Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2 3   Do dołu

Autor Wątek: Psom nie wolno dawać czekolady!  (Przeczytany 43171 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jennifer

  • Gość
Psom nie wolno dawać czekolady!
« : 2003-02-02, 18:27 »
Na feriach słyszałam od pewnej osoby, że czekolada jest w stanie zabic psa. Duzo innych ludzi mowi ze psa sie tym karmic nie powinno, przestrzegam tej zasady, jednak jedno mnie ciekawii: Dlaczego? I czy naprawde moze spowodowac az smierc?
Zapisane

kapi

  • Gość
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #1 : 2003-02-02, 19:21 »
Też coś takiego słyszałam. Jeśli ktoś dokładniej jest w temacie niech wyjaśni nam ile w tym prawdy. A jeśli już to jest prawdą to na czym to polega.
Zapisane

Puppy

  • Gość
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #2 : 2003-02-02, 22:19 »
wzięte z www.lukrowi.pl
(dokładniej http://lukrowi.pl/porady/?p=4&p2=2
CZEKOLADA - psu nie wolno dawać czekolady ani żadnych rzeczy w których jest czekolada. Mniej niebezpieczna jest czekolada mleczna ( 6 tabliczek to dawka śmiertelna dla średnio-dużego psa), groźniejsza jest czekolada gorzka ( już zjedzenie jednej tabliczki przez dużego psa może być śmiertelne) Dlatego należy pamiętać by czekoladę zamykać przed psem na klucz :-)

no i tyle...ale dlaczego... nie mam zielonego pojęcia... :?:
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedz #2 : 2003-02-02, 22:19 »

Emilka

  • Gość
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #3 : 2003-02-03, 00:31 »
no tak..i kto tu nam teraz na to pytanko odpowie..czekamy na jakiegos super hiper znawce :wink:  :idea:
Zapisane

Myszka.xww

  • *
  • Wiadomości: 4497
  • A kuku
    • WWW
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #4 : 2003-02-03, 08:55 »
Z tego co pamiętam, czekolada zawiera jakieś związki (chyba zawarte w kakale, z którego ta jest robiona) i to one takie szkodliwe są  :oops:
Zapisane
podpisano: Starszy Goovienny

agnes211

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1833
  • Łatka i Mrówcia pozdrawiają merdaniem ogonka :)
    • WWW
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #5 : 2003-02-03, 11:10 »
ja czytałam że czekolada zawiera kofeinę, któą pies bardzo wolno trawi. Jeżeli pies zje zbyt dużo, może doprowadzić to do samozatrucia organizmu, a to do śmierci.Niepamiętam z jakiej strony wziełam tą informacje, pamiętam ze w wyszukiwarkach wpisywałam "psy", bo wtedy potrzebny był referat.
Także radze nie dawać dla pieska zbyt wiele czekoladki, bo może sie to skończyć dla niego źle jeśli ilość się skumuluje, owszem malutkie kawałeczki daje dla swojego pieska, ale pamiętajmy że najważniejszy jest umiar :)
Zapisane
pozdrawiam wszystkich miłośników kundelków, i nie tylko:)

Jimmy

  • Gość
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #6 : 2003-02-03, 15:11 »
Z tego co sie dowiedzaiłem to 50g czekolady na 1kg masy ciała to dawka śmiertelna dla psa. Niejestem pewien czy 50 gram czy dekagram. Ale raczej gram.  :)
Zapisane

pinczerka_i_Gizmo

  • Gość
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #7 : 2003-02-03, 15:30 »
ja tam słyszałam, że czekolada moze zaszkodzić chomikowi, ale psu?

