Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2 3 ... 14   Do dołu

Autor Wątek: W Polsce XXI w. myśliwi mogą zabijać bezkarnie psy w lesie  (Przeczytany 82241 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

soboz4

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 729
  • Każda porażka to krok do sukcesu!
    • WWW
Od stycznia 2009 roku w związku z nowelizacją rozporządzenia prawa łowieckiego (ponownie zezwalającego na odstrzał psów i kotów na terenie łowisk, czyli lesie (200 metrów od zabudowań) wraz z bratem napisaliśmy petycję do rzecznika i czekamy na odpowiedź. Rozesłaliśmy też ją do Związku Kynologicznego, Łowieckiego i na różne fora o "psiej i kociej tematyce".
Głównym celem jest uświadomienie, że każdy pies puszczony luzem (nawet 2 metry od właściciela) w świetle prawa może być zastrzelony przez członka Związku Łowieckiego (nie mylić z nadzorem leśnym w uzasadnionych przypadkach).
Obecnie od stycznia jest już kilkadziesiąt przypadków zastrzelenia psa na spacerze z właścicielem, często na oczach dzieci. Niektóre historie są na stronie http://www.zabilimipsa.pl, forum na stronie http://www.forum.stopodstrzalom.pl. Na terenie Katowic w świetle prawa nie ma możliwości puszczenia psa luzem, dotyczy to również miejsc odludnych, terenów leśnych, itp.
Dlatego wysłaliśmy z bratem ten list do rzecznika, a żeby rozpowszechnić sprawę zamieściłam list jako petycję na stronie http://www.petycje.pl na której można złożyć podpis (za lub przeciw - musi być potwierdzony 3 razy - najpierw podpis za, potem zatwierdzenie za a następnie potwierdzenie w skrzynce mailowej).
Dostaliśmy także informację z Międzynarodowej Fundacji Ochrony Zwierząt Viva, która jest w trakcie negocjacji z rządem nowej ustawy, zakazującej tego procederu. Niestety jak napisali wskutek zawirowań politycznych, osoby zajmujące się zatwierdzeniem nowej ustawy przełożyły rozmowy na czas, gdy będzie spokojniej. Obawiam się, że nieprędko to nastąpi.
Dlatego proszę wszystkich by przesłali link dalej do swoich znajomych i gdy jest to zgodne z ich przekonaniami podpisali. Mam nadzieję, że nie „przynudziłam” za bardzo, pozdrawiam Bożena

http://www.petycje.pl/pet..._myzliwych.html

http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=3865
« Ostatnia zmiana: 2009-03-28, 19:44 autor pao »
Zapisane
Bożena

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Witam  :)
Myślę,że ten post można by podpiąć do tego tematu:
http://www.zwierzaki.org/index.php?topic=34130.msg1058395#new
chyba,że moderatorzy uznają,iż zasługuje on na osobny temat,ale temat zabijania psów przez myśliwych już istnieje - choć z drogiej strony ... może tutaj więcej osób ten post przeczyta? ... :mysli:

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Ze wszech miar godna pochwały inicjatywa pod którą podpisałbym się czterema łapami gdybym był psem. :wink: Niestety mam do dyspozycji tylko dwie ręce.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Forum Zwierzaki

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
wszystko fajnie ale link nie działa, mogłby ktos z modów sprawdzic, czy moze po prostu jest zle wklejony?
Zapisane

soboz4

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 729
  • Każda porażka to krok do sukcesu!
    • WWW
Można weść przez stronę www.petycje.pl a następnie w okienku fraza lub numer dokumentu napisać zakaz zabijania, wówczas wyświetli się link z petycją, pozdrawaim Bożena
Zapisane
Bożena

Mimose

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 8
  • Moja ślicznotka:)
dla mnie to jest chore po prostu.. psy i koty wyrzadzaja szkody? przecież to mysliwi wyrzadzaja sami najwiecej szkod :/ to jest nienormalne, ze w XXI wieku nadal zabija sie dla przyjemnosci....
Zapisane
ja jestem Akane!!

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
no to podaje właściwy link:

http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=3865

mogłby ktos z modów przekleic do pierwszego postu w miejsce tego zle wklejonego? :>
Zapisane

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12525
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Mam nadzieję, że nie „przynudziłam” za bardzo, pozdrawiam Bożena
A ja mam nadzieję, że zostaniesz na FZ na stałe :)
Zapisane
IBDG Wrocław

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
bosz...a nie mozna bylo wkleic go w miejsce tamtego- kasujac to to zle? :roll:

choc i tak ...bogzaplac za to ze to zrobilas bo widze, ze nikt inny by tu palcem nie ruszyl :roll:
Zapisane

Forum Zwierzaki

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Również podpisuję się pod tym,ale po prawie trzech latach dyskusji z myśliwymi jestem pesymistom i nie mam żadnych złudzeń ...  :roll:

Cytuj
Dostaliśmy także informację z Międzynarodowej Fundacji Ochrony Zwierząt Viva, która jest w trakcie negocjacji z rządem nowej ustawy, zakazującej tego procederu. Niestety jak napisali wskutek zawirowań politycznych, osoby zajmujące się zatwierdzeniem nowej ustawy przełożyły rozmowy na czas, gdy będzie spokojniej. Obawiam się, że nieprędko to nastąpi.

