Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: 1 2 [3]   Do dołu

Autor Wątek: Odmieńcy  (Przeczytany 58446 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

fluomag

  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Odmieńcy
« Odpowiedź #60 : 2010-08-19, 12:09 »
Z ciekawością prześledziłem temat i muszę powiedzieć, że zwierzęta albinosy robią wrażenie. Ciekawy jestem jeszcze innych poza albinizmem odmienności ;) Gratuluję założycielowi tematu! ;)
Zapisane

khazwindnafuto

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 29
    • WWW
Odp: Odmieńcy
« Odpowiedź #61 : 2012-06-11, 23:39 »
A ja chcę dodać poprawkę - u koni nie występuje gen albinizmu. Te, które potocznie nazywane są albinosami wcale nimi nie są. O albinosie mówimy tylko wtedy gdy brak jest kompletnie pigmentu, czyli oprócz białej skóry występują także czerwone oczy, co u koni się nie zdarza :)
Zapisane

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Odmieńcy
« Odpowiedź #62 : 2012-06-23, 11:52 »


Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

Forum Zwierzaki

Odp: Odmieńcy
« Odpowiedz #62 : 2012-06-23, 11:52 »

khazwindnafuto

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 29
    • WWW
Odp: Odmieńcy
« Odpowiedź #63 : 2012-10-05, 14:34 »
Koń, którego pokazała nam diuna ma niebieską tęczówkę, czyli nie jest albinosem.
Zapisane

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Odmieńcy
« Odpowiedź #64 : 2012-10-18, 17:46 »
Polemizowalabym,-  czerwone oczy maja zwierzęta- albinosy, ktore nie maja widoczej tęczowki np świnki morskie czy chomiki, natomiast konie, psy czy koty -albinosy maja zawsze jasnoniebieską tęczowkę.
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Odmieńcy
« Odpowiedź #65 : 2012-10-18, 23:34 »
Polemizowalabym,-  czerwone oczy maja zwierzęta- albinosy, ktore nie maja widoczej tęczowki np świnki morskie czy chomiki, natomiast konie, psy czy koty -albinosy maja zawsze jasnoniebieską tęczowkę.

Jest to konkretniej kwestia wielkości oczu (u gryzoni itp. teczowka wbrew pozorm jest widoczna - trzeba sie tylko dobrze przyjrzec) U zwierzat, ktore oczy maja dosc duze  oko jest w stanie wyprodukowac na tyle barwnika by teczowke zabarwic - kwestia ochrony wzroku. Przy czym ilosc ta jest na tye mierna ze zabarwienie jest maksymalnie bardzo jasno niebieskie.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Odmieńcy
« Odpowiedź #66 : 2012-10-18, 23:53 »
No to sie poprawię- u zwierzat, ktore maja slabiej widoczna tęczowke oczy sa czerwone :)
 W kazdym razie kolegi kha- coś tam , hipoteza nie ma racji bytu.
Koń też , jak najbardziej moze być albinosem.
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

khazwindnafuto

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 29
    • WWW
Odp: Odmieńcy
« Odpowiedź #67 : 2012-10-21, 16:08 »
diuna - nie zgodzę się z Tobą :P Jestem inżynierem ze specjalnością w hodowli koni i mam pewność, że koń z niebieską tęczówką nie jest albinosem. Może są tak nazywane, ale genetycznie u koni w ogóle gen albinizmu nie występuje. ;) Na innych zwierzętach nie znam się zbyt dobrze, ale na koniach tak :)
Zapisane

Miyako

  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Odmieńcy
« Odpowiedź #68 : 2012-10-21, 18:30 »
Koń też , jak najbardziej moze być albinosem.

Zadziwiająca teoria  :kocham:
Ręce i witki opadają jak się coś sie takiego czyta...

Twierdzisz, że u koni występuje gen warunkujący albinizm? czyli recesywny gen c z locus C (albino)?
No to ciekawe.  8)

Genami które rozjaśniają pigment we włosiu, skórze i tęczówce to geny z locus  Ccr czyli cream. (Są jeszcze inne, ale skupmy sie na jednym genie odpowiedzialny za rozjaśnianie).
Koń z załączonego wyżej zdjęcia jest maści cremello.
Wystąpienia albinizu u koni nie ma możliwości. musi pojawić się homozygota recesywna cc. Oczywiście u innych gatunków albinizm występuje.

