Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Co trzeba wiedziec o Myszkach kolczastych???  (Przeczytany 3073 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kira

  • Gość
:) Prosze o sensowne rady
jakie podloze jest dla nich najleprze
klatka czy terrarium
pojedynczo czy w grupie
problemy zdriwotne
jakas strone o tych myszkach :roll:
najprawdopodobniej w ciagu tygodnia dola czyly by takie myszki i musze sie przygotować...
Zapisane

Cathycash

  • Gość
Co trzeba wiedziec o Myszkach kolczastych???
« Odpowiedź #1 : 2004-07-08, 22:32 »
Kolczaste mają identyczne zapotrzebowania jak myszy domowe :) Do tego są przecudne i tak nie śmierdzą...
Zapisane

Kira

  • Gość
Co trzeba wiedziec o Myszkach kolczastych???
« Odpowiedź #2 : 2004-07-08, 22:38 »
:)
* Gatunek: mysz egipska ( Acomys cahiricus dimidiatus)
* Podgatunek: mysz kreteńska (Acomys minous)



Występowanie.
Mysz kolczasta zamieszkuje skaliste pustynie Afryki północnej i południowo - zachodniej Azji. Odrębny podgatunek występuje na Krecie. Mysz kreteńska zamieszkuje pagórkowate stepy pokryte skałami i porośnięte karłowatymi krzewami.
Na początku naszego stulecia głównym ośrodkiem hodującym myszy kolczaste był ogród zoologiczny w Londynie. Tu zaopatrywały się w nie inne ogrody w całej Europie, a w dalszej kolejności hodowcy - amatorzy. Od kilku lat można myszki kolczaste bez problemu kupić w każdym sklepie zoologicznym w Polsce.


Charakterystyka.
Łączna długość głowy i ogona wynosi około 12 cm. Pyszczek jest dość wąski i porośnięty sztywnymi włosami czuciowymi tzw. wąsami. Oczka są duże, wypukłe, czarne i błyszczące. Uszy, duże i zaokrąglone mogą się składać wzdłuż trzech fałdów, widocznych wyraźnie nawet wtedy, gdy małżowina jest rozpostarta. W odróżnieniu od swych bardziej pospolitych mysich kuzynek mysz kolczasta posiada autentyczne kolce. Sierść na grzbiecie przekształciła się w szczecinkę, której ościste włosy są wewnątrz puste i mają ciemne koniuszki. Futerko na grzbiecie ma barwę szarą stopniowo przechodzącą po bokach w kolor brązowożółty. Brzuszek jest biały, jak również białe są oznaczenia pod uszami i oczami.
Mysz kreteńska jest szaroczarna, na piersiach ma podłużną brązową plamę, a brzuszek i plamki pod uszami białe.
Mysz kolczasta odznacza się łagodnym usposobieniem i przez to stanowi bardzo wdzięczny obiekt hodowli (mysz kreteńska oswaja się trochę wolniej od myszy egipskiej i nie jest tak ufna). Nie jest agresywna w stosunku do opiekuna co sprawia, że bardzo łatwo się oswaja i szybko przywiązuje do człowieka. Może się to wydawać dziwne, gdyż w swoim środowisku naturalnym to malutkie stworzonko posiada wielu wrogów i tylko czujność oraz błyskawiczna ucieczka umożliwiają mu przeżycie. Kolce na grzbiecie i ostre jak szpilki ząbki to zbyt słaba broń.
Największą aktywność przejawiają wieczorem i nocą, choć lubią sobie pobiegać po terrarium również w ciągu dnia.



