Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: Wybór psiaka a Test Charakteru  (Przeczytany 8335 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Demifari

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 185
Wybór psiaka a Test Charakteru
« : 2012-07-16, 19:17 »
Przymierzam się do tego by przygarnąć jakiegoś pieska, myślę nad schroniskiem chyba, że trafi się jakiś szczeniak od znajomych. Tylko mam kilka pytań jako, że oboje z mężem pracujemy psiak musiałby z 8h zostawać sam tzn. w sumie z kotem w domu. Moje pytanie głównie do właścicieli psów czy taki czas przekreśla moje szanse na posiadania czworonoga ?? Chodzi mi  o to czy nie za długo i czy nie lepiej dać sobie na razie spokój??
Drugie pytanie w sumie nawiązuje do pierwszego nie ukrywam wolałabym trafić na pieska kanapowca z racji tych 8h kiedy będziemy w pracy, czytałam o różnego rodzaju testach charakteru dla psa, które są stosowane przy wyborze szczeniaka.
 Na ile one są wiarygodne czy ktoś próbował kiedyś tych metod?? Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że każdemu psiakowi trzeba zapewnić ruch i zabawę. Nie byłby to mój pierwszy czworonożny przyjaciel ale pytam bo wolałabym się jednak odpowiednio przygotować  :)
Zapisane

chamsti

  • *
  • Wiadomości: 460
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #1 : 2012-07-16, 21:23 »
Wydaje mi się, że żaden test sam w sobie nie będzie na tyle wiarygodny, żeby przygarnąć psa do takich warunków. Co nie przekreśla całkowicie posiadania psa - możecie zdecydować się na psa już dorosłego, którego zachowanie i temperament są znane (nie ukrywam, że najlepiej poznane są psiaki z domów tymczasowych). Ewentualnie decydować się na psa rasowego (=z rodowodem) jakiejś "kanapowej" rasy, ale wtedy też nie ma 100% pewności, że nie wyrośnie nam jakiś wyjątek.
Zapisane

Demifari

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 185
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #2 : 2012-07-16, 21:53 »
Próbowaliśmy adopcji dorosłego psa z domu tymczasowego ale pojawił się problem moich zwierzaków, psina kota, królika i szynszyle traktowała jak coś na co można zapolować :( Po 5 minutach w naszym domu opiekun tymczasowy był zmuszony go zabrać, sytuacja trochę mnie przeraziła mówiąc szczerze bo pierwszy raz widziałam psa, który nie reaguje na nic i na nikogo i był jakby w transie gotowy by zabić. Dlatego myślałam o szczeniaku by od małego socjalizować go z pozostałymi domownikami i uniknąć tego typu sytuacji, które dla reszty zwierzaków bez wątpienia są stresujące. Co do tego testu dokładnie miałam na myśli Test Campbella.
Sama nie wiem co zrobić, co lepsze bo oglądając strony schronisk dla psów szkoda mi tych psiaków.. Takie pieski mają mniejsze szanse na szczęśliwe życie niż psy z rodowodem z hodowli....
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedz #2 : 2012-07-16, 21:53 »

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #3 : 2012-07-16, 22:58 »
przy adopcji psa przebywajacego w DT pojawia sie kwestia, ze osobnik, ktory owego psa u siebie p[rzechowuje powinien dac znac chetnemu do adopcji, ze pies wczesniej kontaktu z innymi zwieretami nie mial i nie jest znane jego zachowanie wobec nich. Jest naprawde wiele domow tymczasowych, gdzie pies nie jest jedynym gatunkiem i ma stycznosc z innymi - tu pojawia sie tez kwestia, ze i w waszym interesie lezy znalezienie takiego, ktory kontakt mial.

