Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment  (Przeczytany 30171 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Dory

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2527
  • Khajiit has no time for you! [']
    • WWW
Zapewne wszyscy starsi użytkownicy wiedzą że nie powinno się karmić kota marketowymi karmami w stylu Whiskas, KK, Darling itp, jednakże wielu ludzi dalej nieświadomie truje swoje koty.


Pierwsza zasada. Kot powinien jeść karmę zawierającą minimum 50% produktów pochodzenia zwierzęcego, z czego najwięcej powinno być mięsa. 

Większość karm typu kitekat zawierają około 4% produktów pochodzenia zwierzęcego (oczy, skóra, kopyta, włosy i inne takie pyszności plus odrobinka mięska) z czego reszta to przeróżnego rodzaju chemia i substancje smakowe oraz zboża i soja
Dłuższe żywienie kota takim pokarmem prowadzi do otyłości oraz wielu chorób w konsekwencji nawet do śmierci. Można to porównać do jedzenia przez całe życie pokarmów typu „fast food”.


 1. „mój kot je karmę x i jest zdrowy”.
(...) Mój też jadł. Zawsze. Do czasu. Teraz ma uszkodzoną wątrobę, przez 48 godzin nie wiadomo było, czy przeżyje. Leczenie kosztowało masę pieniędzy i ogromne cierpienie kotucha. Kotek znajomej niedawno odszedł. Nie wiadomo było co mu dokładnie dolega - po "otwarciu" kotka okazało się, że wnętrzności ma zżarte chemią.
Są koty, które żyją kilkanaście lat żywione takim syfem - w końcu odchodzą w cierpieniach - na nowotwory, z powodu uszkodzonej wątroby czy nerek. Są takie, które od razu mają problemy z przewodem pokarmowym, biegunki, wymioty.  Dużo zależy od wytrzymałości danego osobnika.

Cytat: Ellen
Moja kota tez wyglądała dobrze po whiskasie.... już jej nie ma wśród nas - żyła 9 lat (3 lata karmienia whiskasem), miała rozlegle nowotwory sutek (mimo sterylki), zniszczone zęby i dziąsła, zniszczony żołądek i wątrobę  Jej ostatnie 3 tygodnie życia, to ciągły ból i cierpienie, codzienne kroplówki, zastrzyki i wmuszanie płynnego pokarmu strzykawką do pysia...

Co w nich jest? Już ostatnio pisałam w którymś temacie, ale powtórzę: zaledwie 4% mięsnych odpadów (skóry, oczy, mózgi, itp.), reszta to odpady roślinne (m.in. soja) i chemia. Tony farby i sztucznego aromatu, konserwanty, w tym wycofane z przemysłu spożywczego dla ludzi ze względu na rakotwórcze działanie. Koty tym karmione mają małe szanse na dożycie kilkunastu przeciętnych dla zdrowego kota lat, za to większe na nowotwory przewodu pokarmowego, uszkodzenia wątroby i nerek, cukrzycę itp. (...)


2. „Nie stać mnie na drogą karmę”.


Koty można karmić na trzy sposoby: puszkami, suchym oraz domowym
.Nieprawdą jest, że wszystkie karmy o wyższej jakości wychodzą drożej. Jedzenie „z górnej półki”, jest o wiele bardziej odżywcze i sycące, dzięki czemu mimo większej ceny, starcza na dłużej. 

Dajmy przykład.

Karma x - zdrowa - 4 zł
Karma y - nie zdrowa - 2 zł

Karmy x i y jest tyle samo, jednak aby kot się najadł, musi zjeść cały worek karmy y , podczas gdy jedząc karmę x, wystarczy tylko pół worka. Czyli wychodzi na to, że wydatek taki sam, a zwierzak zdrowszy i dłużej żyje. No i oszczędza się na weterynarzach.


