Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D  (Przeczytany 16676 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ingrid

  • Gość
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« : 2004-09-14, 19:31 »
Mam pytanie co do owijek. Czy zakladnie owijek na cztery nogi na noc cos daje?tzn czy sa z tego jakies odbre korzysci czy tez moze to zaszkodzic? Słyszalam rozne opinie a interesuje mnie czy np kon ktory chodzi konkursy i skacze jesli ma 3 razy w tygodniu najwyzej trening skokowy i chodzi codziennie po godzine i nie ma zbytnio duzego obciazenia to owijki zakladane na noc cos daja? :]
Zapisane

Ritka

  • Gość
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #1 : 2004-09-14, 19:35 »
owijki same nic nie dają.
ale wcierki mogą dawać, ale myśle że to przy tym koniu nie jest potrzebne.
Wcierki niszczą ścięgna.

Napisz ile ma lat.
Zapisane

Ingrid

  • Gość
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #2 : 2004-09-14, 19:49 »
klacz ma 8 lat i niektore dziewczyny z mojej stajni zostawiaja swoje konie z samymi owijkami na noc bez wcierek i wogole takie zeby tak troszke nagrzewaly sciegna i zastanawiam sie czy mojej tez tak robic ? czy to jest dobre czy mzoe jakos zaszkodzic?
Zapisane

Forum Zwierzaki

OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedz #2 : 2004-09-14, 19:49 »

Oktaśka

  • Gość
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #3 : 2004-09-14, 21:14 »
Moim zdaniem owijki powino sie zakladac jak kon cwiczy a jak stoi w miejscu to moze mu to zaszkodzic
Zapisane

Ingrid

  • Gość
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #4 : 2004-09-14, 21:24 »
mi chodzi glownie o to ze to jest kon sportowy jesli o to chodzi nie stoi w miejscu caly tydzien tylko codziennie mamy treningi. I zastanawiam sie czy zakladanie owijek na noc byloby dobre np dla jej sciegien. Kolezanki swoim koniom zakladaja owijki na noc i trenuja tak samo jak ja wiec chce sie dowiedziec czy tto nie zaszkodzi w niczym??
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #5 : 2004-09-15, 11:20 »
no jak założysz elastyczne owijki na noc to nawet napewno zaszkodzi, od zakładania na noc są owijki polarowe które są nie dość że cieplejsze to nie ściskają tak mocno nóg i zakłada je się o wiele luźniej niż te elastyczne do treningów.....jeżeli zakładać owijki to moim zdaniem na wcierkę rozgrzewającą...a jeżeli uważasz że koń ma przemęczone nogi to o wiele lepiej i mniej ryzykownie jest założyć np glinkę chłodzącą bezpośrednio po treningu niż robić wciery rozgrzewające

Kamelia

  • Gość
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #6 : 2004-09-15, 11:41 »
ja mojego nie mogłabym zostawić w owijkach na noc bo rano by już ich nie było :P
Zapisane

Wiedźma

  • Gość
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #7 : 2004-09-15, 12:04 »
Ingrid, przede wszystkim, zawsze po jezdzie musisz poradnie schlodzic nogi konia zimna woda. Jak wyschna, mozesz zalozyc owijki polarowe z ew. wcierka jesli jest taka potrzeba, czyli jesli kon ma jakies problemy z nogami albo mial ciezki trening. Zakladanie ich ot tak sobie, bo kolezanki tak robia nie ma sensu. Przyzwyczaisz nogi do tego zabiegu i co bedziesz stosowala gdy rzeczywiscie cos sie stanie?
Zapisane

Ingrid

  • Gość
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #8 : 2004-09-15, 17:49 »
dzieki bardzo ja mam polarowe owijki wlasnie ale mam jeszcze takie pytanko kiedy koniowi rozgrzewac nogi a kiedy chlodzic?
tzn chodzi mi glownie o to ze kon ktory skacze i ma nie az takie duze obciazenie na nogi ale ogolnie jest to kon sportowy to czy zakladanie owijek na noc na przyklad rozgrzewajacych ma jakies kojace dzialanie? albo samych owijek (polarowych oczywiscie) ktore same troche rozgrzewaja ze wzgledu na to ze sa polarowe w jakis sposob nie wiem wzmacnia nogi czy to daje cos dobrego? chcialabym zeby jej w te nozki dobrze bylo i czy same schlodzenie ich woda jest wystarczajace czy robic cos jeszcze??
Zapisane

Forum Zwierzaki

OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedz #8 : 2004-09-15, 17:49 »

