Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: Świnkowe VADEMECUM  (Przeczytany 9096 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ekoteczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2948
  • Kocham koty :)
Świnkowe VADEMECUM
« : 2005-02-04, 21:12 »
Podstawowe dane:
Nazwa:                                  świnka morska (cavia porcella)
Długość życia:                        6 – 8 lat
Długość ciała:                        ok. 30 cm
Temperatura ciała:                 37,4 °C – 39, 5 °C
Ilość uderzeń serca:               130 – 180 / min (zazwyczaj ok. 150)
Ilość oddechów:                    100 – 150 / min
Waga:                                   500 – 1000 g (niekiedy nawet 1,5 kg!!!)
Sezon rozrodczy:                   cały rok
Długość ciąży:                        58 – 74 dni
Ilość młodych:                       1 – 7 młodych świnek
Liczba miotów rocznie:          2 - 3
Opieka nad młodymi:             24 – 28 dni
Długość snu:                          4 – 6 godzin

Pochodzenie:

Ojczyzną świnki morskiej jest Ameryka Południowa, a szczególnie Peru gdzie do dziś traktowana jest jako źródło pożywienia . Świnka dostała się do Europy w XVI w. przez Hiszpanów i szybko rozprzestrzeniła się na całym kontynencie.Polska nazwa świnki może sugerować morskie pochodzenie stworzonka, lub umiejętność pływania.
PRÓBY CZY ŚWINKA UMIE PŁYWAC STANOWCZO ODRADZAM !!!

Rasy:

Gładkowłosa

Jest to rasa bardziej odporna i łatwa w utrzymaniu. Charakteryzuje się prostą okrywą włosową o różnych barwach. Głowa świnki gładkiej jest w porównaniu z głową rozetki wizualnie bardziej podłużna. Świnki gładkie są wytrzymałe i odporne na choroby (chociaż nie ma to podstaw naukowych).

Rozetkowa

Wygląda tak jak świnka gładkowłosa, ale jej sierść jest jakby potargana, ma śmieszne gniazda które nadają śwince zwariowany, poczochrany wygląd. Rasowa świnka rozetkowa ma około 7 wirków, równomiernie rozłożonych na ciele. Te świnki są również łatwe do hodowli i dosyć oryginalne w wyglądzie.

Angorska

Jest to świnka charakteryzująca się dłuższą i jedwabista sierścią, a co za tym wymagającą specjalnej pielęgnacji i codziennego czesania. Niekiedy trzeba u takiej rasy przystrzyc sierść, ale nie krócej niż na 10 cm, bo to przecież długość włosa stanowi o cenności egzemplarza. Sierść musi być przycięta krócej w tylnej części ciała, a głównie przy odbycie. Trzeba też sprawdzać, czy włos w tym miejscu nie jest np. posklejany. Jest to nieco bardziej kłopotliwa rasa świnki ze względu na problemy z sierścią.

Kupno:

Kiedy zastanawiamy się nad kupnem świnki morskiej musimy zdawać sobie sprawę z kilku istotnych kwestii:
- klatka świnki nie będzie nam przeszkadzać stojąc w miejscu, w którym się dość często przebywa, bo świnka musi widzieć, co się w koło niej dzieje; niedopuszczalne jest ustawienie lokum w kącie kuchni albo na strychu
- nie będziemy denerwować się na widok wiecznie rozsypanych w koło klatki trocin i np. ździebeł trawy (częściowo zapobiega temu wysoka kuweta w klatce, ale nie da się wszystkiego wyeliminować)
- czy mamy czas na podsypywanie śwince karmy, zmianę wody, chodzenie na trawnik po trawę, sprzątanie śwince oraz chociaż 1-2 godzinki na zabawy ze świnką (jest to bardzo towarzyskie zwierzątko)
- czy mamy miejsce na stworzenie dla świnki wybiegu (np. trzeba podwiesić kable i puścić świnkę po pokoju, można tez puszczać świnkę po łóżku ale wtedy trzeba pilnować żeby nie spadła)
- w trakcie biegania po pokoju i trzymaniu na rękach świnka może przypadkowo załatwić swoje potrzeby fizjologiczne (jednak kiedy świnka kręci się niespokojnie, należy ją wpuścić do klatki, wtedy nauczy się nie brudzić na rękach)
- czy mamy możliwość przekazania świnki (np. babci) gdy będziemy chcieli wyjechać na wakacje
- nasza klatka jest odpowiednia. Za klatkę w żadnym wypadku nie może służyć kartonowe pudło, czy jakaś drewniana skrzynka

