Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: fizyczny rozwój psa  (Przeczytany 29617 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

psia kocurka

  • Gość
fizyczny rozwój psa
« : 2007-06-02, 18:22 »
Moze macie jakies linki do stron o tym w jakimi wieku co sie rozwija i rosnie u szczeniat.
Kiedys pozyczylam ksiazke, w ktorej rozwoj psychiczny i fizyczny byl dokladnie opisany, podzielony na wielkosc ras, ale niestety nie pamietam co to za ksiazka byla, bo ksiazek o psach przeczytalam cale mnostwo.

Moj psiur ktory ledwo skonczyl 6 miesiecy przybiera dosc ostro na wadze, choc nie tyje, natomiast nie rosnie w gore i tak sie zastanawiam, czy wszystko okej.
Gdzies przeczytalam, ze psy maja dwie fazy wzrostu, na samym poczatku zycia bardzo szybko rosna i w okresie dojrzewania ( czyli tak jak ludzie ), gdzie indziej, ze na poczatku rosna szybko i dorastaja predko do swojego ostatecznego wzrostu, pzoniej juz tylko do wagi dorastaja.
Zapewne sa roznice indywidualne roznych psow i roznych ras ale tez pewnie jest jakas ogolna zasada prawidlowego wzrostu szczeniaka.

 :help:
Zapisane

Diabełek

  • Gość
Odp: fizyczny rozwój psa
« Odpowiedź #1 : 2007-06-02, 18:23 »
nie mam o tym pojecia :lol:
Zapisane

Kamyczek87

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2088
Odp: fizyczny rozwój psa
« Odpowiedź #2 : 2007-06-02, 18:25 »
Diabełek,to po co zabierasz ''głos''?. :/
Zapisane
''moim sąsiadem jest anioł
on strzeże ludzkich snów
dlatego wraca późno do domu
na schodach słyszę dyskretne kroki
i szelest
zwijanych skrzydeł
on rano staje w moich drzwiach
otwartych na oścież
i mówi:
twoje okno znowu
świeciło długo
w noc...''

Forum Zwierzaki

Odp: fizyczny rozwój psa
« Odpowiedz #2 : 2007-06-02, 18:25 »

Diabełek

  • Gość
Odp: fizyczny rozwój psa
« Odpowiedź #3 : 2007-06-02, 18:25 »
A tak sobie :lol:


uważaj na swe posty, bo nabijaniem zamiast zdjęcia upomnienia doczekasz się moderowania Twej osoby...
« Ostatnia zmiana: 2007-06-03, 12:00 autor pao »
Zapisane

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12525
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: fizyczny rozwój psa
« Odpowiedź #4 : 2007-06-02, 19:23 »
No i widzisz, Diabełku, doigrałaś się... :P
Kamyczek ma rację, nie ma co beztrosko trzaskać klawiaturą, gdy ktoś prosi o konkretną poradę. To denerwujące i niezbyt grzeczne...
Zapisane
IBDG Wrocław

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: fizyczny rozwój psa
« Odpowiedź #5 : 2007-06-02, 19:31 »
Psia kocurka - a Szukałaś w necie? - jest b.durzo stron o psach i na pewno coś na ten temat pisze. :P Z Forumowiczów,to najlepiej zapytać Iras  :) W necie są też pewnie tytuły książek na ten temat.

psia kocurka

  • Gość
Odp: fizyczny rozwój psa
« Odpowiedź #6 : 2007-06-02, 21:12 »
szukalam, jest bardzo duzo ale o rozwoju psychicznym, o tym co kiedy rosnie nie ma :( a raczej ja nie znalazlam
Zapisane

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: fizyczny rozwój psa
« Odpowiedź #7 : 2007-06-02, 21:19 »
najintensywniejszy rozwoj fizyczny u wszystkich ras odbywa sie do 6 - 8 miesiaca zycia - pies rosnie wtedy "wzwyz" - pozniej nabiera masy - jesli twoj pie przybiera na wadze, ale nie "rosnie wszerz" - to jest to jak najbardziej normalne. Tu pojawia sie tez roznica miedzy wiekszymi a malymi - podczas gdy maly pies konczy swoj fizyczny rozwoj mniej wiecej juz w 12 miesiacu calkowicie, to pies rasy olbrzymiej calkowicie dojrzaly fizycznie bedzie dopiro po osiagniciu 2 lat. Psychiczny rozwoj natomiast jest taki, ze wieksze psy potrafia psychicznie dojrzec opiero w wieku 3 lat (male jak maja okolo 1,5 roku)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