Pamiętajmy,że wśród polityków też są myśliwi,i to niemało - wątpię,czy będą oni skłonni forsować coś,co szkodzi ich środowisku ... poza tym,myśliwi uważają,że nie da się problemu bezpańskich psów i kotów rozwiązać inaczej,niż poprzez odstrzał,gadanie z nimi,to strata czasu - jak grochem o ścianę.

Znalazłem coś takiego:      http://www.jeep.org.pl/forum/viewtopic.php?t=24837&postdays=0&postorder=asc&start=0
jak widać,większość jest za utrzymaniem odstrzałów  :roll:... i jeszcze wyzywają ekologów,jak zwykle ... :roll:

Cytuj
prawda jest taka że w Polsce jest najlepsza "gospodarka łowiecka" w europie i bez tych "wstrętnych" myśliwych nasze lasy były by "zdewastowane" a równowaga była by zaburzona vide "szczepionki przeciw wściekliźnie" dla lisów / spadek popytu na skóry lisów = całkowite wytrzebienie zajęcy , kuropatw i innego ptactwa.

Taaak,bez " najlepszego modelu w Europie " lasy upadną,a zwierzyna wyginie - a z tym całkowitym wytrzebieniem,to gruba przesada.

soboz4

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 729
  • Każda porażka to krok do sukcesu!
    • WWW
Zdaję sobie z tego sprawę, ale w "jedności siła". Liczba osób, które jest przeciwko na pewno przewyższa grono mysliwych.

Cały czas powtarzam, że od pilnowania porządku w lesie jest straż leśna, a nie osoby, którym sprawia przyjemność zabijanie.

Bardzo podobała mi się wypowiedź Zbyszka na forum:


"Żadna Ustawa nie powinna legalizować odstrzału tzw. „wałęsających się psów i kotów”.
A pasjonującym się zabijaniem zwierząt powinna wręcz wyraźnie wskazać granice ich możliwości – stanowczo zabraniając im tego.

W skrajnie wyjątkowych przypadkach, gdy pies (o kocie nie mówmy tu w ogóle) mógłby stanowić zagrożenie dla otoczenia, a tu przede wszystkim dla człowieka, odparcie bądź całkowite usunięcie zaistniałego niebezpieczeństwa jest obowiązkiem pracowników właściwych organów, czyli osób, posiadających odpowiednie wykształcenie, ściśle określony zakres praw i obowiązków i ponoszących pełną odpowiedzialność za nieprawidłowe wykonywanie swojej pracy.


Zarówno funkcjonariusz policji, którego zadaniem jest działanie w szerokim zakresie na rzecz bezpieczeństwa publicznego, jak i leśniczy, odpowiedzialny w pierwszej kolejności za ochronę środowiska leśnego, są, z racji wykonywanego zawodu, posiadaczami broni.

Broń jest ich „narzędziem pracy”, używanym w sytuacjach wyjątkowych i uzasadnionych, a nie przedmiotem do uprawiania pseudosportu czy też hobby, polegającego na bezsensownym zabijaniu zwierząt.

Czy coś takiego byłoby do pomyślenia, że załoga radiowozu policyjnego, przejeżdżając obok łąki lub polany, po której ganiają nie uwiązane na smyczy psy, tudzież bawiące się ze sobą na oczach swych właścicieli, ot tak sobie, zatrzymuje się, zgłasza w centrali przystąpienie do akcji, a następnie zabiera się do odstrzału tych zwierząt? Absurd, prawda?

A jak ma reagować właściciel psa, zastrzelonego przed chwilą przez myśliwego, który po poprzedzającej zdarzenie „imprezie łowieckiej” ledwo co trzyma się na nogach, ale, uzasadniając
swój czyn, powołuje się na uprawniającą go do tego Ustawę, pozostając w tym momencie w świętym przekonaniu, że nazwa „myśliwy” pochodzi od pojęcia „myślenie”?

Nie ulega wątpliwości, iż w sytuacjach wyjątkowych, gdy pies mógłby stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia człowieka, każdy posiadający przy sobie broń myśliwską a znajdujący się w bezpośrednim pobliżu zdarzenia ma nie tylko prawo ale i obowiązek przyjścia z pomocą, która może polegać także na zastrzeleniu zwierzęcia atakującego człowieka.

Natomiast jeżeli jest tu mowa o nowelizacji Prawa Łowieckiego, a Prawo to zaś uznaje psy i koty za szkodniki łowieckie, to ani psa ani kota nie należy mylnie kojarzyć ze zwierzętami, które Ustawa określałaby za stworzenia, mogące stanowić zagrożenie dla człowieka lub środowiska naturalnego.

