Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Poidełko !!!  (Przeczytany 977 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ćwir

  • Gość
Poidełko !!!
« : 2005-05-27, 18:30 »
Witam :)

Dziś, jadąc w południe, jedną z krakowskich ulic, zauważyłem jak kilka wróbli i gołębi poiło się w kałuży wielkości pudełka papierosów :( Po powrocie do domu, zauważyłem niską aktywność ptaszków w mojej okolicy, z prostej oto przyczyny - ogromny upał. Na termometrze odnotowałem temperaturę przekraczającą 30 st. C. Domyśliłem się (ehhh... zaskakuje sam siebie :lol22:), że ptaszki potrzebują wody. Ale co zrobić ? Poszedłem do piwnicy, niczego nie znalazłem ciekawego. Do sklepu nie chciało mi się za bardzo iść by się za poidełkami rozglądnąć, więc wpadłem na pomysł, że wykorzystam starą blachę do wypieków - nieużywaną od dawien dawna. Blacha ma orientacyjne wymiary: 50 cm długości, 30 cm szerokości, 5 cm wysokości (wysokość ścianek). Umyłem blachę dokladnie z wszelkich tłuszczy i nalałem wody (ok 2-3 cm). Ptaszki po 10 minutach zleciały się z drzew i aż miło było popatrzeć jak radoście ciaplają się w wodzie :) Z daleka ciężko mi było dopatrzeć się co to za ptaszki ale prócz wróbli, gołebi, szpaków, kosów, srok, były też inne... diabli wiedzą jakie. Wiem jedno, ptaszkom strasznie się spodobało bo była duża kolejka do wodopoju :) Zrobiłem to około 15.00 a przed chwilą musiałem uzupełnić wodę, gdyż już prawie jej nie było.

Być może w Twojej okolicy nie ma żadnego naturalnego zbiornika, a w czasie takich upałów występuje duży deficyt wody - również w tych ptasich organizmach. By ptaśki nie padały z drzew z odwodnienia w takich upałach oto prosta recepta:

Na poidełko możesz zastosować praktycznie wszystko: podstawkę pod doniczkę, jakieś niskie pojemniczki np: po margarynie, maśle, brytwanki :P lub cokolwiek z czego woda nie wycieka samoczynnie. Pamiętać trzeba o tym, żeby nie był to głeboki zbiornik bo małe ptaszki mogą się potopić, również o tym żeby ścianki zbiornika nie były ostre lub poszarpane, jak również o tym, żeby dno poidełka było w miarę proste ale również o tym, żeby całe poidełko z wodą nie było zbyt lekkie (żeby siedzący na ściance ptaszek nie wywrócił poidełka. Ptaszki muszą sobie bezpiecznie stać na dnie poidełka, aby im to zapewnić, można na takie dno wysypać, np. czysty piasek. Samo poidełko dobrze jest ustawić w miejscu łatwo dostępnym dla ptaszków, najlepiej na otwartej przestrzeni, tak by widziały potencjalne zagrożenie i mogły szybko się ewakuować :)

Gwarantuję, poidełko to fantastyczna sprawa, nie tylko pomagasz ptaszkom przeżyć wysokie temparatury ale również można oglądać niesamowite sceny, np. wróble, gołebie, szpaki czekające na swoją kolejkę bo właśnie sroki uzupełniają płyny i wykonują toaletę :)

Zachęcam...  :)

Pozdrawiam serdecznie :)

Ćwir
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.12 sekund z 21 zapytaniami.