Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Ćwiczenia na lonży  (Przeczytany 7460 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DuniA

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 925
  • Wielu ludzi patrzy, ale tylko nieliczni widzą
Ćwiczenia na lonży
« : 2007-07-24, 19:03 »
Cześć. Otóż ten wątek będzie składał się powiedzmy hm.. z II. części ^^.
Otóż mam wielką prośbę.
Jeszcze pare dni nasze rekreacyjne koniki nie będą chdozić pod siodłem (instr. na urlopie) i od prawie tyg. konie  chodzą tlyko po padokach. Od wczoraj je lonżuję. Chciałabym Was prosić,żebyście mi napisali i najlepiej narysowali w paincie jakieś ułożenie kawaletek i drągów po kole, żeby koniki się rozruszały i zaczęły podnosić nogi. Po wczoraj i dzisaj procz zwykłego lonżowania i wczoraj ustawiłam im pare drągówi i krzyżaków. Byłabym wdzięczna za podrzucenie paru pomysłów ;).
Układ wczorajszy:
http://img391.imageshack.us/my.php?image=drgiuc3.png (układ jest bardziej symetryczny niż na rysunku ;p)
http://img441.imageshack.us/my.php?image=drgi1bi5.png

Układ dzisiejszy:
http://img441.imageshack.us/img441/7820/drgi2ic3.png

Jkabyscie mieli pomysły na inne ułóżenie kawaletek i drążków to prosze podajcie ;).


Prośba II.
Jakabyście mogli podać również przykładowe ćwiczenia dla osób początkujących na lonży. Instr. wraca z urlopu, znowu zacznąsięzjeżdżać ludzie a nam się pomysły kończą,a monotonne jest dzieciakom na każdej jeździe dawać to samo. Miałabym wielką prosbę o podanie takich ćwiczeń.

A jeśli znacie jakieś dobre książki z ćwiczeniam ito też podajcie tytuły. Będę wdzięczna. Pozdrawiam
Zapisane
*Nie przeszkadzaj temu, kto ma zamiar zacząć się uczyć. Jeśli cały proces uczenia się można wyrazić w skali od zera do dziesięciu, to jego najważniejszą częścią jest ta od zera do jednego.
*Konie używają przewidywalnego, łatwego do odczytania i efektywnego języka. W tym języku, który nazywam Equus, nie ma słów.

#Monty Roberts#

Konie ;)

Labradorka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2221
Odp: Ćwiczenia na lonży
« Odpowiedź #1 : 2007-07-24, 23:43 »
Hmm ja jak lonżuje naszego kucyka zwykle robimy rozne ciwczenia, skoki itp - chlop malo wychodzi i sie nudzi, a jak sie nudzi to jest nie do zniesienia ;), pozatym mlodziutki jest (ma bodajze 4 lata, ma swoje oglowie, siodelko ale niestety nie ma kto go zajezdzic tak 'porzadnie', bo wszyscy sa na niego za duzi, jedynie to umie w miare porzadnie zachowac sie w stepie... generalnie czasem lonzujemy go na kantarku a czasami z siodelkiem i oglowiem, zanim jakies dziecko wsiadzie na oprowadzanke stepem w reku ;)
W sumie generalnie to co pokazalas, tyle ze kawaleti jeszcze nie mamy ;/ Np po kole w roznej odleglosci dragi, jakies przeszkody niewielkie (kucyk jest malutki, mniejszy niz szetland, a tak mocno sadzi w gore! a jaki baskil!)... Albo czasami bierzemy go w reku i przechodzimy stepa albo przekłusowujemy (prawie zawsze jak sie go prowadzi to klusuje, jest taki malutki, ze najczesciej musi klusowac zeby dotrzymac nam kroku) przez normalnie ustawione dragi w linii prostej. No, ale wiadomo latwiej opanowac i prowadzic kucyka co ma moze 1 m w klebie i klusowac czy galopowac z nim w reku niz z normalnym, duzym koniem ;) Ale rowniez chetnie poznam jakies sposoby, jak mozna chlopakowi urozmaicic zajecia :D
Zapisane

DuniA

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 925
  • Wielu ludzi patrzy, ale tylko nieliczni widzą
Odp: Ćwiczenia na lonży
« Odpowiedź #2 : 2007-07-25, 10:02 »
Hm, moze Kabałce ustawie małą przeszkóke,bo mała naprawde lubi skakać i zamiast przechodzić koziołki toje przesjkakuje ;D
Zapisane
*Nie przeszkadzaj temu, kto ma zamiar zacząć się uczyć. Jeśli cały proces uczenia się można wyrazić w skali od zera do dziesięciu, to jego najważniejszą częścią jest ta od zera do jednego.
*Konie używają przewidywalnego, łatwego do odczytania i efektywnego języka. W tym języku, który nazywam Equus, nie ma słów.