Niektóre Lepsze Karmy suche i porównanie do „whiskasów”

Leonardo – nie barwiona, ok.90% mięsa,  400g – ok. 15 zł
Biomill - nie barwiona,  ok. 60% mięsa, 500g – ok. 23 zł
Hill’s* - nie barwiona, ok. 60% mięsa,   400g – ok. 13 zł
Nutro – nie barwiona, ok. 60% mięsa, 300g – ok. 15zł
Acana - nie barwiona, ok. 60% mięsa   400g – ok. 11 zł
Eukanuba* - nie barwiona, ok 60% mięsa, 400g - ok 16 zł
Iams* – nie barwiona, ok. 30% mięsa    300g – ok. 10zł
Brit – nie barwiona, ok.30% mięsa , 400g – ok. 7 zł
Royal cannin - nie barwiona, minimum 20 % mięsa , 400g – ok. 15 zł
Nutra gold- nie barwiona ok. 30% mięsa,   450g – ok. 16 zł
Orijen - nie barwiona, ok 75% mięsa, 400g - ok. 10 zł

Whiskas, Kitekat , Friskies, Darling etc.-barwiona ok. 4 % mięsa, 1500g -  ok. 15 zł

*Firmy te testują na zwierzętach, zatem warto unikać tych karm choćby przez wzgląd etyczny.


Przy okazji - dzienna dawka Nutry dla kota to ok 0,70 złotego. Taka dawka, by się najadł. Dawka whiskacza, by się najadł to ok. 0,7 złotego. Faktycznie taniej :roll: Nie każdego stać na suuuper jedzenie  :roll:


3. „sama sucha nie wystarczy”.
 Karma dobrej jakości jest tak zbilansowana, aby zawierała wszystko co potrzebne kotu w odpowiednich proporcjach.



4. Ja lub mój kot, dalej nie jesteśmy przekonani do suchego jedzenia


Jednym z wyjść jest przygotowywanie jedzenia samemu.
W kocim menu mogą znaleźć się:
-   sery białe, jogurty, śmietanka 12% (ale nie przesadzajmy z nabiałem)
-    podroby (ostrożniej z wątróbką i nerkami)
-    ryby gotowane
-    żółtko
-    gotowane jarzyny (np. z nie przyprawionego rosołu).

Pamiętajmy, że kot jest drapieżnikiem i podstawą jego posiłków powinno być mięso!
Należy uważać na cebulowe, surowe białko jaja, surowe ryby.

Wieprzowiny nie powinno podawać się zbyt często, gdyż zawiera duże ilości histaminy i często powoduje reakcje alergiczne.


 5. „nie mam czasu robić kotu jedzenia domowego”
Na rynku oprócz wielu tanich jakościowo karm w puszkach, dostępne jest również wiele o bardzo wysokiej zawartości mięsa.



Animonda carny adult będąc droższa o 2 zł ma aż 95% mięsa. Natomiast „Animonda Brocconis”, mająca do 5 razy więcej mięsa niż „Whiskas” jest  w tej samej (lub niższej)
Cenie.


Wymienione karmy (suche i mokre) można zakupić w sklepach zoologicznych, u weterynarzy i w sklepach internetowych ( wszystkie znajdują się na www.animalia.pl)



Dobrze jest też zasiać trawkę dla kotów, gdyż podgryzając ją uzupełniaja brakujące składniki



Więcej o karmach:
http://www.zwierzaki.org/index.php/topic,30919.0.html
http://www.zwierzaki.org/index.php/topic,30822.0.html

Jeśli ktoś zna jeszcze jakąś dobrą karmę a nie ma jej na liście, proszę pisać na PW


« Ostatnia zmiana: 2007-09-09, 12:51 autor Dory »
Zapisane
Did you want play pazaak?
Mårran

Praying to yourself, my Lord? That's not a good sign. Or perhaps it is. Prince of Madness, and all that.:eh:
give me some fish, give me give me some fish...

lux ferre

ruphee

  • *
  • Wiadomości: 9
    • WWW
Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedź #1 : 2008-10-13, 17:36 »
Świetny artykuł, coś co powinno otworzyć oczy wielu ludziom posiadającym koty.

