Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: domowa inkubacja jajka  (Przeczytany 29009 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*Yoko*

  • Gość
domowa inkubacja jajka
« : 2007-06-26, 18:47 »
Mam pytanko czy ktoś z Was w domu inkubował jajo??
Potrzebuje wszelkich informacji.
Mam osierocone jajo gołębi pocztowych, przydarzyło się im, a właściciel zabrał je wczoraj na wylot i jajo spisał na straty, wiec probuje może coś da się zrobić.
Wiem że temp powinna być utrzymywana 37.6-37.9 i wilgotność 50%-60% , ale może ktoś ma jakieś wskazówki co, gdzie jak, bo w domu trudno utrzymać takie parametry...
Póki co jajko jest w tera u mojego gekona bo to najbezpieczniejsze miejsce o podobnych parametrach, ale nie może tam zostać bo na noc temp. u geka musi spadać.:)
Zapisane

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #1 : 2007-06-27, 10:01 »
a chcialabys moze przetestowac patent, ktory mi kiedy przyszedl do glowy? :P z doswiadczenia kolegi wiem, ze "koszyczek" pod zarowka sie nie sprawdza - zabraklo mu jakies 10 dni, zeby pisklak sie wyklul - nie wiadomo co poszlo nie tak.

Jesi chodzi zas o to co wymodzilam - potrzebujesz pojemnika z woda, termometru i grzalki - dodatkowo jeszcze jeden pojemniczek - ktory powinien tkwic w wodzie (musi dbrze przepuszczac cieplo) - do pojemniczka 2 wsadzasz wate, jajko, wate, w pojemniku 1 nagrzewasz wode do wymaganej temperatury  - i jakos wsadzasz pojemnik 2. Cieplo powinno ladnie przenikac do wnetrza teg drugiego, wilgotnosc masz zapewniona... i pozostalo tylko czekac czy sie uda :]
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #2 : 2007-06-27, 17:54 »
Iras dobry pomysł tylko trzeba uważac żeby nie ugotować jajka :D grzałka musi być sprawna chyba że chcesz jajko na twardo
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

Forum Zwierzaki

Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedz #2 : 2007-06-27, 17:54 »

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #3 : 2007-06-28, 05:07 »
rzecz jasna chodzi mi o grzalke z termostatem...  - nie wiem czy takie dla ryb osiagaja te temperatury - ale jesli sie jakas grzalke ma to czemu nie sprobowac...
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #4 : 2007-06-28, 14:08 »
Iras to jest dobry pomysł. no już pisałam... spróbuje z jajkiem od cioci bo na wsi to wiadomo. ktoś wi jaką temperature musi miec jajko kurze??(jak się wylęgnie to zawioze kure do ciotki ona ma tego drobi w.. znaczy dużo :D)
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #5 : 2007-06-28, 20:47 »
renia - tylko sie nie zawiedz - nie kazde jajko jest zaplonione - wiec nawet gdyby pomysl okazal sie skuteczny to z niezaplodnionego jajka nic ci nie wyjdzie...
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #6 : 2007-06-28, 22:05 »
no wiem nie mam wielkich nadzieji i ambicji :P jednak myśle ż eciotka ma tyle grobiu i dużo kogutów więc małe szanse że jest niezapłodnione. zobaczymy może się uda
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

*Yoko*

  • Gość
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #7 : 2007-06-28, 22:44 »
ja czekam póki co w do niedzieli powinno się okazać czy moje jajko jest zaplodnione, a póki co wysiaduje je papuga:) jest głupiutkka i sie nie zorientowała, bo ich jajka póki co okazały się puste więc jej podmieniłam  :).