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #9 : 2004-09-15, 18:15 »
chłodzi się pierwszą godzinę po treningu, a potem dopiero ewentualnie rozgrzewa, jeżeli koń nie ma opojów, nie puchną mu stawy ani ścięgna to uważam że starczy roztarcie ścięgna po zdjęciu ochraniaczy i kilkuminutowe chłodzenie nóg zimną wodą, zimą czasem można śniegiem pochłodzić ale raczej się w mrozy nei polewa nóg wodą.... a jeżeli już puchnął to konsultacja z wetem....glinki chłodzące zazwyczaj bardzo ładnie ściągają opuchlizny i nie uzależniają tak nóg jak wcierki rozgrzewające....samych owijek zakładać według mnie nie trzeba, tym bardziej jeżeli trening nie jest cięższy od tego który miał koń do tej pory a z nogami jest ok,w takim wypadku starczy schłodzenie nóg wodą, polanie ich wodą ze szlaucha lub nawet polewanie gąbką, i tak jak mówię, samo w sobie zawijanie raczej nie ma sensu

swoją drogą jeżeli to jest twój koń, do tego koń sportowy będący w treningu - co wskazuje że jeździsz mniej lub bardziej sportowo i do tego skaczesz - to jednak jakiś staż powinnaś mieć i jakieś doświadczenie...i żebyś do tej pory nie wiedziała jak dbać o końskie nogi, które są rzeczą chyba najcenniejszą i o którą trzeba dbać szczególnie...dla mnie to trochę dziwne i nie powinno mieć miejsca...

Ingrid

  • Gość
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #10 : 2004-09-15, 18:27 »
no wiesz zapytac zawsze mozna prawda? chcialam sie poprostu upewnic bo to ze chlodzic nogi to ja wiem ze po treningu ale chodzilo mi o to ze jesli zawsze chlodze jej nogi zimna woda po treningu to wystarczy to dla jej nog calkowicie czy robic cos jeszcze. Nie zawsze trzeba byc wszechwiedzacym. Poprostu wole sie dopytac jesli czegos nie wiem do tego jest forum prawda?

Mi chodzi bardziej o rozgrzewanie, czy potrzebne jest to koniowi tylko kiedy ma opuchlizne na nogach czy tez nie? Moja ma oppoj tylko na lewwej tylnej nodze i chce sie dowiedziec  czy rozgrzewanie nog jest konieczne przy treningach czy jedynie chlodzenie jest wystarczajace
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #11 : 2004-09-15, 20:53 »
Cytat: Ingrid
kiedy koniowi rozgrzewac nogi a kiedy chlodzic?


te pytanie raczej świadczyło o czymś innym, mianowicie o tym że chyba jednak niewielkie masz jednak pojęcie na ten temat...a pytać owszem można, sądzę nawet że odpowiedź na twoje pytanie została podana wyczerpująca i to nei przez jedną osobę

powodzenia w treningach i w dbaniu o końskie nóżki

Ingrid

  • Gość
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #12 : 2004-09-15, 22:34 »
no sory moze to zabrzmialo nie tak jak powinno tzn w sumie wiem kiedy to sie robi kiedy sie chlodzi a kiedy ogrzewa ale wole spytac od razu niz owijac w bawelne. tak jest prosciej troche. Dla upewnienia, zeby bylo jasne dla mnie:

chlodzi sie po treningu normalnie woda a po ciezkim mozna zele chlodzace ( a wtedy nie zawija sie owijkami prawda?:P)

a rozgrzewa sie wtedy kiedy kon ma jakies obrzeki opuchlizny itd i sie zawija w owijki( a wtedy pozostawiac na dluzszy czas np na noc czy zdjac po paru godzinach?)

wiem ze najpierw sie chlodzi a optem rozgrzewa :] jaby co
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #13 : 2004-09-16, 08:42 »
hehe tyle już zostało napisane między innymi przeze mnie w tym temacie, jakieś....4posty wcześniej dla przykładu :P więc teraz to wiesz... ;) ja tam swoje zdanie już mam

Kamelia

  • Gość
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #14 : 2004-09-16, 15:35 »
było o tym w moim poscie pt. glinki
Zapisane

Forum Zwierzaki

OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedz #14 : 2004-09-16, 15:35 »

Ingrid

  • Gość
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #15 : 2004-09-16, 21:28 »
to i tak dzieki ale w sumie jednego nierozumiem po co mialoby sie zakladac owijki kopniowi bez rozgrzewajacej wcierki? One same w sobie troche grzeja ale czy to ma jakis efekt???

