Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Liter, pół litra, dwa litry, pięć litrów... ILE?  (Przeczytany 20544 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

madz

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2333
Ile litrów wody przypada (średnio) na jedną rybkę? Oczywiście chodzi mi o ogólne informację. A jesli chodzi na jakiej wielkości rybke to np. NEONKĘ? Wiem, że akwarium musi być w miare duże, zeby mogły sobie popływać, ale dla własnej wiadomości chciałabym wiedziec :)
Zapisane

Seader

  • Gość
Liter, pół litra, dwa litry, pięć litrów... ILE?
« Odpowiedź #1 : 2002-10-06, 16:22 »
Mały wykładzik  :) :
Ryby wydają do wody produkty swej przemiany materii (czyli po ludzku odchody ). Są one niestety dla nich szkodliwe. W przyrodzie nie ma z tym problemu gdyż zagęszczenie ryb w morzu, czy rzekach, jest bardzo małe. Rośliny wykorzystują te "odchody" jako nawóz. Ale w akwarium jest dużo większy problem. Przy dużej ilości ryb, co za tym idzie "odchodów", rośliny nie mogą sobie poradzić, co szkodzi rybom. Oznaczenie że ryba długości x cm potrzebuje x l wody jest raczej nie najlepsze. Ilość wody jaką potrzebuje ryba zależy od jej masy, czyli po części też długości.
Dlatego terz podam tylko orientacyjne wartości.
cm  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17  18
l      1   2   3   5   7   9  11 14 18  23   29   36   44   55   65   76   88 100
Zapisane

madz

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2333
Liter, pół litra, dwa litry, pięć litrów... ILE?
« Odpowiedź #2 : 2002-10-06, 17:07 »
Acha! TXH... A co to tych goowienek ;) to filter je chyba przyciąga, te niektore, prawda?
Zapisane

Forum Zwierzaki

Liter, pół litra, dwa litry, pięć litrów... ILE?
« Odpowiedz #2 : 2002-10-06, 17:07 »

Seader

  • Gość
Liter, pół litra, dwa litry, pięć litrów... ILE?
« Odpowiedź #3 : 2002-10-07, 21:25 »
Gówienka tak, zresztą nie wszystkie, ale tu głównie chodzi o mocz. Na biologi pewnie uczyłaś się z czego się składa.  Jest to woda i związki azotowe, które są bardzo niebezpieczne dla rybek.
Aha sorx za tą tabelkę trochę nie wyszła  :roll:
Zapisane

madz

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2333
Liter, pół litra, dwa litry, pięć litrów... ILE?
« Odpowiedź #4 : 2002-10-11, 15:12 »
Nie uczylam sie, i nie mam biologii... Ja dopiero 6 klasa :D
Zapisane

Elfka Nenar

  • Gość
Liter, pół litra, dwa litry, pięć litrów... ILE?
« Odpowiedź #5 : 2002-10-17, 16:15 »
To zależy od ryby, bo bojowniki mogą trzymane być nawet w zklance
Zapisane

madz

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2333
Liter, pół litra, dwa litry, pięć litrów... ILE?
« Odpowiedź #6 : 2002-10-17, 16:22 »
Fakt... Bojownik prawie wcale nie pływa... Tylko stoi w miejscu i sie gapi :)
Zapisane

Elfka Nenar

  • Gość
Liter, pół litra, dwa litry, pięć litrów... ILE?
« Odpowiedź #7 : 2002-11-09, 09:35 »
Nie przesadzaj. Pływa, a to gapienie dlatego, że jest spokojną rybą (jak jest sam)
Zapisane

madz

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2333
Liter, pół litra, dwa litry, pięć litrów... ILE?
« Odpowiedź #8 : 2002-11-10, 19:47 »
Sorry ;) Ale z tego co widziałam wydawało mi sie ze jest w miejscu ;)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Liter, pół litra, dwa litry, pięć litrów... ILE?
« Odpowiedz #8 : 2002-11-10, 19:47 »

Euphoria

  • Gość
Liter, pół litra, dwa litry, pięć litrów... ILE?
« Odpowiedź #9 : 2002-11-13, 21:18 »
hmm...bojownik w szklance...niby moze byc ale to jest znecanie sie nad nim.powinien miec chociaz niewielka przestrzen do plywania.a co do agresji...jesli chcesz miec lagodnego bojownika to NIGDY nie oddzielaj go od reszty narybku.a tym bardzoej potem nie stwwiaj go w takiej wlasnie szklance w sasiedztwie drugiego vojownika.jesli akwarium bedzie wystarczajaca duze mozesz spokojnie trzymac w nim nawet kilka samcow!ale to tylko przy odpowoednich warunkach.lepiej nei probowac tego w 10-cio l. akwrium ;)
Zapisane

madz

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2333
Liter, pół litra, dwa litry, pięć litrów... ILE?
« Odpowiedź #10 : 2002-11-17, 21:57 »
Mi sie wydaje, że Elfusia tak napsała nie dlatego, że dosłownie mozna trzymać je w szklance. chodziło jej chyba, ze nie potrzebują dużo miejsca :)
Zapisane