Inna sprawa - niezaleznie od tego skad bedzie pies i w jakim wieku - 8 godzinna nieobecnosc bedzie sie wiazala najprawdopodobniej z roznymi zniszczeniami w domu - dodatkowo za zadne skarby nie zostawilabym nowego psa sam na sam z kotem domownikiem - w obawie, ze zrobia sobie wzajemnie krzywde (ktore komu to juz inna bajka) z jednej strony pies z adopcji moze cierpiec na lek separacyjny - a na pewno nie bedzie rozowo na poczatku, gdy twoje mieszkanie wciaz bedzie dla niego obce, z drgiej - przy szczeniaku bedziesz musiala sie przygotowac na MASE sprzatania i zniszczen.

niezaleznie od tego skad bedzie pies - trzeba sie dobrze zastanowic czy ma sie na niego czas.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #4 : 2012-07-17, 09:03 »
Polecam starszego, spokojnego pieska, który po prostu prześpi Waszą nieobecność... Nie brak takich w schroniskach, opiekun umiera, a rodzina oddaje zwierzaka... Czasem do schrona trafia parka psio-kocia z jednego domu... Chyba Wam się nie pali, możecie poczekać na odpowiedniego zwierza...

Mój poprzedni schroniskowiec mógł wiele godzin być sam w domu, i to od samego początku. Zero zniszczeń, szczekania... Po prostu spał. Obecny tak samo... Oba wzięte w wieku 7 lat. Sama słodycz :D
Zapisane
IBDG Wrocław

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #5 : 2012-07-17, 14:17 »
Albo szczeniaka, ktorego łatwiej przystosowac do nowych okolicznosci i innych zwierząt .
Tu sa do oddania mixy bernieńczyka, ale to będę spore psiaki :
http://www.forum-kynologia.com.pl/showthread.php?7758-berne%F1ka-Sonia
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

Demifari

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 185
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #6 : 2012-07-17, 17:44 »
przy adopcji psa przebywajacego w DT pojawia sie kwestia, ze osobnik, ktory owego psa u siebie p[rzechowuje powinien dac znac chetnemu do adopcji, ze pies wczesniej kontaktu z innymi zwieretami nie mial i nie jest znane jego zachowanie wobec nich. .
No tak wyszło,że tą wiedzę ta Pani uzyskała dopiero po wizycie psiaka u nas.
Cytuj
... dodatkowo za zadne skarby nie zostawilabym nowego psa sam na sam z kotem domownikiem - w obawie, ze zrobia sobie wzajemnie krzywde (ktore komu to juz inna bajka)
Sytuacja wygląda tak, że akurat w sierpniu cały miesiąc będziemy oboje w domu, więc sytuacji,że od razu zostaną sami z kotem w domu na razie by nie było. Co do kota, na psy przyprowadzane do nas do domu reaguje bardzo pozytywnie tzn. nie ma żadnego typu fukania, drapania czy strachu z jego strony,owszem wiem, że muszą się zapoznać obwąchać itp i wszystko to pod naszym czujnym okiem ale łączenia psa z kotem się nie obawiam i nie jest to sucha odpowiedź a oparta na doświadczeniu :)
Cytuj
8 godzinna nieobecnosc bedzie sie wiazala najprawdopodobniej z roznymi zniszczeniami w domu
Doskonale zdaję sobie sprawę z tego co potrafi zrobić szczeniak i że trzeba się liczyć z różnego rodzaju szkodami :) Jak już wspominałam miałam już nie jednego pieska  :)

Cytuj
z jednej strony pies z adopcji moze cierpiec na lek separacyjny
Tego się głównie obawiam w wypadku dorosłego psa, przechodziłam przez coś takiego z sunią, która mieszka z moją mamą była wzięta ze schroniska gdy miała około rok, to była bardzo ciężka przeprawa. Druga sprawa nawyków każdy właściciel wychowuje psa według swoich zasad np jeden pozwoli psu spać w łóżku drugi właściciel będzie uczył od małego, że tak nie wolno a wydaje mi się, że szczeniaka łatwiej czegoś nauczyć niż dorosłego psa oduczyć. Może właśnie dlatego bardziej skłaniam się do szczeniaka.
 Kolejna sprawa kiedy braliśmy tego psa z domu tymczasowego było mi go strasznie żal kiedy piszczał za tą Panią wodził za nią wzrokiem gdy odchodziła. Ten psiak w tej chwili czuł się opuszczony dla niego to nie był DOM TYMCZASOWY on to traktował po prostu jako DOM. Nie wiem może jestem miękka ale nie było to miłe doświadczenie. Wiem, że z czasem taki psiak może właśnie mnie traktowałby jako tą ukochaną Panią ale mi było z tym ciężko gdy go brałam i widziałam jego reakcje.Albo gdy mówiliśmy do niego a pies w ogóle nie wykazywał żadnej reakcji  i nie mam na myśli  tutaj sytuacji, że od razu miałby nam się rzucać na szyje z radością ale tak dziwnie prowadzisz psa na smyczy a on nawet na ciebie nie spojrzy, nie reaguje na swoje imię tylko szuka wzrokiem Pani która go przed chwilą oddała.  Adopcja dorosłego psa z domu tymczasowego wbrew pozorom nie jest łatwa, chyba że po prostu ja miałam takiego pecha albo tak jak pisałam wcześniej może jestem na to za miękka.


