Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Altruizm?  (Przeczytany 4259 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

cut

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 341
Altruizm?
« : 2005-03-30, 15:41 »
http://serwisy.gazeta.pl/nauka/1,34148,2625846.html?nltxx=1000621&nltdt=2005-03-30-02-05

A jak i tak wierze w altruizm u zwierzat... I zaden Pan Dawkins ze swoim "Samolubnym genem"mnie od tego nie odwiedzie ;)
Zapisane
'Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.'
(Ustawa o Ochronie Zwierząt)

bagsiks

  • Gość
Altruizm?
« Odpowiedź #1 : 2005-03-30, 15:44 »
nie wiem moze raczej tak  :wink:
Zapisane

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Re: Altruizm?
« Odpowiedź #2 : 2005-03-31, 19:30 »
Cytat: cut
http://serwisy.gazeta.pl/nauka/1,34148,2625846.html?nltxx=1000621&nltdt=2005-03-30-02-05

A jak i tak wierze w altruizm u zwierzat... I zaden Pan Dawkins ze swoim "Samolubnym genem"mnie od tego nie odwiedzie ;)

Ja nie tylko wierzę, lecz jestem przekonany o jego istnieniu u zwierząt.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Forum Zwierzaki

Re: Altruizm?
« Odpowiedz #2 : 2005-03-31, 19:30 »

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Altruizm?
« Odpowiedź #3 : 2005-04-03, 12:21 »
Czytałam o sytuacji, zaobserwowanej przez człowieka gdzieś w Afryce. Otóz był on świadkiem, jak tonące zwierzę, chyba żyrafa, było ratowane przez inne- zdaje się nosorożca. Dawno temu to czytałam, więc nie jestem pewna szczegółów. W każdym razie wyglądało na to, że zwierzak usiłuje podźwignąć tonącą. Nie wiem, może jest inne wytłumaczenie tej sytuacji, a może to właśnie był przejaw altruizmu, bezinteresowna chęć pomocy? Zwłaszcza, że nie było tu zależności typu "rodzic-dziecko", zwierzęta należały do różnych gatunków. A co do ludzkiego altruizmu- myślę, że często jest pozorny, podyktowany kalkulacją "co z tego będę miał". Obserwując sytuację z boku, możemy nie zdawać sobie sprawy z faktycznych pobudek, jakimi kieruje się rzekomy altruista.  :?
Zapisane
IBDG Wrocław

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Altruizm?
« Odpowiedź #4 : 2005-04-30, 19:24 »
Szkoda,że ten topic cieszy się tak małą popularnością. Sprawa poruszona przez Cut jest niezwykle ważna i ciekawa. Najprawdopodobniej istnieją 2 rodzaje altruizmu. Pierwszy ma w sobie lekką nutkę egoizmu, gdyż dotyczy pomagania swoim krewnym. W ten sposób promuje się swoje geny. Drugi rodzaj to altruizm dotyczący osobników niespokrewnionych ze sobą lub wręcz obcych gatunków. Ten rodzaj altruizmu jest szczególnie interesujący. Dlaczego słoń ratuje małego nosorożca z poświęceniem własnego życia? Tym bardziej jest to zastanawiające ponieważ te 2 gatunki są najczęściej nastawione do siebie wrogo.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

malutka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1541
Odp: Altruizm?
« Odpowiedź #5 : 2005-05-09, 18:10 »
Ja kiedyś na ten temat miałam drobną sprzeczkę z panią od polskiego.Twierdziła uparcie,że cos takiego jak altruizm u zwierząt nie istnieje.Pokazałam jej artykuł,który ukazał sie w tygodniku "Kocham zwierzęta"(bardzo ciekawy) na ten właśnie temat.Była zdziwiona ale podziekowała.Ja sądzę,że altruizm jest cechą którą posiadają zwierzęta i nie dlatego,że daje im to jakieś korzyści np.co miał z tego wyżej wymieniony nosorożec tylko poprostu to w nich jest.A ratowanie człowieka??słyszało sie nieraz o ratowaniu tonących przez delfiny.Jaką miały z tego korzyść??
To kolejna z zagadek świata przyrody :)
Zapisane
"Bądź takim,abyś nie musiał czerwienić się przed samym sobą" Victor Hugo