Tzw. „szkodnik łowiecki” działa na szkodę wykonującego wyżej opisane hobby czy też pseudosport zwany łowiectwem, czyli na szkodę łowcy – myśliwego. A myśliwy, strzelający do biegającego po polanie czy lesie psa lub kota, broni własnych interesów, a mianowicie chroni przed psem i kotem „objekty”, „przedmioty”, które sam zamierza uśmiercić.

Działając przy tym w interesie własnym a nie społecznym, nie powinien być bezkarnie chroniony przez Ustawę."


Pozdrawiam Bożena
Zapisane
Bożena

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12525
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
bosz...a nie mozna bylo wkleic go w miejsce tamtego- kasujac to to zle? :roll:

choc i tak ...bogzaplac za to ze to zrobilas bo widze, ze nikt inny by tu palcem nie ruszyl :roll:

Hmm... Pao palcem ruszyła, jako, że przede mną na FZ weszła ;)

Cytat: Soboz4
Cały czas powtarzam, że od pilnowania porządku w lesie jest straż leśna, a nie osoby, którym sprawia przyjemność zabijanie.
Jak to mówią, "z ust mi to wyjęłaś" :tak:

Widzę, że przybyła nam jeszcze jedna "antypatyczka" mysliwych :D
Zapisane
IBDG Wrocław

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Cytuj
Tzw. „szkodnik łowiecki” działa na szkodę wykonującego wyżej opisane hobby czy też pseudosport zwany łowiectwem, czyli na szkodę łowcy – myśliwego. A myśliwy, strzelający do biegającego po polanie czy lesie psa lub kota, broni własnych interesów, a mianowicie chroni przed psem i kotem „objekty”, „przedmioty”, które sam zamierza uśmiercić.

Działając przy tym w interesie własnym a nie społecznym, nie powinien być bezkarnie chroniony przez Ustawę.

Podpisuję się pod tym zdaniem obiema,lisimi łapkami ;),a nawet czterema  :D - to nie jest żadna ochrona przyrody,tylko ochrona własnych interesów - poza tym,nawet zdziczały pies działa zgodnie ze swoim instynktem,poluje z głodu - myśliwi i część przyrodników uważa,ze psy i koty jako gatunki udomowione nie są już częścią ekosystemu i dlatego powinno się je traktować jak szkodniki,które ' niszczą " dziką zwierzynę - ja uważam,że ten pies,który trafił do lasu nie ze swojej winy ma większe prawo do wyżywienia siebie,niż pan hobbysta,przecież pies nie położy się i nie będzie grzecznie czekał na swój koniec,to drapieżnik kierujący się instynktem,który został tylko przytępiony.
Oczywiście uważam,że problem bezdomnych,bezpańskich,zdziczałych i puszczanych luzem psów należy rozwiązać,ale nie w taki sposób,nie wydając zgodę na ich ' tępienie " przez grupę hobbystów - poza tym,to nie zdziczałe psy są tu najczęstszymi ofiarami,a psy mające swoich właścicieli i bez oznak zdziczenia.
« Ostatnia zmiana: 2009-03-29, 20:51 autor lis »
Zapisane

soboz4

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 729
  • Każda porażka to krok do sukcesu!
    • WWW
Wciąż swoją ingerencją w przyrodę robimy więcej szkody niż pożytku. Pies zabije, gdy będzie głodny, na dodatek najsłabsze zwierzę, myśliwy zabija dla przyjemności, zwierzeta, które będą najładniejsze, największe i najsilniejsze!
Zapisane
Bożena

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Cytowany pan Zbyszek jest chyba tą samą osobą,z którą w 2006 roku rozmawiałem na forum,którego nazwy nie wolno wymieniać ;) na temat konkursów norowania - bardzo fajna osoba  :)

A co do petycji,to nasz forumowy myśliwy / Cert / podpisał się,ale przeciw ... ;) - ja,oczywiście podpisałem się za  :)

Forum Zwierzaki

soboz4

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 729
  • Każda porażka to krok do sukcesu!
    • WWW
Jak patrzę na fora dotyczące tematu polowań na dzikie zwierzęta, w tym również na psy, ręce mi opadają. Polityka "Kalego" u myśliwych, w stylu jak ja zabije psa to dobrze, ale jak mi zabiją to przestępstwo, jak ja puszczę swojego psa luzem na polowaniu to dobrze, ale jak inni puszczą źle.

Nie jestem zoologiem, mogę powoływać się tylko na doświadczenie i wiedzę mądrzejszych ode mnie, ale z tego co przeczytałam wynika, że nawet samotny wilk nie bardzo potrafi poradzić sobie z polowaniem na dzikiego zwierza i polują stadnie. Watahy psów zdarzają się na szczęście u nas już bardzo rzadko, a przypadki zabicia psów przez myśliwych od stycznia 2009 dość często, na dodatek są to psy pod opieką właściciela nie wykazujące objawów zdziczenia, a podobno tylko takie podlegają eksterminacji. Choć dlaczego, też nie wiem, w dzisiejszych czasach chyba stać nas na złapanie i oddanie do schroniska.