Cytuj
niezaleznie od tego skad bedzie pies - trzeba sie dobrze zastanowic czy ma sie na niego czas.
Hmm....z tego tak jakby wynika, że ludzie pracujący nie powinni mieć psa. Bo praca wiąże się przeważnie z 8h nieobecnością w domu, chyba że ktoś ma inny etat.

diuna bardzo dziękuje za link :) Nie chce , żeby wyszło że wybrzydzam ale wynajmujemy mieszkanie w domku co prawda mamy do dyspozycji ogród a właściciel zgodził się na psa ale dał do zrozumienia że wolałby by pies nie był dużych gabarytów. Tak że rozglądamy się za małymi bądź średnimi pieskami. Ale pieski i mamusia prześliczne :D

Zapisane

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #7 : 2012-07-17, 18:03 »
kazdy pies musi sie przyzwyczaic do nowego wlasciciela - to, ze z poczatku pies wziety z dt bedzie tesknil - to oczywiste. Jednak DT wciaz pozostaje tylko tymczasowe - biorac tego jednego psa, robisz jednoczesnie miejsce dla innego, ktory dt potrzebuje by nie gnic w schronisku. No i biorac psa z dt mozna sie dowiedziec co nieco o nawykach psa.

ostatnie zacytoane przez ciebie - nie mowie ze pracujacy nie powinni miec psa - tylko ze musza sie zastanowic, czy sa gotowi na rozne wyrzeczenia zwiazane z psem - chociazby kwestia, ze przychodzi ktos styrany z roboty i nie chce mu sie juz nic, a tu czeka go jeszcze spacer z psem - i dobrze by to bylo minimum z godzine, a nie rundka wokol bloku.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #8 : 2012-07-17, 18:22 »
A skąd jesteś Demifari ? Bo na tym forum ktos chce oddac mloda pekinkę , ale z okolic Lublina...
 O widzę,że z Tychów, to może ?
http://www.forum-kynologia.com.pl/showthread.php?7759-Suczka-peki%F1czyk-ok.-Lublina-oddam-w-dobre-r%EAce&p=262642#post262642
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

Forum Zwierzaki

Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedz #8 : 2012-07-17, 18:22 »

Demifari

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 185
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #9 : 2012-07-17, 18:35 »
Cytuj
kazdy pies musi sie przyzwyczaic do nowego wlasciciela - to, ze z poczatku pies wziety z dt bedzie tesknil - to oczywiste.
Zdaje sobie z tego sprawę ale tak jak pisałam ciężko się na tą tęsknote patrzy zwłaszcza jak się wie przez co piesek przeszedł. Na razie nie zdecydowaliśmy mamy jeszcze znajomego którego szwagier jest tzw. "hyclem" być może od niego jakiś piesek z interwencji do nas trafi ciężko powiedzieć. Rozglądałam się też po stronach internetowych schronisk m.in Katowic. Zobaczymy nic na siłę. Być może będzie tak że to nie my pieska ale piesek nas znajdzie :)
Zaciekawił mnie tylko ten test campbella bo w kilku źródłach już o nim słyszałam :)

Cytuj
chociazby kwestia, ze przychodzi ktos styrany z roboty i nie chce mu sie juz nic a tu czeka go jeszcze spacer z psem

Zwierzaki to ogromny obowiązek. Wiem co mówię bo decydując się na  3 szynszyle, królika, kota i 2 akwaria musiałam się z tym liczyć, że każdemu z tych zwierzaków będziemy musieli z mężem poświęcić swój czas. Ale robię to  z przyjemnością zresztą nie wyobrażam sobie domu bez zwierzaków od małego dziecka mi towarzyszyły :)
 
Diuna tak jestem z Tychów,o kurcze Lublin to trochę daleko ponad 340 km ode mnie :P
Zapisane

