Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2 3   Do dołu

Autor Wątek: Rozmnażanie się świnek morskich....  (Przeczytany 6049 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*~Dominisia~*

  • Gość
Rozmnażanie się świnek morskich....
« : 2004-06-20, 18:13 »
A tak. Czy to prawda, ze swinka gdy ma 6 miesięcy może juz miec dzieci? Czy to by nie zaszkodziło? A może musi mieć rok? Tyle stronek czytałam i w każdej inaczej, ale podobnie. Narazie nie mysle o dzieciach Kali, która ma 6 miesięcy, ale chcialabym to wiedziec.

Z góry dziękuję  :)
Zapisane

emir

  • Gość
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #1 : 2004-06-20, 18:17 »
nawet młodsze mogą mieć już małe.

z reguły jednak chyba (nie pamiętam) najlepszy wiek dla świnki na małe to do 9 miesiąca, bo potem mogą wystąpić jakieś komplikacje, zagrażające nawet życiu świntuszkowej.
Zapisane

*~Dominisia~*

  • Gość
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #2 : 2004-06-20, 18:24 »
Rozumiem, dzięki emir  ;)

Ciekawe co na to inni.....
Zapisane

Forum Zwierzaki

Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedz #2 : 2004-06-20, 18:24 »

Aluniek

  • Gość
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #3 : 2004-06-20, 18:32 »
Cytuj

 najlepszy wiek dla świnki na małe to do 9 miesiąca, bo potem mogą wystąpić jakieś komplikacje, zagrażające nawet życiu świntuszkowej.

Yep  :wink:  
Moga, ale nie musza. Zwiazane jest to z tym, ze po uplywie 9 miesiecy zrastaja im sie kosci biodrowe lub jakies w okolicach, co moze utrudniac porod. Choc... moje samiczki najczesciej dopuszczalam w wieku ok. roku. Po tym jak moja mala odeszla w wieku 9 miesiecy. Urodzila martwe mlode i nienastapila absorbcja pokarmu, przez co doszlo do jego infekcji, zatrucia organizmu i Nora odeszla 29-02-1996. Zreszta calosc wygladala jakby poronila. Ksztalty plodow byly, ale nie byly to typowe rozwiniete prosiaki.
Klucha rodzila pierwszy raz w wieku 3 lat i...  male byly giganty i mialy malo miejsca w drogach rodnych i na 2 porody /2 i 4 mlode/, przezylo tylko jedno z pierwszego miotu... Ale jest mućka /zero rudego klaczka - cala czarno-biala/ wielka, zdrowa i to jest najwazniejsze.
Niunia - weteranka pierwszy raz urodzila majac rok i wydala na swiat 3 male "bzyki" z dupkami: jedna ruda, druga czarna, a trzecia dokladnie w polowie czarna i w polowie ruda. I po kolejnym roku urodzila kolejne 3 maluchy. Z pierwszego miotu Gapa przezyl 6 lat, z drugiego "bialy" - 5lat.
Zapisane

*~Dominisia~*

  • Gość
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #4 : 2004-06-20, 19:43 »
Ja....... :shock:
Najgorsze jest to, ze gdy rodzi samiczka w okresie "tym zlym" i jeszcze jak ojcem tych maluchów jest tata tej co rodzi...zdazyło sie to u mojej kolezanki, wszytskie marwe, jedno przezyło kilka godzin wiecej i odeszło  :cry:  :(
Zapisane

Grinia

  • Gość
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #5 : 2004-06-20, 20:06 »
Kości biodrowe się zrastają? A to 'ciekawe'...  :roll:

Jestem przeciwna rozmnażaniu amatorsko zwierząt w domu. Zwłaszcza jesli osoby zabierające się za to mają tak skąpą wiedzę.
Zapisane

Kira

  • Gość
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #6 : 2004-06-20, 20:29 »
:roll: Dowiesz sie Grinia w szkole ze Spojenie biodrowe sie zrasta i zamienia sie z chszastki na kości :)  Kobiety po 40 tez by mialy problemy urodzić normalnie tylko przez cesarskie ciecie... :) prawie zasze
Jeżeli ma sie chetnych na maluchy to czemu nie ?? :roll:  lepsze to niz zabijanie dopiero co urodzonychmaluchow... :?
zreszta tu tylko wyszlo pytanie nikt niczego nie planuje :wink:
Zapisane

tusia1987

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2537
    • WWW
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #7 : 2004-06-20, 21:06 »
ja wiem ze jakos do roku wolno..bo potem wlasnie sie zrastaja....
Zapisane

*~Dominisia~*

  • Gość
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #8 : 2004-06-20, 21:30 »
Acha...., no to by tak było, ze moze miec 1 raz dzieci , dziwne  :bezsilny:
Zapisane

Forum Zwierzaki

Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedz #8 : 2004-06-20, 21:30 »

tusia1987

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2537
    • WWW
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #9 : 2004-06-20, 21:31 »
tak juz jest...moaj Busia (odeszla 14.03.2004) wlasbnie nie miala dzieci bo za pozno sie dowiedzialam..
Zapisane