W kwestii suchej karmy polecam też produkty Sanabell. Obecnie wiele sklepów zoologicznych i hurtowni sprzedaje suche karmy na wagę, dlatego też wychodzi taniej, przykładowo ja płacę za 1kg karmy:

Sanabell Elegance - 20 zł
Royal Cannin - 24 zł

..z tego co pamiętam często używana przez hodowców Acana, szacuje się na poziomie 15-16 zł za kg.

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedź #2 : 2008-11-21, 16:22 »
no i znów mam problem z wyborem karmy...
zastanawiam się nad Animonda ale nigdzie nie znalazłam ile procent miesa jest, mam dwa koty, po kastracji (samiec samica) proponujecie cos? miały już Acana i Orijen, jednak nie wime czy mama da sie przekonac bo troche kosztuja.
ktos ma moze informacje ile ma procent miesa ta karma "Animonda Rafine Cross "?
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

Forum Zwierzaki

Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedz #2 : 2008-11-21, 16:22 »

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedź #3 : 2008-11-21, 20:28 »
http://szopek.pl/Animonda_Carny_Adult_Puszka_wolowinakurczak_200g-1118.html

ten rodzaj - 95%

taka o nazwie brocconis - 4%

rafine - nie mam pojecia
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedź #4 : 2008-12-16, 22:38 »
http://animalia.pl/produkt,14312,38,Acana_Cat_Prairie_Feast.html
mama bardzo niechetnie zgodziłaby sie na ta karme (gdybym ja przekonała ze naprawde jest dobra, mniej jej zjedza itp. najpierw licze an wasza opinie ;) ), zwłaszcza ze dochodzi karma dla psa, ale czy warto? kiedyś miały acane, ale była w niebeiskim opakowaniu, taka zwykła a nie z 'podnazwa' długa i niewiadomo co znaczaca...
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedź #5 : 2008-12-29, 18:03 »
Iras - co to jest,za karma:  perfect fit in-home / producent: WALTHAM /- dla kotów żyjących w mieszkaniach - właśnie tata takie coś przyniósł dla kota.

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedź #6 : 2008-12-29, 18:05 »
jest to karma taka... srednia - nie jest to zadna rewelacja, ale na pewno lepsze  od karm typu whiskas itp.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedź #7 : 2008-12-29, 18:25 »
Dzięki  :)

Kira

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 18
  • Kira = P3symistka -----> 0 gryzoni i dwie kotki
Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedź #8 : 2009-04-24, 12:29 »
moja kicia Tygrysia zyje juz 15lat - z czego piersze 8 lat zyła na samym whiskasi'e (nie bylismy świadomi jak to jest kiepska karma)
nie zauwazylismy nawet kiedy powypadałay jej prawie wszystkie zeby (do teraz ma tylko dwa kły a jak miła 11lat to miała 3 kły) po 8 latach zaczeła mojej kotce perskiej wypadac sierść, dla niej ogromynym stresem była wy[prawa do weterynarza- wiec jak jej dużo siersci wypadło, trafiła do weta i wet odrazu powiedział ze wina to karmy- od 7 lat moja kicia je royala dla persów i kotów nie wychodzacych, sierść odrosła i kto dobrze sie trzyma,


natomiast zupełninie wiem czy to mozliwe, ze ma juz problemy z wchodzeniem po schodach(np.- czy nie może wskoczycna fotel-  )czy to tez może wina kiepskiego jedzenia w młodości czy że 15 wiosen dla kota to juz sporo????
Zapisane
Kira -----> 0 gryzoni i dwie kotki Krysia i Micia

Forum Zwierzaki

Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedz #8 : 2009-04-24, 12:29 »