Jak kiedyś w TV słyszałam, że pies zjadł dwie duże paczki czekoladek i potem nie było niczego oprócz- nadwagi!
Pies wyglądał jak beczka! :wink:
Zapisane

lila

  • Gość
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #8 : 2003-02-03, 16:20 »
ZDRADLIWA CZEKOLADA
Dla małego psa zjedzenie tabliczki czekolady może okazać się śmiertelne. Czekolada zawiera substancję, której pies, w przeciwieństwie do ludzi, nie jest w stanie przyswoić. Jest to składnik, który wiąże się z hemoglobiną - barwnikiem czerwonych krwinek - i uniemożliwia transport tlenu, a co za tym idzie, oddychanie wszystkich komórek organizmu. Zwierzę mogą uratować zastrzyki dożylne zawierające środek, który odblokowuje hemoglobinę, oraz podawanie czystego tlenu. Leczenie musi być podjęte natychmiast. Nie miejmy jednak wyrzutów sumienia, jeśli ktoś poda psu kawałeczek czekolady. Jego zdrowie na tym nie ucierpi. Ucierpi tylko dyscyplina. Pamiętajmy więc, że nie doszłoby do niechcianych poczęstunków, gdyby pies nie przychodził żebrać przy stole. Ale to już kwestia wychowania.
jest to fragment artykułu z Przyjaciela psa
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedz #8 : 2003-02-03, 16:20 »

lila

  • Gość
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #9 : 2003-02-03, 16:26 »
zgadzam się z agnes  :)  :)  :) , przewód pokarmowy psa jest wrażliwy na związki chemiczne zawarte w czekoladzie , szczególnie na kofeinę , pies ich nie przyswaja . Organizm człowieka potrzebuje 2-3 godzin , aby przerobić kofeinę , organizm psa aż ...... 18 godzin  !!!Po prostu organizmy naszych psiaków nie spalają takich związków , krążą one w krwioobiegu powodując zatrucie !!!
Dawka śmiertelna 62 gramy na 1 kg masy ciała psa , mniejsze zło powoduje czekolada mleczna niż gorzka


oczywiście tak jak mówi artykuł z Przyjaciela psa można podać psiakowi kawałeczek czekolady , ale jest to rodzaj zupełnie niepotrzebnej przekąski , lepiej dać psiego herbatniczka , poza tym psiaki też tyją pamiętajmy o tym !!!
Zapisane

Saba

  • Gość
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #10 : 2003-02-03, 16:39 »
A z czego składa się czekolada dla psów? Nigdy jej nie kupowałam i nie przyglądałam się, ale niedawno widziałam jak ktoś u weta kupował. I w jakim wieku można taką czekoladę dawać psu?
Zapisane

Visenna

  • Gość
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #11 : 2003-02-03, 17:10 »
A ja swojemu piesiowi daję do wylizania np. opakowanie po budyniu czekoladowym i nic mu nie jest i żyje już długo...
Zapisane

Jimmy

  • Gość
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #12 : 2003-02-03, 17:45 »
Tez słyszałem że jest specjalna czekolada dla psów. Ciekawi mnie jak takie cos smakuje hehehe. Ale tak serio to pewnie zwykła czekolada pozbawiona tego czegos szkodliwego.
Zapisane

Emilka

  • Gość
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #13 : 2003-02-03, 18:04 »
tak jets..nawet sama w sklepie widzialam, moja kolezanka kupila ja psiurkowi i....jest gorzka..pozbawiona wlasciwie smaku.. ( ja nie kosztowalam ;) ) ale psiurki chetnie ja jedza, jak na razie nie kupilam Guciowi zegos takiego, ale jak bedzie dalej to zobaczymy :wink:
Zapisane

pinczerka_i_Gizmo

  • Gość
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #14 : 2003-02-03, 18:14 »
właśnie...
przecież istnieją np. kosteczki czekoladowe dla psa....
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedz #14 : 2003-02-03, 18:14 »

Asia_i_Black

  • Gość
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #15 : 2003-02-03, 21:32 »
mojemu psu kupilam dropsy czekoladowe...wygladaja jak male czekoladki tyle ze psie. Moja kolezanka Patrycja(forumowa Nana_V_Power) zjadla taka jedna i stwierdzila ze smakuje jak mix czekolady z platkami owsianymi.o tej czekoladzie nie slyszalam ale wydaje mi sie ze to tez dlatego ze ludzie nie karmia swojego psa tabliczka czekolady prawdziwi psiarze z rozsadku, ci mniej prawdziwi z lakomstwa(zal im poswiecic czekolade)
Zapisane

agnes211

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1833
  • Łatka i Mrówcia pozdrawiają merdaniem ogonka :)
    • WWW
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #16 : 2003-02-04, 12:05 »
Niezapominajmy również że czekolada powoduje osad nazębny, tak samo u ludzi jak i u psów, i choćby ze względu na to czekoladkę należy ograniczyć do minimum, bo po co nasz przyjaciel ma się męczyć z bolącymi ząbkami :(
Zapisane
pozdrawiam wszystkich miłośników kundelków, i nie tylko:)

