Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: śmierc konia nad Morskim Okiem  (Przeczytany 10063 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

meg

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1231
  • mam bzika na punkcie jamnika ;p
śmierc konia nad Morskim Okiem
« : 2009-07-27, 19:14 »
zakladam ten watek tutaj najwyzej mod. go przeniosa
co sadzicie odnosnie tego biednego konia ktory padl z przepracowania?
ja osobiscie jak sie o tym dowiedzialam a potem jeszcze zobaczylam to sie poplakala, biedne zwierze nie moglo sie nikomu poskarzyc, cierpial...
a nasze panstwo nic ztym nie zrobilo do momentu az filmik pokazal sie w you tube...
Zapisane
...Pies do niczego nie potrzebuje szpanerskich samochodów, wielkich domów i markowych ciuchów...
pies nie osądza nikogo po kolorze skóry, wierze i pochodzeniu, ale na podstawie tego kim są w środku...
John Grogan " Marley i ja "

Jojo1995

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 83
Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedź #1 : 2009-07-27, 20:16 »
Ja widziałam tylko krótki fragment, to była reklama ( zapowiedź) jakiegoś programu informacyjnego. To co zobaczyłam było straszne. Koń leżał na betonie z głową uniesioną do góry, chwilę później ją opuścił i zamknął oczy. Okropne. Ale tak dokładniej to nie wiem, w jakich okolicznościach zginął. Chętnie sie dowiem: opowiedz!
Zapisane
Im bliżej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta...

Jojo1995

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 83
Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedź #2 : 2009-07-27, 20:40 »
a to jest ten filmik o którym mówiła meg...
http://www.youtube.com/watch?v=gMYTh2pdMys&NR=1
Przepraszam, ze piszę post pod postem, ale proszę o nie usuwanie go...
Zapisane
Im bliżej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta...

Forum Zwierzaki

Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedz #2 : 2009-07-27, 20:40 »

meg

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1231
  • mam bzika na punkcie jamnika ;p
Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedź #3 : 2009-07-27, 21:15 »
sa podejrzenia ze padl z wycienczenia, niestety nie da sie zrobic sekcji bo baca spalil zwloki konia...
weterynarz wypowoadal sie ze taki kon moze miec pod rzad dwa takie kursy a potem powinien miec godzinna przerwe,
woz pododno byl przeladwowany ludzmi, a tam nawet nie ma jak napoic zwierzaka
Zapisane
...Pies do niczego nie potrzebuje szpanerskich samochodów, wielkich domów i markowych ciuchów...
pies nie osądza nikogo po kolorze skóry, wierze i pochodzeniu, ale na podstawie tego kim są w środku...
John Grogan " Marley i ja "

Grzesiek89

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 2178
  • "Dogi to psia arystokracja"
Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedź #4 : 2009-07-27, 22:09 »
Dzięki takim filmikom na youtube widać jak media potrafią zrobić z zwykłego chłopa zabójcę. Najciekawsze z tego wszystkiego były komentarze ceprów... "daj mu pan wody", "daj mu się położyć, daj mu odpocząć"... jak by mu dał wodę to koń by skrętu kiszek dostał. Wśród koniarzy panuje opinia, że jak koń się połozy to już po koniu. Koń był zadbany, czysty, z informacji straży miejskiej która patroluje ten teren wynika, że konie wychodzą na morskie oko raz dziennie. Potem są zmieniane.
Zapisane
Tak bardzo chciałbym, abyśmy zwariowali
Tak bardzo chciałbym, lecz tak nas wychowali


meg

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1231
  • mam bzika na punkcie jamnika ;p
Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedź #5 : 2009-07-27, 22:18 »
to dlaczego padl ?
Zapisane
...Pies do niczego nie potrzebuje szpanerskich samochodów, wielkich domów i markowych ciuchów...
pies nie osądza nikogo po kolorze skóry, wierze i pochodzeniu, ale na podstawie tego kim są w środku...
John Grogan " Marley i ja "

