Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: lektury wg Giertycha  (Przeczytany 13901 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
lektury wg Giertycha
« : 2007-05-31, 12:37 »
co prawda ja czasy lektur mam za sobą, ale z przerażeniem patrze na pomysły pana G. to kolejny z nich, ponoć ma od września wejść w życie.

http://www.gazetawyborcza.pl/1,75248,4190213.html?nltxx=2015058&nltdt=2007-05-31-06-06

co wy, miłośnicy książek na to?
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

Ninek

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2860
    • WWW
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #1 : 2007-05-31, 13:22 »
Jestem na etapie kończenia gimnazjum więc większości tych książek w ogóle na oczy nie widziałam ale patrząc na nazwiska żal sie robi a patrząc na to co będzie jako lektury stwierdzam że na prawde w naszym państwie to radio maryja rządzi :/

"W nowym kanonie MEN jest prawie 50 nowych pozycji, wśród nich trzy powieści Jana Dobraczyńskiego, pisarza i działacza katolickiego, przed wojną członka Stronnictwa Narodowego. MEN tłumaczy, że są nacechowane "wielkim ładunkiem patriotyzmu i wartościami chrześcijańskimi". Książka Jana Pawła II ("Pamięć i tożsamość") oraz opowieść o papieżu - "Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża" (jako przykład literatury biograficznej) pióra publicysty Pawła Zuchniewicza."
A ciekawe co z osobami niewierzącymi? Będą zmuszone do czytania tego? Czy może wyjęte spod poszczególnych lektur??
Zapisane
Psy: Fox, Majka i Vega
Koty: Karmel i Mefisto
Szczury: Mia, Pcheła, Weszka, Zambia, Trufla, Mała Mi, LeeLee i Lilia

"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji." Mark Twain
http://szczury.dzs.pl - Klik ;)

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #2 : 2007-05-31, 13:33 »
rany... jak sie ciesze, ze juz mam t wszystko za soba... wartosci chrzescijanskie? BLE!
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

Forum Zwierzaki

Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedz #2 : 2007-05-31, 13:33 »

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #3 : 2007-05-31, 13:40 »
że mam za sobą to sie cieszę, ale moje dzieci mają przed sobą... za rok Gabiska idzie do zerówki... no i co tu począć? kurcze, od dziecka taka indoktrynacja bez najmniejszego poszanowania wolności słowa i wyznania.

kiedyś ponoć było coś takiego jak konstytucja, chyba ze pamięć mnie myli?
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

***KITKA***

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3794
    • WWW
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #4 : 2007-05-31, 13:49 »
Nie wiem, nie znam się, nie wiem. Słyszalam o Witkacym, podobno fajny pisarz... A jeśli chodzi o książkę Jana Pawła II i jego biografię... Mówiąc szczerze, bardzo chciałabym poczytać.
Zapisane
"Pragnienie bycia kimś innym to marnowanie osoby którą się jest." - Kurt Cobain

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #5 : 2007-05-31, 13:59 »
Myślę,że biografia Jana Pawła 2 nikomu nie zaszkodzi,ale b.wkurza mnie to,że Giertych propaguje religję na siłę...W ogóle to pana Giertycha,ani jego partji nie trawię.

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #6 : 2007-05-31, 14:15 »
Mnie najbardziej smuci co zostało wyrzucone... :( Bardoz się cieszę, z tego jakie lektury miałam w szkole, zwłaszcza w liceum. Jakbym je sobie przeczytała ot tak, to nie zrozumiałabym ich tak jak podczas omawiania - no i na polskim dochodzi tło historyczne. I tak mój pragram był okrojony... od młodzierzy mało się wymagało... teraz nawet testu po postwawóce tylko osób nie zdaje... zrobimy się narodem tłumoków... :( Mały nacisk na naukę i do tego zrażanie Giertychem.
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #7 : 2007-05-31, 14:25 »
ja nie mam nic przeciw JP2 itp, jednak nie żyjemy w kraju wyznaniowym, zatem nie róbmy na siłę z dzieci zaściankowców.

wykreślone lektury to ogromna i niewspółmierna strata. taki krok zmienia oświatę w ciemnogród.