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedź #9 : 2009-05-13, 17:19 »
nieodpowiednie zywienie na pewno ma wplyw. jednak 15 letni kot jest juz kotem porzadnie podstarzalym. Warto by bylo kota przebadac pod katem chorob, ktore sie w starszym wieku pojawiaja - jak chociazby problemy z kregoslupem (rtg) i przede wszystkim - badanie krwi by sprawdzic stan watroby i nerek (ogolna kontrola stanu zdrowia). Wiadoo - kot i do 20 potrafi dozyc, ale to tez zalezy od tego jak ogolnie ma sie jego organizm. Na tej samej zasadzie - sa ludzie ktorzy zyja po 100 lat, ale i tak osoba w wieku 70 + jest juz osoba stara.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

yeti

  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedź #10 : 2012-05-03, 15:01 »
Hmm... czytam sobie pierwszego posta, bardzo dobrze napisane, ale - przy porównaniu "lepszych karm do whiskasa" , w oczy od razu rzucił mi się "Royal Canin" , nie wiem, skąd pomysł, że ta droga marketówka zalicza się do dobrych karm? RC, jest słabej jakości karmą, zawierającą zboże i wiele niepotrzebnych składników, których można by uniknąć, więc raczej należałoby w ogóle wykreślić tą karmę, a wręcz dodać do marketówek.
Zapisane

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedź #11 : 2012-05-07, 23:17 »
Ja kociaki odchowuje na mięsie i royalu i nie narzekam. Ani ja ani koty . Wygladaja pieknie, doskonale też się rozwijaja. Czasem kupuję Sanabelle lub Josere, ale najbardziej polegam na RC.
Więc ją sobie dodaj do marketowek jak masz takie zyczenie - ja jestem innego zdania.
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

Scooby

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 130
Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedź #12 : 2012-05-08, 07:19 »
Mojego szwagra kocica je tylko whiskasa innej karmy nie ruszy a nie mówiąc już o domowym jedzeniu.Yeti wymienia tu na forum droższe karmy,ale nie zastanowi się,czy tez nie poczyta opinii innych osób które stosowały droższe karmy jak np.,Orijen,ta karma tez ma wady i nie jest dla kazdego psa.Tak,że może niezachwycajmy sie drogimi karmami,że są okey!Uwazam,że jesli kociakowi smakuje taka karma typu whiskas i ze zdrowiem jest okey to nie powinniśmy dawac czegos innego.
Zapisane

Ekoteczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2948
  • Kocham koty :)
Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedź #13 : 2012-05-11, 20:27 »
Kociakowi, rzeczywiście może smakować, bo do whiskacza są dodawane ulepszacze smaku.
Tobie tez smakują fast foody bo są smaczne co nie znaczy że są zdrowe.
Zdrowie kociaka może być w porządku, ale kot dorosły karmiony kiepską karmą od kociaka, na pewno będzie miał kłopoty w przyszłości.
Zapisane
BC + koci podrostek

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedź #14 : 2012-05-12, 17:30 »
i to takie, ktore moga go zycie kosztowac... Przyklad mialam ze swojego wlasnego kota. przez mniej wiecej polowe zycia byl zywiony syfem typu whiskasy itp. Efekt? spowodowana niedoborem tauryny w diecie kardiomopatia rozstrzeniowa. pol roku po zdiagnozowaniu juz go nie bylo.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

Forum Zwierzaki

Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedz #14 : 2012-05-12, 17:30 »

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedź #15 : 2012-05-15, 17:57 »
Karmy tego typu to są "wspomagacze" czyli mozna nimi podkarmiac kota wychodzacego , ktory uzupelnia swoją dietę upolowanymi myszami czy ptakami. Tauryna jest w miesie i w dobrych karmach. Bez odpowiedniej ilości tauryny kot dlugo nie pozyje.
Koty niepolujące musza dostac co im się nalezy w postaci bardzo dobrych karm , nabialu, miesa.
« Ostatnia zmiana: 2012-05-15, 21:50 autor diuna »
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedź #16 : 2012-05-19, 16:54 »
a chcac nie chcac dobra, zbilansowana karma - tania nie bedzie.