Monik@

  • Gość
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #17 : 2003-02-04, 12:19 »
No to kwestia trujących dla psa związków w czekoladzie została już wyjaśniona. A ja wam teraz namieszam w głowach:
Wasyl waży ok. 5 kg. Kiedyś był młody i sprytny, kiedy byłam w szkole, wlazł na regał (!!!!!!!!! chyba po biurku), dorwał się do ogromnej czekolady z migdałami. Był tak sprytny, że zjadł ją stojąc na regale - zostały tam seberka i dokładnie wylizane i wyplute migdały. Jak na jego wagę była to ogromna ilość czekolady!!!!!!!! Nie wiem dlaczego, ale nie odchorował tego w żaden sposób.
Co do stanu obecnego - moje psy nie jadają czekoladek, herbatniczków, czekoladowych chrupek dla psów - po prostu uważam, że to niepotrzebny wydatek na coś, co psu w żaden sposób nie jest potrzebne do szczęścia. Jako smakołyk i nagrodę dostają Frolic - uwielbiają go, kawałek owocka albo bakalie.
Zapisane

Siva

  • Gość
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #18 : 2003-02-04, 15:18 »
to nie o kofeine chodzi - tu macie artykul:
TRUJĄCA CZEKOLADA
ostrzega Barbara Waldoch

Czekolada zawiera theobromine, związek podobny do kofeiny (oba związki są methylxanthinami).
Organizm człowieka potrafi dobrze metabolizować te związki, organizm psa nie za bardzo.
U psa theobromine powoduje uwolnienie nadmiernej ilości adrenaliny, co z kolei wpływa na prace serca.
Kiedy pies zje takie związki, są one wchłaniane w jelicie i odprowadzane do wątroby. Wątroba usuwa małą ich część, a większość jest odprowadzona prosto do prawej części serca, a potem po całym organizmie. Organizm usiłuje usunąć te związki, ale robi to bardzo nieefektywnie. Zamienione w inne produkty metaboliczne, wracają z powrotem do pierwotnej postaci, są znowu wchłonięte i krążą dalej po organizmie. Cykl się powtarza.

Theobromine otrzymuje się z rośliny Theobroma cocoa i występuje tez w kakao, coli, herbacie.

'Half life' theobromine u psa jest 17.5 godziny (po tym czasie jest polowa tego co na początku w organizmie psa), u człowieka 2-3 godziny.
Toksyczna dawka dla psa, to 100-150 mg / kg psa (różne psy maja różną wrażliwość na ten związek).
2.3g czystej czekolady może zabić 25kg psa.

Zawartość theobromine nie jest taka sama w różnych rodzajach czekolady.

Czekolada mleczna zawiera 154mg/100g. Toksyczna dawka tej czekolady dla 25 kg psa to 1.4 kg czekolady.
Czekolada gorzka zawiera 528mg/100g (inne źródła podają 1600mg/100g). Toksyczna dawka dla 25 kg psa to 420g.
Czekolada do pieczenia zawiera 1.4g/100g (inne źródła podają 2.8g/100g). Toksyczna dawka dla 25 kg psa to 0.1g (140 mg) tej czekolady.
Kakao mielone zawiera 1-3g/100g.
Strąki kakao zawierają 1-4g/100g.
Czekolada do picia zawiera 46mg/100g.
Objawy mogą się pojawić po kilku godzinach, do 24 godzin po zjedzeniu.
Mogą się pojawić:
wymioty, rozwolnienie, zwiększone siusianie, nudności, wzmożona aktywność, zwiększony rytm serca, wstrząsy mięśniowe, ataki jak przy padaczce, utrata przytomności, śmierć.

