Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Psy widzą świat na kolorowo  (Przeczytany 10973 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Psy widzą świat na kolorowo
« : 2008-01-02, 11:08 »
Zawsze intrygowała mnie kwestia, czy psy widzą swój świat w kolorach. Okazuje się, że tak. Paleta postrzeganych przez nie barw jest węższa niż u człowieka i mniej jaskrawa w związku z posiadaniem przez nie tylko dwóch rodzajów czopków. Człowiek ma w oku trzy rodzaje czopków.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Kamyczek87

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2088
Odp: Psy widzą świat na kolorowo
« Odpowiedź #1 : 2008-01-02, 11:14 »
Ja słyszałam,że widzą mniej więcej tak jak my o zmroku.
Zapisane
''moim sąsiadem jest anioł
on strzeże ludzkich snów
dlatego wraca późno do domu
na schodach słyszę dyskretne kroki
i szelest
zwijanych skrzydeł
on rano staje w moich drzwiach
otwartych na oścież
i mówi:
twoje okno znowu
świeciło długo
w noc...''

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Psy widzą świat na kolorowo
« Odpowiedź #2 : 2008-01-03, 22:19 »
eh ejst wiele opini, widzą, nie widza, widza troche :roll:

trudno to okreslić, dokłądnie jakie postrzegaja kolory, np. wilki (psowate to chyba tak samo widzą) nie przejda, znaczy boja sie przejsc przez te taśmy w róznych kolorach, czyli rozrózniaja, słyszałam ze konie boja sie skakać przez przeszkody jeśłi sa one w jakimś tam koloze, czy pomieszane kolory, nie pamietam dokładnie.

napewno w nocy widza lepiej ;)
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

Forum Zwierzaki

Odp: Psy widzą świat na kolorowo
« Odpowiedz #2 : 2008-01-03, 22:19 »

hes

  • *
  • Wiadomości: 976
Odp: Psy widzą świat na kolorowo
« Odpowiedź #3 : 2008-01-04, 18:40 »
To nie nowość, że psy widzą na kolorowo. Nie widzą coprawda świata w takich barwach jak my go widzimy - kolory są mniej intensywne, za to psy są wyczulone na czerwony. To oczywiście tylko badania, nigdy się nie dowiemy jak widzą na 100%. Pewne jest tylko to, że opinie mówiące o tym, że psy widzą tylko na "czarno-bialo" to nonsens.
Zapisane

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Psy widzą świat na kolorowo
« Odpowiedź #4 : 2008-01-05, 10:56 »
To nie nowość, że psy widzą na kolorowo. Nie widzą coprawda świata w takich barwach jak my go widzimy - kolory są mniej intensywne, za to psy są wyczulone na czerwony. To oczywiście tylko badania, nigdy się nie dowiemy jak widzą na 100%. Pewne jest tylko to, że opinie mówiące o tym, że psy widzą tylko na "czarno-bialo" to nonsens.
Wręcz przeciwnie, jeżeli chodzi o kolor czerwony to psy są na ten kolor znacznie mniej wyczulone niż ludzie. Jest to dla ich oczu kolor bardzo trudny. Odbierają go jako ciemnoszary lub wręcz czarny. Najlepsze do zabawy z psem w trawie są piłeczki niebieskie, a nie pomarańczowe których pies w trawie w ogóle nie widzi i rozpoznaje je tylko węchem. Takie kolory bowiem jak zielony, żółty i pomarańczowy psy odbierają jako żółtawe.
« Ostatnia zmiana: 2008-01-06, 09:51 autor zoolog »
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

ppx

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7246
  • 2 króliki i 1 pies
    • WWW
Odp: Psy widzą świat na kolorowo
« Odpowiedź #5 : 2008-01-05, 13:43 »
A skąd to wiadomo jak psy widzą? :?:
Zapisane
Podpis bez przekazu.

