jedziemy...
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.107 sekund z 30 zapytaniami.