Dając przykład:

koń maści kasztanowatej o
aaeeCC
Mamy tutaj homozygotę CC - która nie rozjaśnia (mimo że są to geny z locus C albino)

Przy heterozygocie CCcr na maści podstawowej kasztanowatej otrzymujemy konia maści izabelowatej.


Przy homozygocie CcrCcr następuje rozjaśnienie: skóry, tęczówki (niebieskie oko), włosia oraz sierści.

I otrzymujemy konia cremello:



A że cudowni Amerykanie, konie cremello nazywają albinosami to inna sprawa.  Białe konie, też tak nazywają.  Mają nawet stowarzyszenie.  Tylko jak się człowiek lepiej wczyta, dowie sie o co chodzi.  Nazwa dla laika myląca.  :)


Powtarzam jeszcze raz aby koń był albinosem musi występować recesywny gen c (homozygota cc).
A koń tego genu nie posiada.

Jeśli nie wierzysz proponuje odezwać sie do Pani Prof. Anny Stachurskiej, lub chociaż przeczytać książkę "Identyfikacja koni" ww autorki.

Dla Twojej wiadomości pisałam prace z genetyki umaszczeń koni.


I przy okazji khazwindnafuto jest dziewczyną  :lol:
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Odmieńcy
« Odpowiedz #68 : 2012-10-21, 18:30 »

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Odmieńcy
« Odpowiedź #69 : 2012-10-21, 19:21 »
Przepraszam za off-a, ale jestem purystą językowym i zawsze myślałem, iż nazwy narodowości piszemy z dużej litery (patrz Amerykanie). To także kwestia szacunku.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Miyako

  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Odmieńcy
« Odpowiedź #70 : 2012-10-21, 19:25 »
Zwrócenie uwagi zawsze się przyda :)
Poprawione  :oops:
Zapisane

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Odmieńcy
« Odpowiedź #71 : 2012-10-21, 22:34 »
To znalazłam na koniepasja.pl

Maść siwa

Maść siwa na tułowiu, ogonie i grzywie ma włosy białe, czasami mieszane z ciemnymi. Maść siwa występuje w kilku odcieniach:
- mlecznobiała (albinotyczna): koń pokryty jest wyłącznie białymi włosami, ma bardzo jasne kopyta i oczy, jest rzadko spotykana ,niektórzy twierdzą, że nie jest to odcień maści siwej, lecz inna maść – biała ,różni się od przeciętnych siwych koni (oprócz jaśniejszej sierści, kopyt i oczu) tym, że konie te od razu rodzą się białe, a nie gniade, kasztanowate czy inne, jak to występuje w przypadku innych, siwych koni
- różowosiwa: koń ma sierść białą z domieszką włosów czerwonych – rudych
- jasnosiwa: sierść biała z niewielką domieszką sierści ciemnej
- ciemnosiwa (szpakowata): taka sama ilość włosów ciemnych i jasnych, czasami z niewielką przewagą ciemnych
- jabłkowita: na sierści widać plamki w kształcie jabłek.


Ale w/g Was to tez pewnie jakiś niedouk pisał. Z tego co wiem to kon też ssak, a u każdego ssaka/ i nie tylko/ moze wystąpić brak barwnika czyli albinizm. 
Tu moze bardziej naukowo :

http://konskiemasci.cba.pl/rozjasnione.html

 Tu pisze wraznie,ze taki gen u koni istnieje, ale wystepuje jedynie w formie niepełnej dominacji, JEDNAK ISTNIEJE.
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Odmieńcy
« Odpowiedź #72 : 2012-10-22, 08:20 »
Zwrócenie uwagi zawsze się przyda :)
Poprawione  :oops:
Dziękuję w imieniu Amerykanów.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Miyako

  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Odmieńcy
« Odpowiedź #73 : 2012-10-22, 09:44 »
Za maść siwą odpowiada gen z locus G.
Maść należy do grupy (wzory pojedynczych białych włosów)
Koń siwieje z czasem, nie rodzi się od razu "biały".  U jednych proces ten zachodzi szybciej, a u innych wolniej.  Nie wszystkie konie wysiwieja do prawie białego (mogą być np siwe w hreczkę).
Siwki mają ciemny pigment w skórze.
Siwy nie ma nic wspólnego z albinosem.

Jasna tęczówka występuje również w innych maściach.