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Psy widzą świat na kolorowo
« Odpowiedź #6 : 2008-01-05, 21:42 »
A skąd to wiadomo jak psy widzą? :?:
teraz też sobie zarałam to pytanie, ze ten kolor widzą tak a ten tak, skąd wiadomo?

chyba chodzi o jakieśbarania oczu, nie mam pojecia
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Psy widzą świat na kolorowo
« Odpowiedź #7 : 2008-01-05, 22:16 »
Na pewno,są/były prowadzone jakieś badania które mają/miały na celu wyjaśnić tę kwestię.:P

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Psy widzą świat na kolorowo
« Odpowiedź #8 : 2008-01-06, 09:55 »
Są prowadzone badania przez zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara pod kierownictwem Jay Nietza. To bardzo żmudne doświadczenia w których wielce pomocne okazały się komputery. Dzięki nim wiemy już trochę na temat percepcji kolorów u psowatych. Pod tym względem badano również wilki.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Forum Zwierzaki

Odp: Psy widzą świat na kolorowo
« Odpowiedz #8 : 2008-01-06, 09:55 »

hes

  • *
  • Wiadomości: 976
Odp: Psy widzą świat na kolorowo
« Odpowiedź #9 : 2008-01-06, 13:28 »
Zoologu ja sie nie sprzeczam czy psy widza bardziej czerwony, czy zielonyu czy jakikolwiek inny kolor, bo psom nie chcialo sie gadac w wigilie i nie zdradzily mi tej tajemnicy. :) Ale czytalam rozne badania z ktorych wynikalo, ze to wlasnie czerwony jest najbardziej odbierany przez psy. Widze to rowniez z zycia codziennego; moje psy predzej zauwaza swoja czerwona i pomaranczowa pilke, anizeli niebieska czy zolta. Mimo, ze maja ogromnego swira na punkcie pilek, to moga przejsc obojetnie przy niebieskiej pilce, a jak zobacza te pomaranczowa, to nie popuszcza i odrazu sie nia bawia. Wiec ja sie nie sprzeczam, ale to ze ich wzrok bardziej przykuwa kolor czerwony i pomaranczowy anizeli niebieski i zolty, o czyms chyba swiadczy... :) Ale tego nikt nigdy sie nie dowie, chyba ze kiedys w innym wcieleniu byl psem.
Zapisane

ppx

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7246
  • 2 króliki i 1 pies
    • WWW
Odp: Psy widzą świat na kolorowo
« Odpowiedź #10 : 2008-01-06, 19:13 »
A mnei ciekawi jak to sprawdzają :?: Wydłubują to oko czy jak?
A innych zwierząt też sprawdzają? :?:
Zapisane
Podpis bez przekazu.

Estel

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1610
  • "...Nie zatrzymuj wilków, bo jest ich coraz mniej"
Odp: Psy widzą świat na kolorowo
« Odpowiedź #11 : 2008-01-06, 19:15 »
..właśnie , jak te badania wyglądają?
Zapisane
"Wilk nie jest zwierzęciem ziejącym nienawiścią, ani też nie jest maskotką do przytulania, nie jest ani niebezpieczny, ani sympatyczny. Jest po prostu jednym z  wielu interesujących gatunków prześladowanych przez człowieka od stuleci, który potrzebuje miejsca  do życia."
http://stobnica.wolf.wild.art.pl/       "Jest pewna przyjemność w lasach bez ścieżek; Jest upojenie na samotnym wybrzeżu;Jest społeczność gdzie nie ma intruzów,
http://www.wolfpunk.most.org.pl/ulve/       Przy głębokim morzu i muzyce jego szumu;Nie człowieka kocham mniej, lecz naturę bardziej"- Lord Byron

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12525
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Psy widzą świat na kolorowo
« Odpowiedź #12 : 2008-01-07, 14:26 »
Hes, a może Twoje zwierzaki to psi daltoniści? ;) Ale aż dwa naraz? :mysli:
Zapisane
IBDG Wrocław

hes

  • *
  • Wiadomości: 976
Odp: Psy widzą świat na kolorowo
« Odpowiedź #13 : 2008-01-07, 16:45 »
Trzy i więcej. Bo nie tylko moje psy, ale i znajomych bardziej zwracają uwagę na pomarańczowe/czerwone rzeczy, aniżeli na rzeczy innych kolorów. Nie wiem czy daltoniści, ale miały robione badania na oczy i nic nie wykazały. Więc ja nie za bardzo wierzę w to, żeby miały chore oczy, bardziej powątpiewam w rzetelność badań, które przytoczył zoolog. ;)

Jakby wydłubali oko to myśląc na chłopski rozum nic by nie można było sprawdzić. :P Są badania komputerowe, za pomocą różnych sprzętów odtwarza się obraz widziany oczyma psa. Ale o to jak takie urzadzenie działa należy spytać jego twórców.
Zapisane