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Altruizm?
« Odpowiedź #6 : 2006-01-24, 19:15 »
Chciałbym opowiedzieć Wam o przykładzie zachowania altruistycznego,który szczególnie mnie wzruszył.Naukowiec Geza Teleki badał szympansy w Gombe.Nagle poczuł głód.Wziął więc kij i usiłował zerwać trochę owoców.Niestety to mu się nie udało.W pobliżu ucztowała grupa szympansów.Dorosły samiec Sniff nazrywał garsć owoców po czym zszedł z drzewa i podał je uczonemu.Myślę,że to zdarzenie uczy nas pokory w stosunku do zwierząt.Nie jesteśmy koroną stworzenia,jesteśmy częścią przyrody.Będzie tak zawsze mimo naszych prób odseparowania się od natury.   
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Altruizm?
« Odpowiedź #7 : 2006-01-24, 19:57 »
Hmmm... mało popularny ten temat.. rzeczywiscie - co do altruizmu u zwierzat - mialam u siebie kiedys sytuacje, ze byl u mnie na terenie wykopany głeboki dół, do dolu wpadl jeden z psow i nie mogl sie wydostac. kiedy zauważyliśmy "brak" jednego z psów i ruszylismy w strone dolu , zobaczylismy ze inny z psow wskakuje, wyskakuje - tak jakby pokazyal temu ktory wpadl jak si wychodzi, w koncu pies najwyrazniej sie zniecierpliwil i zanim tam dotarlismy wyciagnal drugiego (z niemalym wysilkiem - ten ktory wpadl byl polroczna fila - wazyl jakies 35 kg, ten ktory wyciagal ONem...)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

marioka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1696
  • nie istnieje
Odp: Altruizm?
« Odpowiedź #8 : 2006-01-24, 21:20 »
Z zazdroscia mozna obserwowac..  u mojej siostry.. , moze to nazwe jak "uklad" nie altruizm, albo jak wspolpraca..  Moja siostra ma psa i kota..  . Kiedys zostawila na stole w kuchni kawal dobrego miesa ( na obiad dla rodziny) . Ida (pies) nie mogla dosięgnąc  , A kot Tomi, widzac to z parapetu , wysilki Idy . wlazl na stol i popyczal lapa. talerz z miesem, dopoty ,dopoki nie spadlo z hukiem na podloge..   Oczywiscie ze to bylo pod  kontrola babci , ktora stala w progu i podpatrrywala wspolprace zwierzakow.. Ale  trzeba przyznac, ze zwierzeta, maja wiecej szacunku do  innych .nIz  ludzie... Nie wiem czy slyszeliscie o sloniach, nie bardzo pamietam gdzie to bylo, ale male sloniatko zostalo potracone przez bus( moge przeklamac ) , i prawdopodobnie zostalo na miejscu zabite.. INNe dorosle slonie, zaczely spychac ten bus , i stanely przy zwlakach sloniatka..
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Altruizm?
« Odpowiedz #8 : 2006-01-24, 21:20 »

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Altruizm?
« Odpowiedź #9 : 2007-08-16, 10:40 »
Znalazłam ciekawy artykuł z wynikami najnowszych badań nad zwierzęcym altruizmem, wiec odświeżam wątek... Warto poczytać :)
http://wiadomosci.wp.pl/kat,,statp,UHJ6ZWdssWQgcHJhc3k%3D,wid,9093859,wiadomosc.html
Zapisane
IBDG Wrocław

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: Altruizm?
« Odpowiedź #10 : 2007-08-16, 12:12 »
ciekawe. i ładnie pokazuje to, jak nietrudno manipulować wynikami badań...
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Altruizm?
« Odpowiedź #11 : 2007-08-16, 23:42 »
niestety link od cut sięnie otwiera :(
ten od IBDG ciekawy przyznam ciekawy
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.067 sekund z 24 zapytaniami.