Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Szczepienia królików  (Przeczytany 5622 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Elzbietonka

  • Gość
Szczepienia królików
« : 2008-02-02, 15:41 »
Króliki jako jedyne małe zwierzęta domowe powinno się szczepić- najczęściej na 2 śmiertelne choroby- myksomatozę i pomór króliczy...

Myksomatoza jest chorobą zakaźną przenoszoną przez owady kłujące (komary, osy, pszczoły, itp). Objawia się obrzękiem głowy, narządów rozrodczych oraz powiek, a także (lub) guzowatymi zmianami na skórze. Chory królik jest osowiały. mogą występować drgawki i trudności w oddawaniu moczu. Podczas choroby zwykle zwierzę nie traci apetytu. Myksomatoza jest chorobą trudną do wyleczenia. Jest w 50% śmiertelna, lecz te króliki, które przeżyły, do końca życia wykazują charłactwo.
W Polsce szczepionką przeciw Myksomatozie jest Myxovac. pierwsze szczepienie wykonuje się, gdy królik ma 4 tygodnie, następne po 4 miesiącach, a kolejne co pół roku.
Po tygodniu od szczepienia może wystąpić tzw "myksomatoza poszczepienna". Objawia się guzami na skórze i złym samopoczuciem króliczka. Nie jest jednak w przeciwieństwie do "normalnej" myksomatozy zaraźliwa...

Pomór króliczy (VHD)---> zakażenie następuje poprzez kontakt z wirusem, można go nieświadomie przenieść do domu na ubraniu czy tez brudnych butach.
Choroba objawia się, zwiększonym tętnem, silnymi dusznościami, królik ma problemy z oddychaniem i krwawym wyciekiem z nosa. VHD zabija króliki bardzo szybko, choroba nierzadko trwa mniej niż dwa dni. Są przypadki, gdzie choroba przebiega zupełnie bezobjawowo. pomór króliczy jest w zasadzie chorobą nieuleczalną ze względu na szybki rozwój bakterii wirusa w organizmie...
Królika szczepi się co pół roku, zwykle około 2 tygodni po szczepieniu na myksomatozę...


Tak więc nie zapomnijmy zaszczepić naszego uszatka...

Proszę modów o podklejenie tematu :)
Zapisane

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Szczepienia królików
« Odpowiedź #1 : 2008-02-02, 21:19 »
temat szczepien byl poruszany juz N razy, a podklejone jest juz w watku ABC  - z tego wzgledu nie ma potrzeby aby ten temat zostal przyklejony.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

jackie

  • Gość
Odp: Szczepienia królików
« Odpowiedź #2 : 2008-02-04, 17:14 »
Iras, ale w ABC jest chyba jakiś błąd, bo nie chcą się wyświetlać poszczególne tematy...
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Szczepienia królików
« Odpowiedz #2 : 2008-02-04, 17:14 »

ppx

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7246
  • 2 króliki i 1 pies
    • WWW
Odp: Szczepienia królików
« Odpowiedź #3 : 2008-02-04, 17:18 »
Jackie, które?
Zapisane
Podpis bez przekazu.

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Szczepienia królików
« Odpowiedź #4 : 2008-02-04, 17:43 »
skutek zmiany serwera - z czasem wszystko zostanie naprawione - fakt faktem - temat kroliczy  juz dziala.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

Elzbietonka

  • Gość
Odp: Szczepienia królików
« Odpowiedź #5 : 2008-02-04, 20:35 »
Ale w takim razie myślę, ze warto byłoby to dodać do ABC...
Bo tam jest tylko napisane, zeby szczepić króliki na te dwie choroby.
Warto by było dodać, co one wywołują... Jaki jest ich przebieg...
Wtedy więcej osób by szczepiło króliki.
Sama spotkałam się z opinią:" nie będę szczepił/a królika. Bo po co? miałam królika bez szczepienia i jakoś żył.". No jakoś. Ciekawe ile. Jeden może przeżyć bez szczepienia człe życie, inny zdechnie- jak pomyślą niektórzy "z niewiadomo jakiego powodu"...
Albo ktoś kiedyś miał "hodowlę" i królików nie szczepił. połowa zdechła mu na pomór.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.078 sekund z 29 zapytaniami.