Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Pomóżcie ;)  (Przeczytany 1456 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Al-Zahara;)

  • Gość
Pomóżcie ;)
« : 2006-03-19, 13:23 »
Od razu mówię- co do psów to totalnym żółtodziobem jestem, wiec jak jakieś bzdury napiszę to się nie "wydzierać" na mnie ;) No ale... Kupujemy dom. Można powiedzieć że kupiliśmy. Taty kolega ma psa, podobnego do bernardyna, ale takiego szarego, albański <czy jakoś tak> pies pasterski podobno się nazywa, ale szukałam takiego psa i nie ma w rasach. Jego nazwa prawidłowo na S jest ale tata się nie orientuje tak jak ja xD No i on chce takiego psa kupić, ale nie wie nawet jak isę nazywa. Kojarzycie może? Albo jakiegoś innego dużegooo psa możecie polecić, najlepiej ze spokojnym w miarę charakterem, dobrym za równo do zabawy jak i obrony? ;)
Zapisane

Alyszek

  • *
  • Wiadomości: 4752
Odp: Pomóżcie ;)
« Odpowiedź #1 : 2006-03-19, 13:29 »
ad.1 - nie znalazłam i nic mi na myśl nie przychodzi..
ad.2 - rottweiler ?
[yh yh.. ja w molosach kompletnie 'nie siedzę']
Zapisane

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Pomóżcie ;)
« Odpowiedź #2 : 2006-03-19, 13:34 »
może mastiff pirenejski? - bardzo duży i w miare spokojny, długowłosy.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

Forum Zwierzaki

Odp: Pomóżcie ;)
« Odpowiedz #2 : 2006-03-19, 13:34 »

aankaa93

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2169
Odp: Pomóżcie ;)
« Odpowiedź #3 : 2006-03-19, 13:38 »
A ma być "kudłaty" (czy ma być w nocy w ogrodzie) czy obojętnie??
Zapisane

Al-Zahara;)

  • Gość
Odp: Pomóżcie ;)
« Odpowiedź #4 : 2006-03-19, 16:13 »
raczej w ogrodzie ;) kudłaty...no raczej ;) z góry dzięki wam :*
Zapisane

Fatty

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 14182
  • Tyle Twojego zostało z nami.
    • WWW
Odp: Pomóżcie ;)
« Odpowiedź #5 : 2006-03-19, 16:44 »
Ja bym proponowała bernardyna, hovawarta, wspomnianego już przez Iras pirenejczyka. Całkiem dobrze z obowiazków stróża potrafi się też wywiazać berneńczyk :)
Zapisane
Never give up hope,
if someone burst your bubble
mix up some more soap.

zakla

  • Gość
Odp: Pomóżcie ;)
« Odpowiedź #6 : 2006-03-19, 18:30 »
Tylko musicie wziac pod uwage, ze psy takich ras(strozujace moloski) wcale nie sa potulnymi barankami, bezwzglednie poslusznymi i latwymi 'w obsludze' ;)
Podejzewam ze moze chodzic o szarplaninaca, szary, pasuje do opisu i jest na 's' :) Poza tym pochodzi z okolic Albanii i nazywano go kiedys 'owczarkiem iliryjskim'.
EDIT:
http://www.molosy.pl/images/hodre/sarp/sarp.jpeg
Sarplaninac - historia i opis rasy

Serwis Molosy.pl, rok 2002
 
Sarplaninac jest jedną z dwóch oficjalnie uznanych ras przez Jugosłowiański Związek Kynologiczny.
Pierwotnie nazywany był owczarkiem iliryjskim, gdyż pochodził z obszaru nazywanego Ilirią, lub jak inni piszą Istrią (obszarem położonym na wschód od Triestru) a współcześnie zwanym Macedonią. Jako owczarek iliryjski został zarejestrowany przez FCI w roku 1939, kiedy to nie istniało jeszcze rozgraniczenie na sarplaninaca i owczarka kraskiego.
Pochodzi prawdopodobnie tak jak wszyscy przodkowie jugosłowiańskich psów pasterskich od mastifa tybetańskiego, który przybył ponad 2000 lat temu wraz z ludami azjatyckimi. Inni autorzy wskazują na pochodzenie sarplaninaca od owczarków greckich i akbasha na wschodzie. Rasa ta należy do szeroko rozpowszechnionej grupy psów pasterskich.
Kiedyś uważano, że sarpaninac mógł powstać w wyniku skrzyżowania wilka z psem domowym. Ten pogląd ukształtował się w wyniku przekazywanej z pokolenia starej serbskiej legendy, mówiącej o tym, że dawno temu pasterze znaleźli jamę wilka ze szczeniakami. Dali im do picia wodę i te, które ją chłeptały zostały zabite, a te, które piły jak psy zostały zabrane do domów i wychowane na psy domowe. Po skrzyżowaniu ich z miejscowymi zwierzętami miały ponoć powstać jugosłowiańskie i węgierskie psy pasterskie. Jest to oczywiście legenda i nie należy traktować jej wiarygodnie. Kynolodzy skłaniają się jednak ku stwierdzeniu, że praprzodkiem sarplaninaca jest mastif tybetański.   
Pierwotnym zadaniem tych psów była obrona stad zwierząt przed wolami, niedźwiedziami i rysiami, jak również pełniły rolę psów pilnujących domów i gospodarstw. Podczas hodowli tych psów, tak jak u innych ras użytkowych decydującą rolę odgrywały umiejętności i cechy charakteru predysponujące psy do wykonywania określonych zadań, a nie wygląd zewnętrzny. W związku z tym, prawdopodobnie doszło do powstania kilku odmian lokalnych.
Od roku 1956 nazwa sarplaninac używana jest w odniesieniu do większego rozmiaru jugosłowiańskiego psa pasterskiego. Pochodzi od nazwy obszaru, na którym kiedyś psy te występowały najwcześniej, a mianowicie na terenie leżącej na granicy z Albanią w głównym biegu rzeki Wardar, krainy Szarplanina.   
H. Raber, Encyklopedia psów rasowych, Tom I,