PRZED ZAKUPEM KONIECZNIE SPRAWDŹCIE CZY NIE MACIE ALERGII NA SIERŚĆ CZY ŚLINĘ ŚWINKI MORSKIEJ - jest to bardzo często występująca alergia !!

Jeśli się upewnimy, że mamy dobre warunki, możemy przystąpić do wyboru zwierzątka. Wybierajmy do tego dobre sklepy zoologiczne, najlepiej polecone przez znajomych, ponieważ często zwierzęta w sklepach są sprzedawane chore. Nasz wybraniec powinien bawić się z innymi zwierzątkami, a nie siedzieć samotnie w kącie klatki. Ważne jest to byśmy kupili świnkę w wieku od 6 tygodni do 3 miesięcy. Starsza świnka może się do nas powoli przekonywać, a zbyt młoda zamiast iść na sprzedaż powinna wychować się przez kilka tygodni z matką. Podstawową sprawą jest, dokładnie obejrzeć czy wybrana świnka jest zdrowa. Nie może on kuleć, mieć posklejanych oczek, kichać, kaszleć, mieć brudnego odbytu (biegunka), wydzielin z uszu itp. Bardzo istotne jest szybkie określenie płci zwierzątka. Ponieważ świnka morska jest bardzo towarzyskim zwierzęciem można hodować 2 osobniki tej samej płci (bardzie polecam 2 samiczki, ponieważ samczyki mogą walczyć o terytorium, ale nie koniecznie bo jest to zwierze stadne i łagodne w usposobieniu)

Klatka:

Minimalne wymiary klatki, w której będziemy trzymać świnkę morską wynoszą 30x30x60 cm, jednak zazwyczaj podaje się wymiary sporo większe (polecam klatki dla królików, te mniejsze maja długość ok.70cm). Dobrym sposobem na powiększenie powierzchni klatki jest stworzenie pięterka, pamiętajmy jednak że świnka nie wspina się i powinno być to pięterko z podłogą a nie z kratkami. Ostatecznie zamiast klatki możemy stosować akwarium.

UWAGA !!! - nie wolno wystawiać świnki w akwarium w nasłonecznione miejsce, ponieważ  w takim akwarium będzie panowała temperatura taka jak w szklarni w upalny dzień, co może zakończyć się tragicznie.

Dno klatki powinno być wyścielona ściółką. Mogą to być trociny, pod którymi w niektórych wypadkach podobno warto umieścić papier niezadrukowany (w żadnym wypadku gazetę, świnka może pogryźć i zatruć się farbą drukarską). Nie polecam na ściółkę siana, ponieważ mimo iż na początku ładnie pachnie, to przy kontakcie z moczem zaczyna pachnieć niezbyt ładne. Bardzo praktyczne są drewniane żwirki dla kotów i gryzoni (np. Pigwa), chłoną dokładnie zapachy i mocz świnek.

Najważniejszym wyposażeniem  klatki miseczka na ziarno i drabinka na siano. Miseczka powinna być dosyć ciężka, najlepiej porcelitowa, w innym przypadku zawartość często ląduje na głowie świniaczka, który podnosi sobie miskę zębami nad głowę. Im cięższa miska, tym lepiej. Bardzo ważne jest też poidełko, najlepiej kulkowe. Niektóre świnki nie korzystają z tego urządzenia – wystarczała im woda zawarta w roślinności. Mimo to pamiętajmy, że poidło powinno być zamontowane w klatce. Aby prosiaczek umiał z niego korzystać musi je mieć od małego. Starszy osobnik może okazać się za stary na naukę korzystania z wodopoju.  Bardzo praktyczną rzeczą jest paśnik-drabinka, wieszany na ściance, w którym należy umieszczać trawę i zieleninę. Plusem jest że sianko nie jest rozsypane po całym pomieszczeniu i świnka nie siusia na siano. Niektórzy umieszczają w klatce domek, aby świnka czuła się bezpieczniej i miała swoje osobiste schronienie, gdzie nikt nie będzie jej widział. Domek na pewno nie może być własnoręcznie sklejony z kartonu. Lepiej kupić plastykowy lub drewniany domek w sklepie (świnka mając domek będzie się wolniej oswajała).

