Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: Węże i żmije  (Przeczytany 24847 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

jagaraa

  • Gość
Węże i żmije
« : 2005-07-01, 18:44 »
 Jeżeli możecie to odpowiedzcie na moje pytanko: Czy w polsce występują grożne odmiany węży jadowitych, oprucz tych sprowadzanych. Proszę was o szybką odpowiedz, bo mój tata boi się iść do lasu.Dzięx i narqa.:)
Zapisane

aankaa93

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2169
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #1 : 2005-07-01, 19:57 »
po 1)żmija to też wąż  :?  :roll:
W polsce z tych grożnych węzy występuje tylko żmija zygzakowata i sporadycznie(albo prawie wcale) żmija żebrowana.
po 2)Wiesz niewydaje mi się,że jak twój tata pójdzie do lasu to odrazu spotka żmije i ona go bez powodu ugryzie  :lol: .Poza tym raczej nie żyją w lasach,tylko na jakichś nieużywanych polach,polanach itp.  :roll:
Zapisane

Kacper

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 751
  • :)
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #2 : 2005-07-01, 20:13 »
nie słyszałem by były w polsce  żmije żebrowane
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Węże i żmije
« Odpowiedz #2 : 2005-07-01, 20:13 »

Leloo

  • Gość
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #3 : 2005-07-01, 23:11 »
ja rowniez nie slyszalem.... podbno zmija zygzakowata to jedyny jadowity waz w Polsce...
Zapisane

Kacper

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 751
  • :)
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #4 : 2005-07-02, 11:00 »
Tak jedyny jadus w polsce to 100% żmija zygzakowata. Prowadziłem lekcje na temat gadów polskicg :)
Zapisane

Wiedźma

  • Gość
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #5 : 2005-07-03, 12:09 »
jagaraa, zmija nie szuka czlowieka specjalnie, zeby sie na niego rzucic. Trzeba ja do tego sprowokowac. Wystarczy tego nie robic i patrzec pod nogi. W rejonie, w ktorym wiadomo, ze jest duzo zmij mozna na wszelki wypadek zalozyc dluzsze buty.
Przy tym trzeba tez wiedziec, ze bardzo niewiele przypadkow ukaszenia przez zmije zygzakowata konczy sie tragicznie.
Jesli Twoj tata sie boi, to najlepiej, zeby jak najwiecej sie dowiedzial, poczytal (tylko jakies solidne opracowania, a nie sensacyjne ;) ), blizsze poznanie przyczyny leku czesto go zmniejsza.
Zapisane

aankaa93

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2169
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #6 : 2005-07-03, 16:08 »
z tą zmiją żebrowaną przeczytałam to w jakiejstam 1 starej książce i pisało tam ,że sporadycznie występuje,ale mi się zdaje ,że nie.
Zapisane

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #7 : 2005-07-03, 17:11 »
z t± zmij± żebrowan± przeczytałam to w jakiejstam 1 starej ksi±żce i pisało tam ,że sporadycznie występuje,ale mi się zdaje ,że nie.
Jedyną żmiją występującą w Polsce jest żmija zygzakowata(Vipera berus).
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

swistak16

  • Gość
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #8 : 2006-07-01, 09:21 »
Czy możliwe że gdzieś w polsce żmije są skupowane ???
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Węże i żmije
« Odpowiedz #8 : 2006-07-01, 09:21 »

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #9 : 2006-07-01, 09:25 »
Czy możliwe że gdzieś w polsce żmije są skupowane ???
Pewnie myślisz o uzyskiwaniu z nich serum odczulającego po ukąszeniu.Na marginesie muszę dodać,że od 1986 roku żmija zygzakowata jest objęta całkowitą ochroną gatunkową. Nie wolno jej zabijać!!
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

swistak16

  • Gość
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #10 : 2006-07-01, 09:30 »
Wiem , ale czy w ogóle gdzieś skupują żmije bo kumpel mi tak powiedział a ja mu nie bardzo wierze i chciałem sie dowiedzieć :)
Zapisane

swistak16

  • Gość
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #11 : 2006-07-01, 09:44 »
No to jak z tymi żmijami :)
Zapisane