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

Demifari

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 185
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #11 : 2012-07-19, 20:15 »
Oba pieski są prześliczne, a Dorcia po prostu przesłodka, tylko taka jakaś smutna :( Muszę przyznać spodobała mi się tylko martwi mnie jedno czy ona patrząc na łapy nie urośnie na dużego pieska ?? 
Zapisane

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #12 : 2012-07-19, 23:21 »
Nie podejrzewam :)
 Ale jesli chcesz miec 100%pewnośc to mamy do sprzedania rodowodowego pieska - szpica bialego , ktorey nie przekroczy 5 kg i moze byc z powodzeniem prezntowany na wystawach :)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

Demifari

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 185
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #13 : 2012-07-20, 15:36 »
Dorcia znalazła już domek tak, że nic z tego .Co do szpica śliczne pieski ale ja jednak wole poczekać u uszczęśliwić jakiegoś niechcianego pieska :) Rozglądałam się po ogłoszeniach piesków w domach tymczasowych jest tego trochę, ale dużo psiaków nie toleruje kotów albo nadaje się do domów z dużymi dziećmi a biorąc pieska na długie lata bierzemy pod uwagę fakt, iż dzidzia kiedyś się pojawi.
Zapisane

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #14 : 2012-07-25, 20:26 »
Szuka domu 2-letnia biala szpicka z powodu alergii dziecka. Nie wiem jak z kotami zyje , moge dac namiar na pw.
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

Forum Zwierzaki

Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedz #14 : 2012-07-25, 20:26 »

Demifari

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 185
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #15 : 2012-07-25, 21:22 »
Nie wiem czy nie wezmę szczeniaka od dziewczyny z Tychów której suczka urodziła aż 8 szczeniaków kundelków i nie ma co z nimi zrobić. Podobno zastrzyk antykoncepcyjny nie zadziałał, nie wiem ile w tym prawdy. Ogólnie widok 10 psów w mieszkaniu w bloku był dla mnie szokiem :O Ale możesz podać namiary zawsze warto popytać w sumie decyzja jeszcze nie zapadła :)
Zapisane

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #16 : 2012-07-26, 00:13 »
Jeszcze to znalazlam, ale we Wrocku :

http://tablica.pl/oferta/szczeniak-pilnie-szuka-domu-ID1m4m1.html#f002217c;r:3;s:303

 A szpicka jest w Katowicach. Szukamy jej jednak zdecydowanego na 100% domu. Szpice dlugo bowiem i trudnio się adaptuja do nowych rodzin, bardzo tesknią....To przesliczna sunia, ale nowa rodzina musi wiedziec na co się pisze, okazac zrozumienie i duzo cierpliwosci.
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

Demifari

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 185
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #17 : 2012-07-26, 21:06 »
U mnie największy problem to inne  zwierzaki, których mówiąc szczerze trochę się nazbierało z różnych adopcji, przygarnięć itp :). Wszystkie żyją w zgodzie bo np wiem, że jak szynszyl ucieknie mi z klatki kot od razu nie biegnie żeby go zagryźć. Owszem staram się nie dopuszczać do takich sytuacji bo wolę dmuchać na zimne ale ogólnie kot nawet rybkami w akwarium się nie interesuje :P  Byliśmy z mężem w Tychach w schronisku Pani tam pracująca odradzała mi dorosłego psa jak usłyszała o moim mini zoo. Ogólnie to jedni mówią żeby brać pieska z DT inni mówią, że lepiej szczeniaka bo łatwiej przyzwyczaić do zwierzaków. A ja powoli się zastanawiam czy przygarnąć psiaka czy jednak nie. Naczytałam się różnych książek między innymi Fishera "Okiem psa" bardzo ciekawa pozycja co najlepsze też wspomina o testach charakteru szczeniaka. Podobno szczeniakom branym do służby np w policji robią tego typu testy by wybrać psa pewnego siebie z domieszką dominacji :)
Zapisane

chamsti

  • *
  • Wiadomości: 460
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #18 : 2012-07-27, 08:45 »
Błagam, nie Fisher i nie jego "teoria dominacji" (z której swoją drogą później się wycofał, ale ta praca nie jest powszechnie dostępna niestety i nigdy nie została wydana jako książka)... Co do dylematu dorosły czy szczeniak - fakt, że szczeniaka łatwiej przyzwyczaić do zwierząt, ale jeżeli dorosły był do nich przyzwyczajony i dobrze się dogaduje, to moim zdaniem lepiej nada się do domu, gdzie przez 8h będzie musiał siedzieć w domu.
Zapisane

