Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Jak się wychowuję pieska?  (Przeczytany 1238 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kociara

  • Gość
Jak się wychowuję pieska?
« : 2005-05-22, 15:47 »
Od razu mówię, że nie to, że mam problem, bo ja pieska nie mam. No ale miałam mieć i zbierałam informację. Ciekawi mnie jak się wychowuję szczeniaka. Nawet te ,, banalne" sprawy. Jak sie uczy, że mu czegoś nie wolno, że nie może gryźć, żeby nie skakał, żeby cały czas nie szczekał, żeby nie bawił się papierem toaletowym, jak go uczyć załatwiać się na podwórku itp. Moja koleżanka karała pieska klapsem, ale tego też nie wiem. Czy tak sie powinno robić jeśli piesek naprawdę przekroczy granicę?
Zapisane

betty

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1676
  • Kochane pieski............. :*
    • WWW
Odp: Jak się wychowuję pieska?
« Odpowiedź #1 : 2005-05-22, 16:19 »
nie, nie uzywaj zadnych kar. Szczeniak to szczeniak i ma prawo na poczatku robic jak robi, bo taka jego natura. Zeby nauczyc pieska zeby przestal cos robic- nie karamy- ale dajemy mu szanse zeby zrobil cos zamiast tego co wlasnie robi. Takie zachowanie zastepcze- zeby nie karac. Przyklad- kiedy piesek skacze na gosci, my wolamy go do siebie pokazujemy smakolyk i skupiamy pieska na nas, za dobre skupianie dostaje nagrode. Piesek sie nauczy ze zamiast skakac na gosci bardziej sie oplaca podejscie do wlasciciela bo bedzie nagroda.
Inny przyklad- gdy chcemy by piesek nie szczekal- tak samo odwracamy jego uwage, zabawa jakas fajna, i w nagrodke smakolyki :) jakies dobre.
kolejny przyklad by czegos nie gryzl, jak widzimy ze piesek zaczyna gryzc jakis przedmiot, wolamy go, majac w reku cos pysznego lub super zabawke, i odciagamy go od gryzionego przedmiotu, tak by sam go zostawil- zeby nie wyszlo na to ze my ten przedmiot zabralismy- bo moze to w nim wyrobic skojarzenie uciekania z przedmiotem bo pies bedzie myslal ze chcemy mu go zabrac- lepiej zostawic go w przekonaniu ze to on zostawil zabawke :)

aha jeszcze przyklad tego kiedy po przyjsciu do domu, jestesmy sami, a pies skacze na nas- prosta rada. Poprostu ignorowac zupelnie psa, nic nie mowic, nie patrzec sie na niego-dopoki sie nie uspokoi, jak odejdzie my go wolamy i radosnie sie z nim witamy. Pies szybko pojmie ze nie warto skakac na wlasciciela bo to nie da zadnej nagrody.

Przyklady mozna mnozyc. Chodzi tu o zastepowanie jakiegos niepozadanego wedlug nas zachowania innym- tez atrakcyjnym dla pieska. Wiele powtorzen da efekt tego ze piesek nie bedzie robil "zlych" rzeczy, tylko te co my mu sami zapronowalismy.

Karanie natomiast oslabia wiez z wlascicielem, i sprawia ze pies staje sie nieufny- nabiera rezerwy do wlasciciela w przyszlosci.
« Ostatnia zmiana: 2005-05-22, 16:21 autor betty »
Zapisane
I LOVE DOGS : *
JaK WySzKoLiC PsA? MaSz KloPoTy Z pSeM ? -ZaJrZyJ
http://www.dogs.gd.pl/kliker/

Nanami

  • Gość
Odp: Jak się wychowuję pieska?
« Odpowiedź #2 : 2005-05-22, 16:49 »
Wychowywanie szczeniaka to ogrom wiedzy, jesli chcesz cos konkretnego to pisz ;) A co do klapsów itp. tak sie szczeniaka nie wychowuje bo i tak nie skojarzy kary z uczynkiem.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Jak się wychowuję pieska?
« Odpowiedz #2 : 2005-05-22, 16:49 »

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
Odp: Jak się wychowuję pieska?
« Odpowiedź #3 : 2005-05-22, 16:55 »
Jest cała masa fochowej lektury z która wartosię zapoznać. Więc do roboty! ;)
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Odp: Jak się wychowuję pieska?
« Odpowiedź #4 : 2005-05-22, 17:12 »
Wychowywanie szczeniaka to ogrom wiedzy, jesli chcesz cos konkretnego to pisz ;)

No właśnie, tego nie da się określić w jednej wiadomości ;) ;)
Zapisane

Florencja

  • Gość
Odp: Jak się wychowuję pieska?
« Odpowiedź #5 : 2005-05-22, 17:30 »
Ja bym dodała jeszcze jedno, jeśli piesek nie interesuje się proponowaną czynnością zastepcza i trzeba mu pokazać że źle robi ( np gdy nas gryzie w zabawie, ale przekracza już granice i nie może się uspokoić ) najlepiej karcić po psiemu. Tzn tak jak skarciłaby psa matka ( warczenie, szczekanie, krótki unieruchomiający chwyt za skórę na karku, oczywiście zaraz po skarceniu powinno zostać wykonane jakieś ćwiczenie żeby móc wskazać psu zachowanie którego oczekujemy ), to będzie dla psa bardziej zrozumiałe i jasne i potwierdzi nasza pozycję jako lidera-rodzica.
Zapisane

kociara

  • Gość
Odp: Jak się wychowuję pieska?
« Odpowiedź #6 : 2005-05-25, 14:59 »
Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Ja też zawsze uważałam, że karanie takie jak np. klaps jest bezsensowne i nieidpowiednie, ale chciałam się upewnić. Jak narazie nic konkretnego mi do głowy nie przychodzi, więc o nic nie pytam.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.068 sekund z 24 zapytaniami.