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #12 : 2006-07-02, 09:15 »
No to jak z tymi żmijami :)
W krajach tropikalnych gdzie jest dużo jadowitych węży zajmują się tym specjalni "łapacze". Jak jest w Polsce nie wiem.W każdym razie nie podejmuj żadnych prób w kierunku łapania żmii ,bo może się to niedobrze skończyć.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

kkaassiiaa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6070
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #13 : 2006-08-29, 04:05 »
Kilka dni temu moj sasiad mial na podworku (w centrum wsi, daleko od lasu i pol) zmije zygzakowata, ktora ukasila psa. Na szczescie psa uratowali, chociaz dlugo nie mogl dojsc do siebie. (jednak na wsi ludzie tez potrafia dobrze zajac sie psem).
Zapisane
pozdrawiam wszystkich,
Kasia & Magia & Nero & Rudy & Ramzes
oraz
Raptus & Figa & Elfik & Kiki & Riki & Mysia Pysia & Parszywek & Bambus & Foks (za Tęczowym Mostem) [']

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #14 : 2006-08-29, 09:12 »
Niech sobie faktycznie tata poczyta... :P Bo pójdzie do lasu, zobaczy zaskrońca lub padalca (wiem, że to nie wąż) i nastraszy biedne zwierze robiąc panikę. No i może się dowie jak postępować w przypadku konfrontacji... ;)

Niedawno spotkałam małego zaskrońca pod Warszawą, który sobie wędrował środkiem ubitej drogi... :D Śliczniusi...
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Węże i żmije
« Odpowiedz #14 : 2006-08-29, 09:12 »

pablos

  • Gość
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #15 : 2006-09-29, 19:23 »
zreszta w Polsce żmija zygzakowata jest prawie na wymarciu  :( :( gdybym mogl to bym hodowal tez wez i mlode wypuszczal na wolnosc.

A tak aprpoo to mam pytanie:jesli chciałbym hodowac zaskronce i mlode bym wypuszczal na wolnosc to tak moge, czy tego prawo tez zabrania?? :(
Zapisane

pituophis2

  • *
  • Wiadomości: 269
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #16 : 2006-09-29, 21:14 »
NIe wolno hodować żadnych krajowych płazów ani gadów w domu, można hodować tylko obce naszej faunie. Na szczęście żmija nie jest prawie na wymarciu, ale nie znaczy to że wolno ją odławiać.
Zapisane

pablos

  • Gość
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #17 : 2006-09-30, 11:33 »
NIe wolno hodować żadnych krajowych płazów ani gadów w domu, można hodować tylko obce naszej faunie. Na szczęście żmija nie jest prawie na wymarciu, ale nie znaczy to że wolno ją odławiać.



Ale przecierz mi nie chodzi odlawianie tylko ja chce miec samca i samice by hodowac a mlode wypuszczac na wolnosc tz.rozmnazanie gatunkow po ochrona
Zapisane

pituophis2

  • *
  • Wiadomości: 269
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #18 : 2006-09-30, 18:43 »
Nieważne. Nie można ich trzymać w żadnym celu, chyba, że ma się zezwolenie Min. Środowiska, który może wydać je w przypadku np. zorganizowanej działalności reintrodukcyjnej. Na takie domowe akcje zgody nie wyda.

Jest takie mnóstwo dostępnych hodowlanych gatunków węży i ich mieszańców, że naprawdę jest w czym wybierać. Nie ma potrzeby wyłapywać naszych.   
Zapisane

Akane

  • Gość
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #19 : 2006-10-02, 12:28 »
 Większość ludzi twierdzi, że w Polsce jest tylko jeden jadowity wąż. W różnych źródłach jednak pisze o żmiji żebrowanych lub  łąkowych, ale raczej wątpie żeby pierwsza lepsza osoba się na nie natknęła. To raczej gatunki półudniowej i zachodniej Europy. To samo jest z wężem Eskulapa. Kiedyś żył w Polsce teraz już prawie wyginął, jedni mówią o jego wymarciu w naszym kraju ale niektórzy twierdzą, że nadal tu mieszka.

 Wiedźmo, niewiele ataków żmiji zygzakowatej kończy się śmiercią, ale ukąszenie prowadzi do wielu poważnych powikłań i pociąga za sobą ciągnące się latami choroby.
 
 A jeśli ktoś się boi węży to jedynym krajem w którym ich nie ma jest Irlandia.