Rozmnażanie.
Zarówno w warunkach naturalnych, jak i w hodowli amatorskiej myszy kolczaste rozmnażają się niezwykle łatwo. Spodziewająca się potomstwa samiczka nie buduje "prawdziwego" gniazda, ograniczając się do przyniesienia paru źdźbeł trawy. Jeśli zaistnieje jakiekolwiek zagrożenie natychmiast przenosi swe dzieci do nowej kryjówki. Po ciąży, trwającej 38 dni, samica wydaje na świat 2-3 młodych. Poród odbywa się w nietypowej dla myszy pozycji stojącej i przy pomocy innych samiczek. Mysie noworodki rodzą się owłosione i z otwartymi oczami. Matka bardzo troszczy się o to, aby maluchy były czyściutkie. W tym celu chwyta malca w łapki i wylizuje dokładnie obracając go na wszystkie strony. Po 5 dniach mysięta samodzielnie wyłażą z gniazdka, skąd matka zabiera je z powrotem. Po jakimś czasie, widząc swe ciekawe świata dzieci znów na zewnątrz, daje sobie spokój. Małe piją mleko matki przez 3 tygodnie i dość szybko zaczynają pobierać pokarm stały. Od tego czasu stale nabierają samodzielności, miło spędzając czas na baraszkowaniu z rodzeństwem i kuzynostwem, ćwicząc tym samym siłę i sprawność fizyczną.
Samiczka, po upływie 8 - 15 dni po porodzie przechodzi ruję i jest gotowa do kopulacji. Tak więc cykl rozrodczy powtarza się w odstępach mniej więcej 7-tygodniowych.

Mieszkanie dla myszy kolczastej.
Ze względu na swoją "maleńkość" myszka ta nie może być trzymana w zwykłej klatce dla myszy, bo po prostu z niej ucieknie. Myszy kolczaste są niezwykle żywe i ruchliwe. Potrafią całkiem wysoko skakać i wywijać w powietrzu "koziołki"oraz świetnie się wspinać. Najlepszym rozwiązaniem jest zbudowanie komfortowego terrarium, składającego się z pomieszczenia do zabawy, jadalni i sypialni. Wnętrze powinno być jak najbardziej urozmaicone i zawierać zarówno kryjówki, jak i urządzenia do wspinania się, a więc gałęzie, kamienie i odłamy skalne. Część terrarium, gdzie mysz zbuduje legowisko powinna być wypełniona mieszaniną ziemi i piasku - warstwa ok. 20cm, a pozostałe części niższe i wypełnione piaskiem. Niewskazane jest pokrywanie dna terrarium wiórami. Wodę w pojemniku należy zmieniać co najmniej raz na dobę, ponieważ myszy te często oddają do niej mocz i kał. Praktyczniejsze będzie zainstalowanie poidełka kulkowego. Szczególnym wymaganie myszy kolczastej jest ciepło (temperatura otoczenia powinna utrzymywać się w granicach 22-25 C) i zabezpieczenie przed przeciągami. Całość terrarium trzeba przykryć szczelną pokrywą z siatki o drobnych oczkach.


Mysi jadłospis.
Pokarm myszy kolczastych jest bardzo zróżnicowany. Chętnie jedzą ziarna zbóż (mogą to być gotowe mieszanki dla gryzoni), jabłka, listki mlecza, trawy razem z kwiatostanem, pąki i gałązki wierzby, gruszy i jabłoni. Pożądanym urozmaiceniem jadłospisu są mrówcze poczwarki, mączniaki, szarańczaki, pająki i inne robaczki, chętnie ogryzają również gotowane chrząstki.
To juz wiem moze jakieś rady jeszcze??? :lol:
Zapisane

Forum Zwierzaki

Co trzeba wiedziec o Myszkach kolczastych???
« Odpowiedz #2 : 2004-07-08, 22:38 »

tyska

  • Gość
Co trzeba wiedziec o Myszkach kolczastych???
« Odpowiedź #3 : 2004-07-09, 09:22 »
zamiast przeczytać "pąki i gałązki wierzby" to przeczytalam pająki i głazy z wierzby :):) :wink:  niezle nie dosc ze goraco to mi jeszcze na oczy padlo :D
Zapisane

Gaber

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 413
Co trzeba wiedziec o Myszkach kolczastych???
« Odpowiedź #4 : 2004-07-09, 09:23 »
No to Angevelinka chyba sobie odpowiedziałaś  na pytanie. Ale jak by co to ja jeszcze napisze to co mam w książce o gryzoniachh o tych mysiach:

Gryzonie te (rodzaj Acomys) wyróżniają się stosunkowo kolczastym futerkiem, pochodzą z dość suchych rejonów i występują od północnej Afryki do Azji. Najlepiej trzymać je w zaadaptowanych akwariach. Na ręce bierz je ostrożnie, ponieważ mają bardzo delikatne ogony. Wymagają podobnego pokarmu jak myszy domowe, ale należy im podawać niewielkie ilośći larw mącznika. Okres ciąży trwa około 40 dni, a w miocie przychodzi na świat od 2 do3 młodych. Rodzą się w pełni rozwinięte.