Grzesiek89

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 2178
  • "Dogi to psia arystokracja"
Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedź #6 : 2009-07-27, 22:21 »
Z tego co pisali na forum podobnie z przegrzania, lub zawał serca.
Zapisane
Tak bardzo chciałbym, abyśmy zwariowali
Tak bardzo chciałbym, lecz tak nas wychowali


meg

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1231
  • mam bzika na punkcie jamnika ;p
Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedź #7 : 2009-07-27, 22:24 »
...
Zapisane
...Pies do niczego nie potrzebuje szpanerskich samochodów, wielkich domów i markowych ciuchów...
pies nie osądza nikogo po kolorze skóry, wierze i pochodzeniu, ale na podstawie tego kim są w środku...
John Grogan " Marley i ja "

Jojo1995

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 83
Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedź #8 : 2009-07-28, 17:14 »
Z tego co pisali na forum podobnie z przegrzania, lub zawał serca.

No właśnie... więc kogo to wina? Konia? :?
Zapisane
Im bliżej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta...

Forum Zwierzaki

Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedz #8 : 2009-07-28, 17:14 »

DuniA

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 925
  • Wielu ludzi patrzy, ale tylko nieliczni widzą
Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedź #9 : 2009-07-28, 22:34 »
Mi ogólnie trudno cokolwiek o tym myśleć jak i powiedzieć. Koń teoretycznie wyglądał na zdrowego, ale mogły być rózne przyczyny ,że koń padł przy wysiłku i temp.
Ja się ogólnie powstrzymuje od zdania ...

Jojo1995 trudno powiedzieć czyja wina ...  Tego się raczej nie dowiemy, bo jak już zostało powiedziane koń został spalony.
Czy to może świadczyć, że baca miał świadomość, że z koniem jest coś nie tak, a i tak wziął go do pracy i dlatego go spalił później ?
Tego też nie wiem i nie wypowiadam się na ten temat jednostronnie ...
Ale równie dobrze, nie mówię, że baca jest bez winy ...

Zapisane
*Nie przeszkadzaj temu, kto ma zamiar zacząć się uczyć. Jeśli cały proces uczenia się można wyrazić w skali od zera do dziesięciu, to jego najważniejszą częścią jest ta od zera do jednego.
*Konie używają przewidywalnego, łatwego do odczytania i efektywnego języka. W tym języku, który nazywam Equus, nie ma słów.

#Monty Roberts#

Konie ;)

meg

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1231
  • mam bzika na punkcie jamnika ;p
Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedź #10 : 2009-07-28, 22:42 »
Mi ogólnie trudno cokolwiek o tym myśleć jak i powiedzieć. Koń teoretycznie wyglądał na zdrowego, ale mogły być rózne przyczyny ,że koń padł przy wysiłku i temp.
Ja się ogólnie powstrzymuje od zdania ...

Jojo1995 trudno powiedzieć czyja wina ...  Tego się raczej nie dowiemy, bo jak już zostało powiedziane koń został spalony.
Czy to może świadczyć, że baca miał świadomość, że z koniem jest coś nie tak, a i tak wziął go do pracy i dlatego go spalił później ?
Tego też nie wiem i nie wypowiadam się na ten temat jednostronnie ...
Ale równie dobrze, nie mówię, że baca jest bez winy ...



dokladnie zgadzam sie z toba w 100%

grzesiek w SB mowil ze baca sie staral mu pomoc i ze prasa zrobila nagonke...ale  jednostronnie ciezko sie wypowiedziec bo prawdy nie poznamy...
mnie zal zwierzaka
Zapisane
...Pies do niczego nie potrzebuje szpanerskich samochodów, wielkich domów i markowych ciuchów...
pies nie osądza nikogo po kolorze skóry, wierze i pochodzeniu, ale na podstawie tego kim są w środku...
John Grogan " Marley i ja "

