Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Sterylizacja - tak czy nie?  (Przeczytany 3618 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

batka_s

  • *
  • Wiadomości: 4
Sterylizacja - tak czy nie?
« : 2009-01-09, 22:07 »
Dziś byliśmy z Kizią (dziś się okazało, że jest to jednak samica :) ). W tej chwili ma skończone 5 miesięcy i chciałam się dowiedzieć o sterylizację. Lekarz mnie poinformował, że bardzo ją odradza ponieważ jest ona bardzo ryzykowna dla życia królików i bardzo często tego zabiegu nie przeżywają.... Przyznam szczerze, że chciałam ją wysterylizować ponieważ robi się nieznośna, gryzie, drapie, syczy i w ogóle... A kiedyś była takim kochanym zwierzątkiem do przytulania... :)
Co wy o tym myślicie, jakie macie doświadczenia, bo szczerzze powiedziawszy to boję się narażać jej życia?
Zapisane

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Sterylizacja - tak czy nie?
« Odpowiedź #1 : 2009-01-09, 22:49 »
w przypadku, gdy zabieg wykonuje wtereynarz, ktory ZNA sie na krolikach (czyt: ma specjalizacje) ryzyko jest minimalne.

A na czym polega owe ryzyko? narkoza - zle dobrana moze skonczyc sie tragicznie, kroliki zle reaguja na niektore mieszanki standardowo stosowane u psow i kotow. Sama operacja ryzykowna nie jest (chyba, ze wet ma dwie lewe rece). Co do ogolnie wszelkich zabiegow pod narkoza - z tego co zauwazylam bardzo wielu wetow uwaza, ze gryzonie czy kroliki "z reguy nie przezywaja narkozy" - to jest jednak bzdura - przypadki zejscia sa niewiele czestsze niz w przypadku psow czy kotow (o ile wet jest dobry i jej nie przedawkuje, przy czym u kazdego zwierzecia moze sie zdarzyc nieprzewidywalna reakcja na narkoze)

Powiem ci tak - sterylka chroni przed wieloma bardzo powaznymi problemami, ktore sa u krolikow bardzo czeste - cysty na jajnikach, ropomacicze itp. Przy tym ostatnim szansa na przezycie spada o 50%  - nawet w sytuacji gdy wszystko pojdzie dobrze i krolik wybudzi sie wciaz nie ma gwarancji czy przezyje.

sprawa hormonow z kolei wyglada tak, ze mozesz sprobowac przeczekac dojrzewanie - po jakims czasie powinno sie uspokoic

Moja krolica nie jest wysterylizowana i niestety w najblizszym czasie nie bede miala mmozliwosci pojechac, zeby ja ciachnac (2,5 godziny komunikacja w jedna strone. Ogolnie - brak czasu i klopoty finansowe) Jak zmieni sie moja sytuacja - krolica zostanie ciachnieta. Przy czym mam weta, ktory ma specjalizacje w gryzoniach i zwierzetach futerkowych.

Ogolnie - jesli sie boisz - postaraj sie przeczekac burze hormonow. Nie powiem ci ile to trwa, bo nigdy tego nie przerabialam (czyt: wszystkie moje trzy kroliki przybyly do mnie juz po tym okrsie)

Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

batka_s

  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Sterylizacja - tak czy nie?
« Odpowiedź #2 : 2009-01-09, 22:59 »
Burza hormonów burzą hormonów, ale podobno do tej agresji króliki się łatwo przyzwyczajają i im szybciej się je wykastruje lub wysterylizuje tym mniejszae ryzyko, że agresja wejdzie mu/jej w nawyk...
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Sterylizacja - tak czy nie?
« Odpowiedz #2 : 2009-01-09, 22:59 »

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Sterylizacja - tak czy nie?
« Odpowiedź #3 : 2009-01-09, 23:11 »
owszem, wchodzi w nawyk - ja z kastracja moich samcow sie spoznilam... tyle, ze moje chlopy ciachniete zostaly gdy mieli juz okolo 3 -4 lat..

www.uszata.com - wszelkie informacje (przydatne :] )

http://www.uszata.com/eksplorer/zdrowie/sterylizacja.html#wiek - a tu troche na temat kastracji i sterylki krolikow (pytania do weterynarza przydatne szczegolnie - bo dobry wet to 90% sukcesu)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

alison1628

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 23
Odp: Sterylizacja - tak czy nie?
« Odpowiedź #4 : 2009-04-18, 05:57 »
Mam zamiar wysterylizowac moja pupilke-zalety sa.A wy co otym myslicie.Moze jest ktos na forum z Kalisza i polecil by mi dobrego weterynarza w tej dziedzinie.
Zapisane
Alicja
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.225 sekund z 28 zapytaniami.