Nie ma antidotum na theobromine. Można tylko zapobiegać zjedzeniu toksycznej dawki czekolady przez psa. Potem pozostaje wywołanie wymiotów (najlepiej do 2 godzin po zjedzeniu dużej dawki czekolady) i podanie węgla (dla zmniejszenia absorpcji w jelitach). Podaje się lekarstwa stabilizujące prace serca, łagodzące szok i kroplówkę. Śmiertelność przy tych zatruciach jest duża, leczenie intensywne i drogie.

Nie powinno się dawać żadnych czekoladowych przysmaków psu, żeby nie zasmakował w czekoladzie. Pies nauczony jeść czekoladę, chętnie zje czekoladę do pieczenia, która jest dla nas zbyt gorzka, z fatalnymi skutkami.



podaje to za:
http://www.twins.pk.edu.pl/PSY/FAQ/Karmienie/karmienie_index.html
Zapisane

Monik@

  • Gość
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #19 : 2003-02-05, 07:56 »
Super Siva!!! Zastanawia mnie w takim razie "genialność" producentów psich smakołyków.
Zapisane

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #20 : 2007-10-13, 17:55 »
Czekolada jest dla psów rodzajem trucizny. Nawet mała jej ilość może spowodować śmierć psa. Pamiętajmy o tym!
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Forum Zwierzaki

Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedz #20 : 2007-10-13, 17:55 »

betty

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1676
  • Kochane pieski............. :*
    • WWW
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #21 : 2007-10-13, 19:00 »
Cytuj
CZEKOLADA

Czynnikiem, który powoduje zatrucie u psów są metyloksantyny, szczególnie teobromina. Jest to alkaloid znajdujący się w ziarnach kakao. Stosowana dawniej jako środek nasercowy, spazmolityczny i moczopędny. Tempo metabolizowania teobrominy przez psy i konie jest znacznie wolniejsze od innych zwierząt.

Przy zatruciu teobrominą obserwujemy w początkowej fazie znacznie zwiększone oddawanie moczu a następnie wymioty i biegunkę. W późniejszym okresie zaburzenia rytmu serca. Przy dużym zatruciu śmierć może nastąpić w ciągu 24 godzin.

Dawki toksyczne dla psa to 100 – 150 mg teobrominy na kilogram wagi psa.
dla psa o wadze 22 kg – czekolada mleczna zawiera około 154 mg teobrominy na 100 g i dawka toksyczna to około 1,4 kg czekolady.
dla psa o wadze 22 kg – czekolada ciemna zawiera około 530 mg teobrominy na 100 g i dawka toksyczna to około 430 gramów czekolady.
dla psa o wadze 22 kg – czekolada 99% lub czekolada gorzka zawiera około 1400 mg teobrominy na 100 g i dawka toksyczna to około 120 - 140 gramów czekolady.

Proszę zwrócić uwagę na to, że nawet niewielkie dawki gorzkiej czekolady dla małych psów są toksyczne.

Pies o wadze 5 kg po zjedzeniu nawet 1/4 - 1/3 tabliczki czekolady gorzkiej może ulec śmiertelnemu zatruciu

http://www.e-karma.pl/pl/zywienie-psa-i-kota/7
Zapisane
I LOVE DOGS : *
JaK WySzKoLiC PsA? MaSz KloPoTy Z pSeM ? -ZaJrZyJ
http://www.dogs.gd.pl/kliker/

hes

  • *
  • Wiadomości: 976
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #22 : 2007-10-13, 19:54 »
Gdyby malutka ilość powodowała smierć, to pewno połowa piesków starych babć, oraz moje kundle dawno by biegały za tęczowym mostem. ;) Bez przesady, jeśli pies dorwie małą ilośc czekolady (tak jak np. mój pies ściągnął ze stołu ciastka w polewie czekoladowej) na pewno od tego nie umrze. Jeśli piesek małej wielkości zje całą tabliczkę czystej czekolady, jego życie może być zagrożone.
Ale jeśli ktoś z forumowiczów zauważy, że jego pies zjadł czekoladę to warto zmusić go do natychmiastowych wymiotów, dla bezpieczeństwa i... dla oka, co by pies nie utył. :)
Zapisane

betty

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1676
  • Kochane pieski............. :*
    • WWW
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #23 : 2007-10-14, 00:27 »
no tak hes-mas zracje w sumie... moja babcia daje swojej malutkiej psince (ok 7 lat) od zcasu do zcasu kostke czekolady.. jak bylam z osca to tez jej dala jak nie patrzylam, ale jak sie zorientowalam, powiedzialam zeby jej nie dawala ;)
Zapisane
I LOVE DOGS : *
JaK WySzKoLiC PsA? MaSz KloPoTy Z pSeM ? -ZaJrZyJ
http://www.dogs.gd.pl/kliker/