Retriva

  • Gość
Odp: fizyczny rozwój psa
« Odpowiedź #8 : 2007-06-02, 23:23 »
a jakiej rasy jest piesek?
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: fizyczny rozwój psa
« Odpowiedz #8 : 2007-06-02, 23:23 »

psia kocurka

  • Gość
Odp: fizyczny rozwój psa
« Odpowiedź #9 : 2007-06-03, 00:55 »
gonczy! rasa srednia! skoro Iras pisze ze najintensywniejszy tzn ze nie mam sie czym martwic i moj malec jeszcze i "wzwyz" podrosnie?
Zapisane

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: fizyczny rozwój psa
« Odpowiedź #10 : 2007-06-03, 09:13 »
jesli ma pol roku to jeszcze moze odrobine - ale jesli juz to niewiele.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

Retriva

  • Gość
Odp: fizyczny rozwój psa
« Odpowiedź #11 : 2007-06-03, 09:54 »
a to ja tez zadam pytanie :) Moj Uzo [labrador retriever] to ani nie tyje ani nie rosnie... czesto spotykamy doroslego labiszona i zawsze jest on wyzszy od Uzo... dodam ze Uzo ma prawie 8 miesiecy, wazy ok. 24 kg [wzylam go 2tyg. temu i wazyl 23, to pewnie terz bedzie tez 23 albo 24]... :( powinien wiecej wazyc :(
Zapisane

Diabełek

  • Gość
Odp: fizyczny rozwój psa
« Odpowiedź #12 : 2007-06-03, 12:36 »
http://dobermann.pl/artykuly/rozwoj_szczeniecia.htm
To jest strona o rozwoju szczeniecia znalazlam ja dzisiaj, moze sie przydac.
Zapisane

hes

  • *
  • Wiadomości: 976
Odp: fizyczny rozwój psa
« Odpowiedź #13 : 2007-06-03, 13:36 »
Wiele zależy też od samego osobnika. Przykładowo znam goldeny, które rozwój fizyczny zakończyły w wieku nawet 3-4 lat! Mojemu psu głowa rozrosła się dopiero w wieku 2,5 roku. Pełnej szaty także dostała dopiero w wieku 2 lat - tak to była takim "łysolkiem". Za to np. moja druga goldenka w wieku 6 miesiecy była potężnym psem, ze świetnym włosem (szczerze mówiąc to nawet lepszym od coponiektórych w pełni dojrzałych psów).

Jeśli chodzi o te przykładowe goldeny... to w fazach wzrostu moich psów zauważyłam, że maluchy - takie do 5-6 tygodni, nie różnią się niczym nadzwyczajnym od innych szczeniąt w tym wieku. Z początku malutkie, potem tyją, wszystko rozrasta się z godziny na godzinę, w wieku 2 tygodni otwierają oczka i uszka. W wieku 3 tygodni zaczynają chodzić - z początku nieudolnie, ale nabierają perfekcji i już w wieku 4 tygodni brykają, skaczą i bawią się na całego. Do 7 tygodnia już przypominają szczenięta "w takim stanie, w jakim je się odbiera". :lol: W wieku 7-14 tygodni to takie kuleczki puchate. Łapki grube, śliczna puchata sierść szczenięca (która potem wymieniana jest na "sierść dorosłą"), cudowna, słodka mordka, duże uszka - szczeniak marzenie. ;)
Najlepsza jest faza 3-miesięczna wzwyż (często do 12 miesięcy, nawet u niektórych i dłużej). :) Goldeny przynajmniej wyglądają jak takie źrebaki - długie, chude łapy, niezwiązane stawy, więc i łapska uciekają na wszystkie strony świata, za długi ogon ciągnący się po ziemii, ogromne uszy w stosunku do głowy, zero sierści, szczenięca mordka, strasznie wąskie.  Świetnie wtedy wyglądają, ale nie ma co ich pokazywać światu hihihi. Ale to też zależy od psa- znam psy 6 miesięczne wyglądające jak dorosłe, znam takie "źrebaczki" i takie, które wyglądają jak 2-miesięczne szczenięta.
Już w wieku ok. 4-5 miesięcy szczeniak powinien mieć w pełni "właściwą" ("dorosłą") sierść. Oczywiście jest to juz widoczne w wieku 3 miesięcy, ale w wieku tych 4 już ta sierść powinna być "normalna", potem tylko zaczyna się "wydłużać".
Jak Iras pisała zazwyczaj do roku psy rosną wzwyż, potem "wszerz" - klata rośnie wszerz, robi się głębsza, głowa się rozrasta, ogon staje się mocniejszy i grubszy, miednica też się rozrasta. I trwać to może nawet do 3 lat jak już pisałam. Zależy to od osobnika.