A tu takie duperele, no ale napisze:

Myszy kolczaste zostały tak nazwane ze względu na rodzaj włosów, które swoim wyglądem przypominają kolce, chociaż nie kłują, gdy się ich dotyka. Cecha ta jest mniej wyraźna u młodych osobników.    
Zapisane
"Gdy zostanie wycięte ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta i zginie ostatnia ryba - człowiek zrozumie, że nie da się zjeść pieniędzy."

AniaL

  • Gość
Co trzeba wiedziec o Myszkach kolczastych???
« Odpowiedź #5 : 2004-07-11, 23:18 »
Mysz kolczasta nie jest maleńka, to spore stworzenie, w zwykłej klatce dla myszek nie można jej trzymać, bo jest dla niej za ciasna a poza tym prawdopodobnie szybko ją zdewastuje. Na pewno nie ucieknie z klatki dla chomika.
Ale jeśli w Twoim domu bywa zimno lepsze będzie akwarium, bo nie "ucieknie" z niego ciepło. Wiórków mysz kolczasta po prostu nie lubi, mój nie postawi na nich łapki. Nie postawi również na piasku, w którym powinien się kąpać, być może musi być do tego przyuczony od małego. Lignina się sprawdza.
Wiadomości o ich nieagresywności są mocno przesadzone. Ja lawiruję jak szpieg przy nakładaniu jedzenia, uwielbiam mojego mysza, ale gryzie okrutnie. Fakt, kupiłam go już dość dużego, ale to raczej cecha osobnicza, to mały agresywny podlec (którego strasznie kocham ;o))
Temperatura 22-25 stopni jest rzeczywiście w sam raz, można znaleźć w sieci zalecenia większej, ale mój przy wyższej się męczy.
Mieszka w akwarium z nadbudowaną klatką z siatki (oczka 12-13 na 12-13 mm). Bez problemu wyskakuje tak wysoko, że chwyta za jego brzeg i wchodzi na piętro. W naszym domu bywa dość chłodno, więc akwarium stoi na podstawiach pomiędzy którymi jest poduszka elektryczna i kiedy jest chłodniej podgrzewam je.
Podobno nie chorują, tylko trzeba pilnować, żeby miały ciepło, temperatura poniżej 18 stopni jest dla nich bardzo stresująca, przy 10 (spotkałam się nawet z tekstami, że przy 15) może dojść do wychłodzenia organizmu, które spowoduje śmierć. Nie można też pozwalać im utyć nad miarę, a przychodzi im to o wiele łatwiej niż myszkom białym.
Mysz kolczasta nie produkuje "zapaszku"!
Bez problemu kupić w każdym sklepie??? Skąd masz ten tekst?
Zapisane

Gina

  • *
  • Wiadomości: 275
    • WWW
Co trzeba wiedziec o Myszkach kolczastych???
« Odpowiedź #6 : 2004-07-12, 15:16 »
Ma łamliwy ogon, więc podnoszenie za niego odpada (grozi śmiercią tak samo jak upadek z dużej wysokości).
Zapisane
Hodowla Myszy Rasowych - http://dynamimaus.w.interia.pl

AniaL

  • Gość
Co trzeba wiedziec o Myszkach kolczastych???
« Odpowiedź #7 : 2004-07-12, 16:50 »
Ma łamliwy ogon, więc podnoszenie za ogon grozi utratą ogona. Może stres przyczynia się do śmierci, ale są w necie zdjęcia myszy kolczastych, które straciły ogony nie tracąc życia.
Zapisane

Naomi151

  • Gość
Co trzeba wiedziec o Myszkach kolczastych???
« Odpowiedź #8 : 2004-07-12, 22:30 »
Cytuj

Ma łamliwy ogon, więc podnoszenie za niego odpada

Uważam że żadnych gryzoni (i innych zwierząt) nie powinno się podnosić za ogon, a już zdenerwowało mnie totalnie jak niedawno kupowałam szczurka w zoologiku i ta babka wzięła moje maleństwo za ogon i wpakowała do pudełka, jakby trudno jej było normalnie ją podnieść :grr:
Zapisane

Forum Zwierzaki

Co trzeba wiedziec o Myszkach kolczastych???
« Odpowiedz #8 : 2004-07-12, 22:30 »

