Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Karmnik dla ptaków  (Przeczytany 17135 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Biały Orzel

  • Gość
Karmnik dla ptaków
« : 2003-09-17, 19:49 »
Hej!
Czy na zime wystawiacie karmniki dla ptaków??Ja zawsze wystawiałam, tylko w zeszłum roku nie, połamał się  :grr: W tym roku chcem zbudować nowy. Są jakieś określone wymiary, konstrukcja itp??
Zapisane

Zwierzaczek

  • Gość
Karmnik dla ptaków
« Odpowiedź #1 : 2003-09-17, 20:02 »
Ja raczej nie wystawiam karmników bo nie mam za bardzo gdzie go postawić, a gdy postawię w jakimś "miejscu publicznym" to od razu z pewnoscia zostalby zniszczony.
Ale dokarmiam ptaki innym sposobem, rzucam im przez balkon chlebek oraz na taki "murek" na ktory czesto sfruwaja ptaki i zjadają posiłek  :)  :)  
A gdy jestem na wsi daję ptaszkom ziarno, chleb, sloninę dla sikorek...  :)  :)
Zapisane

Buffy

  • Gość
Karmnik dla ptaków
« Odpowiedź #2 : 2003-09-18, 14:05 »
Ja zawsze wywieszam na tarasie plastry słoniny dla sikorem między innymi i robię taką mamałygęz różnych ziaren, potem jak się w zamrażarce jeszcze skrzepnie, to obok słoninki wieszm. lUbie patrzeć jak sobie dziobią to :) A co do karmnika, to myśle, że to zależy od tego Biały Orle, jakiego rozmiaru ptaszki chcesz dokarmiać ;) Jeśli wróbelki, sikorki, kopciuszki itp. to wystarczy jekieś  30cm X 60cm boki, a wysokość na 50cm, tak myślę ;) A jak ptaki typu gawrony, wrony itp., to chociaż 40cm X 70cm i wysokości ok. 70-80cm.. NIe wim czy dobre to są rozmiary, ale taka Tylko podpowiedż, heh ;)
Zresztą, nie możesz mniejwięcej zobaczyć rozmiarów tamtego zepsutego karmnika? No chba że się doszczętnie połamał ;)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Karmnik dla ptaków
« Odpowiedz #2 : 2003-09-18, 14:05 »

ana

  • Gość
Karmnik dla ptaków
« Odpowiedź #3 : 2003-09-30, 01:29 »
Hmm, Biały Orzeł jakiś zdolny jest, że sam buduje karmnik. Ja zaczęłam dokarmiać ptaki dopiero w zeszłym roku, ale karmnik kupiłam gotowy. Nie mam więc w tej kwestii zbyt dużego doświadczenia, ale może się czegoś tu dowiem. Chodzi mi głównie o to, co można ptaszorom dawać oprócz różnych ziarenek i "konkretnego" jedzonka ze sklepu. No i kiedy zaczynacie wykładać żarełko?
Zapisane

Biały Orzel

  • Gość
Karmnik dla ptaków
« Odpowiedź #4 : 2003-09-30, 11:39 »
Hej!
Dzięki za odpowiedź Buffy. Niesetety ten stary już dawno wyrzucony, był kompletnie połamany. Chodzi mi raczej o takie mniejsze ptaki, typu wróbel.  :idea:
Ana: ja zazwyczaj wystawiałam karmnik na samym popczątku grudnia. Pozatym jak jestem u babci na wsi, to też wystawiam słoninkę :wink:
Zapisane

Asiulek

  • Gość
Karmnik dla ptaków
« Odpowiedź #5 : 2004-02-06, 19:32 »
Moja mama zaeksperymentowała - oprócz słoninki wyziweszonej wywiesiła takie jak są pałeczki dla papug .. wiecie tez tam są ziarenka , czasami rodzynki  itp ... pałeczki jak sie je powiesi po tygodniu albo mniej w polowie są obdziobane przez sikorki i siesznie to wygląda ale widocznie to im smakuje :hehe:
Zapisane

iwa

  • Gość
Karmnik dla ptaków
« Odpowiedź #6 : 2004-02-07, 10:57 »
ja kiedys wystawiałam karmnik,ale jak się pojawiło więcej gołębi to już musiałam schować,bo balkon nam brudziły,a i tak jedzonko daje im na podwórku jedna starsza pani.ale mam za onem powieszoną słoninkę i czasami udaje mi siępodejrzeć,jak sikorka sobie dziubie :wink: fajny widok.taki mały ptaszek.jak jestem u babci to wróbelki przylatują na parapet i wcinają chlebek:)
Zapisane