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #24 : 2007-10-14, 20:24 »
Gdyby malutka ilość powodowała smierć, to pewno połowa piesków starych babć, oraz moje kundle dawno by biegały za tęczowym mostem. ;) Bez przesady, jeśli pies dorwie małą ilośc czekolady (tak jak np. mój pies ściągnął ze stołu ciastka w polewie czekoladowej) na pewno od tego nie umrze. Jeśli piesek małej wielkości zje całą tabliczkę czystej czekolady, jego życie może być zagrożone.
Ale jeśli ktoś z forumowiczów zauważy, że jego pies zjadł czekoladę to warto zmusić go do natychmiastowych wymiotów, dla bezpieczeństwa i... dla oka, co by pies nie utył. :)
Pamiętajmy o tym, że każdy osobnik w tym również psi jest trochę inny. Dla jednego psa bardzo mała ilość czekolady może być zabójcza, dla innego większe jej dawki nic nie spowodują.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #25 : 2007-10-14, 23:23 »
Cytuj
Dla jednego psa bardzo mała ilość czekolady może być zabójcza, dla innego większe jej dawki nic nie spowodują.

Tu jest jeszcze taka kwestia co oznacza owo "nic" - bo uszkodzenie watroby widoczne golym okiem nie jest....
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

betty

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1676
  • Kochane pieski............. :*
    • WWW
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #26 : 2007-10-14, 23:56 »
Tu jest jeszcze taka kwestia co oznacza owo "nic" - bo uszkodzenie watroby widoczne golym okiem nie jest....

jakie objawy daje uszkodzona watroba? po jakims czasie? cos widac? co sie dzieje z organizmem?
Zapisane
I LOVE DOGS : *
JaK WySzKoLiC PsA? MaSz KloPoTy Z pSeM ? -ZaJrZyJ
http://www.dogs.gd.pl/kliker/

hes

  • *
  • Wiadomości: 976
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #27 : 2007-10-15, 12:27 »
Zoologu, przyznaję rację. :) Ale nie ma co popadać w paranoję, bo jeśli pies skubnie czekolady to nie umrze od tego, chyba, że faktycznie ma okropne problemy ze zdrowiem. Dlatego napisała, że nawet jeśli pies jest pozornie zdrowy i nic mu się nie dzieje po czekoladzie to warto "na wszelki wypadek" zmusić go do wymiotów.
Jak to jest z wyrobami czekoladowpodobnymi? Może w tym poście warto również wspomnieć i innych potencjalnie niebezpiecznych składnikach żywieniowych dla naszych pupili?

Pozdrawiam.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedz #27 : 2007-10-15, 12:27 »

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #28 : 2007-10-15, 13:42 »
Iras zniszczona wątroba? to hyba pies mojej cioci miał, znaczy ona miałą wodobrzusze, ioia dawała jej czekolade, starsza osoba trudno jej przetłumacyć, potem zamiast czekolady dawała jej ciastka krche albo jakieś mleczne :roll:

kora też niekiedy zje voś czekoladowego, kiedyś kilka kostek ze stołu znikło, jak była w szkole musiała zjeść, teraz sięjakś rozbestwiła pcha siena stół do taleza zagląda :/
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

ppx

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7246
  • 2 króliki i 1 pies
    • WWW
Odp: Psom nie wolno dawać czekolady!
« Odpowiedź #29 : 2007-10-15, 14:09 »
A w jakimś zoologiku widziałam czekolade i piwo dla psa :O
Zapisane
Podpis bez przekazu.
Strony: [1] 2 3   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.143 sekund z 33 zapytaniami.