Kira

  • Gość
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #10 : 2004-06-20, 22:24 »
:( nie warto narazac zwierzaka:[
a tak wogolevto czarnulka ma ile lat??
Zapisane

Kesi

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1705
    • WWW
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #11 : 2004-06-20, 22:44 »
Ja mialam kidyś samczyka, a kolżanka przynisła samiczkę i mój samczyk przed nią uciekał  :lol:
Zapisane

Aluniek

  • Gość
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #12 : 2004-06-20, 22:45 »
Cytuj

 no to by tak było, ze moze miec 1 raz dzieci

To nie jest tak, ze moga miec tylko raz w zyciu mlode. Po prostu pierwszy porod powinny miec w tym wieku. Przy kolejnych juz raczej problemow nie powinno byc.

Cytuj

Najgorsze jest to, ze gdy rodzi samiczka w okresie "tym zlym" i jeszcze jak ojcem tych maluchów jest tata tej co rodzi...zdazyło sie to u mojej kolezanki, wszytskie marwe, jedno przezyło kilka godzin wiecej i odeszło

Tzn. nie jest regula, ze zawsze takie mlode beda martwe. One po prostu beda bardziej chorowite i narazone w wiekszym stopniu na choroby genetyczne. Moze to brzmi dziwnie, ale nie wiem jak to opisac... ;) W kazdym razie nie jest to wskazane, podobnie jak dopuszczanie rodzenstwa.
Zapisane

Kira

  • Gość
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #13 : 2004-06-20, 22:49 »
Czyli ze najlepsze wczesniej tak przed 1 rokiem by organizm sie przystosowal....
i wtedy pyrzy nastepnym miocie nie ma problemu...tak??
Zapisane

Aluniek

  • Gość
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #14 : 2004-06-20, 22:55 »
Teoretycznie tak, ale nigdy nie masz 100% pewnosci, ze bedzie wszystko ok.
Takze za prawidlowe uznaje sie, by pierwszy miot byl do 1 roku. Przynajmniej u Niuni przy drugim miocie problemu nie bylo. Klucha jako 3 latka rodzila no i nie skonczylo sie to najlepiej. Raz, ze mlode byly wielkie, a dwa podusily sie drogach rodnych ;( PRzy czym wet powiedzial mi, ze ich - mlodych rozmiar mogl byc genetycznie uwarunkowany.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedz #14 : 2004-06-20, 22:55 »

Giovanna

  • Gość
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #15 : 2004-06-21, 16:19 »
Jak juz pisala Alicja kosci miednicy zrastaja sie po 10 miesiacu zyciu, stad zalecane jest by pierwszy porod swinki nastapil przed ukonczeniem przez samiczke 10 miesiaca. Jednak nie zanczy to ze starsza samiczka zawsze nie poradzi sobie z porodem, czasem moze jej sie to udac:)
Krzyzowka corka - ojciec. Moga urodzic sie zupelnie zdrowe mlode, przykladem sa moje swinska. Krycie bylo wynikiem przypadku, urodzily sie trzy proski, z czego dwa pozostaly u mnie i sa okazami zdrowia. Trzeci, jedyny samczyk w towarzystwie, z tego co wiem rowniez miewa sie niezgorzej...I jesli chodzi o komplikacje genetyczne podobno najbardziej niebezpieczne jest krzyzowanie rodzenstwa.
Zapisane

Kira

  • Gość
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #16 : 2004-06-21, 18:55 »
:( No niby masz racje ale krzyzowanie niejest zalecane :roll: ...
co by bylo gdy by kazdy tak kżyrxowal... :/
Zapisane

Giovanna

  • Gość
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #17 : 2004-06-22, 00:41 »
A czy ja mowie ze polcam takie krzyzowki?! U mnie po prostu tak wyszlo, swinka przebywala w klatce z ojcem o pare dni za dlugo...
Zapisane

Irek

  • Gość
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #18 : 2004-06-22, 14:02 »
A u moich świnek było tak, że najpierw kilka osób (sprzedawca i ze dwóch wetów) wcisnęło nam, że kupiliśmy samiczkę. Z naszym (bo cała rodzina jest zaangażowana w "hodowlę") doświadczeniem nie było to trudne, więc dokupiliśmy drugą (tym razem prawdziwą) no i któregoś pięknego dnia rano, jak wstałem z łóżka i zobaczyłem klatkę to myślałem, że nic tylko do dopsychiatry ze mną, bo nie piłem, nie na kacu, a jednak podwójnie świnki widzę :-). Dwa śliczne maluchy  były zdrowiutkie piękniutkie, i prawdę mówiąć żal było się rozstawać. Drugi miot (zdjęcia może widzieliście) już był z problemami z 5 świnek przezyły dwie, jedna była od razu martwa :-(, jedna zdechła na drugi dzień :-(, a trzecią mama odrzuciła i trzeba było ją uśpić :-(, pozostałe dwa maluchy zostałyby pewnie z nami na dłużej (jakoś niespecjalnie chcieliśmy sie z nimi rozstawać), ale znalazły się osoby, które jak je zobaczyły to sie w nich zakochały :-). Teraz świnek pilnujemy, ale jak znam życie to i tak jeszcze nam się przychówek trafi. Zastanawiałem się nad sterylizacją, ale nie wiem czy to w przypadku świnek realne.