Patka

  • Gość
Karmnik dla ptaków
« Odpowiedź #7 : 2004-02-15, 16:54 »
ja nic o tym niewiem nie mam karmnika a sikorki sie nauczyły i przylatuja rano i popołudzniu na balkon i im daje słonine:)
Zapisane

parus

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 95
Odp: Karmnik dla ptaków
« Odpowiedź #8 : 2008-10-22, 08:48 »
Zima powolutku się zbliża. Będziecie w tym roku dokarmiać ptaki?
Ja już wyjęłam karmnik z piwnicy i mam zamiar zawiesić go lada dzień. Dokarmiam w mieście, w bloku na siódmym piętrze, głównie słonecznikiem. Gdy powiesiłam karmnik w zeszłym roku, pierwszy raz w tym miejscu nie sądziłam, że na taką wysokość przyleci wiele ptaków. Byłam mile zaskoczona, bo pojawiły się stadka czyżyków i dzwońców, wróbel, kawka, pojedyncze sikory:  bogatki i modre, raz nawet był grubodziób. Zobaczymy jak będzie w tym roku. Gdy już będą mnie odwiedzać jakieś ptaki wstawię zdjęcie  :D
Ktoś jeszcze planuje w tym roku karmnik?
Zapisane
Kocham wodę, wiatr, a ogniem się pieszczę
Kocham ogień, wiatr, kocham ogień z deszczem.

Forum Zwierzaki

Odp: Karmnik dla ptaków
« Odpowiedz #8 : 2008-10-22, 08:48 »

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Karmnik dla ptaków
« Odpowiedź #9 : 2008-10-22, 15:48 »
Jak co roku będę oczywiście dokarmiał ptaki. Z moich obserwacji wynika, że zdecydowanie wolą one słonecznik nie łuskany od łuskanego. Jest to uniwersalny pokarm zarówno dla kosów jak i wróbli, sikorek, czyżów, dzwońców i innych naszych skrzydlatych przyjaciół.   
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

parus

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 95
Odp: Karmnik dla ptaków
« Odpowiedź #10 : 2008-11-19, 10:33 »
Mój karmnik działa już od jakiegoś czasu. Głównie odwiedzają go bogatki jak na razie. Ktoś jeszcze będzie dokarmiał w tym roku ptaki?

Zapisane
Kocham wodę, wiatr, a ogniem się pieszczę
Kocham ogień, wiatr, kocham ogień z deszczem.

ppx

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7246
  • 2 króliki i 1 pies
    • WWW
Odp: Karmnik dla ptaków
« Odpowiedź #11 : 2008-11-19, 19:10 »
Czym można karmić ptaki? :)
Zapisane
Podpis bez przekazu.

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Karmnik dla ptaków
« Odpowiedź #12 : 2008-11-19, 22:58 »
no ja oczywiscie... chociaz w tym roku ptaszki musza zadowolić się słoninką na płocie, mama stwierdziła ze lepiej nie ryzykowac zycia ptaków... oraz kota gdyby spadł łapiąc je, ale w zimie pewnie karmnik wystawimy, a kota nie bedziemy wypuszczac na balkon

takze pytam, czym jeszcze mozna karmic ptaki? słonecznik, słonina, co jeszcze?
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Karmnik dla ptaków
« Odpowiedź #13 : 2008-11-21, 16:24 »
W związku z Waszymi pytaniami o dokarmianie przedstawiam parę uwag dotyczących tej kwestii.
Kiedy dokarmiać?
Dokarmianie należy rozpocząć już na początku października, aby przyzwyczaić ptaki do danego miejsca. Raz rozpoczętego dokarmiania nie wolno przerywać nawet jeśli podczas odwilży ptaki będą się zjawiać przy karmniku mniej licznie mając mniejsze problemy ze znalezieniem pożywienia w naturze. Dokarmianie należy kontynuować aż do początku kwietnia. Przedwiośnie jest dla wielu ptaków najtrudniejszym okresem, bo choć mrozy i śniegi ustąpiły to nie pojawiły się jeszcze nowe rodzaje pokarmu, a zapasy starego są na wyczerpaniu. Ptaków nie wolno dokarmiać późną wiosną i latem, gdyż powinny wówczas karmić pisklęta wysokobiałkowym pokarmem owadzim i nie można ich uzależniać od tego, co znajdą w karmniku.
Czym dokarmiać ptaki?
Resztki kuchenne które można podawać ptakom o ile są świeże:bułka tarta,gotowane jarzyny,gotowane ziemniaki(niesolone!) i ich obierki, gotowany ryż, makaron i różne kasze, jabłka i gruszki (drobno pokrojone!) oraz ich obierki i ogryzki, łój, mięso (zarówno surowe jak i gotowane, ale podawane w drobnych kawałkach), okruchy białego chleba, , pestki (jabłek, gruszek, wiśni, czereśni, arbuzów, i i innych owoców lub warzyw), płatki owsiane, twaróg (pokruszony).
Produkty, które ptakom szkodzą: czarny chleb, resztki ciast, solone gotowane ziemniaki, solone mięsa i tłuszcze (w tym solona słonina), spleśniały chleb, stęchłe ziarno, suszone i soczyste owoce (w czasie ostrego mrozu), zepsute kasze, zjełczałe tłuszcze i słonina, zzieleniałe wędliny. (Kwartalnik Ptaki 3/08 Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków).
Jednocześnie chciałbym przypomnieć, że uniwersalnym pokarmem dla wszystkich ptaków jest nie łuskany słonecznik.   
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Karmnik dla ptaków
« Odpowiedź #14 : 2008-11-21, 16:31 »
Jednocześnie chciałbym przypomnieć, że uniwersalnym pokarmem dla wszystkich ptaków jest nie łuskany słonecznik.   
a gdzie mozna dostac niesolony? bo w sklepie w opakowaniach to z sola jest, hmm moze na targu, wiem ze jest dynia, a czy słonecznik...

a co z tym ze pokarm przysupuje snieg? jesli beidze w karmniku ptaki go znajda?
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

Forum Zwierzaki

Odp: Karmnik dla ptaków
« Odpowiedz #14 : 2008-11-21, 16:31 »

ppx

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7246
  • 2 króliki i 1 pies
    • WWW
Odp: Karmnik dla ptaków
« Odpowiedź #15 : 2008-11-22, 01:08 »
A suchy chleb można?
Zapisane
Podpis bez przekazu.