Elfka Nenar

  • Gość
Liter, pół litra, dwa litry, pięć litrów... ILE?
« Odpowiedź #11 : 2002-11-17, 22:46 »
Mi tak sprzedawczyni w zoologicznym powiedziała, a w sklepach są trzymane w małych pojemniczkach.
Zapisane

Seader

  • Gość
Liter, pół litra, dwa litry, pięć litrów... ILE?
« Odpowiedź #12 : 2002-12-14, 11:12 »
Moze i bojowniki sa trzymane w kubelkach, ale to jest znecanie, kiedy rybka nawet nie moze sie obrucić. Bojowniki moze i sa malo ruchliwe ale i tak potrzebuja duzo miejsca. A co do sprzedawcow to oni zawsze wciskaja kit ludzia. To oszusci (przynajmniej w wiekszosci), ktorzy sami nie maja zielonego pojecia o akwarystyce. Zajrzyjcie na www.aip.pl\~zho
do dzialu humor sklepowy !
Zapisane

ziabak

  • Gość
Liter, pół litra, dwa litry, pięć litrów... ILE?
« Odpowiedź #13 : 2002-12-25, 12:21 »
To przykra prawda niestety - sprzedawcy w 80% nie mają pojęcia o rybach - co gorsza - wcale ich nie obchodzi to w jakich warunkach one żyją i w jakich będą żyły gdy wciskają komuś pielęgnice pawiookie do kuli (i takich historii byłam świadkiem :( ... no i najgorsze jest to że oni nie mają nawet zamiaru nic zmienić w kierunku dokształcania się... jedyne co pozostaje to głośne zwracanie im uwagi gdy widzimy jakieś nieprawidłowości w sklepach lub gdy w naszej obecności próbują komuś wcisnąć kity... bojownik w szklance to KATASTROFICZNY brak wyobraźni i celowe znęcanie się nad żywym stworzeniem. Jeśli wystarczająco długo będą słyszeć od wielu klientów że coś nam się nie podoba i życzymy sobie zmiany - to może przez obawę o stratę kupujących (jakaś sugestia przecież wtedy występuje...) przynajmniej w kilku procentach zmienią swoje postępowanie na lepsze dla zwierząt...
Zapisane

Elfka Nenar

  • Gość
Liter, pół litra, dwa litry, pięć litrów... ILE?
« Odpowiedź #14 : 2002-12-25, 20:58 »
Po tej wypowiedzi możecie myśleć, że mój bojownik spokojnie się gapi na mnie ze szklanki, ale on miał (niedawno popełnił samobójstwo) kule
Zapisane

Forum Zwierzaki

Liter, pół litra, dwa litry, pięć litrów... ILE?
« Odpowiedz #14 : 2002-12-25, 20:58 »

ziabak

  • Gość
Liter, pół litra, dwa litry, pięć litrów... ILE?
« Odpowiedź #15 : 2002-12-25, 21:05 »
Kula to niestety równie zły pomysł jak i szklanka i tak naprawdę niczym się nie różni... nawet najmniejsze akwarium jest stokroć lepsze dla ryb niz najpiękniej prezentująca się kula.
Zapisane

emila__

  • Gość
Liter, pół litra, dwa litry, pięć litrów... ILE?
« Odpowiedź #16 : 2002-12-28, 20:52 »
czytałam gdzieś ze 1cm rybki przypada na 1 litr wody

np. masz akwa 30 litrów to mozesz mieć w nim 30 cm rybek

tylko trzeba obliczyć długość jaką mogą osiągnąć maximum rybki a nie tylko jak są małe...
Zapisane

ziabak

  • Gość
Liter, pół litra, dwa litry, pięć litrów... ILE?
« Odpowiedź #17 : 2002-12-28, 22:18 »
to się stosuje w przypadku rybek nie przekraczających 3 cm... wtedy faktycznie na 3 cm rybki można dać 3 litry wody i powinno być ok, natomiast wieksze ryby potrzebują znacznie więcej wody... nie wsadzi się przecież 15 cm skalara do 15 litrów wody - to zbrodnia :( i nie znaczy to wcale że powiedzmy 5 pyszczaków po 12 cm może żyć i dobrze się miewać w 60 litrach... tak że - nie jest to właściwy przelicznik i nie radzę się nim sugerować. (dla porównania z tym przelicznikiem piszę: skalar wymaga zbiornika o wysokości co najmniej 45 cm, na jedną rybę trzeba przyjąć jakieś 40 litrów wody, a najmniejszy zbiornik w jakim może żyć para to jakieś 100 litrów... pyszczaki hoduje się w zbiornikach o długości co najmniej 120 cm, dobrze jeśli to co najmniej 200 litrów dla kilku sztuk ryb.)
Zapisane