Często u koni srokatych.

Zdarza się, że występuje w obrębie odmiany na głowie.



tak bardzo rzetelna strona...  :P
Na sam dobry początek, cudowny byk o maściach rozjaśnionych.  :lol:
Podać gen z locus Albino (C) i pisać że on rozjaśnia.  8)
Ten gen w podwójnej kopii nic nie zdziała.
Rozjaśniania gen Ccr cream działając na maści podstawowe.

aaeeCC - kasztanowata
A_E_CC gniada
aaE_CC kara
przy pojedynczej kopii cream Ccr

izabelowate aaeeCCcr,
jelenie A_ECCcr,
bure aaE_CCcr.

przy podwójnej kopi Ccr
cremello aaeeCcrCcr,
perlino A_E_CcrCcr,
smokycream aaE_CcrCcr.

Maść biała (wzór jednolicie biały) nie jest również albinosem.  Zadziwia mnie, że ta osoba zalicza maść białą do siwej.
Za maść białą odpowiedzialny jest gen z locus W.  To nie jest albinos.

albinizm wywołany jest przez brak enzymu tyrozynazy. Warunkuje go gen recesywny o działaniu dominującym c (homozygota cc). U koni taki wariant nie występuje.

Cytuj
Z tego co wiem to kon też ssak, a u każdego ssaka/ i nie tylko/ moze wystąpić brak barwnika czyli albinizm. 
  :kocham:

Idąc twoim tokiem myślenia:
świnka morska i człowiek to też ssaki prawda?  Więc też z tej okazji oba gatunki powinny syntetyzować wit. C?
Cudowny tok myślenia  :kocham:





Zapisane

khazwindnafuto

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 29
    • WWW
Odp: Odmieńcy
« Odpowiedź #74 : 2012-10-22, 11:11 »
Gwoli ścisłości diuna (zwróć uwagę, że mam do Ciebie tyle szacunku, że nie piszę diu-coś tam, to było bardzo niemiłe, bo mój nick możesz sobie sprawdzić poniżej okienka, w którym wpisujesz treść wiadomości):
aby mówić o albinosie potrzebujemy homozygoty cc.
C ("c" wielkie) nie jest równe c ("c" małemu). Zazwyczaj wielką literą oznaczamy gen dominujący, a małą - gen recesywny.
W przypadku koni mamy gen C, ale nie istnieje w ich genotypie gen c. Aby mówić o albinosie w genotypie konia musiałby wystąpić podwójny gen c ("c" małe), a jest to niemożliwe.
Zauważ jeszcze, że powołujemy się na wiedzę i autorytet profesorów i doktorów Uniwersytetu podczas gdy Ty przytaczasz nam cytaty i adresy stron internetowych. Takie źródło to żadne źródło. Moja wiedza, czy Miyako, nie jest wyssana z palca lub wzięta z internetu, ale z książek naukowych i ze studiów.
W internecie są też "kwiatki", w których uważa się, że koń ma przednie i tylne kolano. Albo, że nie istnieje maść bura, której bez badań genetycznych nie da się wyróżnić, bo fenotypowo wygląda jak kara (Miyako popraw mnie jeśli się mylę).
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Odmieńcy
« Odpowiedz #74 : 2012-10-22, 11:11 »

Miyako

  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Odmieńcy
« Odpowiedź #75 : 2012-10-22, 11:39 »
Co do tej maści rożnie bywa. Faktycznie przypomina płową kara.  A na pierwszy rzut oka jest ciężko z odróżnieniem.
W naszym kraju i tak będą wpisywać maść karą, tak jak z jelenią zapisywana jako bułaną.
Konie maści burej mają bursztynowe oczy.  Tylko że czasami trudno odróżnić od brązowych, w zależności od ilości pigmentu w tęczówce.