Giertych: minister ciemnogrodu. (ew. ciemnogrodu i tresowania)

toż to jak z jakiegoś horroru...

jak można tak zawężać horyzonty myślowe młodzieży. Oki, "Cierpienia młodego Wertera" były koszmarne i ciężko było przez to przebrnąć, ale Gombrowicz? Dostojewski? Kafka?

mogła bym zrozumieć, gdyby do kanonu lektur dodano pozycje o JP2. to jeszcze by nie było naruszeniem prawa do wolności wyznania, ale zastąpienie doskonałej, szerokiej lektury jednokierunkowym myśleniem to już przekracza wszelkie granice.
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

Nanami

  • Gość
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #8 : 2007-05-31, 16:24 »
Cholender, ja mam mature za rok a on mi tutaj takie jaja odwala... :|

"Cierpienia młodego wertera" pewnie usunał ze wzgledu, ze propaguje samobójstwo  :lol: 
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedz #8 : 2007-05-31, 16:24 »

Kar

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2962
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #9 : 2007-05-31, 16:52 »
Boże co on wymyśla... wiem że ja młoda i jeszcze nie w liceum no ale  "Zbrodnia i kara" to świetna książka "Ferdydurke" też i inne książki co oni tam wykreślili. I zamiast tego dają JP2 itp. Oczywiście JP2 ok no ale żeby wykreślić takich autorów i wrzucić tam jakieś "coś"
Zapisane
"Słowo nie dym a gęba nie cholewa"
"Głupich nie sieją, sami się rodzą"

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #10 : 2007-05-31, 17:40 »
Giertych w ogóle nie powinien być MENem  :P ani nikt inny z LPRu...

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #11 : 2007-05-31, 17:44 »
owszem - cierpienia mlodego wertera nie sa latwe do przeczytania - ale to jedna z ksiazek, ktore kazdy powinien przeczytac, podobnie zbrodnia i kara, podobnie inny swiat. - ta ostatnia to jedna z lepszych ksiazek ktore czytalam - i bynajmniej nie jedna z lepszych lektur, ale ogolnie - a czytam naprawd wiele.

wogole giertych narusza wszelkie mozliwe prawa - wolnosc wyznania, slowa - narusza indywidualnosc kazdej osoby, wpycha sie buciorami w zycie prywatne....
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12525
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #12 : 2007-05-31, 17:49 »
Można się było spodziewać czegoś w tym stylu... Kolejne przegięcie w kierunku zacieśnienia horyzontów myślowych młodego pokolenia... Po co Dostojewski z jego rozważaniami nad złożonością ludzkiej natury? Potrzebne to komuś? :P Wystarczy żyć "po bożemu" i żadne moralne niepokoje człowiekiem wstrząsać nie będą... :P
Pewnie to dziwne, ale książki Jana Dobraczyńskiego lubiłam czytać... Dziwne, bo niewierząca jestem, a to dzieła mocno religijne... Ale ja lubię wszelkie "inności", ciekawi mnie inne spojrzenie na świat... Jednak nie zamieniłabym Kafki czy Dostojewskiego na Dobraczyńskiego, z całym szacunkiem dla tego ostatniego...
Dzieła Jana Pawła II jako lektura? :/ Nie, podobnie, jak żadne dzieła religijne, nie powinny być obowiązkowe.
Zapisane
IBDG Wrocław

*RivenA*

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2649
  • *____*
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #13 : 2007-05-31, 17:50 »
heh , ciekawe czy jego dzieci będą miały lekko w jakiejkolwiek szkole xP

a co do lektur ,  nie czytałam tych wszystkich książek ( prawdę mówiąc bardzo niewiele ) , ale z tego co tu piszecie sądzę że on na siłę chce żeby wszyscy byli chrześcijanami , bo każdy inny kto uważa inaczej jest be
Zapisane
"Gdy coś będzie nie tak, nie martw się -ja jedynie podpalę Twój stos."


