Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Śmierć i zwierzęta  (Przeczytany 2304 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Śmierć i zwierzęta
« : 2005-12-09, 19:38 »
Ostatnio nurtuje mnie kwestia w jaki sposób zwierzęta odczuwają śmierć swoich towarzyszy lub właścicieli.Co o niej myślą,czym jest ona dla nich.Słynna na cały świat gorylica Koko zapytana w języku ameslan gdzie goryle idą po śmierci odpowiedziała przyjemna jama.Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

kkaassiiaa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6070
Odp: Śmierć i zwierzęta
« Odpowiedź #1 : 2005-12-09, 19:50 »
Nigdy wcześniej sie nad tym nie zastanawiałam. Mój pies raczej nie zauważa zniknięcia innego zwierzaka z mojego domu (świnki morskiej, szczurka czy kota). Może dlatego, że nie miał z nimi stałego kontaktu. Jednak jak jechałam zwierzaki zakopywać, to Raptus zawsze szczekał - dziwił się dlaczego ten zwierzak jest z nami na spacerze i dlaczego jest w pudełku i nie może go powąchać.
Zapisane
pozdrawiam wszystkich,
Kasia & Magia & Nero & Rudy & Ramzes
oraz
Raptus & Figa & Elfik & Kiki & Riki & Mysia Pysia & Parszywek & Bambus & Foks (za Tęczowym Mostem) [']

MoniŚ

  • *
  • Wiadomości: 2554
Odp: Śmierć i zwierzęta
« Odpowiedź #2 : 2005-12-09, 19:53 »
Słynna na cały świat gorylica Koko zapytana w języku ameslan gdzie goryle idą po śmierci
:shock: podziw...
Moim zdaniem zwłaszcza psy przeżywają śmierć włascicieli. Nawet jeśli własciciel wyjeżdza pies tęskni i czeka, nawet po wielu latach rozpoznaje właściciela i widac jak pies tesknił. Co do śmierci to jest moim zdaniem podobnie. Ciekawe czy one myślą o tym, co będzie z nimi po śmierci...zwłaszcza goryle itp. chociaż to tylko moje przypuszczenia a ja specjalistką w tej dziedzinie jest jestem niestety ;) (chociaż chciałabym kiedyś takie rzeczy studiować...)
Zapisane
Black then white are all I see in my infancy.
Red and yellow then came to be,
reaching out to me, lets me see.
As below so above and beyond I imagine,
drawn beyond the lines of reason.
Push the envelope. Watch it bend.

Forum Zwierzaki

Odp: Śmierć i zwierzęta
« Odpowiedz #2 : 2005-12-09, 19:53 »

Wiedźma

  • Gość
Odp: Śmierć i zwierzęta
« Odpowiedź #3 : 2005-12-09, 19:55 »
Mysle, ze zwierzeta utrate swoich przyjaciol przyjmuja w jakis sposob podobnie do nas. Na pewno jest to smutek czy wrecz rozpacz, potem tesknota. Widzialam na wlasne oczy suke, ktora stracila swoje dwa jedyne szczeniaki, gdy maluchy mialy 4 tygodnie i nigdy tego nie zapomne... Slyszalam tez pare opowiesci o koniach rzacych smutno po smierci towarzyszy.
Jak dlugo pozniej pamietaja o tych, ktorzy odeszli? Tego nie wiem...
Natomiast nie wydaje mi sie, zeby zwierzeta mialy jakies wyobrazenie na temat zycia po smierci. To chyba zbyt abstrakcyjne.
Zapisane

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Śmierć i zwierzęta
« Odpowiedź #4 : 2005-12-09, 20:21 »
Fantazjowanie na temat "życia po życiu" to raczej ludzka specjalność. Czasem przybiera ona formę wręcz [moim zdaniem] komiczną, gdy, jak ostatnio, kilku duchownych ustala, czy istnieje czyściec, gdzie idą dusze nieochrzczonych dzieci itp. Ciekawe, jak chcą zweryfikować swoje ustalenia? Wiele razy słyszałam teorię, że tylko człowiek jest świadomy tego, że umrze, ale przecież zwierzęta wiedzą, kiedy nadchodzi kres ich istnienia. Może pojmują to dopiero wtedy, gdy śmierć jest blisko? Mając poczucie nadchodzącego końca szukają odosobnienia... Czy zwierzęta wiedzą, że ich opiekun zmarł? Sądząc po tym, że czekają na jego powrót, chyba nie... Możliwe, że jeśli są świadkami jego śmierci, wiedzą, że odszedł tam, skąd nie ma powrotu...   
Zapisane
IBDG Wrocław

ESIO

  • Gość
Odp: Śmierć i zwierzęta
« Odpowiedź #5 : 2005-12-09, 22:01 »
Myśle, że jest w  podobi jak z ludzmi, tak samo odczówają śmierć, one nie wierzą w życia po życiu :grr:
Bo  nie tak uważam :idea:
« Ostatnia zmiana: 2005-12-11, 13:46 autor ESIO »
Zapisane

Cieciorka

  • Gość
Odp: Śmierć i zwierzęta
« Odpowiedź #6 : 2005-12-09, 23:00 »
Nieraz słyszałam, że szczególnie słonie są bardzo smutne po śmierci towarzyszy.
Zapisane

Jamniczka

  • Gość
Odp: Śmierć i zwierzęta
« Odpowiedź #7 : 2005-12-10, 19:36 »
Esio a ja wierze, że zwierzęta idą do nieba i to nawet tam gdzie ludzie :) Sadzę że tak samo odczuwają śmierć jak ludzie. Jest to dla nich nawet gorsze odczucie niż dla nas, gdyż dla nich to mógł być ostatni dom..
Zapisane

shogomad

  • Gość
Odp: Śmierć i zwierzęta
« Odpowiedź #8 : 2005-12-11, 11:43 »
Moim zdaniem zwierzęta rozumieją śmierć. One ją czują. To jak stracenie kogoś w stadzie. Tak jak odczuwają coś co sie złego dzieje np. że padaczkę ma dostać ich właściciel tak samo czują śmierć. Wogóle jak ktoś u mnie z domu wyjdzie na dłużej niż 2 dni pies mój sie robi smutny smętny i już sie nie bawi. To poprostu gdy nie ma kogoś ich bliskiego tak jakby ze stada to źle się czuja.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Śmierć i zwierzęta
« Odpowiedz #8 : 2005-12-11, 11:43 »
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.126 sekund z 26 zapytaniami.