Moi rodzice przygarnęli właśnie taką suczkę Misię, która samodzielnie wychowywała szczenięta w krzakach, młoda, roczna, wychudzona, na pewno nie dogoniłaby zająca, a polowała na myszy i nornice. Oczywiście wójt, do którego mama zwróciła się o pomoc w złapanie i odwiezieniu do schroniska, roześmiał się, że  na tym terenie (rodzice byli tam tylko w okresie letnim) oni rozwiązują w swoim kółku myśliwskim sprawę inaczej i zaraz odstrzelą psa. Na szczęście suczka już była na tyle oswojona przez dokarmianie, że dała się wziąć do obejścia domu, co uchroniło ja przed zabiciem. Dziś już minęło 4 lata i Misia jest bardzo ładną, miłą psinką, która okazuje swoje przywiązanie na każdym kroku.

Staram się  uczestniczyć w różnych forach na ten temat, czytając zdania obu stron, ale najgorsze jest to, że może i prawo zabrania tego procederu, ale furtka którą zostawiło zawsze daje prawo do nadużyć. A dla mnie sport w zabijanie jest magnesem dla specyficznych osób i nijak nie potrafię zrozumieć jaka można mieć w tym przyjemność. Dlatego kompetencje na zabijanie oddane w takie ręce są grubym nieporozumieniem.
Zapisane
Bożena

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12525
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
A dla mnie sport w zabijanie jest magnesem dla specyficznych osób i nijak nie potrafię zrozumieć jaka można mieć w tym przyjemność. Dlatego kompetencje na zabijanie oddane w takie ręce są grubym nieporozumieniem.
Dokładnie. Ktoś, komu zabijanie sprawia przyjemność, nie będzie przestrzegał przepisów. Zwłaszcza, że tak trudno udowodnić ich łamanie... Słowo przeciwko słowu, w dodatku koledzy obronią... :/ Zaświadczą, co trzeba, wiadomo, dziś ty mnie kryjesz, jutro ja ciebie... I tak to się kręci... :roll:
Zapisane
IBDG Wrocław

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Słowo przeciwko słowu, bezprawie przeciwko prawu, mordowanie przeciwko zyciu...

moralnosc? :mysli: trudne slowo ...
Zapisane

soboz4

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 729
  • Każda porażka to krok do sukcesu!
    • WWW
Wrzucam ponownie temat strzelania do psów w lesie. Brat wczoraj rozmawiał w sprawie utworzenia forum na stronie Związku Łowieckiego i dziś wrzucił list (login: psiarz).

Chodzi i opinie obu stron i udokumentowanie zabitych przez psy zwierząt, kontra zabite przez myśliwych psy. Ale chodzi mi również czy możliwe by było wprowadzenie w Polsce ogólnopolskich przepisów dotyczących puszczania psa luzem.

Tak jak w Anglii definicji “under controll”, czyli pies pod kontrolą (nie oznacza psa ani na smyczy, ani w kagańcu, ani tym bardziej na łańcuchu).

Wiem, że psiarze sami czasem są winni. Wczoraj na spacerze podbieg do mnie pies trochę większy niż labrador. Na początku chciał bawić się z Roxi i choć ona przyzwyczajona jest do zabawy z dużymi psami (pies brata – dog argentyński) z nim nie miała ochoty. Najpierw parę razy ją napadł, patrzyłam na to ze strachem, a potem stwierdził, że ja lepiej do zabawy się nadam i zaczął skakać na mnie. Był z grupą 20-latków i choć wołali na niego nie reagował. Lubię psy i nie boje się ich, ale gdyby trafiło na kogoś innego mógłby się przestraszyć, tym bardziej że mordę miał na wysokości mojej twarzy. W takich momentach myślę czy rzeczywiście takie prawo u nas zda egzamin.

Napiszcie proszę co na ten temat myślicie, możliwości puszczania psa luzem np. na terenach leśnych. Sprzątanie po psach zostawiam bez komentarza, jako oczywiste. Choć przeciw sikaniu psów już też czytałam opinie, a to już wtedy zaczyna być paranoja, kupy sprzątam, ale siku z trawnika raczej trudno usunąć.

podaję też link do strony, może ktoś zechce wesprzeć psiarzy albo myśliwych:
http://forum.lowiecki.pl/read.php?f=11&i=291532&t=291532

oraz na stop odstrzałom:
http://www.forum.stopodstrzalom.pl/index.php
Zapisane
Bożena