a to inf. jakie znalazłam w necie na temat inkubacji...może będą dla kogoś przydatne...mam jeszcze kilka inf. stricte od hodowców golębi, które przesłali mi na maila:)
Jaja i wylęg
Istotną sprawą jest przygotowanie jaj do wylęgu. Zasadniczo jaja nie powinny być przechowywane dłużej niż dwa tygodnie. Jaja należy przechowywać w chłodnym pomieszczeniu (10°C  - 15°C) i codziennie obracać. Przed nałożeniem jaj do inkubatora należy je dokładnie przejrzeć – odrzucamy wszystkie jaja niekształtne, ze zgrubieniami i naroślami, a także pęknięte i sitkowate. Pod kwoką sprawa jest prosta – kura sama reguluje parametry wylęgu.
W inkubatorach z regulacją temperatury i wilgotności na okres inkubacji właściwej (1 – 18 dzień) ustawiamy temperaturę 37,7°C – 37,8°C, przy wilgotności 55 – 60%,  na okres klucia (19 – 21 dzień) obniżamy temperaturę o pół stopnia, natomiast wilgotność podnosimy do 75 – 80%. Około siódmego dnia należy prześwietlić jaja w celu usunięcia niezapłodnionych, jeżeli jaja są białe, zarodki będą doskonale widoczne już piątego dnia. Drugiego przeglądu należy dokonać około 18 dnia, aby usunąć ewentualne zamarłe jaja – stanowią one bowiem źródło zarazków. Dla zmniejszenia zamieralności zarodków oraz poprawienia zdrowotności piskląt po wylęgu dobrze jest zastosować pławienie jaj w 0,001% roztworze tylozyny, np. stosując sypki tylbian w proporcji opakowanie 100g. na 10 litrów wody. Ciepłe jaja, na drugi dzień po nałożeniu do inkubatora, moczymy w zimnym (ok. 10°C) roztworze przez kilka minut.
Przy właściwie ustawionej temperaturze i wilgotności klucie przebiega bezproblemowo.
Zdarza się, że pierwsze pisklęta klują się już 19. dnia, i są prawidłowo rozwinięte, natomiast te, które klują się po 21. dniu najczęściej mają niewielkie szanse na przeżycie. Podobnie pisklęta które po nadkluciu nie mają siły wykluć się same – nie ma większego sensu im pomagać, bo nawet jeśli przeżyją, będą słabe i chorowite. Czasem zdarza się jednak, że pisklę „przyschnie” do błony, najczęściej z powodu zbyt małej wilgotności, lub dużego tłoku w klujniku – inne kurczęta obkruszą skorupkę – wówczas należy delikatnie pomóc w wykluciu. Często zdarzają się pisklęta z rozjeżdżającymi się nóżkami należy wówczas przy pomocy wąskiego plastra czy taśmy klejącej połączyć nóżki na wysokości śródstopia – między palcami a piętką zachowując prawidłową szerokość. Należy przy tym zwrócić uwagę aby nie usztywnić całych nóżek – piętki muszą się zginać. Po około 1 – 2  dniach taką pieluszkę można zdjąć, zazwyczaj przynosi to dobre efekty.
« Ostatnia zmiana: 2007-06-30, 13:05 autor *Yoko* »
Zapisane

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #8 : 2007-06-28, 22:53 »
ludzie muszą to wszystko sprawdzać przy użyciu użądzeń a kura tak poprostu. żadko lęgnie się martwe prawda. jednak człowiek jest o wiele mniej przystosowany do życia niż inne zwierzęta
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

Forum Zwierzaki

Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedz #8 : 2007-06-28, 22:53 »

*Yoko*

  • Gość
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #9 : 2007-06-29, 13:48 »
moje jajko jest na 90% zapłodnione teraz tylko utrzymać zarodek przy życiu a to nie takie proste, ale wielkie schody zaczną sie dopiero jeśli maleństwo się wykluje.
Zapisane

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #10 : 2007-06-29, 17:04 »
no przesiesz jak sie znajdzie młode znaczy piskle i próbuje się je karmić to niestety żadko przeżywa :( a nawet jak ileś tam dożyje to nauczyć je latać ooo to dopiero zadanie(w zadanie wchodzi nauczenie go wszystkiego co jego "bracia" inne ptaki potrafią)
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #11 : 2007-06-29, 20:29 »
Wybaczcie, że nie na temat, ale Yoko żadne zwierzę nie zasługuje na to, żeby nazywać je głupim.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

*Yoko*

  • Gość
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #12 : 2007-06-29, 21:35 »
kocham moje zwierzaki i nie uwazam ze są głupie, bo są mądrzejsze od nas, to że napisałam że jest głupiutka to było żartolbiwe...
Zapisane

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #13 : 2007-06-30, 12:40 »
tez często mówie do psa ze jest głupia. na swój sposób każdy(zwierze, człowiek) dla kogoś innego moze być głupkiem, żartobliwie albo nie...
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