aha no i jesli chcesz wiedziec to nie zawsze jak sie kupuje konia od razu wie sie o wszystkich wcierkach itd. Takie "prawdziwe" ze tak powiem treningi mam od sierpnia jestem u niej codziennie i codziennie trenuje przed jej kupnem jezdzilam jakby rekreacyjnie nie moglam byc w tygodniu ze wzgledu na to ze za daleko stala de mnie i nie byly to na tyle intensywne treningi zebym od razu musiala wszystko wiedziec o wcierkach wystarczala woda zimna. No a przeciez wiedze o tym trzeba skads zdobywac  dlatego sie was pytam.
A swoja droga w sumie znowu mozesz uwazac ze jak takie dziecko moze miec konia skoro pyta sie o taka oczywista dla niektorych rzecz ale moj kon jest podkuty na przod i kiedy niedlugo bede chciala ropzczyscic kopyta to wtedy trzeba zdejmowac podkowy rozczyscic i zalozyc nowe? Nie mialam skad tego sie dowiedziec bo nigdy nie mialam do czynienia ze sportowymi konmi zebym jechala na nich konkursy i nie wiem jeszcze jak jest z tymi podkowami.
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #16 : 2004-09-16, 21:30 »
sądzę że już na to pytanie oterzymałaś odpowiedź, proponuję nauczyć się czytać ze zrozumieniem albo poprostu spytać koleżanek po co zakładają i czy daje to efekty, przecież one tak robią, czyż nie?

Ingrid

  • Gość
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #17 : 2004-09-16, 21:41 »
a mozesz mi odpowiedziec bo wkoncu nie wiem co mam myslec czy po jakims ciezszym treningu jak koniowi schlodze nogi to potem jak owine samymi owijkami tak zeby lekko ogrzalo to byloby dobre?
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #18 : 2004-09-16, 21:43 »
więc kolejny i ostatni raz ci odpowiem - nie ma sensu zakładać owijek jeżeli nie robisz wcierki, czy to po ciężkim czy lekkim treningu.....

a tak z ciekawości, jaki u ciebie jest ten cięższy trening?co robicie, ile czasu itd

Ingrid

  • Gość
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #19 : 2004-09-16, 21:49 »
tzn mi chodzi wtedy o skokowy, okolo1.5h skaczemy i takie przygotowujace troche do zawodow one nie sa wcale ciezkie poprostu takie "troche wiecej"
A co do tych podkow moglabys mi poradzic?
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #20 : 2004-09-16, 21:59 »
no ok ale ile przeszkód skaczecie?jakie i jakiej wielkości, od razu wjeżdżacie, rozstępowujecie konie i skaczecie? napisz wprost jak wygląda ten trening

Forum Zwierzaki

OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedz #20 : 2004-09-16, 21:59 »

Ingrid

  • Gość
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #21 : 2004-09-16, 22:19 »
to ze nie wiem co do tych owijek nie znaczy ze od razu jestem ulom i wogole nie rozstepowywuje konia i od razu skacze 150cm...
ja narazie mam troche inny trening od reszty najpierw step na luznych wodzach zakrety wolty i takie tam potem klus na luznych wodzach rowniez zakrety wolty potem step zebrany praca w klusie zebranym przejazdy przez dragi przejscia czasem dodania skrocenia duzy pracy na przjsciach potem galop rowniez wolty u mnie jak narazie proby zrobienia lotnej  ale czasami nam ladnie wychodzi:P potem przejscia w trzech chodach do stoj itd a potem skaczemy najpierw kopertki czy krzyzaki jak kto woli tak okolo 50cm potem po ktoryms przejezdzie sa podwyzszane nie wiem dokladnie ile razy skaczemy potem skaczemy np dubble bar z wjazdowa koperta potem stacjonaty okserki ale narazie nie wysokie czy cos bo to sa takie nasze poczatki jakby... i tez z jednej przeszkody najazd na druga  jakis szereg czasem no ale skacze tak okolo 7 razy? no moze wiecej nie wiem ale nie za duzo napewno

PS: powiesz mi cos o tych podkowach?
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #22 : 2004-09-17, 08:47 »
to nie jest ciężki trening to co opisujesz, dobre rozgrzanie konia przed skokami trwać powinno 40min do godziny przynajmniej wedłóg wielu fachowców i wedłóg mnie także, z tego co widzę kolejność też macie prawidłową- najpierw konia rozluźnić potem zbieranie a dopiero skoki....a 7 skoków...to naprawdę pryszcz......nie masz potrzeby i chłodzić i rozgrzewać nóg

zacznijmy od tego że na razie jeszcze tówj koń nie jest koniem sportowym, jeżeli skaczecie tak niewiele to podkowy też nie są mu niezbędne, tym bardziej patrząc na twój wiek a co za tym idzie niewielką wagę zapewne...no oczywiście możesz przekówać od razu....tylko czy jest sens męczyć konikowi kopytka? ja bym zrobiła przerwę i poprostu je zdjęła, niech sobie jego nogi odpoczną, kucie jest złem koniecznym, my kujemy konmie przed samymi zawodami jak trzeba, na skoki starczy na przód choć na tył też by się przydało ze względu że różne warunki są na parkurach, ale przód sam wystarcza bo na przodzie są największe obciążenia, kowal sam będzie wiedział co ma zrobić przed podkuciem czy po rozkuciu,o to się nie martw a najlepiej zamiast tu pytać to spytaj sweggo trenera - bo wnioskuję że takiego masz skoro masz treningi - co z koniem zrobić, on lepiej wie w jakiej kondycji jest koń, co robicie, co będziecie robić i lepiej ci doradzi, albo koleżanek spytaj ze stajni ;)