Zapisane

ErgoProxy

  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Odmieńcy
« Odpowiedź #76 : 2012-10-22, 11:59 »
Droga Diuna niestety jestem koleją osobą która nie zgodzi się z Twoją teorią. Niestety maść albinotyczna nie występuje w przypadków koni tak jak piszę o tym khazwindnafuto oraz Miyako. Zamiast zapierać się w nieskończoność po prostu przyznaj rację ludziom którzy faktycznie się na tym znają. Na stronach internetowych ludzie piszą że Konik polski jest Tarpanem ( co jest głupota totalną gdyż Tarpany dawno wyginęły ). Zastanów się nad sobą troszkę i nad tym co piszesz bo później właśnie z takich stron tacy ludzie jak Ty czerpią błędne informacje. Powodzenia :)
Zapisane

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Odmieńcy
« Odpowiedź #77 : 2012-10-22, 13:40 »
A czy forum nie sluzy do dyskusji ? Czy tylko do mądrych wykładów specjalistow? Bo jeśli tak to moze piszcie bloga , na ktorym będa tylko sprawdzone opinie. Ja dyskutuje.
I cięzko mi zrozumiec,ze niebieskooki kon, ktory rodzi się i jest bialy- nie jest albinosem, mam do tego prawo ? I nie wszystkie Wasze argumenty mnie przekonują, a juz tytul profesora niekoniecznie powoduje ,ze ten zawsze ma rację.
Od lat przekopuje net w tym temacie/ ale dotyczacy psow/ bo mam biale szpice / niealbinosy/ i temat dziedziczenia tego braku koloru mnie interesuje.
Konkluzja jest taka,ze w tym względzie więcej opiera się na hipotezach niż na pewnikach, a gen braku koloru jest , jak na razie- hipotetyczny/ jak i kilka innych/ 
A Ciebie kolego o trudnym nicku nie chcialam obrazic, tylko balam się ,że Twoj skomplikowany nick napiszę z błędem.
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

shark_hi

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2
Odp: Odmieńcy
« Odpowiedź #78 : 2012-10-22, 15:34 »
Przyglądam się dyskusji na tym forum i zastanawia mnie jedno... Diuna, ile Ty masz lat by kwestionować opinię ,które są specjalistami w dziedzinie hodowli koni i w sposób bardzo dokładny próbują Tobie wyjaśnić to, o czym mowa, czyli o domniemanym albinizmie u koni? Na stronach internetowych nie znajdziesz opinii profesorów, doktorów czy innych mądrych osób, które zajmują się końmi do lat i sprawdzają teorie, właśnie takie jak tu poruszane. Wiesz dlaczego? Jest tak, dlatego, że te osoby są zbyt inteligentne i mają za mało czasu na zajmowanie się czymś tak bezsensownym jak pisanie na forach, czy stronach internetowych. Nie twierdzę oczywiście, że wiedza świadczy o wieku, ale już podanie Tobie pozycji książkowych i to naukowych, a nie publicystycznych, powinno Cię nakierować o błędnym myśleniu. Jeżeli zaś tak bardzo chciałabyś się dowiedzieć co nieco o odmianie występujących u Twoich psów, to proponuję Ci znalezienie kontaktu z osobą, która zajmuje się genetyką. Jeżeli Ci tego nie wytłumaczy, to możliwe, że wskaże kierunek, gdzie masz szukać wyjaśnienia.
P.S. khazwindnafuto jest kobietą, więc zwracanie się do niej jako per "kolego" jest obraźliwe :P
Zapisane
Cave me domine ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo.

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Odmieńcy
« Odpowiedź #79 : 2012-10-22, 17:11 »
Po czym niby mialam poznac,ze jest kobietą, po nicku ?
Skoro jednak czuje się obrazona mimo, ze to nie bylo moim celem, to trudno. A kontakt z naukowcem dotyczacym genetyki umaszczen nawiazalam wyobraź sobie . I wyszło,ze w temacie dziedziczenia braku koloru u psow- ów ekspert nie mial racji, przynajmniej w praktyce. Tak samo sławy doktorskie w wypadku choroby mojego syna- też nie miay racji/ pewien profesor mnie nawet przeprosil z tego powodu- choć to psu na budę się zdało/
Dlatego w moim/ powaznym / wieku nie zawsze wierzę nie tylko w to co wypisuja laicy w necie/ czasem nawet tacy jak ja/ ale i staram się weryfikowac opinie tzw. ekspertow- w miare swoich skromnych mozliwosci.
Najbardziej zaś zadziwiaja mnie osoby, ktore nie podejmują dyskusji tylko usilują udowodnic,ze pozjadaly wszystkie rozumy.
A koń to koń- kazdy widzi jaki jest :)
Zycze Wam dozgonnej wiary zarówno we własną  wszechwiedzę jak i w niepodważalność opinii ekspertow. :)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Odmieńcy
« Odpowiedź #80 : 2012-10-23, 09:54 »
Znowu włączę się do, jak czytam zażartej dyskusji. Diuno akurat pod nickiem Khazwindnafuto (oj trudny nick) znajduje się oznaczenie płci.
Shark_hi (znowu skomplikowany nick) nie zgodzę się z Tobą, iż pisanie na forach i stronach internetowych jest czymś bezsensownym. Jeżeli piszę się z sensem i ma się Czytelnikom coś do przekazania to rzecz godna pochwały.
Sam w miarę swoim skromnych możliwości dość dużo tworzę i pisuję w globalnej sieci. Mam nadzieję, że sensownie.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Forum Zwierzaki