milka

  • Gość
Liter, pół litra, dwa litry, pięć litrów... ILE?
« Odpowiedź #18 : 2003-01-02, 11:59 »
z reguł powinno byc tak:
ryby ponizej 5 cm.(1 ryba na 5l) wiec w akw.100l 20ryb
ryby od 5-8cm(1 ryba na 8l)                        100l-12ryb
ryby od 9-15cm(1 ryba na 15l)                     100l-7ryb
powyzej15 cm(1 ryba na 30l)                       100l-nie zaleca sie
oczywiscie w akwarium słodkowodnym
Zapisane

ziabak

  • Gość
Liter, pół litra, dwa litry, pięć litrów... ILE?
« Odpowiedź #19 : 2003-01-02, 17:40 »
No tak mniej wiecej to wygląda... ale oczywiście trzeba wziąć pod uwagę że ryby się rozmnażają - i tu poprawka z litrażem, którego należy mieć w "rezerwie" i nie upychać ryb na "maxa"... No i lepiej jest kiedy więcej litrów przypada na rybę - bo wtedy warunki są dogodniejsze - a przecież trzymajac jakiekolwiek zwierzęta zależy nam aby czuły się jak najlepiej. Są też takie gatunki - tu głównie myślę o niektórych pielęgnicach - którym trzeba zepewnić litraż wykraczający poza te ramki o których pisze Milka, mimo ich wielkości odpowiadającej przykładom... no ale o tym to by można pisać i pisać... ;)
Zapisane

madz

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2333
Liter, pół litra, dwa litry, pięć litrów... ILE?
« Odpowiedź #20 : 2003-01-03, 18:44 »
ok, juz sie rozmyslilam raczej wybiore akwarium po 3 stronach kwadratowe a z jednego lekko zaokrąglone :D. Jak myślicie ile mogłoby być tam neonek [oprócz glonojadów {2} i jednego kiryska?]?  :roll:  :?:

Zapomniałam napisac, ze akwarium będzie mieć 40x30 cm [około]. O ile takie są...
Zapisane

Forum Zwierzaki

Liter, pół litra, dwa litry, pięć litrów... ILE?
« Odpowiedz #20 : 2003-01-03, 18:44 »

ziabak

  • Gość
Liter, pół litra, dwa litry, pięć litrów... ILE?
« Odpowiedź #21 : 2003-01-03, 20:29 »
40x30 to takie akwarium zakładając wysokosć również w granicach 30 cm nie będzie miało nawet 40 litrów... a nie lepiej pomyśleć o nieco większym? Łatwiej jest utrzymać równowagę biologiczną w większym zbiorniku niż w takim maleństwie...

Jesli chodzi o glonojady - to zbrojniki niebieskie (bo chyba o takich myślisz...) rosną do 12 cm... są za duże do 36 litrów wody... natomiast kirysek nie może być trzymany w pojedynkę bo to rybka żyjąca w stadach - proponuję co najmniej 3 sztuki... a najlepiej jakby było z 5... neonki też są stadne - więc ze wzgledu na ich efektowność jedynie w grupie proponuję około 10 co najmniej... tyle że do takiej obsady: 2x zbrojnik, 5x kirysek i 10x neonek polecam raczej wiekszy zbiornik: minimum 60-80 litrów... uwierz - będziesz miała mniej problemów z utrzymaniem odpowiednich parametrów wody i piękną dekorację... warto zainwestowac nieco więcej.
Zapisane

Roxx

  • Gość
Liter, pół litra, dwa litry, pięć litrów... ILE?
« Odpowiedź #22 : 2003-01-03, 21:27 »
Zgadzam się z Ziabakiem.
Jeżeli nie kupiłeś jeszcze akwarium to najlepiej kupić największe na
jakie tyko człowieka stać albo ma miejsce - oszczędność pieniędzy.
Ja zaczynałen od 1 bojownika w 3l wody a mam 240l i już myślę o większym.
Są jeszcze inne powody za tym przemawiające, ale je przytoczył Ziabak
 :cry:  :cry:
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.077 sekund z 32 zapytaniami.