#Monty Roberts#

Konie ;)

Forum Zwierzaki

Odp: Ćwiczenia na lonży
« Odpowiedz #2 : 2007-07-25, 10:02 »

jennifer

  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Ćwiczenia na lonży
« Odpowiedź #3 : 2009-05-06, 20:23 »
pytałas się o ćwiczenia na lonże no to jeśli chodzi o ćwiczenia z małymi dziećmi no to znam pare ale to raczej takich prostych i nieskomplikowanych ;/np.
* dosięganie uszu, ogona, strzemion
* podnoszenie sie w siodle
* w kłusie rece na biodra; najpierw jedna potem druga
* ręce w bok (tkz. samolocik)
*wyjęcie nóg ze strzemion i rowerek
* nogi ze strzemion i (w stój) młynek
* (w stępie) przytulamy konika za szyję  ;p  kładzenie sie na zadzie
teraz sobie wię cej nie przypomne ale to takie małoskomplikowane .....;p
jakby ktos znał więcej ciekawrzych to bardzo chętnie się dowiem ;) przydałabymi sie pomoc bo prowadze lonże dla dzieci  i nie mam pomysłów;)
Zapisane

chamsti

  • *
  • Wiadomości: 460
Odp: Ćwiczenia na lonży
« Odpowiedź #4 : 2009-05-10, 10:48 »
Jakiś czas temu kumplowi pisałam jakie ćwiczenia daję dzieciakom na lonży:

"1. Krążenia samymi dłońmi (w dwie strony)
2. Krążenia rękami od łokci (w dwie strony)
3. Krążenia całymi rękami (w przód i w tył)
4. Krążenie jedną ręką do przodu drugą do tyłu (i później na odwrót, ta ręka co była do przodu to idzie do tyłu, a ta co była do tyłu to do przodu)
5. Łapanie się rękami za plecami (jedna ręka górą, druga dołem, nie wiem czy wiesz o co chodzi ;P jak coś to pisz)
6. Klaskanie wyprostowanymi rękami za plecami (na raz i dwa złączamy łokcie z tyłu, a na trzy klaszczemy prostymi rękami)
7. Przytulanie się do szyi konia
8. Łapanie konia za uszy
9. Kładzenie się na zadzie (o ile koń jest taki, który to zniesie bez problemu)
10. Sięganie ręką jak najniżej łopatki po tej samej stronie konia (obie ręce)
11. To samo tylko lewa ręka do prawej łopatki i na odwrót
12. Sięganie ręką jak najniżej po tylnej nodze konia na skos - lewa ręka prawa noga. Takie jakby zjeżdżanie po zadzie, mam nadzieję, że wiesz o co chodzi (to też zależy od konia)
13. Podciąganie nóg do góry i złączanie kolan nad siodłem
13. Podciąganie stóp pod tyłek, chwytanie rękami za kostki i kierowanie kolan jak najbardziej w dół.
14. Krążenia stopami
15. Krążenia/wymachy kolanami
16. Wymachy biodrami przód-tył
17. To samo od konia-do konia
18. Krążenia nogami w biodrach
19. Naciąganie nóg do tyłu zaczynając od biodra (jeździec siedzi normalnie tylko jedną nogę stara się od biodra jak najbardziej w tył przesuną nie pochylając się, żeby miednica cały czas była w takim samym ułożeniu. Najpierw jedna noga później druga)
20. 'rybki' - klaskanie nogami prostymi w kolanach nad szyją konia
21. 'rybki do tylu' czasem nazywane 'żabkami' - klaskanie nogami prostymi w kolanach nad zadem konia (też zależy czy koń na to pozwoli)
22. Młynek
23. Martwy indianin
24. Martwa indianka
25. siad damski

później stanie w strzemionach i nauka anglezowania

to nie jest dokladnei w takiej kolejnosci jak ja robię bo za kazdym razem jest troche inaczej. Najwazniejsze to to, żeby najpierw rozgrzewac poszczegolne partie mięśni/ścięgien/stawów, a dopiero późneij naciaga. W przeciwnym razie bardzo łatwo naderwa/zerwa mięsień czy ścięgno."

Pierwsza lonża to u mnie zawsze ćwiczenia, żeby zacząć utrzymywać równowagę w siodle, przyzwyczaić się, że coś pod nami się rusza, przełamać strach, do tego pół kółeczka kłusem, żeby pokazać co to takiego ;) Następne zaczynam od 5 minutowej rozgrzewki w stępie i nauka anglezowania. Chociaż wiadomo, zależy od jeźdźca, bo niektórzy potrzebują dłużej sie do konia przyzwyczajać. Czasem też dzieciakom na obozie robiłąm urozmaicenie i jazdę na oklep - ale wtedy tylko stęp i ćwiczenia, niekiedy typu próba stanięcia na grzbiecie konia itp (do tego zimnokrwiste sie brało ;P)
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.085 sekund z 27 zapytaniami.