Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Kto udowodni rasę?  (Przeczytany 957 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ZEMAT

  • Gość
Kto udowodni rasę?
« : 2003-03-06, 14:47 »
Kto udowodni rasę? Rozmowa ze Stanisławem Firlikiem, międzynarodowym sędzią kynologicznym

   
   
ZOBACZ TAKŻE  
 

• Komu pozwolić na groźnego psa

 Jaka jest różnica między psem rasowym a mieszańcem?

Tak naprawdę wszystkie psy są mieszańcami, jest tylko podział na psy, które mają rodowód, i te, które go nie mają. W pierwszym przypadku znamy przodków nawet do piątego pokolenia. Przechodzą one testy sprawdzające psychikę, a osobniki agresywne są eliminowane z hodowli, więc nie przekazują agresji na kolejne pokolenia. Rzadko więc któryś z takich psów zachowa się groźnie w stosunku do człowieka czy innego zwierzęcia. Inaczej jest z psami, które rodowodów nie mają. Takie zwierzęta, nawet podobne z wyglądu do danej rasy, np. do dobermana, mogą zachowywać się nieprzewidywalnie.

Czy można więc ustalić, mieszańcem jakich ras jest dany pies?

Nikt zdecydowanie nie powie, że pies jest mieszańcem takiej i takiej rasy. Jeśli pies jest zbliżony wyglądem do owczarka kaukaskiego, jest pewne prawdopodobieństwo, że w którymś pokoleniu jego przodkiem był owczarek kaukaski. Ale to naprawdę trudno udowodnić, trzeba byłoby przeprowadzać badania genetyczne.

Więc jeśli kupię na bazarze psa podobnego do owczarka kaukaskiego, bez rodowodu, wyprowadzę go na spacer, zatrzyma mnie straż miejska i zapyta, czy mam zezwolenie na hodowlę takiej rasy, mogę odpowiedzieć, że nie, bo to nie jest rasowy owczarek ani nie jest to mieszaniec tej rasy?

Tak. Powie pani na przykład, że to mieszaniec jakiegoś innego psa, który na liście ras niebezpiecznych nie widnieje.

I nikt mi tego nie udowodni. Będę więc mogła po wprowadzeniu nowych przepisów czuć się bezkarna?

Tak.


Joanna Bosakowska 06-03-2003
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.056 sekund z 21 zapytaniami.