Karmienie:

Świnki morskie są względnie łatwe w wyżywieniu. Podstawą jest oczywiście mieszanka ziaren (dostępna w sklepach zoologicznych, należy unikać produktów najtańszych). Drugim ważnych składnikiem jest siano, najczęściej kupowane w sklepie. Poza ziarnem i sianem dajemy naszemu gryzoniowi świeże gałązki wierzby, topoli, akacji lub świerku, które ułatwiają ścieranie zębów. Jeśli gdzieś w pobliżu rosną krzewy żarnowca, to bardzo polecam ich podawanie, gdyż nawet zimą mają one świeże, soczyste pędy. Podawanie twardej paszy zapobiega też gryzieniu przez zwierzęcia drewnianych klatki. Zamiast gałązek możemy śwince podawać czerstwy, ale nie spleśniały chleb.
Poza tym świnki lubią jeść zieleninkę. Oto długa lista czym można karmić:
- marchewką, jabłkiem,
- trawą,
- mleczem (mniszkiem lekarskim)
- kończynką – nie wolno podawać jej zbyt wiele, a zwłaszcza mokrej (może spowodować groźne wzdęcie)
UWAGA !!! - zielenina może być zbierana min. 150m od jezdni i nie zanieczyszczona odchodami zwierząt.
- Sałatą, cykorią, kapusta pekińską, szpinakiem,
- kapustą (jednak TYLKO w małych ilościach)
- ogórkiem surowym po wykrawaniu pestek, które mogą zaszkodzić
- pietruszką
- pomidorem, burakiem czerwonym i pastewnym

Świnki instynktownie omijają trucizny (zazwyczaj, lecz nie zawsze, dlatego dobrze pilnujmy tego co je świnka w klatce i podczas spaceru na trawniku). Normalnym jest to, że świnka może zjadać część swoich odchodów.

Pozostawioną karmę codziennie usuwamy i zastępujemy świeżą, aby zwierzę nie jadło nadpsutej czy nadgniłej. Karmę podajemy 2 razy dziennie: rano i w ciągu dnia.

Rozmnażanie:
 
Ciąża samicy trwa średnio 65 dni, a więc dość długo jak na gryzonie. Rodzi od 2 do 4 sztuk młodych.
Nowo narodzona świnka waży około 77 g, a jej długość wynosi 13 cm - a po miesiącu waży już około 200 g, a długość jej osiąga około 20 cm. Zarówno wzrost, jak i waga zależą od karmienia. Im lepsza karma, tym szybciej rosną maluchy - w pierwszym okresie intensywnie, w następnych już coraz wolniej, aby po upływie 5-6 miesięcy osiągnąć pełny rozwój fizyczny.

Młodych, jeśli tylko wielkość klatki na to pozwala, nie należy rozdzielać, pamiętając, że są to zwierzęcia żyjące w dużych gromadach zgodnie i bez konfliktów. Jeśli klatka obliczona jest tylko na parę świnek, to z konieczności trzeba je rozdzielić. Nie może być im ciasno i niewygodnie, gdyż w przeciwnym razie stworzymy im więzienie zamiast przyjemnej dla oby stron hodowli domowej.