Pozdrawiam Wszystkich
Zapisane

Aluniek

  • Gość
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #19 : 2004-06-22, 14:50 »
Matka mogla odrzucic, bo widocznie wiedziala, ze moze cos byc z nim nie tak... W kazdym razie piatka to dosc duzo. Wg literatury swinka moze max 6 mlodych urodzic. Moja jak byla w ciazy z 4 to kazdego dnia coraz chudsza wygladala. Zmarniala strasznie...

W gre bardziej by wchodzila kastracja, jednakze niesie ona ze soba pewne ryzyko.
Zapisane

Irek

  • Gość
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #20 : 2004-06-22, 15:04 »
Cytat: Aluniek
Matka mogla odrzucic, bo widocznie wiedziala, ze moze cos byc z nim nie tak... W kazdym razie piatka to dosc duzo. Wg literatury swinka moze max 6 mlodych urodzic. Moja jak byla w ciazy z 4 to kazdego dnia coraz chudsza wygladala. Zmarniala strasznie...

W gre bardziej by wchodzila kastracja, jednakze niesie ona ze soba pewne ryzyko.


No tak, wet potwierdził, że mała miała porażenie mózgowe, czy coś takiego. Co do kastracji to sam nie wiem co o tym sądzić, świnka to mały zwierzak, nie znam nikogo kto by miał wykastrowaną świnkę.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedz #20 : 2004-06-22, 15:04 »

Aluniek

  • Gość
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #21 : 2004-06-22, 15:11 »
Uzytkownik Red ma Foxa wykastrowanego, a ja sie z tym szykuje /tzn. z moim panem swinkiem/ powoli na lipiec.
__________
Red- Andrzej - http://www.zwierzaki.org/profile.php?mode=viewprofile&u=2495
Zapisane

Dalmafreciak

  • Gość
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #22 : 2004-06-22, 16:52 »
A ja z jednym pytaniem: Dominika, czy Ty nie mówiłaś przypadkiem, że to szkolna świnka, a nie Twoja? Może mi sie coś pomyliło ;)

Dalmafreciak
Zapisane

Giovanna

  • Gość
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #23 : 2004-06-22, 20:23 »
A ja znam jeszcze dwie osoby z wykastrowanymi prosiakami czyli razem z Redem trzy. Prosiany maja sie swietnie:) Tak wiec Irku wydaje mi sie ze warto rozejrzec sie za specjalista od gryzoni. To, ze z 5 mlodych przezyly tylko dwie jest wlasnie wynikiem oslabienia swinki po poprzednich ciazach. Moja Fryga byal pierwszym miotem, do tego jedynaczka. W dwa miesiace pozniej samiczka urodzila trzy mlode, z czego zaden nie przezyl:( Zbyt czeste kocenie sie jest niebezpieczne i dla samiczki i dla malych...
Zapisane

Aluniek

  • Gość
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #24 : 2004-06-22, 20:28 »
No u mnie praktycznie tak bylo, ze Klucha odhowala mala, wpuscilam Filipa, po czym po jakims czasie dostalam telefon >Filip wlasnie bzyknal Kluche<... Z przyczyn ode mnie nie zaleznych nie moglam byc w domu, przez co... kolejna ciaza byla... a jak sie skonczyla jest opisane wyzej.

Asia - orientujesz sie moze, ze 2-letni swinek nie jest za stary do wykastrowania?
Zapisane

Giovanna

  • Gość
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #25 : 2004-06-23, 00:15 »
Tego nie wiem, ale napisz do dr Lewandowskiej: lidialew@poczta.fm Na pewno wyjasni Ci wszystko szczegolowo:)
Zapisane

Kira

  • Gość
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #26 : 2004-06-23, 00:30 »
:roll: w-g mnie nie jestyastarz aleywieksyasie rzyzko nie pryeyzcia yabiegu :(
Zapisane

tusia1987

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2537
    • WWW
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #27 : 2004-06-23, 23:01 »
Cytat: Angevelinka
:( nie warto narazac zwierzaka:[
a tak wogolevto czarnulka ma ile lat??


rok z kawalkiem..ale nikt pewny nie jest:?
Zapisane

Forum Zwierzaki

Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedz #27 : 2004-06-23, 23:01 »

Kira

  • Gość
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #28 : 2004-06-23, 23:03 »
:) acha to jest młodsza od misiaka
Zapisane

tusia1987

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2537
    • WWW
Rozmnażanie się świnek morskich....
« Odpowiedź #29 : 2004-06-23, 23:24 »
ale i tak jest duza :P mozesz ja wziasc?
Zapisane
Strony: [1] 2 3   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.125 sekund z 27 zapytaniami.