Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: tylko kocice są trójkolorowe??  (Przeczytany 13412 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Marta Reks Kiwi

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5153
  • Kiwi i Reksio
    • WWW
tylko kocice są trójkolorowe??
« : 2004-06-07, 17:13 »
Jestem strasznie ciekawa czy to prawda że tylko kocica może być w trzech kolorach :shock: ?? A dowiedziałam sie tego z książki Katarzyny Grocholi NIGDY W ŻYCIU :" Mietek okazał się kotką. Mańka oczywiście od poczatku o tym wiedziała! Tylko kotki są trójkolorowe." Pomóżcie niewiedzącej kobiecie  ;)
Zapisane

Cathycash

  • Gość
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #1 : 2004-06-07, 17:33 »
Mi się wydaje że tak. Zawsze tak słyszałam..  :roll:
Zapisane

olc!a

  • Gość
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #2 : 2004-06-07, 17:34 »
Tak, tak samo zresztą jak tylko kocury mogą być rude :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedz #2 : 2004-06-07, 17:34 »

Kochatka

  • Gość
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #3 : 2004-06-07, 19:14 »
zdarzają się bardzo sporadycznie rude kotki ale jeśli chodzi o tricolorki to jeszcze kocura tak umaszczonego nie spotkałam
Zapisane

Yzalbe

  • Gość
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #4 : 2004-06-07, 19:55 »
No tak, zdarzają się rude kotki, ale w większości przypadków szybko umierają z powodu wad genetycznych.
Zapisane

ixa

  • Gość
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #5 : 2004-06-07, 20:02 »
Chmmmmmm nie mam zielonego pojęcia otka mojej koleżanki jest trujkolorowa ( Rita) a kotek mojej drogiej kol. tez jest tricolor a jest kotkiem ( Draco)
Zapisane

Naomi151

  • Gość
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #6 : 2004-06-07, 20:55 »
Mi się wydaje że kolor przecież nie zależy od płci....
Zapisane

ixa

  • Gość
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #7 : 2004-06-08, 09:07 »
Cytat: Naomi151
Mi się wydaje że kolor przecież nie zależy od płci....

taak właśnie święte słowa  :wink:
Zapisane

Kochatka

  • Gość
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #8 : 2004-06-08, 09:23 »
właśnie, że kolor zależy od płci!!
Zapisane

Forum Zwierzaki

tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedz #8 : 2004-06-08, 09:23 »

Yzalbe

  • Gość
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #9 : 2004-06-08, 09:41 »
Mnie się wydaje, że rude kocury i kotki trikolorki mają jakiś dominujący gen, który w połączeniu z genami nieodpowiedniego kota może powodować wady genetyczne u ich potomstwa, które objawiaja się m.in. nietypowym dla danej płci kolorem.
Zapisane

ixa

  • Gość
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #10 : 2004-06-08, 09:46 »
Cytat: Kochatka
właśnie, że kolor zależy od płci!!

taaak ? dziwne moja koleżanka Ada z klasy ma kocice i kocura 2 bure są i co tak samo z tricolormoja kol. nie z klasy ma tricolorową kociczke a moja 2 kol. tekze nie z klasy tez ma tricolorka ale kota
Zapisane

Kochatka

  • Gość
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #11 : 2004-06-08, 09:50 »
Zdarzają się wyjątki o czym już zresztą pisałam, ale faktem jest, że rude koty to w przeważającej większości kocurki zaś koty trikolorowe to przeważnie kotki!!
Poczytajcie najpierw trochę literatury na ten temat a potem się wypowiadajcie.
Zapisane

ixa

  • Gość
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #12 : 2004-06-08, 09:53 »
Cytat: Kochatka

Poczytajcie najpierw trochę literatury na ten temat a potem się wypowiadajcie.