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Soboz4 - Twój brat pisze na forum łowieckim,że nie jest przeciwko zakazowi strzelania psów w ogóle,tylko przeciwko patologicznym przypadkom,bezmyślnemu strzelaniu do psów przez niektórych myśliwych ... ja uważam,że nie wolno używać półśrodków - bezpańskimi czy też zdziczałymi psami powinny się zajmować zupełnie inne służby,nie myśliwi,a odstrzał powinien być tu ostatecznością,a nie pierwszą i jedyną metodą rozwiązania problemu - myśliwi piszą,że każdy skrawek wolnego terenu jest ostoją dzikiej zwierzyny i pies nie ma prawa biegać luzem nigdzie,tylko na własnym podwórku,czyli na pole z psem wyjść nie można,chyba że na smyczy,a to jest,jednak ograniczenie wolności.
Myślę,że powinny być surowe kary za puszczanie psów luzem na noc,żeby się same wyżywiły,trzeba kształtować w ludziach mieszkających na wsiach poczucie odpowiedzialności za swojego psa,niestety obecnie jest tak,że jak pies zginie,to rolnik kupuje,bierze sobie nowego - pies jest tylko urządzeniem pilnującym obejścia i jedzącym ochłapy,nic dziwnego,że zwiewa i kłusuje ...
Żeby  coś się zmieniło,musi się zmienić mentalność ludzka,a oto jest najtrudniej ... potrzebne są rozwiązania systemowe: kary za puszczanie psów luzem,obowiązkowe znakowanie,czipowanie psów,itp. - przede wszystkim,właściciel psa na wsi nie powinien się czuć bezkarnie,puszczając swojego psa na noc - raz zapłaci pokaźny mandat,to drugi raz się zastanowi nad tym,co robi.

soboz4

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 729
  • Każda porażka to krok do sukcesu!
    • WWW
Ja zgadzam się z twoja opinią i też uważam, że mysliwi nie są od odstrzału, tylko słuzby leśne. Brat w tym wzgledzie przychyla się do zadania, że moga być też kompetencje dla nich. Ja uważam, że absolutnie nie.

Post Merge: 2009-04-02, 12:56
Dla mnie ten "sport" absolutnie nie sprzyja ochronie przyrody, obojetne pod jakim sztandarem będzie działał i obojetne jakie zapisy będą w ustawie. Ale na pewno jestem za kompromisem, który bedzie zadowalał obie strony.

Post Merge: 2009-04-02, 13:19
Wątpliwości mam też przy pozwoleniu na strzelanie do bezdomnych psów, ale tam gdzie została znaleziona Miska (bezdomny piesek) mama twierdzi, że są całe watahy bezdomnych psów. To tereny nad Bugiem graniczące z Białorusią i mama nie raz bała się wychodzić sama na spacer z uwagi na psy krążące w okolicy lasów. Ale też i kultura dotycząca trzymania zwierząt jest tam bardzo niska. dawanie psu do jedzenia ospę dla kur i twierdzenie, że się jest dobrym gospodarzem lubiącym swoje zwierzęta jest nagminne. Nasza akcja zaczyna trochę przypominać zawracanie rzeki kijem. Dlatego najbardziej możliwe do realizacji jest odebranie kompetencji myśliwym, bo straż leśna wylicza się z każdego nieuzasadnionego użycia broni. Przynajmniej powinna, członkowie Związku Łowieckiego są kryci zawsze prze kolegów. Jakoś nie pisze się o nadużyciach straży leśnej, a o myśliwych wciąż.
Zapisane
Bożena

Forum Zwierzaki

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Cytuj
Ja zgadzam się z twoja opinią i też uważam, że mysliwi nie są od odstrzału, tylko słuzby leśne. Brat w tym wzgledzie przychyla się do zadania, że moga być też kompetencje dla nich. Ja uważam, że absolutnie nie.

Myśliwi NIGDY nie powinni mieć takich kompetencji,tym powinny się zajmować gminy,które mają obowiązek wyłapywania bezpańskich psów,ale,niestety wola to zwalić na myśliwych,wśród których są różni ludzie - jedni robią to z niesmakiem,inni,całkiem ochoczo ...

Cytuj
Dla mnie ten "sport" absolutnie nie sprzyja ochronie przyrody, obojetne pod jakim sztandarem będzie działał i obojetne jakie zapisy będą w ustawie.

Dokładnie.

Cytuj
Ale też i kultura dotycząca trzymania zwierząt jest tam bardzo niska. dawanie psu do jedzenia ospę dla kur i twierdzenie, że się jest dobrym gospodarzem lubiącym swoje zwierzęta jest nagminne.

Dlatego najważniejsza jest edukacja ludzi,zmiana ich mentalności,oraz surowe kary za puszczanie psów luzem,oraz za niedostateczną opiekę nad zwierzęciem / łańcuchy,ochłapy do jedzenia /.

A myśliwi maja dziwne pomysły,np. 10000 zł podatku za psa,lub bardzo duży podatek za kolejnego psa - to sprawy nie rozwiąże.

