Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Żyjemy na ekologiczny kredyt  (Przeczytany 3418 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Estel

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1610
  • "...Nie zatrzymuj wilków, bo jest ich coraz mniej"
Żyjemy na ekologiczny kredyt
« : 2008-11-09, 13:32 »
Zużywamy o 1/3 więcej zasobów naturalnych niż Ziemia jest w stanie ponownie wygenerować. Innymi słowy, żyjemy na kredyt, a nasze należności wciąż rosną. Fakty te ujawnia nowy raport WWF Living Planet 2008, najważniejsza światowa publikacja diagnozująca stan zdrowia naszej planety.

W taki sam sposób jak nieodpowiedzialne wydawanie pieniędzy wpędziło świat w recesję gospodarczą, tak nieodpowiedzialna konsumpcja niszczy naturalny kapitał Ziemi do tego stopnia, że zagrażamy naszemu przyszłemu dobrobytowi – komentuje wyniki raportu Ireneusz Chojnacki, dyrektor polskiego biura międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF.

Raport ukazuje, że więcej niż ¾ ludzi na świecie żyje w państwach, które są ekologicznymi dłużnikami. To takie państwa, w których konsumuje się większą ilość zasobów, niż jest dostępna na tym terenie. Takim krajem jest także Polska.

Dzieje się tak dlatego, że większość z nas korzysta z wysokiego standardu życia, czerpiąc z kapitału ekologicznego innych części świata -  wyjaśnia Chojnacki.

Wykorzystując coraz więcej naturalnych zasobów naszej planety jednocześnie w zastraszającym tempie tracimy jej bogactwo przyrodnicze. Według raportu, w ciągu ostatnich 35 lat liczebność populacji zwierząt na świecie zmalała prawie o 30%. Z powodu wylesiania i przekształcania terenu szczególnie ucierpiała strefa tropikalna, gdzie liczba zwierząt zmalała o ponad połowę!

Living Planet Report 2008 zestawia wiele różnych danych na podstawie których utworzone zostały dwa wskaźniki mówiące o stanie naszej planety.

Pierwszy to „wskaźnik żyjącej planety” (Living Planet Index), który ocenia bioróżnorodność w oparciu o trendy w prawie 5.000 populacjach 1.686 gatunków zwierząt (kręgowców) na całym świecie. Wskaźnik Living Planet pokazuje dramatyczne zmiany w ekosystemach. Z raportu wynika, że liczebność gatunków lądowych zmniejszyła się od 1970 do 2005 r. o 33%, morskich o 14%, a słodkowodnych – głównie z powodu betonowania i regulacji rzek oraz zmian klimatu - aż o 35%.

Drugi wskaźnik to stopień konsumpcji zasobów planety, tzw. ślad ekologiczny (Ecological Footprint). Jest on mierzony powierzchnią lądu i mórz, potrzebną aby wyprodukować obecnie wykorzystywane przez nas zasoby i zaabsorbować wytwarzane przez nas zanieczyszczenia. Wskaźnik ten wyrażany jest w globalnych hektarach na osobę (gha/os.).

Ślad ekologiczny ludzkości po raz pierwszy okazał się być większy niż zasoby biologiczne świata już w latach 1980-tych. Tegoroczny raport ujawnia, że przeciętny Ziemianin potrzebuje 2,7 gha/os., aby zaspokoić swoje życiowe potrzeby. Tymczasem, jeżeli podzielimy powierzchnię produkcyjną naszej planety przez liczbę jej mieszkańców, okaże się, że na jedną osobę przypada tylko 2,1 gha! Póki jeszcze istnieje rezerwa naturalnych zasobów Ziemi, tego typu nieodpowiedzialne postępowanie jest możliwe, ale jeśli nie zmienimy naszego stylu życia, ta rezerwa wkrótce się skończy.

Jeśli popyt na zasoby ziemi będzie dalej rósł w tym samym tempie, to od połowy lat 2030 będziemy potrzebowali, aż dwóch planet aby utrzymać nasz obecny styl życia – tłumaczy Ireneusz Chojnacki.

