Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Ryby głębinowe - w jaki sposób wytrzymują one to ogromne ciśnienie?  (Przeczytany 3722 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

njczyziu

  • *
  • Wiadomości: 1
Witam,

mam pytanie odnośnie ryb głębinowych, w jaki sposób wytrzymują one tak ogromne ciśnienie jakie działa na głębokości kilkuset metrów, a nawet kilku km?

Niewiele w języku polskim jest informacji o tym.

Jest to dość zdumiewające, że tak drobne rybki potrafią sobie spokojnie radzić w takich warunkach, a człowiek ciągle udoskonala łodzie podwodne, obudowując je najbardziej wytrzymałymi metalami/tworzywami by osiągać kolejne rekordy zanurzenia.

Czytałem coś, że chodzi o cisnienie wewętrzne i zewnętrzne, które jest u tych ryb podobne do warunków panujących wokół nich, w takim razie jakie one muszą mieć serce, że to ciśnienie (ogromne) spokojnie wytrzymuje?!

Rozumiem, że płuca poprzez zawarty w nich tlen, zostają miażdżone przez wysokie ciśnienie, jednak dalej nie mogę pojąć dokładnie jak to się odbywa u ryb i dlaczego jedne mogą pływać na wielkich głębokościach a inne tylko na płytkich wodach, który organ u nich i dlaczego za to odpowiada?

[ Założyłem podobny temat, na innym forum (typowo akwarystycznym), jednak nikt nie potrafił mi udzielić odpowiedzi :( ]

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 2014-08-19, 03:53 autor njczyziu »
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.074 sekund z 23 zapytaniami.