Pielęgnacja:

Świnki morskie krótkowłose i rozetowe same dbają o wygląd swojego futerka wylizując je i wydrapując wypadające włosy. Od czasu do czasu można je czesać małą niezbyt twardą szczotką. Świnki szybko przyzwyczajają się do czesania i bardzo to lubią. Czesanie świnek długowłosych jest codzienną koniecznością. Świnek morskich nie należy kąpać, chyba że zaleci taki zabieg lekarz. Woda do kąpieli musi być letnia, a szampon przeznaczony do mycia zwierząt. Po kąpieli środek myjący trzeba dokładnie spłukać, a zwierzaczka delikatnie osuszyć.
U świnek hodowanych   w domu pazurki rosną szybciej, niż zwierzę może je zetrzeć. Zbyt długie pazurki utrudniają śwince poruszanie się, dlatego  trzeba je systematycznie przycinać. Używa się do tego celu specjalnych cążków do obcinania pazurków u zwierząt. Przy tym zabiegu należy uważać, aby nie przyciąć pazurków zbyt krótko. Uszkodzone zostanie wtedy naczynie krwionośne, a powstała ranka goi się dłużej z powodu stałego kontaktu z podłożem. Prawidłowa długość pazurków wynosi 0,5-1,0 cm. Jeśli nie macie doświadczenia lub boicie się, że sprawicie zwierzątku ból udajcie się do lekarza weterynarii. Zęby świnki rosną przez całe jej życie i należy kontrolować ich długość. Jeśli świnka karmiona jest miękką karmą zęby wyrastają ponad miarę, gdyż nie ma ich na czym ścierać. Takie długie zęby przeszkadzają w jedzeniu, zamykaniu pyszczka, mogą również kaleczyć język i podniebienie. Aby temu zapobiec trzeba śwince podawać do jedzenia specjalne twarde kolby ziarnowe (do kupienia w sklepie zoologicznym), gałązki i suchy chleb.

Choroby:

Jeśli pomimo troskliwej opieki i odpowiedniego pożywienia świnka zachoruje nie należy jej leczyć na własną rękę, gdyż najczęściej kończy się to śmiercią zwierzątka. Chorą świnkę trzeba delikatnie włożyć do wygodnego pudełka lub transportera i udać się do weterynarza. Tylko lekarz jest w stanie prawidłowo rozpoznać symptomy choroby i zalecić odpowiednią kurację.

Niepokojące objawy:

    * czerwone oczy
    * wydzielina z oczu, uszu, nosa
    * rany na uszach
    * strupy na nosie i pyszczku
    * zbyt długie zęby
    * ciężki, przyśpieszony oddech
    * katar, kaszel, kichanie
    * rozwolnienie lub zaparcia
    * utrata masy ciała
    * wymioty i skurcze jelit
    * pozostawanie w niezmienionej pozycji przez dłuższy czas
    * blade lub mocno zaczerwienione śluzówki
    * podwyższona temperatura (normalna 37,4 - 39,5 C)
    * zmierzwione i matowe futerko

Źródła: encyklopedia onet.pl, http://republika.pl/centrumswinekm/, "Świnki morskie" Jonanna Komorowska.

PS- będę wdzięczna za poprawki i dopiski.
Zapisane
BC + koci podrostek

dracULA

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1296
  • TaNiE wInO jEsT dObRe Bo JeSt DoBrE i TaNiE
    • WWW
Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #1 : 2005-02-04, 22:35 »
EJ JA MIAŁAM NAPISAĆ ŚINKOWE VADEMECUM!!! :grr:  :grr:  :grr:
Zapisane
T.U.S.K - Towarzystwo Ubespieczeniowe Szpitalnych Kaczek
TOKIO CIOTEL & HONGKONG MOTEL z theBillem na wokalu ;)

Ekoteczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2948
  • Kocham koty :)
Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #2 : 2005-02-04, 22:40 »
Za późno ;) ale zawsze możesz cos dopisać  8)
Zapisane
BC + koci podrostek

Forum Zwierzaki

Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedz #2 : 2005-02-04, 22:40 »

dracULA

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1296
  • TaNiE wInO jEsT dObRe Bo JeSt DoBrE i TaNiE
    • WWW
Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #3 : 2005-02-04, 22:43 »
Ja sobie pierwsza zaklepałam!!! czemu nikt nie bieże mojego zdania pod uwagę??? :cry:  :cry:  :cry:
Zapisane
T.U.S.K - Towarzystwo Ubespieczeniowe Szpitalnych Kaczek
TOKIO CIOTEL & HONGKONG MOTEL z theBillem na wokalu ;)

