Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: chcialabym miec szynszyla ;)  (Przeczytany 7000 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

natalija

  • *
  • Wiadomości: 4
chcialabym miec szynszyla ;)
« : 2011-03-25, 13:17 »
Chciałabym kupić sobie szynszyla ale najpierw musze się coś o tym zwierzaku dowiedzieć prosze o pomoc .. ;)
Zapisane

salenne

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 19
  • Branża zoologiczna
Odp: chcialabym miec szynszyla ;)
« Odpowiedź #1 : 2011-03-31, 23:42 »
Bardzo dobrze, że najpierw się chcesz dowiedzieć, a potem kupić zwierzaka :)
Jeśli chodzi o szynszyle to przede wszystkim musisz sobie zdać sprawę z tego, że to nie jest zwierzątko żyjące 2-3 lata. Decydując się na takiego pupila decydujesz się na wiele, wiele wspólnie spędzonych lat. Zastanów się dobrze, czy zwierzątko w końcu Ci się nie znudzi :)

Pierwsza sprawa to klatka. Duża, jak największa. Takie zupełnie minimalne wymiary to dł. 80cm, szer. 45cm, wys. 80cm, aczkolwiek idzie za tym zasada, że im większa, tym lepsza. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest połączenie kilku klatek :) Lokum szynszyli musi oczywiście posiadać półeczki, żeby zwierzak miał gdzie sobie kicać. Spędzają one niewiele czasu na dnie klatki, więc jako podłoże idealnie nadaje się granulat. Wyposażenie to oczywiście przede wszystkim miseczka na pokarm - polecam takie z obręczą do zawieszenia na klatkę (szylki lubią rzucać miseczkami) i oczywiście poidło z wodą. Jako domek fajnie zastosować budkę lęgową dla ptaków, trzeba tylko wyciąć większe wejście. Taką budkę można zawiesić w klatce i eliminuje to problem przewracania domku - sprawdza się idealnie. Poza tym można w miarę możliwości posiadania naprawdę dużej klatki wstawić jakąś grubą gałąź do obgryzania i wspinaczki, zawiesić hamak - to już zależy od wizji właściciela :)

Jako jedzonko - oczywiście mieszanka przeznaczona dla szynszyli i oczywiście jak najlepszej jakości. Można urozmaicać pokarm suszonymi ziołami, siankiem, suszonymi owocami (ale te sporadycznie). Oczywiście zapewniamy zwierzątku stały dostęp do świeżej wody w poidle.

Piasek. To bardzo ważna rzecz. Pomaga on szynszylom utrzymać futerko w nienagannym stanie. Pojemnik na piasek powinien być na tyle duży żeby szynszyla miała możliwość "obkręcania" się w nim swobodnie i na tyle wysoki żeby piasek się nie wysypywał podczas kąpieli. Wiem, że w sklepach i w internecie są dostępne kąpielówki dla szynszyli, aczkolwiek jako takowa może posłużyć po prostu większa miseczka :)

Jeśli chodzi o zachowanie to przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że szynszyla to zwierzątko o aktywności nocnej. Całe dnie przesypiają, w nocy natomiast potrafią narobić niezłego hałasu. Jeśli klatka stoi w pokoju, w którym ktoś śpi to trzeba się przygotować na nieprzespane noce... i po prostu przyzwyczaić do odgłosów.
Ważną sprawą jest też to że decydując się na takiego zwierzaka warto wziąć pod uwagę albo późniejsze zakupienie towarzystwa dla naszej szynszyli albo od razu kupić dwie. Jest to zwierzątko niezwykle towarzyskie i potrzebuje kontaktu z drugą istotą i choćbyśmy się nie wiem jak starali to nie zastąpimy naszemu przyjacielowi drugiej szynszyli :)

To tak z grubsza na początek. Proponuję poszperać w internecie i poczytać strony o hodowli szynszyli :) I dobrze się zastanów czy na pewno chcesz mieć takiego zwierzaka ;)
Pozdrawiam
Zapisane
"Obcując z kotem, człowiek ryzykuje jedynie to, że stanie się wewnętrznie bogatszy."
Colette

anita92

  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: chcialabym miec szynszyla ;)
« Odpowiedź #2 : 2011-04-27, 16:43 »
Samica szynszyla jest nieco większa od samca. Prowadzi ona nocny tryb życia. Należą do bardzo żwawych zwierząt i są bardzo skoczne. Nie lubią, gdy są brane na ręce. Jeśli kupisz szynszyla to najpierw trzeba mu dać przez kilka dni spokój, aby się przyzwyczaił do nowego otoczenia i domowników. Nie należy przy nim wykonywać żadnych gwałtownych ruchów gdyż może się on bronić i wtedy stanie na tylnych łapkach i obsiusia. Szynszyla musi mieć dużo miejsca na bieganie gdyż, aby dobrze się czuła wymaga dużej dawki ruchu.