Przejrzałem sobie to forum http://www.forum.stopodstrzalom.pl/index.php  i nie napawa mnie to optymizmem ...  :roll: - ludzie godzą się na zabijanie dzikich zwierząt,zabijanie psów i kotów - byle nie swoich ... właściwie,to gdyby myśliwi nie strzelali do ich psów i kotów,to byli by ok i mogliby swobodnie uprawiać swoje " hobby " - ludzie mają myślistwo głęboko w ...,dopóki nie dotknie to ich bezpośrednio,a dzikie zwierzęta są mało ważne ...  :roll:

soboz4

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 729
  • Każda porażka to krok do sukcesu!
    • WWW
chyba niestety masz rację
Zapisane
Bożena

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Fragment wypowiedzi z innego forum z przed trzech lat,który pokazuje jaki PZŁ ma stosunek do psów:

Cytuj
Gdy Rada Miasta w Szczecinie zastanawiała się jak poradzić sobie z problemem psów porzuconych przy trasie nad morze, PZŁ zaproponował swoje rozwiązanie problemu. Które można ująć w paru słowach: „Zwrócicie nam pieniądze za amunicję i utylizację zwierząt, to problem rozwiążemy”. A przecież problem polega na tym, że te psy są uwiązywane w lasach, bo właściciele nie chcą, aby do nich wróciły. Nie chodzi więc o ich zabijanie a odnajdywanie w porę, zanim się zamęczą, lub padną ofiarą drapieżników.

soboz4

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 729
  • Każda porażka to krok do sukcesu!
    • WWW
Dokładnie!
Jestem po przeczytaniu forum z PZŁ po wypowiedzi brata (na ten portal mam dostęp dopiero wieczorem w domu). Nie napawa mnie to optymizmem. Wbrew opinii brata uważam, że niewiele to da. Za dużo różnych opinii, całkowicie ze sobą sprzecznych. Jak również stale powtarzam zdanie Zbyszka z innego forum, całkowicie przeciwnego by takie kompetencje dać myśliwym, gdyż celem każdego z nich nie są bezkrwawe łowy z aparatem fotograficznym, tylko zabijanie. Chodząc po lesie z bronią nie robią tego dla postrachu spacerowiczów z psami, czy na postrach kłusowników, tylko idą po swoją zdobycz, czyli dziką zwierzynę.
Lecz po przeczytaniu materiałów szkoleniowych Andrzeja Żukowskiego „Zwalczanie psów i kotów w obwodach łowieckich” uważam, że nacisk należy położyć na legislacyjną definicję zdziczałego psa, której obecnie nie ma. Pozwala to na nadinterpretację tych samych przepisów, które miały chronić psy.
Wracając do forum prawo "Kalego" przewija się w wielu wypowiedziach.
Abstrahując od tematyki zwierząt i przyrody z obawą patrzę w przyszłość, gdyż część przepisów sprawia, że jesteśmy coraz wrogiej do siebie nastawieni. Ja mam psa – usunąć z osiedla bezdomne koty, ja mam dziecko  - nie będę tolerować psów (nie mówię o tych na placu zabaw), ja mam samochód – zlikwidować zieleń, zrobić parkingi. A o zgodę coraz trudniej, bo każdy ma prawo… Zresztą wystarczy pooglądać wiadomości w telewizji i naszych sympatycznych polityków przyjaźnie nastawionych do innych opcji. 
Zapisane
Bożena

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Cytuj
Abstrahując od tematyki zwierząt i przyrody z obawą patrzę w przyszłość, gdyż część przepisów sprawia, że jesteśmy coraz wrogiej do siebie nastawieni. Ja mam psa – usunąć z osiedla bezdomne koty, ja mam dziecko  - nie będę tolerować psów (nie mówię o tych na placu zabaw), ja mam samochód – zlikwidować zieleń, zrobić parkingi. A o zgodę coraz trudniej, bo każdy ma prawo… Zresztą wystarczy pooglądać wiadomości w telewizji i naszych sympatycznych polityków przyjaźnie nastawionych do innych opcji.

Oj,znam to ... jako miłośnik lisów ciągle czytam teksty w stylu: co te zwierzęta robią w mieście?... to nie jest ich miejsce ... a jak się rzuci na dziecko? ... ludzie szukają samych negatywów,wyolbrzymiają wszelkie zagrożenia,stawiają swoje prawa ponad wszystko inne,a przyroda? - a po co nam ona ...
Nasiliło to się po sprawie z Doliną Rospudy: na dwóch szalach stawia się dobro i życie ludzkie i dobro zwierząt i przyrody,zapominając,że wszystko to jest ze sobą powiązane i jedno nie istnieje bez drugiego ... myśliwi i leśnicy wyzywają,że Polska to skansen Europy,z wilkami,PN i bez autostrad,ze Europa dawno zabetonowała już wszystko co się dało,a teraz chce chronić przyrodę kosztem biednych ludzi ... ogólnie,ludzie chcieliby zabetonować,zniszczyć wszystko kosztem własnej wygody,a martwić się będą dopiero wtedy,gdy się obudzą z " ręką w nocniku "...