Dona

  • Gość
Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #4 : 2005-02-04, 23:12 »
może modzi podkleją pościk? ;)
Zapisane

Cathycash

  • Gość
Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #5 : 2005-02-05, 10:07 »
dracULA, znasz powiedzenie kto pierwszy ten lepszy? popłacz sobie, napewno pomoże  :roll:
Zapisane

dracULA

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1296
  • TaNiE wInO jEsT dObRe Bo JeSt DoBrE i TaNiE
    • WWW
Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #6 : 2005-02-05, 10:29 »
no właśnie, ja byłam pierwsza, a ekoteczka mi coś takiego zrobiła... :( no, ale nic. jak będzie możliwość to napiszę vademecum o koszatniczkach lub szynszylach
Zapisane
T.U.S.K - Towarzystwo Ubespieczeniowe Szpitalnych Kaczek
TOKIO CIOTEL & HONGKONG MOTEL z theBillem na wokalu ;)

Cathycash

  • Gość
Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #7 : 2005-02-05, 10:34 »
Cytuj

a ekoteczka mi coś takiego zrobiła...


błehehe, piszesz jakby Ci matkę zabiła  :lol: opanuj się  :lol:

nigdzie nie widziałam Twoich praw do vademecum o świnkach morskich... pozatym zastanówmy się czy zrobiłabyś to lepiej? :roll:
Zapisane

Aluniek

  • Gość
Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #8 : 2005-02-05, 11:14 »
Karmienie - c.d.

U świnek występuje zjawisko koprofagii – najprościej rozumiane jako zjadanie odchodów. Świnki produkują dwa rodzaje kupek – zwykłe -> „jałowe” oraz wzbogacone -> „do odzysku”. Kupy zwykłe są typowymi odchodami, skutkiem ubocznym pobierania pokarmu. Poprzez konsumpcję tych drugich świnka odzyskuje nieprzyswojone uprzednio składniki mineralne, witaminy itp. Jest to odruch instynktowny, więc nie staraj się oduczyć czy karać zwierzaka za to. Przez takie działanie możesz tylko zestresować i zastraszyć zwierza, a on i tak będzie to robić. Jedyne, co możesz, a nawet musisz zrobić to zaakceptować to zachowanie.

Rozmnażanie świnek w szerszym ujeciu ;)

