Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Bibliografia na prezntacje maturalna  (Przeczytany 52546 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pat

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2630
  • oby do przodu byle nie na czworaka;)
Bibliografia na prezntacje maturalna
« : 2007-01-03, 18:08 »
Witam zwracam sie z prosba o wytlumaczenie jak mam ja napisac moze jest jakis klucz pod ktory sie pisze za wszelki pomoce bede bardzo wdzieczna
Zapisane
To piekło nie raj :)

kkaassiiaa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6070
Odp: Bibliografia na prezntacje maturalna
« Odpowiedź #1 : 2007-01-03, 20:11 »
Bibliografia powinna zawierać:
- tytuł książki
- autora
- wydawnictwo
- rok wydania

Zapisane
pozdrawiam wszystkich,
Kasia & Magia & Nero & Rudy & Ramzes
oraz
Raptus & Figa & Elfik & Kiki & Riki & Mysia Pysia & Parszywek & Bambus & Foks (za Tęczowym Mostem) [']

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
Odp: Bibliografia na prezntacje maturalna
« Odpowiedź #2 : 2007-01-03, 20:20 »
Kurka... Gdzie moja prezentacja? :P

Podobno jest tak:
Nawisko, Imię (lub pierwsza litera imienia)(jeśli kilka osób jest autorami to po przecinku się ich wymiania w kolejnośći podanej), rok publikacji. Tytuł (w cudzysłowiu lub nie). Wydawnictwo (z "Wyd." albo bez, np. jeśli to oczywiste, czyli np. nazwa wydawnictwa zaiwra słowo wydawnictwo), miejsce wydania.

Jeśli źródłem jest czasopismo, to : nazwika i rok. Tytuł artykułu, tytuł czasopisma, numer czasopisma, nurmery stron. (Wydawnistwo, itp. niekoniecznie.)

Kropki i przecinki tak jak załam powyżej.

Np. Bernard-Tymrakiewicz, M., Micek, W., Szczerbina, U., Tymrakiewicz, L., 1976. Atlas chwastów. Państwowe wydawnictwo rolnicze i leśne, Warszawa.

Jeśli używasz fragmentu książki pod czyjąś redakcją, a napisany przez kogoś z zepspołu to piszesz napierw kto napisał ten rodział, potem: tytuł rodziału, tytuł książki, red. nazwisko tego człowieka, np. L. Buc.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Bibliografia na prezntacje maturalna
« Odpowiedz #2 : 2007-01-03, 20:20 »

pat

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2630
  • oby do przodu byle nie na czworaka;)
Odp: Bibliografia na prezntacje maturalna
« Odpowiedź #3 : 2007-01-04, 17:26 »
tak ale jest literatura podmiotu i przedmiotu do ktorej co mam zaliczyc i ktora ma byc pierwsza?
Zapisane
To piekło nie raj :)

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
Odp: Bibliografia na prezntacje maturalna
« Odpowiedź #4 : 2007-01-04, 18:08 »
Coś takiego (konspekt):

Literatura podmiotu
Literatura przedmiotu
Ramowy plan wypowiedzi
          - Określenie problemu.
          - Kolejność prezentowanych treści.
          - Wnioski.
Materiały pomocnicze

Podmiotu to to co omawiasz w czasie prezentacji, te kilka utworów. Przedmiotu to zdaje się to z czym się zapoznało przygotowywując. Nie jestem pewna czy tam u mnie było... :P
Tu też jest:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Literatura_podmiotu
http://pl.wikipedia.org/wiki/Literatura_przedmiotu

Co ty masz za szkołę, mi wszystko mówili... O_o Babkę aż krew zalewała tyle razy man mówiła co i jak.
Zapisane

Agakonik

  • *
  • Wiadomości: 5091
  • :]
    • WWW
Odp: Bibliografia na prezntacje maturalna
« Odpowiedź #5 : 2007-01-04, 19:12 »
Najpierw jest literatura podmiotu i do niej zalicza się lektury i pisze się tak:
imie i nazwisko [nie wiem czy jedno i drugie czy tylko pierwsza litera imienia i nazwisko] [alfabetycznie], tytuł [kursywą, nie w cudzysłowie],wyd.[tu nazwa], miasto i rok wydania, ISBN
Potem jest literatura przedmiotu i do niej zaliczyasz te ksiazki,teksty,opracowania ktore sa Ci pomocne w opracowaniu lektur.
Zapisane
"A pewnego dnia zapytasz mnie co bardziej kocham: Ciebie
czy moje życie? Ja odpowiem moje życie..
Ty odwrócisz się i odejdziesz bez słowa nie wiedząc,że
moje życie to Ty."