Przeczytałam już zbyt wiele i dla mnie zabrakło
acha moja babcia miala trujkolorowego KOTA SAMCZYKA
Zapisane

Kochatka

  • Gość
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #13 : 2004-06-08, 09:58 »
Bez komentarza...
Szczególnie ten trujkolorowy kot musi ciekawie wyglądać
Niektórzy nie dadzą sobie nic powiedzieć...
Zapisane

ixa

  • Gość
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #14 : 2004-06-08, 10:05 »
To cytat
,,Mój kotek ma na imię Darwin i jest szczęśliwym 7letnim mieszańcem żbika i "dachowca".Jego maść to tricolor(rudy, czarmy i brązowy, miejscami już siwy:D), ma piękne żółto-zielone ślepka i jest bardzo żwaway :D.Najchętniej bawi się moimi branzoletkami rozwalając je po całym domu''
Zapisane

Forum Zwierzaki

tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedz #14 : 2004-06-08, 10:05 »

Cathycash

  • Gość
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #15 : 2004-06-08, 12:07 »
Ixa teraz nam opowie o każdym znajomym (a są ich setki) którzy mają tricolorowe koty  :roll:
Owszem też widziałam rudą kotkę, ale niestety umarła po pół roku życia, z nie do końca wiadomej przyczyny.
Zapisane

Myszka.xww

  • *
  • Wiadomości: 4497
  • A kuku
    • WWW
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #16 : 2004-06-08, 13:08 »
Jeśli chodzi o umaszczenie rude - w większości samce. Tri - samice. Dotyczy głównie kotów.
Owszem, zdarzają się wyjątki - ruda kotka, tri kocurek. Tylko niestety na ogół są bezpłodne.

To trochę tak jak z genem warunkującym hemofilię - chorują na nią wyłącznie chłopcy/mężczyźni. Kobiety mogą być nosicielkami, same na tą chorobę nie zapadając.

Rzecz jasna, barwa sierści sama w sobie chorobą nie jest  :lol:  Niemniej, zależy od tego który gen jest silnijszy, a to się niestety czasem łączy z hromosomami  X/Y - stąd taki podział w barwach.

Ixa - moja koleżanka ma różowego słonia w karafce. Zamiast się awanturować "bo tak" użyj jakiejś sensowanej argumentacji. Powyższy cytat jest niestety nic nie wart - bez autora, ściągnięty z "sufitu".

Cytuj
Przeczytałam już zbyt wiele i dla mnie zabrakło
Poczytaj jeszcze trochę z genetyki. O genach recesywnych m.in. I o dziedziczeniu cech.

Kiedyś będziesz starsza, mądrzejsza, jeszcze trochę wiedzy zdobędziesz. Zauważysz pewne prawidłowości i fakty. Tym bardziej, że nie omawia się tu kilku kotów, ale obraz tri i rudych na tle całej, kilkuset miliardowej populacji.
Zapisane
podpisano: Starszy Goovienny

Ellen

  • Gość
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #17 : 2004-06-08, 13:19 »
Cytat z ksiazki "Moj kot" J&C. Bower

"Rude samce wystepuja dwukrotnie czesciej niz samice. Umaszczenie szylkretowe - plamy rude i czarne - wystepuje wylacznie u kotek (w bardzo nielicznych przypadkach tego koloru sa bezplodne samce)."
Zapisane

Myszka.xww

  • *
  • Wiadomości: 4497
  • A kuku
    • WWW
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #18 : 2004-06-08, 13:32 »
O, dzięki Ellen   :wink:
Zapisane
podpisano: Starszy Goovienny

Sal

  • Gość
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #19 : 2004-06-08, 13:45 »
Troche na ten temat czytałam w książce "Koty rasowe" (jakaś polska autorka). M.in. o genach recesywnych.
Przyjęłam do wiadomości i stosowania, bo z biologii jestem wyjątkową nogą.  :P
Zapisane

Marta Reks Kiwi

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5153
  • Kiwi i Reksio
    • WWW
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #20 : 2004-06-08, 17:25 »
Wielkie dzięki!! Nie miałam pojecia że sa takie zależności- jestem naprawdę bardzo zdziwiona ale z naukowego punktu widzenia (jak to madrze brzmi) to jak najbardziej możliwe, to tak jak np. z białymi kotami- jesli mają czerwone oczy to słyszą a jeśli niebieskie to są głuche. Oh, "dziwny jest ten świat..."
Zapisane

Forum Zwierzaki

tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedz #20 : 2004-06-08, 17:25 »