Świnki mogą się rozmnażać od chwili osiągnięcia dojrzałości płciowej czyli w wieku 1-2 miesięcy. Hodując je w domowych warunkach lepszym rozwiązaniem jest poczekanie aż świnka dorośnie czyli od 9 miesięcy do 1 roku. Dlaczego… po tym okresie kostnieją u samiczek spojenie biodrowe – chrząstka zmienia się w kościec. Inną kwestią jest też fakt, iż u ciężarnych bardzo młodych samiczek może dojść do zachwiania prawidłowego rozwoju fizycznego. Nie oznacza to jednak, że starszych samiczek nie można dopuścić.
Kolejnym krokiem niezbędnym przy rozmnażaniu jest wystąpienie rui – czyli okres gdy samiczka jest zdolna do rozmnażania. Ruja u świnek występuje ok 18 dni i trwa 24 godziny.
Ciąża trwa od 55 – max.74 dni, zaś liczba młodych waha się 1-6 – im młodych jest więcej tym są mniejsze. Zazwyczaj rodzą się 2-3 sztuki.
W pierwszym miesiącu ciąża jest niewiele zauważalna, z czasem świnka robi się coraz spokojniejsza i okrąglutka. Im bliżej rozwiązania tym bardziej ruchliwe będą młode. Wówczas dobrze jest zaopatrzyć świnkę w domek /lub cos co by go przypominało; u mnie najlepiej spisywał się w tej roli karton/, który tworzył by oazę intymności i schronienia. Nie znasz dnia, ani godziny… Młode zwykle przychodzą na świat najchętniej w godzinach dopołudniowych, co nie wyklucza innych pór dnia. Rodzą się po kolei, w niewielkich odstępach czasu. !!! W chwili rozpoczęcia rodzenia należy szybko oddzielić samicę od samca. Samica zaraz po urodzeniu samca ma tzw. ruje poporodową. Po upływie 1-2 dni, samiec może powrócić do swojej towarzyszki. !!!  Samica zwykle zjada łożyska i pozostałości po porodzie. Wówczas dobrze jest umieścić blisko nowo mianowanej mamy poidełko z woda – na pewno się przyda. Samiczka wyposażona jest w dwa sutki, także przy liczbie potomstwa większej niż 2, karmienie odbywa się na zmianę.
W godzinę po narodzinach można delikatnie usunąć resztki + zabrudzone trociny.
Młode od pierwszych chwil uzbrojone są w widzące oczy, zęby, sierść – najkrócej rzecz ujmując wyglądają jak miniaturki dorosłych osobników zdolne do pobierania zwykłego pokarmu. Ponieważ mają taka możliwość - ssą mleko matki, jednakże z czasem jest to bardziej dodatek do ich pokarmu aniżeli podstawowe wyżywienie. Także gdyby zaistniała przykra sytuacja, istnieje szansa na powodzenie w odkarmianiu młodych. Mama będzie im limitować karmienie, a z czasem zaprzestanie dokarmiać. Po okresie 3 tygodni /niezbędne minimum – po tym okresie samica przestaje karmić/ można bez obaw oddzielić szkraby od mamy.
Jeśli samiczka nie odrzuci maluchów, nie ma potrzeby abyśmy ingerowali w ich dorastanie. Wystarczy uzbroić się w cierpliwość i obserwować maluchy.

Komplikacje

Do tej pory spotkałam się z poniższymi przypadkami:
=> młode urodziły się martwe, ale są wykształcone i dość duże – często zdarza się niestety, iż świnki są za duże lub samiczka ma wąskie drogi rodne. W takiej sytuacji poród trwa troszkę dużej i młode duszą się w drogach rodnych. Można wówczas spróbować maluchowi zdjąć z mordki błony płodowe, ale nie daje to gwarancji.
=> młode są nie wykształcone, jedne są większe inne mniejsze – najwyraźniej samiczka poroniła. Z jakiś przyczyn natura zadziałała. W takiej sytuacji dobrze jest udać się do weterynarza, z tego wglądu, iż może nie dojść do absorpcji pokarmu. Nie wchłonięty pokarm może zacząć się psuć, powodując infekcje organizmu, a w konsekwencji śmierć prosiaka.
=> minął 74 dzień ciąży a świnka nie urodziła – dobrze jest poinformować wcześniej o ciąży świnki naszego weterynarza, szczególnie gdy świnka z każdym dniem ciąży chudnie i marnieje. Taki monitoring pozwala na odpowiednie zadziałanie, by nie dopuścić do przenoszenia ciąży. Najlepszym rozwiązaniem jest, by świnka sama urodziła własnymi siłami. Jednak jeśli nie zrobi tego do 74 dnia ciąży, wówczas 75 powinno odbyć się cesarskie cięcie. Niestety jest to zabieg dość ryzykowny.


Caly tekst jest mojego autorstwa. Takze pamietajacie o prawach autorskich....
Zapisane

Forum Zwierzaki

Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedz #8 : 2005-02-05, 11:14 »

M0j0_J0j00

  • Gość
Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #9 : 2005-02-05, 11:22 »
Fajne te cademecum o świniach podoba mi sie :D:D
Zapisane

Ekoteczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2948
  • Kocham koty :)
Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #10 : 2005-02-05, 12:31 »
DracUla rzeczywiście jest o co płakać  :roll: kto pierwszy ten lepszy !!