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Psy widzą świat na kolorowo
« Odpowiedź #14 : 2008-01-07, 18:18 »
Podstawowe kolory dla psa to: niebieski i żółty. To co powyżej napisałem można znalezć w książce Stanleya Corena "Tajemnice psiego umysłu". Badania przeprowadzano przy użyciu trzech ekranów. Na jednym z nich znajdował się kolor inny niż na dwóch pozostałych. Kolory były mieszane przez komputer. Psy miały wskazać , który z kolorów jest inny od pozostałych dwóch barw. Nigdy nie wiedziały na którym z ekranów pojawi się konkretna barwa. Za poprawne wskazanie koloru pies otrzymywał nagrodę. Za prawidłowe wskazanie barwy przyjmowano wynik powyżej 33% prób (próg przypadkowości). 
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Forum Zwierzaki

Odp: Psy widzą świat na kolorowo
« Odpowiedz #14 : 2008-01-07, 18:18 »

Kaira

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1111
  • on oddaje moje prawdziwe ja xP
Odp: Psy widzą świat na kolorowo
« Odpowiedź #15 : 2008-02-15, 19:37 »
Jako dziecko nigdy nie chciałam wierzyć, gdy tłumaczono mi, że pies widzi świat na czarno - biało. Coś musi być w tym, że widzą jednak świat w kolorach (wiadomo, nieco innych niż my). Mieliśmy swego czasu błękitnego malucha. Pyrrus zawsze reagował, kiedy podjeżdżał na parking przy naszym domu taki właśnie maluch. Nie interesował jej czerwony, żółty, biały, nawet ciemnoniebieski, tylko taki jak ten nasz.
Zapisane
Wielki powrót wielkiego kretyna.

ppx

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7246
  • 2 króliki i 1 pies
    • WWW
Odp: Psy widzą świat na kolorowo
« Odpowiedź #16 : 2008-02-15, 20:08 »
Cytuj
Słabiej rozpoznają szczegóły przedmiotów. Posiadają fotoreceptory odpowiedzialne za odbieranie kolorów, ale spostrzegają węższe pasmo barw. Można powiedzieć, że widzą niczym krótkowidz z wadą minus trzech dioptrii.
http://www.cztery-lapy.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=555
--> tutaj o chorobach ;)
Mnie ciekawi jak widzą króliki :?: ;)
Zapisane
Podpis bez przekazu.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Psy widzą świat na kolorowo
« Odpowiedź #17 : 2008-02-17, 09:51 »
Z tym widzeniem jak krótkowidze nie do końca jest tak. Pewne rasy widzą lepiej, inne gorzej np. więcej niż połowa przebadanych pod tym względem rottków okazała się krótkowidzami. Ważne jest również czy przedmiot jest w ruchu, czy też pozostaje nieruchomy. Tu różnice w jego odbiorze przez psie oko są olbrzymie. 
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Sara12

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 17
Odp: Psy widzą świat na kolorowo
« Odpowiedź #18 : 2008-02-18, 15:04 »
No też sie zastanawiam jak na prawde widza zwierzęta np koty lub psy
Zapisane

ppx

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7246
  • 2 króliki i 1 pies
    • WWW
Odp: Psy widzą świat na kolorowo
« Odpowiedź #19 : 2008-03-14, 22:32 »
A w książce tej co w Dzienniku co czwartek jest, to pisało, że po ciemku lepiej widzą... prawda to? ;p
Zapisane
Podpis bez przekazu.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Psy widzą świat na kolorowo
« Odpowiedź #20 : 2008-03-17, 15:47 »
A w książce tej co w Dzienniku co czwartek jest, to pisało, że po ciemku lepiej widzą... prawda to? ;p
Dużo lepiej od nas. Psie oko (kocie również) posiada w swojej strukturze błonę odblaskową. Jej zadaniem jest odbijanie nawet bardzo słabego światła i kierowanie go na warstwę światłoczułą soczewki. Efektem tego jest świecenie oczu tych zwierząt w ciemności.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Forum Zwierzaki

Odp: Psy widzą świat na kolorowo
« Odpowiedz #20 : 2008-03-17, 15:47 »

mysa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5659
  • ♥♥♥
Odp: Psy widzą świat na kolorowo
« Odpowiedź #21 : 2008-03-31, 20:14 »
Też słyszałam, że psy prędzej zwrócą uwagę na żółty, czy niebieski. Jednak mój pies jak psy Hes. Czerwoną, czy pomarańczową piłeczkę mój pies zauważy od razu. Nawet kiedyś bawiłam się z psem w poszukiwacza piłeczek. Większość piłek znalazła w trawie czerwonych, od razu spojrzyła i pac. Jednak ze znajdowaniem żółtych i niebieskich miała już problem.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.147 sekund z 31 zapytaniami.