Ellen

  • Gość
Co trzeba wiedziec o Myszkach kolczastych???
« Odpowiedź #9 : 2004-07-13, 00:29 »
http://koti.mbnet.fi/haisulit/engp/spiny.html tu jest taka
 stronka po angielsku, fajnie wszystko opisane :)
Zapisane

Gina

  • *
  • Wiadomości: 275
    • WWW
Co trzeba wiedziec o Myszkach kolczastych???
« Odpowiedź #10 : 2004-07-13, 16:06 »
Oczywiście, że nie można podnosić za ogon zadnego zwierzecia.
Byl taki przyklam na forum, dzeciaka ktory swoja mysz kolczasta ciagnal na szkolne wystawy zwierzat, stres, ogon odpadł po kilku dniach myszka poszla na tamten swiat. Uwazam ze sklepy zoo to ostatnie miejsce dla takich zwierzat, skoro nie potrafia rozruznic plci to napewno nie beda potrafili spelnic wymagan tego zwierzaka. A mysz kolczasta jednak jest wymagajaca, zła temperatura, stres i na tamten swiat, a w sklepach zoo mysla ze to taki jakis gryzon do trocin i kolowrotka.
Zapisane
Hodowla Myszy Rasowych - http://dynamimaus.w.interia.pl

Kira

  • Gość
Co trzeba wiedziec o Myszkach kolczastych???
« Odpowiedź #11 : 2004-07-13, 19:11 »
:roll: tekst mam od osóbki z innego forum... :roll:
ale juz wiem co trzebateraz bede szykowac klatke dla myszkóff kolczastych i jak coto bede szukać myszkow :)
Zapisane

Naomi151

  • Gość
Co trzeba wiedziec o Myszkach kolczastych???
« Odpowiedź #12 : 2004-07-13, 22:08 »
O jejuś ale śliczne są te myszolki, bo nawet nie wiedziałam jak te kolczaste wyglądją :oops: , a teraz zobaczyłam taką na tej stronie, którą podała Ellen. No po prostu piękna... :kocham:
Zapisane

Gina

  • *
  • Wiadomości: 275
    • WWW
Co trzeba wiedziec o Myszkach kolczastych???
« Odpowiedź #13 : 2004-07-14, 14:15 »
no to jest w Fin, w PL z tego co widziałam wszystkie kolczaste są takie same, w Fin sa egipskie kolczaste nilowe kolczaste, niebieskie, kremowe, aguti, white spot. W pl maja prawdopdobnie z zoo nie z jakies hodowli dlatego jest tak ubogo, a ze sklepy licza tylko kase nie obchodzi ich hodowanie zeby cos wyhodowac, to mozna sobie pomarzyc.
Zapisane
Hodowla Myszy Rasowych - http://dynamimaus.w.interia.pl

Kira

  • Gość
Co trzeba wiedziec o Myszkach kolczastych???
« Odpowiedź #14 : 2004-07-14, 17:52 »
:roll: to w polsce sia jakiesz mieszanki czy przeważa jakas jedna odmiana gatungor=wa z w/w... :roll:
Zapisane

Forum Zwierzaki

Co trzeba wiedziec o Myszkach kolczastych???
« Odpowiedz #14 : 2004-07-14, 17:52 »

AniaL

  • Gość
Co trzeba wiedziec o Myszkach kolczastych???
« Odpowiedź #15 : 2004-07-15, 14:29 »
Ogona mojego mysza dotykam tylko delikatnie, bo jest milutki. Kiedy go kupowałam, dziewczyna w sklepie mało się nie przewróciła, kiedy zawołałam "nie za ogon!". Właściwie ładnie go łapała, ale tak się wymykał, że już widać było, że zamierza złapać go za ogon. Myszów białych też nie łapię za ogony, bo nie po to są ogony. Nawet małe uszkodzenie jakiegoś nerwu i już będzie sobie gorzej radzić z chodzeniem, już nie mówiąc, że to boli.
Chciałbym, żeby mój mysz miał towarzystwo, a pani w sklepie, że musi zapytać na giełdzie. O fuj. Kupiłam w sklepie zmarzniętego biedaka, ale nie chcę produkować takiej sytuacji, kiedy to do sklepu z giełdy ściąga się mysz. Chyba poszukam hodowców, można znaleźć ogłoszenia na forum terrarystów.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.138 sekund z 26 zapytaniami.