Demifari

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 185
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #19 : 2012-07-27, 11:02 »
Mówisz , że książka jest zła a zadziwiające jest to jaki bym nie oglądała program z tzw."psim psychologiem" to bardzo wiele informacji z tej książki się powiela.
Tutaj można poczytać o teście campbella :
http://www.psy24.pl/666-Test-Campbella-5-prob-dla-psa.html
http://psy-pies.com/artykul/test-campbella-5-prob-dla-szczeniat,17.html
 Ogólnie stron jest wiele :) Tzn nie chce żebyście pomyśleli, że np jeśli faktycznie zdecydujemy już że będzie to szczeniak to będę go na prawo i lewo testowała i ślepo ufała tym testom :)  Prawda jest przynajmniej moim zdaniem taka,że szczeniak owszem może w danym momencie przejawiać takie a nie inne cechy charakteru ale to od właściciela zależy jakie cechy się w nim rozwiną, w jakim kierunku rozwój psa  nastąpi. Chociaż na pewno jedne mają tendencje do bycia dominującymi osobnikami inne nie. W kilku pozycjach na necie czytałam, że hodowca powinien między 6-7 tygodniem zrobić taki test by ewentualnemu właścicielowi odpowiednio dobrać psa do jego oczekiwać typu np ktoś chce psa do pilnowania posesji to powinien trafić do niego szczeniak odważny , który był przeważnie krok do przodu przed rodzeństwem itp:)
Bardziej traktuje to jako ciekawostkę ,która mnie ciekawi. Psia psychologia ciekawą jest :)
Zapisane

chamsti

  • *
  • Wiadomości: 460
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #20 : 2012-07-27, 15:46 »
Na temat testów charakteru się nie wypowiadam, bo niewiele o nich wiem, niewiele się nimi interesowałam. Programów z "psimi psychologami" nie oglądam, miałam okazję widzieć kilka odcinków z Cesarem Millanem i on faktycznie w dużej mierze stosuje zasady zgodne z Fisherem, które najczęściej doprowadzają do tego, że pies jest mega zestresowany i "posłuszny" ze strachu (przykładowo z moim psem nic w ten sposób nie udałoby się wypracować). Widziałam też jeden odcinek z jakąś babką, która wydawała się całkiem sensowna, ale nie będę oceniać na podstawie jednego odcinka. Ale teoria dominacji i metody szkoleniowe to zupełnie inny temat ;)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedz #20 : 2012-07-27, 15:46 »

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #21 : 2012-07-27, 19:32 »
Popieram Chamsti w 100% .
Co do adopcji nawet doroslego psa to mozna przyzwyczaic do kotow takiego, ktory nie mial z nimi do czynienia. My adoptowaliśmy 12-stoletnią sunię/ w bardzo dobrej kondycji/ ktora usilowala ganiac i straszyc nasze koty.
Cierpliwoscia i przykladem naszych psow dalismy rade i teraz koty ignoruje. I to nam wystarcza.
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

Demifari

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 185
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #22 : 2012-07-28, 00:14 »
Cytuj
Na temat testów charakteru się nie wypowiadam, bo niewiele o nich wiem, niewiele się nimi interesowałam.
Ja staram się temat pogłębić bo jestem ciekawska :)
Cytuj
miałam okazję widzieć kilka odcinków z Cesarem Millanem i on faktycznie w dużej mierze stosuje zasady zgodne z Fisherem, które najczęściej doprowadzają do tego, że pies jest mega zestresowany i "posłuszny" ze strachu
Ja znowu obejrzałam sporo odcinków i patrząc na jego psy i psy resocjalizowane w jego ośrodku nie zauważyłam żeby były one zestresowane :) Bardzo podoba mi się, że rozumie mowę ciała psów uważam, że jest to bardzo ważne przy pracy z czworonogami. Zresztą On bardzo często zajmuje się przypadkami psów agresywnych,które są gotowe zabić. O posłuszeństwie ze strachu można mówić o tresurach opartych na karach. Przykład tresury owczarka niemieckiego zakładają mu kolczatkę i zakładają długą smycz idą z psem na spacer. Pies zostaje puszczony wolno w pewnym momencie ten "NIBY TRESER" zapiera się z całej siły i szarpie psa do tyłu, kolczatka wbija mu się w szyję. W ten sposób uczy go chodzenia przy nodze.Bardzo łatwo można poznać czy pies przeszedł taką szkołę życia zazwyczaj z każdym krokiem panicznie przygląda się właścicielowi i tutaj śmiało można powiedzieć o zestresowanym psie.