Największy narodowy ślad ekologiczny mają USA oraz Chiny. Każde z tych państw konsumuje jedną piątą zasobów Ziemi, łącznie zjadają aż 42% ziemskich zasobów! Podczas gdy jednak Chińczycy wykorzystują średnio 2.1 gha/os., mieszkańcy USA dla zaspokojenia swoich potrzeb wymagają średnio aż 9.2 gha/os. Jeśli wszyscy na świecie żyliby tak, jak Amerykanie, zjadalibyśmy dzisiaj 4,5 planety.

Pod względem swojego apetytu na zasoby Ziemi Polacy zajmują 33. pozycję w rankingu obejmującym 152 kraje. Wysokie miejsce wynika przede wszystkim z faktu, że aż 95,4 procent energii pochodzi u nas ze spalania węgla. Nasz ślad ekologiczny wynosi średnio 4 gha/os., tymczasem zdolność biologiczna Polski to 2.1 gha/os. To oznacza, że wykorzystujemy prawie dwa razy więcej, niż Ziemia mogłaby nam zaoferować, gdyby wszyscy korzystali z jej bogactw w takim samym stopniu.

Dla kontrastu, Kongo posiada siódmą najwyższą zdolność biologiczną na świecie (13.9 gha/os.), ale ślad ekologiczny mieszkańca tego kraju to zaledwie 0.5 gha/os. Niestety, niezwykłe bogactwo przyrodnicze Kongo zagrożone jest z powodu wylesiania oraz rosnącego popytu coraz większej populacji i presji eksportowej. Innymi słowy, żyjąc „ponad stan” zjadamy takie miejsca, jak Kongo.

Raport przedstawia rozwiązania, dzięki którym możnaby wpierw ustabilizować, a następnie odwrócić obecne trendy. Dobrym przykładem jest klimat. Jeśli zaczniemy wdrażać już dziś rozwiązania bazujące na odnawialnych źródeł energii (OZE) i czystej technologii (np. CCS), to będziemy w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne ludzkości w 2050 roku, bez konieczności wykorzystywania tradycyjnej energetyki węglowej czy jądrowej.

Istnieje realna możliwość, abyśmy żyli w ramach dostępnych zasobów naszej planety, jednocześnie zapewniając dobrobyt ludziom i zachowując cenne ekosystemy. Potrzebna jest tylko wola ludzkości. – podkreśla Dyrektor WWF Polska.

Najlepiej zacząć od zmierzenia swojego własnego śladu ekologicznego na stronie wwf.pl. Beata Paliwkowska, Maciej Orłoś i Andrzej Piaseczny już to zrobili. Uzyskali odpowiednio 2.7 ha, 2.4 ha, 4 ha (więcej informacji – patrz załącznik). Na naszej stronie dowiesz się także, jak dzięki drobnym zmianom w życiu codziennym możesz pomóc naszej planecie.

Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się jak mieszkać ekologicznie już od 18 listopada będzie można zobaczyć jak wystrój mieszkania może pomóc zmniejszyć nasz wpływ na planetę. Ikea zaprosi do zielonego domu przygotowanego wspólnie z WWF, gdzie zastosowane zostaną rozwiązania przyjazne środowisku.

Sprawdź ile hektarów Ty potrzebujesz, by zaspokoić swoje potrzeby - zmierz swój ślad ekologiczny

Partnerem projektu jest Fundacja GAP Polska: www.gappolska.org

http://wwf.pl/informacje/news.php?idn=373
Zapisane
"Wilk nie jest zwierzęciem ziejącym nienawiścią, ani też nie jest maskotką do przytulania, nie jest ani niebezpieczny, ani sympatyczny. Jest po prostu jednym z  wielu interesujących gatunków prześladowanych przez człowieka od stuleci, który potrzebuje miejsca  do życia."
http://stobnica.wolf.wild.art.pl/       "Jest pewna przyjemność w lasach bez ścieżek; Jest upojenie na samotnym wybrzeżu;Jest społeczność gdzie nie ma intruzów,
http://www.wolfpunk.most.org.pl/ulve/       Przy głębokim morzu i muzyce jego szumu;Nie człowieka kocham mniej, lecz naturę bardziej"- Lord Byron