Forum Zwierzaki

Odp: chcialabym miec szynszyla ;)
« Odpowiedz #2 : 2011-04-27, 16:43 »

marek13131

  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: chcialabym miec szynszyla ;)
« Odpowiedź #3 : 2011-08-17, 22:41 »
Szynszyle są naprawdę świetne, ale trzeba o nie dbać bo długo żyją.
_________
Sprawdź najnowszy ranking karm.
Zapisane

karolink@

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 17
Odp: chcialabym miec szynszyla ;)
« Odpowiedź #4 : 2011-12-03, 16:25 »
mój kuzyn ma szynszyla bardzo na niego uważa poniewaz on moze ugryżć kaiedy staje na łapach wykarmienie go jest proste marchewka orzechy trawa i często musi pobiegać
Zapisane

Amira

  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: chcialabym miec szynszyla ;)
« Odpowiedź #5 : 2012-01-12, 16:38 »
Ojjj szynszylki potrzebują dużo uwagi i miłości,sama mam dwie samiczki i wiem co to znaczy. Chociaż jak jest już druga to nawet mniej mogę czasu z nimi spędzać,bo jedna nie czuje się samotna. Są prze ukochane i zabawne  :) Moje uwielbiają skakać po całym domu,są w klatce jedynie jak śpią i się załatwiają. Uwielbiają suszoną śliwkę,winogrono,suszone kwiaty malwy,pistacje...Jeśli nie będziesz często wypuszczać szynszylki z klatki,to kup jak największą i najwyższą,żeby miała gdzie rozruszać łapki. Najlepiej jak w klatce będziesz miała drewniany domek lub hamaczek gdzie będzie malutka spać  :P spory kawałek drzewka np.gruba gałąź brzozy - uwielbiają go obgryzać i wspinać się po nim. Nie zapomnij o regularnej kąpieli w pyłku dla szynszylek,najlepiej codziennie,max.co 3 dni ( czyszczą w ten sposób futerko - będzie mięciutki i miłe w dotyku ). Warto pamiętać,że gryzonie te są zwierzątkami nocnymi,przeważnie cały dzień śpią, dopiero wieczorem zaczynają buszować. Trzeba przemyśleć dokładnie kupno tego zwierzaczka,bo żyje ono w dobrych warunkach nawet ok.15 lat...
Zapisane

Demifari

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 185
Odp: chcialabym miec szynszyla ;)
« Odpowiedź #6 : 2012-07-14, 21:31 »
Temat może dawno pisany ale nie mogę się powstrzymać odnośnie postu karolinki. Szynszylom pod żadnym pozorem NIE MOŻNA dawać żadnych mokrych pokarmów typu marchewka, trawa itp Wszystko czym je karmimy powinno być suszone bo czyli suszone jabłka, suszoną marchewkę, suszone zioła itp :) Po prostu ich układ pokarmowy jest przystosowany do tego typu jedzonka :)
Zapisane

niki00

  • *
  • Wiadomości: 1
    • WWW
Odp: chcialabym miec szynszyla ;)
« Odpowiedź #7 : 2012-11-02, 12:30 »
Ja mam 2 szynszyle, są kochane. Szynszyle nie  smierdzą, nie lubią być głaskane, potzrebują dużo ruchu, są bardzo delikatne i hałasują w nocy

________________
polska holandia przewozy
Zapisane

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: chcialabym miec szynszyla ;)
« Odpowiedź #8 : 2012-11-02, 16:15 »
Moim zdaniem są dość mało kontaktowe. Wole juz swinki morskie :)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

Forum Zwierzaki

Odp: chcialabym miec szynszyla ;)
« Odpowiedz #8 : 2012-11-02, 16:15 »