Oficyna Wydawnicza Multico, Warszawa 1999, www.multicobooks.com.pl
 
Po II Wojnie Światowej w Jugosławii zaczęto prowadzić hodowlę psów czystej rasy. Wzbudziły one zainteresowanie policji i wojska, które pod kontrolą państwa rozpoczęły pierwsze hodowle, których zadaniem było stworzenie psa jednolitego zarówno pod kątem psychicznym jak i fizycznym, który mógłby sprawować rozmaite funkcje.
Do roku 1970 zabroniony był wywóz jugosłowiańskich psów pasterskich. Jednak sytuacja ta uległa zmianie i już w tym samym roku pierwsze egzemplarze sarplaninaca pojawiły się w Niemczech, a w roku 1975 w USA i Kanadzie. We Francji pojawił się około roku 1980. Obecnie w całej Europie znajdują się hodowcy tego wspaniałej i wszechstronnej rasy.
Sarplaninac jest psem wiernym, niezwykle czujnym, wspaniale pełniącym role psa pasterskiego, stróżującego i obronnego. Samodzielność myślenia i ich ogólnie spokojne usposobienie wspaniale kontrastują z agresją, która pojawia się w sytuacjach zagrożenia właściciela czy terytorium psa.
Sarplaninac jest psem inteligentnym, bardzo pojętnym i o ile jest odpowiednio ułożony - posłusznym. Nie ma jednak co liczyć na całkowite podporządkowanie się tej rasy właścicielowi, jest psem świetnie wykonującym swoje zadania dla człowieka wymagającego samodzielnego myślenia i inwencji od psa. Bywa nieufny w stosunku do obcych, nieprzekupny i zawsze czujny, gotowy bronić wszystkich stworzeń i ludzi na podlegającym mu terytorium. 
Zapisane

Al-Zahara;)

  • Gość
Odp: Pomóżcie ;)
« Odpowiedź #7 : 2006-03-19, 18:42 »
Zakluś, to chyba na 99% to. Dziekuję ci :* Ahhh dziewczyny <i chłopaki xD> co ja bym bez was zrobiłą? :*
Zapisane

Nanami

  • Gość
Odp: Pomóżcie ;)
« Odpowiedź #8 : 2006-03-19, 21:21 »
Tak, sarplaninac pasuje jak ulał do opisu.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Pomóżcie ;)
« Odpowiedz #8 : 2006-03-19, 21:21 »

Al-Zahara;)

  • Gość
Odp: Pomóżcie ;)
« Odpowiedź #9 : 2006-03-22, 17:47 »
No wiec będę miała Saraplaninaca w przyszłą zimę na 100 % Juppi heh coś mi się porobiło i już sobie wyobrażam te wieczorne "bieganka" z psiem, jeżdżenie na tresury itp...a właśnie. Nie wiecie może gdzie w pobliżu Bielska, lub w Bielsku są firmy czy coś takiego co zajmuje się tresurą psów?
Zapisane

Kola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3331
  • Nic nie dzieje się przez przypadek
Odp: Pomóżcie ;)
« Odpowiedź #10 : 2006-03-23, 13:48 »
Al-Zahara:
Ale coś mi sie zdaje, że te psy nie mają zbyt łagodnego charakteru, mogą być ciężkie do eychowania. Lepiej poszukaj o nim informacji w ojczystym kraju rasy, poszukaj hodowców i wysyłaj meile z pytaniami. Oczywiscie po angielsku ;)
Zapisane

Al-Zahara;)

  • Gość
Odp: Pomóżcie ;)
« Odpowiedź #11 : 2006-03-24, 18:33 »
Rozmawiałam telefonicznie z 2 chodowcami, mówili że pieski ciężkie trochę w wytresowaniu są, i czasem są nieuległe, ale jak się je wytresuje są zdolne oddać życie i walczyć za właściciela ;) heh już się nie mogę doczekać
Zapisane

Kola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3331
  • Nic nie dzieje się przez przypadek
Odp: Pomóżcie ;)
« Odpowiedź #12 : 2006-03-24, 21:41 »
przez samo h, ale wiesz, takie masz przekonanie "kupie psa, wytresuje i bedzie dobrze". Naprawde musisz sie jeszcze zastanowić i rozwazyc czy zdołasz wychować psa o ciężkim charakterze. Cy mozesz zainwestować w jego szkolenie na posłuszństwo.
Zapisane

Fido

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 350
Odp: Pomóżcie ;)
« Odpowiedź #13 : 2006-03-26, 00:01 »
I ja dodam od siebie bardzo ważną rzecz, do takich typów psów: molosy, psy stróżujące należy mieć wykształcone kilka najważniejszych cech jak np. cierpliwość.
Bo jeśli jesteś jeszcze dzieckiem, nastolatkiem z burzą chormonów i różnymi nastrojami to raczej bym odradzał kupna takiego psa. Należy głeboko rozważyć taką decyzje bo po co pies ma później cierpieć. Ale na początku lepiej jest postudiować ksiązki i informacje na temat danej rasy i później jest nawet samemu sobie lepiej na myśli żę uda mi się podołać wychowaniu pupila i wtedy ma się dopiero satysfakcje że doszło się tak daleko.
Zapisane

Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.082 sekund z 24 zapytaniami.