No i co do tego ze kot dlugo bez odpowiedniej ilosci tauryny nie pozyje. U jednego problemy zaczna sie wczesniej, u innego pozniej. Moj nalezal do tych "pozniejszych" - 17 lat to jednak porzadny wiek. Tyl, ze gdyby nie bledy zywieniowe za mlodu, ktore spowodowaly chorobe serca postepujaca w piorunujacym tempie, to biorac pod uwage jego ogolny stan zdrowia - czyli pomijajac serce nie mial ZADNYCH problemow, moglby wciaz zyc...
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

Scooby

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 130
Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedź #17 : 2012-05-19, 18:06 »
Na temat żywienia zdania sa podzielone to tak jak wsród ludzi,jednym smakuje to, drugim jeszcze co innego.A to jest zdrowe to jest złe bo zawarta jest w nim chemia itd.Na kazde z pozywien nie bedzie pewności,czy jak kociak bedzie jadł to a nie tamto to bedzie zdrowy itd.
Zapisane

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedź #18 : 2012-05-19, 19:47 »
Iras - teraz rzadko ktory kot dozywa takiego sedziwego wieku .
Nawet na drogiej, zbilansowanej karmie . Sucha karma zreszta zostala wymyslona nie tyle dla dobra kota, ile wlaściciela.
Moim skromnym zdaniem najlepsze jest mięso . Sucha karmę moje koty nie traktuja jako jedzenie tylko przekąske :) A dostaja Sanabelle, RC i Joserę.
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedź #19 : 2012-05-19, 20:41 »
kot jest zywym organizmem. Z tego wzgledu NIGDy nie da sie ze stuprocentowa pewnoscia stwierdzic ze jesli bedzie jadl karme x bedzie wszystko cacy i dozyje poznej starosci a przy karmie y wykituje za mlodu, ewentualnie bedzie mial problemy ze zdrowiem. Pojawia sie tu nieco inna kwestia - prawdopodobienstwo ze organizm kota zacznie funkcjonowac wadliwie jest wieksze w przypadku gdy jest nieodpowiednio zywiony. Zwierzeta nalezace do rodziny felidae sa typowymi miesozercami - nie znajdziesz tu gatunkow, czy podgatunkow, ktorych dieta opera sie przewazajaco na karmie pochodzenia roslinnego. Z tego wzgledu zdrowe odzywianie kota to przede wszystkim mieso i produkty pochodzenia zwierzecego. Dla wlasciciela odpowiednie zbilansowanie karmy dla kota tak naprawde graniczy z cudem, kot zywiony tylko i wylacznie czystym miesem zdrowy nie bedzie, z kolei ludzie maja taka a nie inna mentalnosc, ze raczej trudno sobie wyobraziczeby wlasciciel serwowal kotu dodatki typu zawartosc zoladka roslinozercow (glowne zrodlo flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym kota)

Jak juz mowilam - glownym skladnikiem w diecie kota powinno byc mieso, produkty pochodzenia zwierzecego (sciegna, kosci, skora) + elementy uzupelniajace ktore zastepuja nadtrawiony pokarm roslinny. Karmy wymienione w tym temacie - ze zdrowa dieta nie maja nic wspolnego - ilosc produktow pochodzenia zwierzecego i miesa wynosi w nich okolo 4%, do tego dochodza ulepszacze smaku, zboza ( przerabianie fabryczne nie ma nic wspolnego z nadtrawieniem - w karmach sluza tylko i wylacznie jako zapychacz) czasem w niektorych karmach mokrych trafiaja sie produkty roslinne typu marchewka czy groszek - tyle, ze te produkty jesli kot wogole raczy je tknac, przeleca przez przewod pokarmowy i wyjda w stanie poczatkowym (uklad pokarmowy drapieznikow nie jest przostosowany do trawienia celulozy - drapiezniki nie posiadaja odpowiedniej flory bakteryjnej, ktora umozliwilaby im strawienie roslin)

Smak nie ma tu nic do rzeczy. w dzisiejszych czasach nie znajdziesz produktow ktore chemii by nie zawieraly (uroki kapitalizmu i tak zwanej ekonomii) a co do zdrowotnosci poszczegolnych produktow... coz.. spojrz sobie na sklad paczkowanych bulek do hamburgera i porownaj go ze skladem bulek domowej roboty. Potem zadaj sobie pytanie - ile to pierwsze ma wspolnego ze zdrowym zywieniem.