Cathycash

  • Gość
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #21 : 2004-06-08, 17:35 »
Żal mi tych białych kotków :( Chodzi jeden taki po osiedlu...
Zapisane

myszka

  • Gość
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #22 : 2004-06-08, 17:36 »
Marta, nie wiem jak Ty, ale ja nie widziałam jeszcze kota z CZERWONYMI oczami ;) Natomiast biel futerka + niebieskie oczy to faktycznie zestaw genetycznie sprzężony z głuchotą - poza rasami, gdzie niebieskie oczy to standard.
Zapisane

Marta Reks Kiwi

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5153
  • Kiwi i Reksio
    • WWW
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #23 : 2004-06-08, 18:03 »
Myszko ja też takiego kota nie widziałam ale cosik takiego słyszałam  ;)  Wogóle to ja mam kontakt z kociakami ograniczony a to z powodu Reksia- kiedyś jeden kotek do nas przeskakiwał (przez balkon), ale jakies trzy miesiace po przybyciu Potwora do naszego domu, kotek sie zabił bo spadł z 4 piętra  :cry:
Zapisane

Ellen

  • Gość
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #24 : 2004-06-08, 20:12 »
A ja marze o bialym kocie z niebieskimi oczami, lub z jednym niebieskim, a drugim zielonym  :kocham: A tu cos dla tych, co chca sobie poczytac o gluchocie u bialych kotow http://mrau.pl/index.php?progs=art&brn=article&pageid=20

myszko, teoretycznie moze byc kot z czerwonymi (lub blekitno - czerwonymi) oczami, calkowity albinos.
Zapisane

myszka

  • Gość
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #25 : 2004-06-08, 21:06 »
Ellen, w zasadzie właśnie myślałam o albinotycznych kotach i sama do tego doszłam również :mrgreen: No ale albinotyczność to coś baaaardzo rzadkiego, nie można z tego tworzyć reguły ;)
Zapisane

Karla

  • Gość
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #26 : 2004-06-08, 21:48 »
matko...mam nadzieje, ze nie ma kotow z czerwonymi oczami...musialyby wygladac makabrycznie !!!
juz nawet chomiki albo szczury albinosy wzbudzaly we mnie dreszcze...
ale wydaje mi sie, ze widzialam gdzies fotki tygrysow albinosow...i one mialy oczy niebieskie a nie czerwone...tak...gdzies czytalam, ze kocie albinosy maja niebieskie oczy...
czy w takim razie oznacza to, ze wszystkie albinosy sa gluche?
a jaki kolor oczu ma czlowiek albinos...boze, tylko nie mowcie, ze czerwone  :lol:
Zapisane

milkiwaj

  • Gość
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #27 : 2004-06-08, 22:13 »
jasne, że tak... albinotyzm to brak ciemnego barwnika... tęczówka wtedy barwi się kolorem naczyń krwionośnych...
Zapisane

Forum Zwierzaki

tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedz #27 : 2004-06-08, 22:13 »

Karla

  • Gość
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #28 : 2004-06-08, 22:40 »
jak to dobrze, ze nie jestem albinosem  :roll:
Zapisane

Yzalbe

  • Gość
tylko kocice są trójkolorowe??
« Odpowiedź #29 : 2004-06-08, 23:26 »
Cytat: Myszka.xww
Jeśli chodzi o umaszczenie rude - w większości samce. Tri - samice. Dotyczy głównie kotów.
Owszem, zdarzają się wyjątki - ruda kotka, tri kocurek. Tylko niestety na ogół są bezpłodne.

To trochę tak jak z genem warunkującym hemofilię - chorują na nią wyłącznie chłopcy/mężczyźni. Kobiety mogą być nosicielkami, same na tą chorobę nie zapadając.

Rzecz jasna, barwa sierści sama w sobie chorobą nie jest  :lol:  Niemniej, zależy od tego który gen jest silnijszy, a to się niestety czasem łączy z hromosomami  X/Y - stąd taki podział w barwach.


Mniej-więcej o to mi chodziło, ale nazwałam to po swojemu ;)  No i do końca nie byłam pewna jak to dokładnie działa :lol:
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.096 sekund z 27 zapytaniami.