*Yoko*

  • Gość
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #14 : 2007-06-30, 13:10 »
Wracając do mojego jajka. Zarodek z dnia na dzień jest większy i póki co rozwija sie prawidłowo, niestety nie jest już pod opieką papug. Jeśli się wykluje to będę się starać żeby było pod stałą opieką weterynaryjną, mam znajomych weterynarzy i postarają się przygotować mi jak co odpowiedni pokarm...
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedz #14 : 2007-06-30, 13:10 »

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #15 : 2007-06-30, 20:24 »
kocham moje zwierzaki i nie uwazam ze są głupie, bo są mądrzejsze od nas, to że napisałam że jest głupiutka to było żartolbiwe...
W związku z tym zwracam honor. Może jestem na tym punkcie zbyt przeczulony?
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

*Yoko*

  • Gość
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #16 : 2007-06-30, 22:01 »
 :soczek:
Zapisane

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #17 : 2007-07-14, 15:10 »
no i co nic nie piszesz?? co z tym jajkiem normalnie się rozwija piskle?? kiedy "poród" znaczy wiecie o co chodzi :P
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

*Yoko*

  • Gość
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #18 : 2007-07-15, 00:45 »
hihi kochani mam już maleństwo!
wiem już jak i czym je karmić, w czym i gdzie je trzymać itd...
trzymajcie za nas kciuki, to nie bedzie łatwe...
Zapisane

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12525
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #19 : 2007-07-15, 11:08 »
Yoko, kciuki trzymane :wink:
Możesz fotkę oseska pokazać? ;p
Zapisane
IBDG Wrocław

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #20 : 2007-07-15, 12:51 »
małe ptaki wyglądają jak dinozaury :D
fajnie ze się wykuło teraz je wykarmić :)
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

Forum Zwierzaki

Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedz #20 : 2007-07-15, 12:51 »

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #21 : 2007-07-15, 13:09 »
" małe ptaki wyglądają jak dinozaury " - o ile wiem,to ptaki mają wiele wspólnego z dinozaurami. :P Czekamy na fotkę małego ptakoka. :D

*Yoko*

  • Gość
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #22 : 2007-07-15, 13:22 »
jutro powinnam odzyskać mój aparat to wrzuce jakieś fotki, bo zdjącia z komórki są beznadziejne...poki co mały ładnie je, pije i akimatyzuje sie w domu, a i my przyzwyczajam się do jego obecności...szczegolnie nasze pozostałe zwierzaki.
Zapisane

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #23 : 2007-07-16, 10:47 »
Lis wiem ze mają dosyć duzo wspólnego. kiedyś jakieś testy robili to wróbel (i nie tylko) jest bardzo podobny genetycznie do dinozaura

czekamy na te zdjęcia małego poweorka :)
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #24 : 2007-07-25, 22:01 »
odświerzam żeby Yoko napisała

no i co ze zdjęciem?? zadnych relacji jak idzie opieka nad małym?? czemu nic nie piszesz?
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12525
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #25 : 2007-07-25, 23:42 »
Nie ma czasu, dzieckiem się zajmuje ;)

Pisz, Yoko, pisz... :)
Zapisane
IBDG Wrocław

*Yoko*

  • Gość
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #26 : 2007-08-21, 22:06 »
przepraszam że tak długo mnie nie było, ale wyjechałam...
mój maluch żyje i rośnie zdrowo...
Zapisane

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #27 : 2007-08-22, 00:10 »
a zdjęcia? miały być zdjęcia! już pewnie troche opieżony
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

Forum Zwierzaki

Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedz #27 : 2007-08-22, 00:10 »

niunia29

  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #28 : 2010-04-24, 15:52 »
Witajcie fachowcy. Jak by tu zaczac. mam mały problem!!!!!! Mam jaja gesie juz 30 dzien w inkubatorze, sa juz rozbite ale pisklaczki jakos nie chca wyjsc co robic . pomocy, blagammmm.
Zapisane

mirinda

  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: domowa inkubacja jajka
« Odpowiedź #29 : 2015-01-20, 14:23 »
Wygląda na to, że było coś nie tak z temperaturą lub wilgotnością. W wolnej chwili zerknij na poradnik do inkubacji jaj.
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.11 sekund z 32 zapytaniami.