Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Prawa autorskie  (Przeczytany 752 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
Prawa autorskie
« : 2006-06-11, 17:22 »
Tak się pytam i pytam tu i tam, to sobie temacik założę, a co... :P Pytanie było, czy można zapisać sobie na dysku czyjś tekst/fotkę/grafikę nie łamiąc prawd autorskich? Ustawa mówi: "Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. [...] Zakres własnego użytku osobistego obejmuje krąg osób pozostałych w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego." No ale net, to co innego. Co innego jak się kupi jakiś przedmiot i nierozpowszechni, czy coś w necie można uznać za rozpowszechnione? W sumie, wychodziło by na to, że można brać sobie mp3 i filmy z netu, bo są rozpowszechnione. Tylko jedno "ale", nie są rozpowszechnione przez autora, a jeśli to autor umieszcza coś na swojej stronie?

Źródło: http://www.muzarp.poznan.pl/archweb/archweb_pol/przepisy/ustawa94.htm
Zapisane

DnW

  • Gość
Odp: Prawa autorskie
« Odpowiedź #1 : 2006-06-11, 17:31 »
jak autor umieszcza na swojej stronie to chyba można brać. pod warunkiem ze nie dopisze "wszelkie prawa zastrzezone :P"
Zapisane

Kaira

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1111
  • on oddaje moje prawdziwe ja xP
Odp: Prawa autorskie
« Odpowiedź #2 : 2006-06-12, 16:04 »
Jeśli wkleja swoje rysunki itd. na stronę, to można brać.
Ja nałogowo zbieram sobie rysunki z jednego anime, rysowane przez fanów i jakoś nic do tej pory się nie stało :lol:
Zapisane
Wielki powrót wielkiego kretyna.

Forum Zwierzaki

Odp: Prawa autorskie
« Odpowiedz #2 : 2006-06-12, 16:04 »

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Prawa autorskie
« Odpowiedź #3 : 2006-06-12, 19:20 »
chyba możesz brać , ale nie możesz rozpowszechniac w celach zarobkowych, tzn nie możesz zrobić plakatu reklamującego coś czy nawołującego do czegoś używając danego obrazka, nie mozesz go powiększyć, oprawić w ramki i sprzedawać, nie możesz zrobić z niego nadruku na koszulki etc
Zapisane

Kaira

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1111
  • on oddaje moje prawdziwe ja xP
Odp: Prawa autorskie
« Odpowiedź #4 : 2006-06-12, 22:42 »
O kurka xD
Ja mam koszulkę z nadrukiem jednego z moich osobiście "kradzionych" obrazków. Ale to jest moja koszulka, mam tylko jedną taką, nie sprzedawałam, nie sprzedaję ani nie zamierzam sprzedawać czy coś w tym stylu :/
Zapisane
Wielki powrót wielkiego kretyna.

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
Odp: Prawa autorskie
« Odpowiedź #5 : 2006-06-12, 23:02 »
Wedłóg ustawy coś można sobie powiesić na lodówce i pokazywać rodzinie... to chybaj est przetwarzanie, ale nie wiem...
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Prawa autorskie
« Odpowiedź #6 : 2006-06-13, 14:18 »
Jeżeli przy utworze, zdjęciu, programie umieszczonym w internecie nie ma adnotacji, iż autor zezwala na kopiowanie i ew. rozpowszechnianie to takie działanie jest łamaniem praw autorskich i karane grzywną, a nawet ograniczeniem lub pozbawieniem wolności (w zależności od okoliczności nawet do lat 6).  Dodatkowo dochodzi zadośćuczynienie wypłacane twórcy, lub/i osobie, której wizerunek znajduje się na zdjęciu, a jego wysokość bywa często wysoka.
Również na rozpowszechnianie wizerunku osoby umieszczonej np. na zdjęciu konieczne jest jej zezwolenie (wyjątki: osoba pozująca otrzymała zapłatę za pozowanie, osoba ta jest osobą publiczną lub fotografię wykonano na imprezie publicznej).

Jednak bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego, chyba że twórca zabrania nawet takiego działania.

Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości.

Można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia twórcy i źródła. Dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy.

Ustawa o prawie autorskim: http://prawo.interia.pl/kodeksy?aid=7585

Temat jest ogólnie dość kontrowersyjny i wiele w nim pułapek. Najbezpieczniejsi jesteście, gdy uzyskacie pisemną zgodę autora, bo brak zastrzeżeń twórcy na stronie www nie jest jednoznaczny z udzieleniem zgody na kopiowanie, przetwarzanie. A cała sprawa może okazać się dla was kosztowna.
Zapisane

Kaira

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1111
  • on oddaje moje prawdziwe ja xP
Odp: Prawa autorskie
« Odpowiedź #7 : 2006-06-13, 22:04 »
-.-
Na tej stronie, z której brałam obrazek na koszulkę, nie było jego autora. Tym bardziej, że można ów rysunek znaleźć na wielu stronach.
Zapisane
Wielki powrót wielkiego kretyna.
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.115 sekund z 24 zapytaniami.