Cytuj
Co do adopcji nawet doroslego psa to mozna przyzwyczaic do kotow takiego, ktory nie mial z nimi do czynienia.
Nie twierdzę,że nie można ale to jest taka cienka czerwona linia, może się udać a może skończyć się tragicznie.Nie koniecznie dla moich zwierzaków ale ja nie wiem czy np jakby pies ujadał próbowałby capnąć kota czy ten nie postawiłby się z pazurami w swojej obronie.  Prawda jest taka, że zwierzęta to nie ludzie każdy ma z nich instynkt, którego człowiek nie zwalczy.Mam kota w domu ale mimo wszystko on zawsze świruje na punkcie ptaków czy nawet latających owadów. Ja  wolę dmuchać na zimne taka jest prawda. Uważam,że jako właścicielka jestem za swoje zwierzaki odpowiedzialna i staram się by były bezpieczne, Ty nie bałaś się zaryzykować ja miałabym opory :) Jeden pies da się ułożyć drugi jak stworzony do polowania ma to w swojej naturze to choćbyśmy nie wiem jak się starali instynkt wygra.



Cytuj
Widziałam też jeden odcinek z jakąś babką, która wydawała się całkiem sensowna, ale nie będę oceniać na podstawie jednego odcinka.
Jeśli chodzi o polską wersję programu też widziałam tam kobieta też wspominała o dominacji np o posiłkach, że najpierw jemy my potem pies tłumaczenie na psi język najpierw wodzu potem podwładni.

Ogólnie człowiek udomowił zwierzęta. Pies stał się jego najlepszym przyjacielem ale prawda jest też taka,że pies nie rozumuje jak człowiek :) On postrzega świat po psiemu, właśnie dlatego tak wielu ludzi nie potrafi poradzić sobie ze swoimi pupilami, właśnie dlatego tak wiele trafia ich na ulicę i właśnie dlatego powstał zawód zwany behawiorysta. Miłośnikom psów ich metody nie zawsze się podobają bo przecież pies powinien być przyjacielem a nie zdominowaną istotą.
Miałam do czynienia z kilkoma dość ciężkimi przypadkami psów chodziło dokładnie o lęk separacyjny nauczyły mnie one że jeśli metoda nie opiera się na przemocy a może pomóc zwierzakowi to nie koniecznie jest zła metodą.W przypadku suczki mojej mamy która była brana ze schroniska , metody polecone przez behawioryste wydałyby się wam pewnie nieludzkie ale prawda jest taka, że dzięki nim ten psiak nie trafił do schroniska po raz kolejny i żyje jest szczęśliwą spokojną, ułożoną suczką :) Myślę, że szczęśliwszą niż gdyby została w schronisku :)
Zapisane

chamsti

  • *
  • Wiadomości: 460
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #23 : 2012-07-28, 09:18 »
Pytanie kogo masz na myśli mówiąc "behawiorysta", o ile nic się nie zmieniło, w Polsce pracuje tylko dwóch, reszta to samozwańcy, jedni lepsi inni gorsi. Pies oczywiście jest psem i nie postrzega świata jak człowiek, ale też nie przesadzajmy w drugą stronę - dla niego człowiek nie jest psem. To jest pierwsza wada teorii dominacji. Kolejną jest fakt, że w przypadku dzikich zwierząt zachowania ulegające (typu dopuszczenie przywódcy pierwszego do miski czy przepuszczanie go w wąskich przejściach) zawsze wychodzą od osobnika niżej w hierarchii, nie są wymuszane przez osobnika wyżej. Natomiast w próbie zdominowania psa to człowiek na siłę stara się wprowadzić bezsensowne zasady. Oczywiście, jeżeli komuś pasuje jedzenie zawsze przed psem czy też przechodzenie przed psem w drzwiach, okej, ale nie dopisujmy do tego teorii, że w ten sposób dominujemy psa. To jest śmieszne. I nie chodzi o to, że żadnych zasad ma nie być, a pies ma robić to co mu się podoba, ale lepiej poświęcić czas na nauczenie psa faktycznie pożytecznych rzeczy niż męczenie się z "dominacją" nad psem, która może okazać się całkowicie nieskuteczna, a niektórych przypadkach jeszcze pogłębić problem.