Odp: Odmieńcy
« Odpowiedz #80 : 2012-10-23, 09:54 »

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Odmieńcy
« Odpowiedź #81 : 2012-10-23, 23:00 »
Znajomy żul / tak, mam różnych znajomych/ wita mnie zawsze zdaniem - Dzień Dobry Pani Wiesiu, a mam inaczej na imie . Tym niemniej nie prostuje błędu bo jakos- nie jestem przewrazliwiona na punkcie swojego ego. Skoro mu pasuje Wiesia- niech będzie.
Dyskusja na temat urażonej płci dziewczyny o trudnym nicku troszkę mnie dziwi. A na znaczek po prostu nie zwrocilam uwagi.
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

shark_hi

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2
Odp: Odmieńcy
« Odpowiedź #82 : 2012-10-25, 18:07 »
Do Zoolog: Nie twierdzę, że pisanie na forach jest bezsensowne, a jedynie, że dla osób zajętych badaniami taka czynność jest zbyt nieistotna, aby pisały one właśnie, np. na tym forum. Raczej nie wynika to z braku chęci u takich osób, a bardziej z braku czasu, jednak, jeżeli właśnie tak to przyjąłeś, to od razu Cię przepraszam. Nie to miałam na myśli :).
Do Diuna: Jeżeli uważasz osoby piszące o braku występowania albinizmu u koni za takie które (cytuję) "pozjadały rozumy", ponieważ próbują Ci wytłumaczyć dlaczego u tego gatunku albinizm nie występuje, to trochę nie pojmuję powodów, które Tobą kierują do wysunięcia takiego stwierdzenia. Kwesta dziedziczenia umaszczenia, a dziedziczenia chorób to dwie odmienne sprawy. Nawet w obrębie gatunku są odmienne zasady, dlatego kierowanie się tym, że u psa wygląda to tak, a u kota tak, natomiast szczur ma ta, jest błędne. Przykro mi, że lekarz pomylił się w przypadku choroby Twojego syna, ale nawet w tej kwestii wszystko wygląda zupełnie inaczej niż można uważać. Pragnę jedynie zwrócić Twoją uwagę na wypowiedzi osób, które miały okazję przejrzeć wyniki wieloletnich badań nad umaszczeniem koni i chcą Tobie cząstkę tej wiedzy przekazać, co nie jest łatwe przez internet :).
Zapisane
Cave me domine ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo.

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Odmieńcy
« Odpowiedź #83 : 2012-10-25, 23:06 »
Serdecznie dziękuję. Nauczylam się,ze pies jesli jest bialy i ma niebieskie oczy i rozowy nos- jest albinosem, a koń z takim samym brakiem koloru- nim nie jest . Niechaj i tak bedzie. Choc dla mnie to jest absolutnie nielogiczne. I dlatego uważam,że ten gen jest raczej hipotetyczny, jak wiele innych dotyczacych kolorow .
Prosze = pekinczyk- albinos wyglada identycznie, ale niech będzie ,że jest cremello :)
http://imageshack.us/photo/my-images/441/tnp8305860.jpg/
Nauczylam się tez ,ze jesli kogos się nie zna osobiscie i napisze się kolego zamiast kolezanko to jest to jeszcze większa afera niż nieznajomosc genetyki umaszczen koni.

Co do syntetyzowania witaminy C - to swinki tak samo jak ludzie jej nie syntetyzują- jesli już ktos podal taki przyklad.
http://swinkimorskie.eu/witc.php
Idąc tym tokiem myslenia :)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

Osho

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6
    • WWW
Odp: Odmieńcy
« Odpowiedź #84 : 2012-12-18, 19:07 »
Fenek
Strony: 1 2 [3]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.102 sekund z 26 zapytaniami.