Demifari

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 185
Odp: chcialabym miec szynszyla ;)
« Odpowiedź #9 : 2012-11-03, 23:17 »
Szynszyla owszem nie jest zwierzątkiem które można głaskać tulić itp ja dostałam pierwszego na urodziny i tak rozpoczęła się moja przygoda i zamiłowanie do tych kuleczek :) Obecnie mam trzy dwóch chłopców i jedna dziewczynka i każdy z nich ma inny charakterek :>
Zapisane

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: chcialabym miec szynszyla ;)
« Odpowiedź #10 : 2012-11-04, 15:28 »
To fakt- sa śliczne :)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

Alicja22

  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: chcialabym miec szynszyla ;)
« Odpowiedź #11 : 2012-12-18, 14:51 »
Szynszyle są bardzo fajne i miłe, ale jednak wymagają sporo opieki i często są z nimi problemy (chorują, a przynajmniej moje dwa szynszyle ciągle chorowały). Ale moim zdaniem warto się zdecydować na takie zwierzątka, bo są pocieszne.
Zapisane

Demifari

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 185
Odp: chcialabym miec szynszyla ;)
« Odpowiedź #12 : 2012-12-27, 01:47 »
Szynszyle przede wszystkim powinny mieć odpowiedni pokarm, najlepiej dobry jakościowo bo te tanie nie zawsze są odpowiedni zbilansowane i tylko szkodzą. Smakołyki typu rodzynki, orzechy, słonecznik itp powinny dostawać na prawdę sporadycznie bo po prostu im szkodzą.
W każdej domowej aptece przy szylkach przyda się bezo-pet to pasta która chroni brzuszek tworząc śliską warstwę na żołądku a szylki przeważnie ją uwielbiają :)
Poza tym są tą zwierzątka, które źle znoszą przeciągi, wtedy zazwyczaj chorują. Mam 3 szylki nie ma z nimi częstych problemów zdrowotnych, jeden kiedyś był przeziębiony ale to była wina przeciągów przyszła wiosna ja zachwycona otworzyłam okno a nie pomyślałam żeby klatkę przenieść,skończyło się przeziębieniem Pusia ale na szczęście trafiłam na bardzo dobrą Panią weterynarz :) No i Miszka miała problem z oczkiem bo w sklepie zoologicznym spała cały czas w kuwecie z piaskiem bo nie miała domku. Piasek do kąpieli, podawany najlepiej 2 razy w tygodniu do czyszczenia futerka częstsze używanie powoduje suchość skóry i podrażnienia oczek tak jak to miało u niej miejsce.
No i kwestia ząbków szylki muszą mieć co obgryzać aby nie dopuścić do przerostu ząbków. Bardzo często powodem chorób bywa też rozmnażanie zwierzątek bez opamiętania.Hodowcy kierują się często kasą a nie dobrem zwierzątek, dlatego trzeba uważać przy zakupie.Tak, że myślę że kilka takich głównych wymogów i  szylki to przyjemne w  hodowli zdrowe wesołe zwierzątka :)
A na co chorowały twoje szylki bo w sumie jestem zdziwiona opinią o ich częstych chorobach ??
Zapisane

elmada

  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: chcialabym miec szynszyla ;)
« Odpowiedź #13 : 2013-09-10, 10:54 »
Tak! Szynszyle jak większość gryzoni to nocne marki Lubią podjadać w nocy i buszować po klatce, także bądź na to przygotowana  :)
Zapisane

kama25

  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: chcialabym miec szynszyla ;)
« Odpowiedź #14 : 2015-03-01, 09:45 »
Szynszyle to piękne i naprawdę milusińskie zwierzaki. Potrzebują jednak więcej miejsca niż np. chomiki. Również bardzo chciałbym mieć szynszyla, jednak w kawalerce w mężem, naszą małą córeczką i kotem już nam jest dość ciasno. Czekam na przeprowadzkę i wtedy pomyślimy.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: chcialabym miec szynszyla ;)
« Odpowiedz #14 : 2015-03-01, 09:45 »

Konioteka_eu

  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: chcialabym miec szynszyla ;)
« Odpowiedź #15 : 2015-07-07, 15:25 »
Wszystko sie zgadza,tylko szynszylem trzeba umieć się odpowiednio zająć,zaopiekować- tutaj musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy jesteś na to gotowy:)
Zapisane

anastazjasz

  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: chcialabym miec szynszyla ;)
« Odpowiedź #16 : 2016-12-10, 15:58 »
siema
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.069 sekund z 27 zapytaniami.