Aluniek, dzięki za uzupełnienia :)
Zapisane
BC + koci podrostek

dracULA

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1296
  • TaNiE wInO jEsT dObRe Bo JeSt DoBrE i TaNiE
    • WWW
Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #11 : 2005-02-05, 12:36 »
oj, spoko eko nie gniewam się ;). wczoraj miałam zły dzień i po prostu tak jakoś zareagowałąm na to, ale już nic pisać nie będe, bo się przyczepią, że nabijam ;)
Zapisane
T.U.S.K - Towarzystwo Ubespieczeniowe Szpitalnych Kaczek
TOKIO CIOTEL & HONGKONG MOTEL z theBillem na wokalu ;)

Kira

  • Gość
Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #12 : 2005-02-05, 18:11 »
dracULA  wiesz ja tez miłamn zrobic vademecum  o chomikach i nie Essey wyprzedziła :roll:
Zapisane

dracULA

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1296
  • TaNiE wInO jEsT dObRe Bo JeSt DoBrE i TaNiE
    • WWW
Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #13 : 2005-02-05, 20:40 »
przecież piszę, że się już nie gniewam i że miałam wczoraj zły dzień :)
Zapisane
T.U.S.K - Towarzystwo Ubespieczeniowe Szpitalnych Kaczek
TOKIO CIOTEL & HONGKONG MOTEL z theBillem na wokalu ;)

st.master

  • Gość
Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #14 : 2005-02-22, 13:32 »
dopisek:

Choroby

Zapalenie stawów
Obiawy - Świnka jest bardziej osowiała
Przyczyny - Przebywanie w chłodnym miejscu
Leczenie - Jak najszybciej trzeba się udać do weterynarza na serie zastrzyków

Zatrucie
Obiawy - Świnka mało je, dużo leży, praktycznie się nie rusza
Przyczyny - Zjedzenie papieru zawierającego dużą ilość farby drukarskiej
Leczenie - Jak najszybciej musimy udać się do weterynarza! Inaczej nasza świnka umrze.


text by me
Zapisane

Forum Zwierzaki

Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedz #14 : 2005-02-22, 13:32 »

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #15 : 2005-02-24, 16:54 »
Ekoteczka - do ras świnek powinnaś jeszcze dopisać peruwianke - jest podobna do angorki, z tym że ma o wiele dluższą sierść (i jest najbardziej podatna na choroby)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

Aluniek

  • Gość
Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #16 : 2005-02-24, 17:31 »
Peruwianka zawiera sie w angora, a nawet czesto te nazwy sa uzywane jako synonimy. Angora= dlugowlosa, niezaleznie od poszczegolnego podzialu
Zapisane

dracULA

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1296
  • TaNiE wInO jEsT dObRe Bo JeSt DoBrE i TaNiE
    • WWW
Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #17 : 2005-02-24, 18:22 »
a u mnie kobieta w zoologicznym mówi, że rozetka, to to samo, co peruwianka... :lol:
Zapisane
T.U.S.K - Towarzystwo Ubespieczeniowe Szpitalnych Kaczek
TOKIO CIOTEL & HONGKONG MOTEL z theBillem na wokalu ;)

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #18 : 2005-02-25, 10:11 »
raczej nie to samo... miałam kiedyś angorkę i widziałam peruwiankę - futro peruwianki bylo jakieś 2 czy 3 razy dluższe.... obie są długowłose, ale to są dwie różne rasy.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

M0j0_J0j00

  • Gość
Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #19 : 2005-02-25, 10:49 »
Tym bardziej że angorka ma wszędzie długi włos a peruwianka o ile sie nie myle od szyji.
Zapisane

Aluniek

  • Gość
Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #20 : 2005-02-25, 16:56 »
to sa szczegoly, ale angora = swinka dlugowlosa nie zaleznie czy od tego jakie ma futro na glowie.
Angora to nie jest konkretna rasa tylko grupa okreslonych cech .  :roll:
Zapisane

Forum Zwierzaki

Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedz #20 : 2005-02-25, 16:56 »

M0j0_J0j00

  • Gość
Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #21 : 2005-02-25, 17:15 »
Ale te szczegóły dają rozpoznać człowiekowi która jest która przecież :/
Zapisane

Aluniek

  • Gość
Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #22 : 2005-02-25, 17:19 »
nie rozumiecie chyba o co mi chodzi  :roll:
Zapisane