A wracając do psów i myśliwych: faktem jest,że definicja zdziczałego psa praktycznie nie istnieje - ogólnie ma to być pies o zwichrzonej sierści,bez obroży i z oznakami " zdziczenia ",myśliwi piszą,że każdy z nich sam musi rozważyć to,czy strzelać do psa,czy nie - faktem jest,że część z nich wali po prostu do każdego napotkanego psa i tyle ... :roll:

N a forum jeden myśliwy pisał,że:

Cytuj
To że w pewnych przypadkach zastrzeleń psów Policja dziwnie "nie reaguję" na skargi właścicieli wiążę się wg. mnie z tym że Policja woli wierzyć strzelającemu za którym stoją choć częściowo przepisy, gdyż nie chce mieć powtórki z historii i sama być strzelającym i ganiającym po lesie. W taki sposób mają jeden obowiązek z głowy.

Czyli łatwiej uwierzyć myśliwemu,relacja właściciela psa często sie nie liczy ...  :roll:

Post Merge: 2009-04-03, 21:17
Jeszcze odnośnie bezdomnych i zdziczałych psów - post z 2006 roku:

Cytuj
Jesli chodzi o psy i koty, to osobiscie zajmuje sie odlawianiem dzikich psow w lasach i odnajdywaniem psow porzuconych. Robie to we wspolpracy ze Straza Lesna.
Chcielismy zrobic szkolenia dla mysliwych dotyczace zachowan psow dzikich i walesajacych sie, ale nie spotkalo sie to z zainteresowaniem.
....
W przypadku psów porzuconych, z reguły nie ma żadnych problemów z odłowieniem. One garną się do człowieka. No i często są uwiązane do drzewa.
Psy wałęsające się są już lekkim wyzwaniem, bo są to najczęściej wiejskie psy, które nie mają zaufania do obcych (do swoich często też). Ale tu najczęściej wystarczy argumentacja w postaci intensywnie pachnącego jedzonka i przyjazne zachowanie. Las nie jest domem dla tych psów, są na terenie neutralnym, nie są więc najczęściej agresywne wobec obcych.
Najgorzej jest z psami dzikimi. Problem polega tym, że one nie boją się człowieka, tylko unikają go. Las jest ich domem, czują się w nim jak normalni jego mieszkańcy, ale mają nad leśnymi zwierzętami tą przewagę, że znają człowieka. Często tak jest, że podczas tropienia dzikich psów, okazuje się, że jesteśmy przez nie obserwowani. Mój kolega często powtarza, że podczas tropienia zawsze ma wrażenie, że psy siedzą sobie gdzieś tam w krzakach i się z nas śmieją. Czasami, tak naprawdę, to nie wiadomo kto kogo tropi.
No cóż, na szczęście psy mają też swoje „słabości” – suka nie zostawi swoich młodych, a inne psy rzadko kiedy zostawią sukę ze szczeniakami. Zlokalizowanie siedliska sfory psów, w której jest suka ze szczeniętami, to już połowa sukcesu. Bo wiadomo, że przez dłuższy czas psy będą w tym samym miejscu.
A potem już jest tylko żmudna praca z oswajaniem sfory. Przynajmniej na tyle, aby choć jeden, czy dwa psy, dały dojść do siebie. Reszta psów, naśladując swoich towarzyszy, też w końcu zaczyna tolerować naszą obecność. Oczywiście, to „dojście” nie jest zbliżeniem się na dystans mniejszy niż dwa – trzy metry, ale to najczęściej wystarczy, aby odłowić psy przy pomocy siatek. Na szczęście dzikie psy, nawet te, które urodziły się w lesie, są o wiele łatwiejsze do oswojenia, niż inne zwierzęta wolno żyjące.
Przyznam jednak szczerze, że nie udało nam się nigdy podejść do sfory, w której nie było szczeniąt.
Napisałem to wszystko w dużym uproszczeniu, może więc brzmi to trochę banalnie, ale w rzeczywistości nie jest to takie proste.

Dobrze,że są ludzie,którzy coś robią  :)
« Ostatnia zmiana: 2009-04-03, 21:17 autor lis »
Zapisane

soboz4

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 729
  • Każda porażka to krok do sukcesu!
    • WWW
Petycja w sprawie zakazu zabijania psów przez myśliwych
Próbowałam w punktach opisać zmiany o jakie trzeba wnosić do naszych władz:

1/ wyznaczenie tak, jak było wcześniej, przez zarządcę obwodów łowieckich osób kompetentnych, wykształconych, przeszkolonych z członków PZŁ do tych zadań, o ile rzeczywiście nie można tego wyegzekwować tych zadań od lokalnych służb porządkowych (starz miejska, policja, straż leśna itp.)

2/ zakaz strzelania na łąkach, zgodny zresztą z prawem lokalnym w większości gmin, czyli wyłączenie tego miejsca spod dzierżawy kół łowieckich

3/ to chyba najtrudniejsze bezpłatne czipowanie i wpisywanie do ogólnopolskiej bazy danych: z tego co się dowiedziałam o czipowaniu w Śląskiej Izbie Weterynaryjnej, to włos mi się zjeżył, każde miasto bezpłatnie czipujące psy wpisuje numery tylko u siebie, bez umieszczania w jakiekolwiek bazie danych, na dodatek każde z mikroczipów jest inne i niekompatybilne z innymi miastami.