ciasteczek ^_^

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #14 : 2007-05-31, 18:02 »
Ja jestem wierzący,ale nie cierpię,jak się coś narzuca na siłę  :roll:  :/  - pan Giertych zachowuje się,jak fanatyk religijny....... :(

Forum Zwierzaki

Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedz #14 : 2007-05-31, 18:02 »

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12525
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #15 : 2007-05-31, 18:09 »
Bo jest fanatykiem, tacy ludzie nie mają szacunku dla inności, najchętniej wszystkich wyposażyliby w identyczny światopogląd :roll: Zrobić pranie mózgu od dziecka, wykorzenić wszelkie odmienności i świat będzie uporządkowany i piękny :roll:
Zapisane
IBDG Wrocław

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #16 : 2007-05-31, 18:10 »
ja nie mam nic przeciw JP2 itp, jednak nie żyjemy w kraju wyznaniowym, zatem nie róbmy na siłę z dzieci zaściankowców.
O matko... już widze jak dzieci naśmiewają się z maluchów o innym wyznaniu. :( U mnie w podstawówce jeden chłopiec nie chodził na religię i nigdy nie wnikałam dlaczego, w liceum miałam świadka Jehowy i też na nic to nie wpływało - ale jeśli w szkole chrześcijanizm stanie jedyną słuszną religią to nie będzie fajnie. :(

"Cierpienia młodego wertera" pewnie usunał ze wzgledu, ze propaguje samobójstwo  :lol: 
Cały romantyzm wykasujmy - biedaki mogły kochać tylko raz i nie opłacało im się długo żyć... :P Troche tam samobójców i morerców było.

A potem będzie jak w teleturnieju... O_o
- W co zamienił się Gustaw (z Dziadów)?
- Yyy...
- (Prowadzący podpowiada) W k...
- Yyyyy... w królika?

(Oczywiście w Konrada. ;) )
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #17 : 2007-05-31, 18:13 »
paradoksalnie: JP2 namawiał do dialogu międzykulturowego, do tolerancji, zrozumienia i szacunku. także  dla innych wyznań... Ciekawe jakby to G. skomentował...?

a co do szykanowania: jeśli tak dalej będzie to szykują się prześladowania na tle religijnym... zaczynamy od szkół...
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

sylwik

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 278
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #18 : 2007-05-31, 18:58 »
Wyrzucic Dostojewskiego, Herlinga-Grudzińskiego, Goethe?!
Jak tak można! Mi najlepiej sie te ksiazki czytalo. To właśnie takie ksiazki kształtują człowieka.
Może jeszcze Pana Tadeusza Krzyzakow i Chłopow usunąc?! grrr
Może i moje dzieci  beda mnie za to przeklinac ale przeczytaja mimo wszystko.
Zapisane
"O nim można powiedzieć-obłąkany.
Istnieje różnica między umysłami chorymi, a głębokimi"

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12525
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #19 : 2007-05-31, 19:15 »
paradoksalnie: JP2 namawiał do dialogu międzykulturowego, do tolerancji, zrozumienia i szacunku. także  dla innych wyznań... Ciekawe jakby to G. skomentował...?
Może powiedziałby obłudnie, że właśnie dlatego należy wprowadzić obowiązkową lekturę dzieł JPII, aby szerzyć tolerancję i szacunek. Oby tak właśnie się stało, by ludzie po przeczytaniu tych lektur nabrali odrazy do indoktrynacji i ludzi nią się posługujących... :P
Zapisane
IBDG Wrocław

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #20 : 2007-05-31, 20:00 »
jak to moja znajoma stwierdziła, efekt może być taki, że ludzie uciekną od kościoła zamiast w nim sie chronic...

jakby nie było, najlepsze czasy kościoła były gdy był on potępiany...
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