 Słyszeliście o tej takiej wyspie, co jest rajem węży? Mieszka tam mnóstwo żararak(nie pamiętam dokładnie gatunku). Wejść mogą tam tylko naukowcy. Podobno kiedyś przybyło tam 12 marynarzy(czy coś w tym stylu) a po całym dniu, wszyscy już nie żyli.
Zapisane

pablos

  • Gość
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #20 : 2006-10-02, 14:07 »
Masz racje sa takie wyspy gdzie tylko zyja weze i to bardzo jadowite :) Nie papietam nazwy takiej wyspy ale jedna jest niedaleko Australii gdzie zyja TYLKO I TYLKO węże. Poprostu raj dla "lapaczy weży" ktorzy zbieraja jad na surowice :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Węże i żmije
« Odpowiedz #20 : 2006-10-02, 14:07 »

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #21 : 2006-10-02, 17:16 »
Wąż Eskulapa w dalszym ciągu wchodzi w skład naszej herpetofauny. Wiadomości o jego wymarciu są przedwczesne zmieniając znane powiedzenie (na szczęście). Można go spotkać w Bieszczadach lub Roztoczańskim Parku Narodowym.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

pituophis2

  • *
  • Wiadomości: 269
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #22 : 2006-10-02, 23:13 »
Gdzież w Polsce te żmije łąkowe czy żebrowane :D. Jedną i drugą mamy solidnie za granicami, najbliżej w Austrii i na Węgrzech.W Polsce po II w. światowej były może 2-3 wypadki śmiertelne do których mogło dołożyć się ukąszenie żmii. Zwykle też jego skutki nie ciągną się latami...

Ta wyspa żararakowa to Queimada Grande u wybrzeży Brazylii, na której żyje Bothrops insularis.
Zapisane

Adam

  • Gość
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #23 : 2006-10-03, 07:14 »
Co?? zmija zebrowana?? w Polsce?? NIE MA W POLSCE TEGO GATUNKU!!
w polsce jedyny grozny waz to zmija zygzakowata
Zapisane

Akane

  • Gość
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #24 : 2006-10-03, 14:19 »
 Pituophisie 2 Ja tylko mówię co czytałam! Tak jak już wspomniałam w różnych źródłach różnie pisze. Ale to nie znaczy, że trzeba w pierwszy lepszy tekst wierzyć.Moja siostra wygrała kiedyś w konkursie leksykon o zwierzętach, w którym pisało, że węże to oddzielny rząd i jaszczurki to osobny rząd. To osobne podrzędy anie rzędy. Kiedyś tego nie wiedziałam i całkiem długo myślałam, że to prawda, póki sobie ,,Świata wiedzy" nie poczytałam. Innym razem pożyczyłam książkę gdzie była systematyka gatunków zwierząt i rośli. U zwierząt było chyba dobrze ale napisano tam, że prokarionty i grzyby też należą do królestwa roślin. Okazało się że ta książka jest z 1995 roky(czy jakoś tak) kiedy funkcjonował właśnie taki podział.

Dzięki za tą wyspę i gatunek żararaki :D

Zapisane

Anakonda

  • Gość
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #25 : 2006-10-18, 13:32 »
Adam, nie nabijaj se postów takimi tekstami !!

Co do tego tematu to kiedyś żyło w Polsce bardzo dużo węży jadowitych, inni mówią że w Polsce wyginęły a inni że nadal żyją w polskich lasach i puszczach...
Zapisane

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #26 : 2006-12-24, 20:40 »
Adam, nie nabijaj se postów takimi tekstami !!

Co do tego tematu to kiedyś żyło w Polsce bardzo dużo węży jadowitych, inni mówią że w Polsce wyginęły a inni że nadal żyją w polskich lasach i puszczach...
Jakie gatunki masz na myśli?
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Adam

  • Gość
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #27 : 2007-01-19, 09:40 »
Jakie gatunki masz na myśli?
Własnie anakondo jak przytaczasz mysl to ja dokoncz
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Węże i żmije
« Odpowiedz #27 : 2007-01-19, 09:40 »

1111111111

  • Gość
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #28 : 2008-05-01, 16:15 »
 :/ Nie słyszałem o zmijach zebrowanych w polsce
wiem tylko ze sa na poludniu polski w górach zmije zygzakowate :)
Zapisane

93dn93

  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Węże i żmije
« Odpowiedź #29 : 2008-08-08, 16:30 »
W Polsce występują 4 rodzaję węży: Zaskroniec zwyczajny, Gniewosz plamisty, Żmija Zygzakowata i Wąż Eskulapa. Żmija jest jadowita.
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.081 sekund z 28 zapytaniami.