pat

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2630
  • oby do przodu byle nie na czworaka;)
Odp: Bibliografia na prezntacje maturalna
« Odpowiedź #6 : 2007-01-04, 19:53 »
Dziekuje wam bardzo za odpowiedzi a co za szkole  oni wychodza z zalozenie ze my to juz wszytko wiemy nie ma jak najlepszy ogolnika w miescie ...
Zapisane
To piekło nie raj :)

MCsmok

  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Bibliografia na prezntacje maturalna
« Odpowiedź #7 : 2009-04-01, 19:24 »
Hej mam problem, do piątku mam oddać Bibliografię a nie umiem jej napisać  :( Mój temat to : Różne ujęcia motywu sądu ostatecznego w literaturze i sztuce. Omów temat na wybranych przykładach . Czy mógłby ktoś mi pomóc ?? chociaż przykładowo jak to mam napisać... mam wiersz Czesława Miłosza - Piosenka o końcu świata i Jan Kasprowicz - dies irae oraz obrazy :
http://www.gnosis.art.pl/iluminatornia/sztuka_o_inspiracji/michal_aniol_buonarotti/michal_aniol_buonarotti_sad_ostateczny.htm
http://www.zgapa.pl/zgapedia/S%C4%85d_Ostateczny.html


BŁAGAM POMOCY !!!  :( :(
Zapisane

Admin

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: Bibliografia na prezntacje maturalna
« Odpowiedź #8 : 2010-03-29, 00:28 »
Widząc, że bardzo dużo osób trafia na Forum Zwierzaki właśnie do tego wątku,
opiszę Tobie drogi maturzysto jak ta nieszczęsna bibliografia powinna wyglądać.

Pierwsza rzecz jaką powinieneś sobie uświadomić to to, że zdając ustny egzamin maturalny
z języka polskiego bibliografia jest Twoją wizytówką w oczach komisji i należy zrobić ją porządnie.

Bibliografia jest podzielona na literaturę podmiotu, literaturę przedmiotu oraz ramowy plan prezentacji.
Ważne jest tutaj rozróżnienie i prawidłowa interpretacja dwóch pierwszych pojęć.

Literatura przedmiotu to nic innego jak książki, publikacje, materiały na których bazujesz swoją prezentacje.
To właśnie z literatury przedmiotu poznajesz definicje danego zagadnienia, aby zinterpretować literaturę podmiotu.
Prosto mówiąc na podstawie wiedzy z literatury przedmiotu interpretujesz literaturę podmiotu.

Przykład
Temat prezentacji: Nowomowa we współczesnej prasie, telewizji i reklamach. Dokonaj analizy
językowej wybranych tekstów.

Literatura przedmiotu to są materiały z których dowiedziałeś się wszystkiego o nowomowie.
Literatura podmiotu w tym przypadku to artykuły prasowe, programy telewizyjne, reklamy. (Wybrane teksty, które analizujesz)

Kolejność pozycji w obu podpunktach powinna być ułożona alfabetycznie.

Przykładowy sposób zapisu w przypadku książek:
Autor, Tytuł, Miejsce wydania, Wydawnictwo, Rok wydania, ISBN
Głowiński M., Nowomowa po polsku, Warszawa, PEN, 1991, ISBN 83-85254-01-3
Autora zaczynamy od nazwiska. Imię piszemy całe lub tylko pierwszą literę z kropką.

Ważne, aby używać takiego samego stylu w całej bibliografii.

Myślę, że udało mi się trochę przybliżyć zagadnienie.
Egzaminatorzy to też ludzie, głowa do góry!  8)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Bibliografia na prezntacje maturalna
« Odpowiedz #8 : 2010-03-29, 00:28 »
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.058 sekund z 24 zapytaniami.