Mówię to na podstawie obserwacji goldenów, ale odnosi się to analogicznie do wszystkich psów ras dużych.
Zapisane

psia kocurka

  • Gość
Odp: fizyczny rozwój psa
« Odpowiedź #14 : 2007-06-03, 14:41 »
Diabełku, dziekuje, juz bylam na tej stronce.

Hes dzieki za wyczerpujaca odpowiedz. Znam mloda goldenke, sliczna sunie, w wieku mniej wiecej mojego psa i ona obecnie wyglada juz nie jak "zrebak" ale dorosla psinka :)

Iras najpierw piszesz, ze najintensywniejszy rozwoj odbywa sie od 6- 8miesiaca, a pozniej, ze polroczny pies juz raczej nie urosnie wzwyz.
Z tego co wiem najszybciej rosna rasy male, najwolniej duze.
Zgodze sie z Toba, ze moj pies 20  cm juz nie urosnie na pewno, 10 tez nie :), ale troche w gore jeszcze "pojdzie" na pewno.
Zreszta z czystej ciekawosci, zaczene go mierzyc regularnie i napisze Wam za kilka tygodni ile urosl.

Moj pies do tej pory rosl dosc zabawnie. Najpierw oczywiscie mial za duze uszy, teraz juz sa raczej proporcjonalne. Mordke mial szeroka, teraz mu sie wydluzyla, wiec jeszcze zapewne zmeznieje. Mial bardzo dluga i chuda szyje, dopiero niedawno zaczela mu sie "skracac i grubiec". Byl czas ze mial przydlugie nogi , byl czas, ze caly byl przydlugi. Teraz zdecydownie rosnie w mase. Zabawny ma ogon, dlugosc jest w miare proporcjonalan w tej chwili, natomiast jest zdecydowanie za gruby u swej podstawy :)
Wymnienil zebiska, choc jeszcze nie wszystkie do konca urosly. Jesli chodzi o siersc, to ma taka mlodziencza, gdyz przy uszkach ma jeszcze szczeniece przebarwienia, ktore u tej rasy z czasem znikaja. Zarasta mu wlasnie brzucho :)
No! To juz wiecie jak moj pies wyglada :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: fizyczny rozwój psa
« Odpowiedz #14 : 2007-06-03, 14:41 »

hes

  • *
  • Wiadomości: 976
Odp: fizyczny rozwój psa
« Odpowiedź #15 : 2007-06-03, 19:41 »
"Mordke mial szeroka, teraz mu sie wydluzyla, wiec jeszcze zapewne zmeznieje"
Jak pieski się rodzą to mają mordki niczym mopsy. :) Szerokie, ale króciótkie. I z czasem wszystko się normuje.

Napewno jeszcze przez długi czas będzie śmiesznie nieproporcjonalny. :) Ale jeszcze sporo życia przed nim. To praktycznie szczeniak.
Zapisane

psia kocurka

  • Gość
Odp: fizyczny rozwój psa
« Odpowiedź #16 : 2007-06-05, 19:35 »
Napewno jeszcze przez długi czas będzie śmiesznie nieproporcjonalny. :)

dzis zauwazylam ze strasznie sie znowu wydluzyl, po raz kolejny nastal etap jamnika o dlugich nogach... dzeci czeso kiedys mowily do rodzicow: patrz jaki duzy jamnik ;)


moze komus przydadza sie wiadomosci, ktore zdobylam od weta :)

Otoz psy ras srednich rosna do 12 - 15 miesiaca. U kazdej rasy zatrzymuje sie proces wzrastania podczas wymiany zebow, bo witaminki ida na zabki nie na kosci. Gdy pies zeby do konca wymieni znowu zaczyna rosnac, WZWYZ!!!
Podczas wymiany zebow, moze przybierac na masie, jednakze psy "meznieja"nawet do 18 miesiaca, niekotre dluzej.

Im wieksza rasa tym psy powinny rosnac wolniej.
To w jakim tempie pies wzrasta uzalenione jest oczywiscie od genow, ale takze sposobu zycia i zywienia. "Za dobrze" zywione psy maja tendencje do szybszego wzrastania co nie sluzy, przed wszystkim, ich stawom, ale zdarza sie takze, ze rosna nierowno kosci. Dlatego trzeba dbac o zbilansowanie karmy i lepiej dawac odrobine za malo niz za duzo.                     
« Ostatnia zmiana: 2007-06-07, 12:51 autor psia kocurka »
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.078 sekund z 27 zapytaniami.