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #23 : 2005-03-01, 16:08 »
wiesz aluniek... jak sadzisz czemu jedna nazywa się PERUWIANKA a druga ANGORKA ? Peru i Angora to dwa różne ktraje, wiec mi nie mów że te dwie odmiany świnek to to samo....
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

Aluniek

  • Gość
Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #24 : 2005-03-01, 21:13 »
Zastosuje inna systematyke i przepraszam za wszelkie skojarzenia, bo nie oto mi tu chodzi.
Mamy sobie kolor blond... mamy tez jasny blond i mamy ciemny blond i mamy jeszcze stado innych odcieni koloru blond.
Mamy sobie rase angora (=dlugowlosa)... do ktorej zaliczamy tez preuwianke - angore
Dlatego tez angora = peruwianka = dlugowlosa
kum kum juz?  :roll:
Inaczej tego nie umiem juz opisac....

p.s. Swinka pochodzi z Ameryki Poludniowej, glownie Peru. I bynajmniej raczej nie ma kraju Angora  :roll: jak juz to Andora...
Wyglad dzikiej swinki morskiej (buszujacej m.in. po Peru) rozni sie od dlugowlosej (Peruwianki), ktora to zostala wyhodowana bardziej w labolatorium niz biega sobie swobodnie po nizinach/wyzynach peruwianskich.
Wszelkie wariacje futrzane zostaly  zmodyfikowane genetycznie przez czlowieka i dla czlowieka. W naturalnych warunkach zwierzeciu przeszkadzaja i narazaja na przed wczesna smierc.

angora (naz. Angora obecnie Ankara – stolica Turcji) 1. zool. rasy królików, kóz, kotów o długiej i puszystej sierści; także wełna z ich sierści. 2. technol. materiał otrzymywany z sierści kóz angorskich

Hasło opracowano na podstawie „Słownika Wyrazów Obcych” Wydawnictwa Europa, pod redakcją naukową prof. Ireny Kamińskiej-Szmaj, autorzy: Mirosław Jarosz i zespół. ISBN 83-87977-08-X. Rok wydania 2001.  
Zapisane

Dominika1987

  • Gość
Odp: Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #25 : 2005-08-03, 08:55 »
Kto ma świnkę morską??? Może wsaticie ich zdjątka :kocham:
Zapisane

Ola14

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3582
Zapisane
"Każdy błąd kobiety jest winą mężczyzny" :>

Dominika1987

  • Gość
Odp: Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #27 : 2005-08-03, 15:53 »
dzięki  :D
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedz #27 : 2005-08-03, 15:53 »

aniuka

  • Gość
Odp: Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #28 : 2005-08-05, 13:47 »
Aluniek zgadzam się z tobą , kto jeszcze nie kum kum zapraszam na stronke http://acn.waw.pl/tusia16/marsvin/default.htm  i  tekst o rasie angorskiej :

ANGORSKA

Ta rasa swinek nalezy do gatunku swinek dlugowlosych. Swinka ta wymaga szczególnej pielegnacji. Trzeba czesac ja codziennie, a czasami umyc jej futerko. Rasa ta wystepuje w dwóch odmianach:
- peruwianska: na calym ciele, lacznie z pyszczkiem ma dlugie puszyste, wlosy, które sa bardzo trudne do pielegnowania i wymagaja duzo pracy.
- peruwianska jedwabista: ma dlugie wlosy (ok. 15cm) ma je tylko na tulowiu. Im wlosy sa dluzsze tym swinka jest bardziej wartosciowa. Siersc wyrastajaca na karku jest skierowana do przodu. Glowa jest gladka i krótkowlosa.
Obie odmiany wystepuja we wszystkich kolorach. 
Zapisane

tusia1987

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2537
    • WWW
Odp: Świnkowe VADEMECUM
« Odpowiedź #29 : 2005-08-07, 22:25 »
Aluniek zgadzam się z tob± , kto jeszcze nie kum kum zapraszam na stronke http://acn.waw.pl/tusia16/marsvin/default.htm i tekst o rasie angorskiej

milo mi czytac, ze ktos wchodzi na moja strone ;)
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.096 sekund z 28 zapytaniami.