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Żyjemy na ekologiczny kredyt
« Odpowiedź #1 : 2008-11-09, 19:44 »
Nie jest najgorzej, 1,8 ha to mój ślad...
Zapisane
IBDG Wrocław

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Żyjemy na ekologiczny kredyt
« Odpowiedź #2 : 2008-11-09, 20:24 »
moj slad to 1,9

Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

Forum Zwierzaki

Odp: Żyjemy na ekologiczny kredyt
« Odpowiedz #2 : 2008-11-09, 20:24 »

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Żyjemy na ekologiczny kredyt
« Odpowiedź #3 : 2008-11-09, 20:39 »
Oj ... mój,to 3,9 ... :roll:

Loleczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1866
Odp: Żyjemy na ekologiczny kredyt
« Odpowiedź #4 : 2008-11-09, 22:57 »
3,3 O.o... ale nie było wielu możliwości, które do mnie pasują...
Zapisane
Beep, beep, beep, beep...
"Tak wiele słów mi przychodzi na myśl, lecz żadne nie oddadzą mnie ani mych uczuć...
Uczucia to nie najlepsze co spotkało człowieka, choć często sprawiają radość, potrafią zadać ostatecznie ból nie do zniesienia..."

Let's have some fun, this bit is sick...

>Cherry Cherry - BooM BooM<

Let's play a love game, play a love game...

Lady no more GaGa? Let's check it...''

Estel

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1610
  • "...Nie zatrzymuj wilków, bo jest ich coraz mniej"
Odp: Żyjemy na ekologiczny kredyt
« Odpowiedź #5 : 2008-11-10, 10:25 »
mój ślad 1,7ha  :P
Zapisane
"Wilk nie jest zwierzęciem ziejącym nienawiścią, ani też nie jest maskotką do przytulania, nie jest ani niebezpieczny, ani sympatyczny. Jest po prostu jednym z  wielu interesujących gatunków prześladowanych przez człowieka od stuleci, który potrzebuje miejsca  do życia."
http://stobnica.wolf.wild.art.pl/       "Jest pewna przyjemność w lasach bez ścieżek; Jest upojenie na samotnym wybrzeżu;Jest społeczność gdzie nie ma intruzów,
http://www.wolfpunk.most.org.pl/ulve/       Przy głębokim morzu i muzyce jego szumu;Nie człowieka kocham mniej, lecz naturę bardziej"- Lord Byron

ppx

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7246
  • 2 króliki i 1 pies
    • WWW
Odp: Żyjemy na ekologiczny kredyt
« Odpowiedź #6 : 2008-11-10, 12:52 »
3,5 oO''
Zapisane
Podpis bez przekazu.

Kiba

  • *
  • Wiadomości: 2413
  • Mistrz szpadla i kielni :D
    • WWW
Odp: Żyjemy na ekologiczny kredyt
« Odpowiedź #7 : 2008-11-10, 17:09 »
2,1 ^^ czyli tak akurat w sam raz.
Zapisane
Higaisha no shita wa arimasen.

Nie muszę znać Twojego zdania. Mam swoje.

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Żyjemy na ekologiczny kredyt
« Odpowiedź #8 : 2008-11-11, 14:03 »
1,9 ale niektóre odpowiedzi nie pasuja, znaczy jest za mało możliwości wyboru
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

Forum Zwierzaki

Odp: Żyjemy na ekologiczny kredyt
« Odpowiedz #8 : 2008-11-11, 14:03 »

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Żyjemy na ekologiczny kredyt
« Odpowiedź #9 : 2008-11-11, 14:15 »
1,9 ale niektóre odpowiedzi nie pasuja, znaczy jest za mało możliwości wyboru

tez to zauwazylam... u mnie np. dom jest fatalnie izolowany, ale za to oszczedzamy na ogrzewaniu ile sie da..  (czyt: grzac zaczyna sie dopiero gdy temperatura pokojowa wynosi okolo 13 stopni... podgrzewamy sie do jakis 16.... )
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

ogryzek

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 4120
  • drugs are bad mkay? :>
    • WWW
Odp: Żyjemy na ekologiczny kredyt
« Odpowiedź #10 : 2008-11-11, 18:34 »
3.3 ...
Zapisane
nie interesuj się, nie pytaj się o nic! nie zgubimy się, nie zbłądzimy przecież..
l gg 3474439 l www.mamojestembaklazanem.fbl.pl