Co do Cesara Millana, w pamięć zapadły mi dwa odcinki - w pierwszym na siłę podciągał do góry psa na dławiku (tak, że pies stawał na dwóch łapach), w drugim był bardzo zadowolony z siebie gdy założył psu obrożę, normalnie pies nie pozwalał na to - problem polega na tym, że pies był wciśnięty w kąt, pozbawiony drogi ucieczki i zestresowany stosował chyba wszelkie możliwe CSy...
Zapisane

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #24 : 2012-07-28, 10:56 »
To sadysta i showman . Ja widzialam jak "odwrażliwial" owczarka na kota za pomoca obrozy elektrycznej/ filmik juz usuniety z youtube/ . Po takim szkoleniu, owczarek na widok kota wciskal się pod fotel i sikal pod siebie....
Nie wiem czy o to wlasnie chodzilo ?
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

Demifari

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 185
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #25 : 2012-07-28, 12:23 »
Cytuj
Pytanie kogo masz na myśli mówiąc "behawiorysta", o ile nic się nie zmieniło, w Polsce pracuje tylko dwóch, reszta to samozwańcy, jedni lepsi inni gorsi.
Nie wiem to było dobre parę lat temu. Był to psi psycholog działający przy schronisku dla psów przynajmniej tak się zwał i udzielał nam porad :)

Cytuj
dla niego człowiek nie jest psem
Czy pies rodzinę traktuje jako swoje stado czy jako rodzinę w tej kwestii można by się spierać

Cytuj
Natomiast w próbie zdominowania psa to człowiek na siłę stara się wprowadzić bezsensowne zasady.
To już zależy od człowieka jak psa wychowuje bo np jedząc przed psem czy wchodząc przed nim do mieszkania czy np nie pozwalanie mu na spanie w swoim łóżku to nie koniecznie wiąże się z użyciem siły i nie koniecznie każda taka zasada jest bezsensowna :)

Cytuj
Oczywiście, jeżeli komuś pasuje jedzenie zawsze przed psem czy też przechodzenie przed psem w drzwiach, okej, ale nie dopisujmy do tego teorii, że w ten sposób dominujemy psa.
Dlatego uważam, że warto z każdą opinią się zaznajomić :) Nie każda metoda w 100% jest zła :) Zawsze można jakieś pozytywne wnioski wyciągnąć

Cytuj
Co do Cesara Millana, w pamięć zapadły mi dwa odcinki - w pierwszym na siłę podciągał do góry psa na dławiku (tak, że pies stawał na dwóch łapach), w drugim był bardzo zadowolony z siebie gdy założył psu obrożę, normalnie pies nie pozwalał na to - problem polega na tym, że pies był wciśnięty w kąt, pozbawiony drogi ucieczki i zestresowany stosował chyba wszelkie możliwe CSy...
Dlatego znowu nawiąże do mojej odpowiedzi powyżej w każdej metodzie są i plusy i minusy.I najlepiej kierować się samymi plusami. Widziałam odcinki, które mnie czegoś nauczyły ale widziałam też odcinki że np sama tych metody w życiu bym nie zastosowała :) Np. był odcinek gdzie włożył kota do transportera i dał psu obwąchać itp żeby się zaznajomiły z zapachem. Taką samą metodę polecał mi weterynarz gdy próbowałam adoptować po raz drugi psa z domu tymczasowego. Kot był w transporterze bezpieczny a pies mógł obwąchać transporter spokojnie i można było zobaczyć jego reakcje.Według mnie na pewno mniej inwazyjna metoda niż nagłe spotkanie.
Ja jak pisałam wcześniej żadnej metody nie przekreślam pod warunkiem, że nie krzywdzi zwierzaka.
Zapisane