Na koniec powtorze to co pisalam na poczatku - kazdy organizm ma swoje wlasne predyspozycje zdrowone - jednak prawdopodobienstwo chorob w pozniejszym wieku zwieksza sie w momencie gdy zywienie jest nieodpowidnie (pozbawione wymaganego bilansu) zas karmy ktorych nazwy zostaly podane w tytule tematu - do zbilansowanych wedle wymagan zywieniowych typowego miesozercy nie naleza.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedź #20 : 2012-05-19, 23:06 »
Alez Iras- ja sie jak najbardziej z Tobą zgadzam :)
 Jedyna uwaga to nie przecenialabym zalet tego zbilansowania.
Na wolnosci raz kot zje lepiej, raz gorzej i daje radę, chyba,ze jest chory, poraniony albo jedzenia w ogole brak .Karmicielki wykladają kotom puszki kit kat , a czasem nawet makaron z tluszczem , a kot bilansuje sobie to tym co upoluje .
Dlatego moim niewychodzacym staram sie w miare urozmaicac , sieje owies, Karmy suche w 2-3 rodzajach i raczej ze sredniej półki, do tego mięso, smietana , bialy serek, żółtko.
Z moich wieloletnich obserwacji wynika jednak ,ze najdluzej zyjące koty pokojowe/ czyli niewychodzace/ to te ktore nie bazuja na zbilansowanym suchym, ale sa zywione mokrym .
zreszta tu jest fajny artykul :
http://pl.euroanimal.eu/Kocia_dieta
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

Forum Zwierzaki

Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedz #20 : 2012-05-19, 23:06 »

Scooby

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 130
Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedź #21 : 2012-05-20, 14:47 »
Iras święta racja.
Zapisane

hibi

  • *
  • Wiadomości: 2
    • WWW
Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedź #22 : 2015-07-17, 00:41 »
Ja od zawsze karmię swoją kotkę karmą Whiskas, i bardzo jej smakuje.
Zapisane

Amoniaq

  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedź #23 : 2015-08-04, 13:04 »
Moim zdaniem świetny wątek. Trzeba niestety ludziom uświadamiać, co kryje się w reklamowanych powszechnie karmach.
Ja sama karmiłam mojego poprzedniego kota Felixem. Felix - droższy od Whiskasa, więc pewnie lepszy, zapłacę więcej, sumienie mam czyste. Dopiero jak zaczęły się u młodego kociaka liczne problemy, zaczęłam szukać informacji w sieci, dotarło do mnie jak to truję zwierzaka.
Od tamtej pory staram się karmić koty mięsem z niewielkim dodatkiem warzyw i suplementami.
Polecam szczególnie wszystkim tym, którzy narzekają, na wypadającą u kota sierść. Mięso + tauryna w tym wypadku dużo dają.
A do ludzi apeluję: Czytajmy etykiety. Też nie zawsze to co poleca weterynarz jest zdrowe :idea:
Zapisane

Fionka_pl

  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedź #24 : 2015-08-21, 16:09 »
Akurat w kwestii karmy dla kota,to również uważam ze należy wybrać tą o sprawdzonym składzie,dobrej jakości tak aby nasz kot dostawał codziennie optymalną dawkę witamin. Unikajmy karm marketowych o wątpliwym składzie bo w praktyce bardziej szkodzą niż faktycznie pomagają.
Zapisane

Anirka

  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedź #25 : 2016-08-16, 19:41 »
Bardzo dobry artykuł.Ja właśnie wybierając karmę chodziłam od sklepu do sklepu czytając składy.Tak jak piszesz niestety większość tych marketowych ma około 4% mięsa.Ogólnie kupuje teraz Iams swojemu kociakowi i powiem Wam,ze pod względem składu i ceny jest to jedna z tych lepszych karm,które warto podawać swoim pupilom.
Zapisane

sznafirka

  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Whiskas, Kitekat, Darling, Friskes i Gourment
« Odpowiedź #26 : 2022-11-01, 17:21 »
wAŻNE DAWAĆ DOBRĄ KARMĘ
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.223 sekund z 30 zapytaniami.