3.07-31.07 - w Kletnie ;)

Motoduf

  • *
  • Wiadomości: 300
  • Jedzenie jest ludzkie, obżarstwo - Boskie
Odp: Żyjemy na ekologiczny kredyt
« Odpowiedź #11 : 2008-11-11, 21:32 »
4.8
Liść w tle omal nie eksplodował.
Zapisane
Zjedz bobra, uratuj drzewo!

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: Żyjemy na ekologiczny kredyt
« Odpowiedź #12 : 2008-11-12, 20:14 »
niestety ale odpala się jakiś error zamiast testu, ale kiedyś takowy robiłam i miała 1,4, teraz pewnie jeszcze mniej...
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Żyjemy na ekologiczny kredyt
« Odpowiedź #13 : 2008-11-15, 09:54 »
niestety ale odpala się jakiś error zamiast testu, ale kiedyś takowy robiłam i miała 1,4, teraz pewnie jeszcze mniej...
Wielkie wyrazy uznania. Gdyby wszyscy Polacy mieli taki wynik byłbym bardzo szczęśliwy.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Kar

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2962
Odp: Żyjemy na ekologiczny kredyt
« Odpowiedź #14 : 2008-11-15, 11:21 »
3.4 ... łops...
Zapisane
"Słowo nie dym a gęba nie cholewa"
"Głupich nie sieją, sami się rodzą"

Forum Zwierzaki

Odp: Żyjemy na ekologiczny kredyt
« Odpowiedz #14 : 2008-11-15, 11:21 »

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Żyjemy na ekologiczny kredyt
« Odpowiedź #15 : 2008-11-15, 12:31 »
Pao, zostawiasz ślad, niczym mieszkaniec Afryki, albo jeszcze mniej;) A widzieliscie ślad przeciętnego Amerykanina? Ponad dziewięć... :shock: Masakra...
Zapisane
IBDG Wrocław

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Żyjemy na ekologiczny kredyt
« Odpowiedź #16 : 2008-11-15, 12:35 »
Więc mój nie jest taki najgorszy ... poza tym,miałem ten sam problem co większość - zbyt mało opcji do wyboru.

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Żyjemy na ekologiczny kredyt
« Odpowiedź #17 : 2008-11-15, 14:44 »
Macie pouczającą stronkę:
http://www.wwf.pl/odpady/
Zapisane
IBDG Wrocław

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: Żyjemy na ekologiczny kredyt
« Odpowiedź #18 : 2008-11-15, 15:02 »
i żeby nie było: nie umartwiam się, wręcz przeciwnie, doskonale mi się żyje :)
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Żyjemy na ekologiczny kredyt
« Odpowiedź #19 : 2008-11-15, 16:37 »
He, he, nawet tak nie pomyślałam :)
 
Ja też nie uważam się za "umartwioną" ;) Dla przykladu, co jest gorsze, śmiganie na piechotę przez miasto, czy kiszenie się w korkach? :P A ile ciekawych rzeczy po drodze człowiek zobaczy :D
Zapisane
IBDG Wrocław

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Żyjemy na ekologiczny kredyt
« Odpowiedź #20 : 2008-11-15, 16:54 »
Ja tez wolę chodzić na piechotę: jadę tramwajem pod zamek w Będzinie,a potem na piechotę prawie pod Czeladź do Reala ... :lol: ... albo z pod dworca PKS w Katowicach idę na piechotę do Silesii,prawie na granicę z Chorzowem. ;)

Forum Zwierzaki

Odp: Żyjemy na ekologiczny kredyt
« Odpowiedz #20 : 2008-11-15, 16:54 »
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.091 sekund z 26 zapytaniami.