chamsti

  • *
  • Wiadomości: 460
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #26 : 2012-07-28, 14:54 »
Demifari, tylko wprowadzenie zasad, że pies je po człowieku, nie wchodzi do łóżka czy przepuszcza człowieka w drzwiach nie zmienią nic poza tym, że pies nie będzie ładował się do łóżka i przepychał w drzwiach (bo to kiedy dostaje jeść i tak jest od niego niezależne). Chcesz, żeby pies wychodził z pokoju na komendę? Naucz go tego - jest to możliwe niezależnie od tego czy śpi z Tobą w łóżku czy nie. Chcesz, żeby wracał do nogi? Nie ma sprawy, to również nie jest w żadnym stopniu zależne od tego czy śpi w łóżku, czy dostaje jeść pierwszy, czy przechodzi pierwszy przez drzwi. Te zasady nie mają nic wspólnego z "dominacją" nad psem, są jedynie zasadami nie mającymi wpływu na inne zachowania psa.
Zapisane

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #27 : 2012-07-28, 19:20 »
Nie mozna byc trochę dobrym , a trochę złym szkoleniowcem. CM wypracowal sobie kilka chwytow, ktore robia wrażenie na laikach , a w sumie nawet nie wie co to sa sygnaly uspokajajace i woli psa zastraszyc niz zrozumiec. Na kazdym filmie widac,ze psy się go boją !!! nerwowo się oblizują, tulą uszy, wybałuszają oczy - to ma dzialac na dluższą mete ? Wolne żarty.
Metody polegajace na utracie zaufania do wlasciciela rmaja krotkotrwale skutki , ale świetnie wygladaja w TV i w necie.
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

Forum Zwierzaki

Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedz #27 : 2012-07-28, 19:20 »

Demifari

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 185
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #28 : 2012-07-29, 00:16 »
Cytuj
Demifari, tylko wprowadzenie zasad, że pies je po człowieku, nie wchodzi do łóżka czy przepuszcza człowieka w drzwiach nie zmienią nic poza tym, że pies nie będzie ładował się do łóżka i przepychał w drzwiach
No ale właśnie ale taki jest cel tych zasad.Wprowadza się je by pies ich przestrzegał prawda??
 Żeby pies np nie przewracał właściciela w drzwiach bo chce wyjść pierwszy. Przy małym psie to nie jest problem przy psie o dużych rozmiarach takie przepychanki w drzwiach już są problemem. To nie chodzi o fakt udowodnienia psu że ooo... jestem gatunkiem nad tobą. Po to się wprowadza zasady by pies ich przestrzegał. Tak samo mogę powiedzieć nauczenie psa komendy "waruj" nie zmieni nic poza tym, że pies będzie warował na nasz rozkaz :P Ale jakby nie patrząc przecież o to w tym chodzi tego od psa oczekujemy.

Cytuj
Nie mozna byc trochę dobrym , a trochę złym szkoleniowcem.
Można być bo nie ma idealnych ludzi i każdy popełnia błędy to raz. Dwa na upartego każdy w każdej metodzie szkolenia znalazłby jakiś minus bo każdy człowiek jest inny i każdy ma inne oczekiwania.Tak samo z psami każdy pies ma inny charakter z jednym trzeba pracować tak z drugim innaczej.

Cytuj
CM wypracowal sobie kilka chwytow, ktore robia wrażenie na laikach , a w sumie nawet nie wie co to sa sygnaly uspokajajace i woli psa zastraszyc niz zrozumiec.
Ja nie twierdze, że facet jest dla mnie bóstwem, ale go nie osądzam. Nie znam go, nie byłam u niego osobiście, nie widziałam jak jego szkolenie wygląda na żywo a jestem człowiekiem, który nie osądza ludzi przez pryzmat telewizora. Bo nie wiem tak na prawdę na ile program jest prawdziwy a na ile wyreżyserowany. Facet zresztą nigdy nie zachęca do stosowania metod w domu zawsze powtarza by skontaktować się ze specjalistą.
Zapisane

chamsti

  • *
  • Wiadomości: 460
Odp: Wybór psiaka a Test Charakteru
« Odpowiedź #29 : 2012-07-29, 08:43 »
Demifari, w takim razie jaki jest cel jedzenia przed psem? Jestem pewna, że nikt nie lubi jeść na siłę ("choćby ciastka") żeby móc nakarmić psa.
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.128 sekund z 27 zapytaniami.