4/ rozpoczęcie bezpłatnej sterylizacji psów i kotów, niestety nawet przy „wielkich akcjach” organizowanych przez miasta jest to płatne np. 50% (i tu piszę o bezpańskich kotach) nie ma mowy, żeby ze zniżki skorzystać przy własnym zwierzaku. Powinno to być bezpłatne we wszystkich gabinetach. Finansowane przez państwo, do czasu aż nie unormuje się liczba bezpańskich zwierząt, to na pewno skłoniłoby wielu ludzi, w tym na wsi do sterylizacji,

5/ testy, oparte na amerykańskim programie Canine Good Citizen. Pozytywny wynik egzaminu dawałby możliwość spuszczania psa ze smyczy w miejscach publicznych, pod warunkiem sprawowania nad nim kontroli przez opiekuna.
Pozostałe psy (w tym również te bez przypiętego identyfikatora) będą mogły być puszczane tylko na wydzielonych terenach i na zabezpieczonych posesjach. W razie, gdyby warunki te nie zostały spełnione, właścicielowi groziłaby wysoka kara finansowa.

6/ mandatowaniu właścicieli psów, którzy wyprowadzają psa bez przypiętego identyfikatora, obojętne czy luzem czy na smyczy,


Może jeszcze coś Wam się nasuwa?
Zapisane
Bożena

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Ja nie wiem,czy to coś da ... czy z takimi ludźmi da się dyskutować:

Cytuj
Opętani sprawiedliwością obrońcy zawszałych kundli, kierujcie swoje apele do właściwych decydentów ! ! !
A jeśli ktokolwiek jest zdania, że pies może swobodnie biegać po lesie to jest niepoważny, a ci którzy kupują psa mieszkając w budynku wielorodzinnym są zwykłymi prostakami, żeby nie powiedzieć bardziej dosadnie.
Zanim kupisz psa do bloku,
najpierw kup se ogród z boku.

 :roll:

Forum Zwierzaki

soboz4

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 729
  • Każda porażka to krok do sukcesu!
    • WWW
Czytałam te komentarze, na szczęście dostęp mam dopiero wieczorem, więc w dzień nie psują mi humoru. Dyskusja na tym forum rzeczywiście okazała się niewypałem. Szkoda, że nie ma na forum dobrego prawnika, bo jedyne w czym mogę im przyznać rację to nakaz prowadzenia psa na smyczy na terenach leśnych, reszta to ich nadinterpretacja, a już szczególnie gdy są to tereny polne, łąki, nieużytki.
Dziś brat przyniósł mi książki dziadka, który był myśliwym (Podstawowe wiadomości łowieckie, Łowiectwo dla leśników). Za szkodniki łowieckie uznano w nich włóczące się psy niemyśliwskie, które można zabijać, psy myśliwskie należy chwytać, zatrzymywać, zawiadamiając o tym ich właścicieli lub prezydium gromadzkiej rady narodowej (wydanie 1956 r.). Przez 50 lat prawo "Kalego" nic się nie zmieniło.
Zapisane
Bożena

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Kiedyś,ktoś fajnie to opisał:

Cytuj
Myśliwi nie są tacy źli
- stawiają paśniki i dokarmiają w nich zwierzęta, (aby nie odeszły z ich rewiru i żeby mieli na kogo polować).
- selekcjonerzy zabijają tylko chore i stare zwierzęta (w nocy, z ambony, z kilkudziesięciu metrów i często pod wpływem alkoholu, potrafią to ocenić).
- strzelają do psów kłusujących (czytaj biegających luzem) w lesie (ale nie do ras myśliwskich, bo to może przecież być pies kolegi).
- podtrzymują „tradycję”, szkoląc swoje psy w „sztucznych norach” i „dziczych zagrodach”. (Co nie udało się zwolennikom psich walk, których praktyki uznano za bestialskie)
- humanitarnie pomagają zwierzętom (przykładem może być wystrzelanie dwa lata temu dużego stada dzików na rozlewisku Odry koło Szczecina. Dziki zimą zostały uwięzione na małej wysepce)
- eliminują problem psów porzuconych w lasach (rozstrzeliwanie psów uwiązanych do drzew)
- dbają o interesy hodowców zwierząt gospodarskich (np. namawiają hodowców owiec, aby szczuli psy na swoje zwierzęta i „przypadki zagryzień przez wilki” zgłaszali do gmin i ubezpieczalni).
- dbają o populację gatunków (wytrzebili praktycznie zające i kuropatwy na naszych polach)
- starają się o przypływ dewiz do skarbu państwa (za euro lub dolary, można u nas polować nawet na gatunki chronione).
Czyli jak widać, nie są to ludzie źli. Oni kochają zwierzęta. No, może tylko tyle, że kochają je inaczej.
Strony: [1] 2 3 ... 14   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.159 sekund z 31 zapytaniami.