Wiedźma

  • Gość
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #23 : 2004-09-17, 13:16 »
k-cian-niektore konie maja takie kopyta, ze bez podkucia nawet chodzac jedynie non stop po padoku beda je kruszyc ;) Wiec akurat o tym, czy podkuc, czy nie, nie decyduje tylko obciazenie treningowe ;)
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #24 : 2004-09-17, 13:32 »
tak wiedźma ale tak jak mówię, ot ym to lepiej żeby zadecydował już trener lub kowal bo oni wiedzą co to za koń, jak się sprawuje, w jakim jest stanie i czego mu trzeba, a jeżeli ona się nie zna to niech zapyta ich, to co powiedziałam na temat kuci aodnosi się do konia który ma zdrowe mocne kopyta, bez potrzeby nie ma co kuć i osłabiać kopytka a na odległość przecież nie ocenię w jakiej formie ma je ten koń i czy wrto go kuc czy nie, znam konie które bez kucia nie nadają się do jazdy bo najzwyczajniej w świecie kuleją

Ingrid

  • Gość
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #25 : 2004-09-17, 19:37 »
tzn moze troche przesadzilam ze siedem razy to zalezy w sumie czasem mniej a czasem wiecej. sa takie treningi kiedy naprawde duzo skaczemu i duzo robimy wiec nie zawsze jest tak samo. Co do podkow pytalam sie trenera i poiwedzial zeby podkuc na przod ale z kopytami to juz wiem bo sie poradzilam mi chodzilo glownie o rozczyszczanie ale dzisiaj sie kowala dokladnie zapytalam. Ona ma zdrowe i mocne kopytka ale trener powiedzial zeby na przod kuc ze wzgledu na skoki.

A to ze napisalam 7 razy to tak jakos wyszlo bo naprswde nie wiem i nie licze ale kiedy skaczemy wiecej i wyzsze przeszkody to wtedy chlodze jej nogi:]
Zapisane

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #26 : 2004-09-17, 21:08 »
ingrid a znasz powiedzenie "tylko winni się tłumaczą? " ;)

Ingrid

  • Gość
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #27 : 2004-09-17, 21:10 »
nie nie znam :D ale czemu mialabym byc winna? temu ze nie licze ile razy skacze? no nie wiem :D nie no wielce ciezkie treningi to to nie sa ale czasami  cos tam wiecej jest... nie wazne dzieki za rady:P
Zapisane

Forum Zwierzaki

OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedz #27 : 2004-09-17, 21:10 »

k_cian

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3545
    • WWW
OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #28 : 2004-09-17, 21:12 »
no właśnie też sądzę że nieważne ;)

DuniA

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 925
  • Wielu ludzi patrzy, ale tylko nieliczni widzą
Odp: OWIJKI!!Proszę pomóżcie mi!!!:D
« Odpowiedź #29 : 2008-04-25, 10:53 »
Nie chciałam zakładać nowego wątku,bo jest już kilka o owijkach. Więc tu zadam pytanie (mam nadzieje,ze nikt nie ma nic przeciwko ze jakos tak padlo na ten wątek ;p)

Przejrzalam wątki,ale jakos nie moglam znalezc odp. na moje pytanie

Chyba,że przeoczyłam gdzieś więc jak przeoczylam to wybaczcie prosze.
Otóż ...
Czy polarowe owijki nadają się do jazdy (wiem,ze elastyczne są lepsze) czy tylko raczej jak juz przeczytalam dobre są na noc ?
Czy pod polarowe owijki koniecznie trzeba włożyć jakiś kocyk czy jakąś wkładke?
Koń nie chodzi sportowo
Zapisane
*Nie przeszkadzaj temu, kto ma zamiar zacząć się uczyć. Jeśli cały proces uczenia się można wyrazić w skali od zera do dziesięciu, to jego najważniejszą częścią jest ta od zera do jednego.
*Konie używają przewidywalnego, łatwego do odczytania i efektywnego języka. W tym języku, który nazywam Equus, nie ma słów.

#Monty Roberts#

Konie ;)
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.08 sekund z 31 zapytaniami.