Forum Zwierzaki

Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedz #20 : 2007-05-31, 20:00 »

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12525
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #21 : 2007-05-31, 20:06 »
Bo wtedy trzeba było go bronić, a dziś trzeba się bronić przed nim, a raczej przed jego przedstawicielami i zbyt gorliwymi wyznawcami...
Zapisane
IBDG Wrocław

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #22 : 2007-05-31, 20:09 »
no jakby nie było: w obronie Polacy najlepiej sie sprawdzają ;) póki jest spokój i nic nie zagraża to chaos gorszy od pierwotnego, a niech tylko zagrożenie sie zjawi to jeden przez drugiego szabelką wymachuje ;)

cóż, niewątpliwie jednak wolała bym nie sprawdzać efektów tego konkretnego ataku...
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

Retriva

  • Gość
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #23 : 2007-05-31, 20:32 »
a ciekawe jak to będzie jak na j. polskim będzie omawiane coś o czym dzieci, które nie chodzą na religię nie mają w sumie pojęcia... jak dobrze że w nast. roku szkolnym bd w Anglii :)
Zapisane

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #24 : 2007-05-31, 22:17 »
Ja myśę,że lektury mogli by dodawać nowe,ale nie wykreślać już istniejących...

Grzesiek89

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 2178
  • "Dogi to psia arystokracja"
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #25 : 2007-05-31, 22:56 »
(...)ponoć (...).
http://www.gazetawyborcza.pl/1,75248,4190213.html?nltxx=2015058&nltdt=2007-05-31-06-06

Ponoć nad moją wsią latało UFO, a w kościele się objawiła najświętsza panienka... 


grzesiek, chyba dobrze juz znasz moje stanowisko na temat Twojego nabijania i niestosownych komentarzy. powstrzymaj sie zatem.
pao


« Ostatnia zmiana: 2007-06-01, 08:28 autor pao »
Zapisane
Tak bardzo chciałbym, abyśmy zwariowali
Tak bardzo chciałbym, lecz tak nas wychowali


lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #26 : 2007-06-01, 01:32 »
Podobno,usunięcia ze spisu lektór " Zbrodni i kary " domagali się rodzice,bo uznali,że jest zbyt krwawa i brutalna...

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #27 : 2007-06-01, 08:30 »
jakoś nie chce mi sie w to wierzyć.

to lektura licealna, a dla dzieci, zaś młodzież w tym wieku dużo bardziej krwawe i dużo mniej wartościowe treści zna.

pewnie wymyślili sobie "argument" by móc sie bronić. w ogóle to co przedstawili zakrawa o absurdalny żart rodem z Witkacego...
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

Forum Zwierzaki

Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedz #27 : 2007-06-01, 08:30 »

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #28 : 2007-06-01, 08:32 »
Nie czytali "Innego świata" chyba... :P

Co do nowych lektur, bo miejsca w programie nie ma... :P Jakośtak okrajają i okrajają i miejsca nie przybywa. O_O
Zapisane

Ninek

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2860
    • WWW
Odp: lektury wg Giertycha
« Odpowiedź #29 : 2007-06-01, 09:17 »
Te usunięte książki przynajmniej ktoś czytał. Już widze jak te wszystkie religijne książki będzie czytać "zbuntowana' młodzież :roll: "Pamięć i tożsamość" chętnie przeczytam, myśle że nawet wyznawcom innych wiar nie sprawiłoby to większego problemu ale po co ta reszta? "Zbrodnia i Kara" choć jest książką ciężką bardzo mnie zaciekawiła i chociaż zaczynałam jej czytanie dwa razy to podobała mi się...
Zapisane
Psy: Fox, Majka i Vega
Koty: Karmel i Mefisto
Szczury: Mia, Pcheła, Weszka, Zambia, Trufla, Mała Mi, LeeLee i Lilia

"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji." Mark Twain
http://szczury.dzs.pl - Klik ;)
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.11 sekund z 27 zapytaniami.