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Karmnik dla ptaków
« Odpowiedź #16 : 2008-11-22, 01:13 »
a gdzie mozna dostac niesolony? bo w sklepie w opakowaniach to z sola jest, hmm moze na targu, wiem ze jest dynia, a czy słonecznik...


... Hmmm ... czarny,niełuskany nie jest,chyba solony? ... :mysli:

parus

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 95
Odp: Karmnik dla ptaków
« Odpowiedź #17 : 2008-11-22, 09:53 »
Cytat: lis
... Hmmm ... czarny,niełuskany nie jest,chyba solony? ... :mysli:
Większość pakowanych słoneczników w sklepach jest solona a już na pewno prażona i nie nadaje się. Taki zwykły słonecznik można kupić na targowiskach, bazarach, giełdach owocowo-warzywnych. Niełuskany, drobny kosztuje ok. 2 zł za kilogram. Musze jednak ostrzec, że on brudzi (zostają wszędzieee łupinki). Słonecznik łuskany jest "czysty" ale droższy. W niektórych dużych sklepach można kupić go w sporych torebkach, trzeba na opakowaniu czytać czy nie zawiera soli.
Dobra jest też łuskana pestka dyni, konopia (takie szare, okrągłe  ziarenka, czasem w sklepach wędkarskich mogą mieć), rozłupane orzechy włoskie. Wszystko są to wysoko energetyczne, tłuste nasiona, są więc naturalnym i dobrym na zimową porę pokarmem.
Jeśli chodzi o chleb i takie inne. To zależy co chcemy karmić, jeśli miejskie gołębie, kawki to ok.
Przy kocie, jak najbardziej z karmnikiem trzeba uważać.
Zapisane
Kocham wodę, wiatr, a ogniem się pieszczę
Kocham ogień, wiatr, kocham ogień z deszczem.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Karmnik dla ptaków
« Odpowiedź #18 : 2008-11-22, 10:03 »
... Hmmm ... czarny,niełuskany nie jest,chyba solony? ... :mysli:
Ppx podawanie suchego chleba zdecydowanie odradzam.Również w przypadku  gołębi  i kawek.
Jeszcze parę słów o czystości w karmniku. Nie wolno dopuścić, by w karmniku gromadziły się ptasie odchody i resztki psującego się pokarmu, gdyż ich przypadkowe zjedzenie przez ptaki może stać się przyczyną wielu groźnych chorób bakteryjnych i pasożytniczych (Kwartalnik "Ptaki" OTOP 3/08).

Cechy, którymi powinien charakteryzować się dobry karmnik dla ziarnojadów.
*Głęboko nasadzony daszek z szerokimi nawisami, chroniący karmę przed zalaniem przez deszcz i zasypaniem przez śnieg.
*Wysokie ranty, zabezpieczające karmę przed rozwianiem przez wiatr i rozrzuceniem przez żerujące ptaki.
*Przestronne otwory wlotowe, umożliwiające ptakom szybką ucieczkę (w linii prostej,bez konieczności omijania przeszkód!) w razie pojawienia się drapieżnika.
*Łatwo dostępne, a najlepiej wyjmowane dno umożliwiające regularne czyszczenie.
*Brak elementów ruchomych, szklanych i błyszczących, które mogłyby odstraszać ptaki (Kwartalnik "Ptaki" OTOP 3/08).
Zamieszczone fragmenty pochodzą z książki Dariusza Graszki-Petrykowskiego "Ptaki w twoim ogrodzie" wydanej przez Klub dla Ciebie.       
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

ppx

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7246
  • 2 króliki i 1 pies
    • WWW
Odp: Karmnik dla ptaków
« Odpowiedź #19 : 2008-11-22, 13:04 »
A może być pomalowany?
Zapisane
Podpis bez przekazu.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Karmnik dla ptaków
« Odpowiedź #20 : 2008-11-23, 09:49 »
A może być pomalowany?
Jeżeli użyta do malowania farba nie zawiera szkodliwych związków chemicznych to nie widzę przeciwwskazań. Karmnik można zamówić w Internecie. Wczoraj przeglądałem oferty internetowe, są one bardzo zróżnicowane zarówno pod względem ceny jak wielkości i kształtów.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Forum Zwierzaki

Odp: Karmnik dla ptaków
« Odpowiedz #20 : 2008-11-23, 09:49 »
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.09 sekund z 27 zapytaniami.