DuniA

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 925
  • Wielu ludzi patrzy, ale tylko nieliczni widzą
Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedź #11 : 2009-07-29, 01:31 »
Widziałam filmik.
Niby pomagał mu pomóc, widziałam komenty gdzie ktoś pisał, że baca okładał konia lejcami .. akurat z tą opinią się nie zgadzam. Owszem "bił" konia lejcami , ale po zadzie [!], nie po całym ciele, i nakłaniał konia głosem.I to nie było okładanie konia (tacy ludzie chyba nie widzieli co znaczy okładać konia batem... Ja niestety widziałam ) Śmiem twierdzić, że baca również był przerażony sytuacją i nie było mu to na rękę ( 1. Świadomość, że zrobi się halo, 2. utrata konia,który pomagał mu zarabiać na życie , to tylko przykłady), ale z drugiej strony nie wiadomo czy wiedział ,co jest z koniem (a kto wie czy jakiśorgan wew nie pękł ? ) .. Z drugiej strony zastanawia mnie czy gdyby on wiedział, że np z koniem jest coś nie tak to czy go by wziąłdo pracy ? PRzecież musi mieć świadomość, że to ,że tak powiem "narzędzie jego pracy, z którym zarabia na chleb". Z kolei gdyby nie miał serca to by teog konia mógł dobić rękami, wodzamie, batem .. czymkolwiek gdyby był bez serca, lub podać mu wodę i byłoby po sprawie ...
I nie zwracałby uwagi na gapiów ...
I tak możemy roztrząsać w nieskończoność ...

Ciągne dalej: Nie bronię bacy ... I nie wypowiadam się jednostronnie, lecz staram się pomyśleć ogólnie, a nie upierać się przy jednych argumentach ... brak konkretów, brak dowodów ,...

Nie będę tego rozsądzać ... Żal mi konia, bo biedak w takich warunkach padł .. ale nikt nie zna i zapewne nie pozna przyczyny jego śmierci.

To że nie pozwalał podać wody racja ... Ewentualnie co mógł zrobić zlać konia wodą, jeśli był przegrzany (ale skąd wziąć szlauf ? ) .. Człowieka byśmy przenieśli w cień .. Konia trochę ciężko ... I jednak zbić temp u konia jest zdecydowanie trudniej ...

Zastanawiam się co ja osobiście bym zrobiła w takiej sytuacji ...
Z tego co pamiętam to baca tłumaczył czemu nie można podać wody (i były to słuszne uwagi)
* Wody przecież nie podam
* w cień nie przeniosę
* ludziom nie wytłumaczę, bo większość nie zrozumie
* szlaufa nie podłącze

itd itd itd


BTW tego przeczytałam, że chcą zlikwidować przewozy na Morskie oko.

Osobiście nie byłabym za likwidacją tego, lecz za zmieną prawa i regulaminu.
Z tego co widziałam to są to konie zimnokrowiste, które są stworzone do ciągnięcia wielkich ciężarów (wzrost i budowa). Byłabym za zmniejszeniem i ograniczeniem liczby godzin pracy dla tych zwierząt, i zakazem pracy koni w wysokich temperaturach i niekorzystnych godzinach (wiazacych sie z wys temp), zaopatrzenie postojów w poidła dla koni [!], i derek schładzających (są odpowiednie derki chłodzące konie po treningach,więc tu by się zapewne przydały). To tylko kilka przykładów , bo jest ich wiele więcej ...

Zapisane
*Nie przeszkadzaj temu, kto ma zamiar zacząć się uczyć. Jeśli cały proces uczenia się można wyrazić w skali od zera do dziesięciu, to jego najważniejszą częścią jest ta od zera do jednego.
*Konie używają przewidywalnego, łatwego do odczytania i efektywnego języka. W tym języku, który nazywam Equus, nie ma słów.

#Monty Roberts#

Konie ;)

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedź #12 : 2009-07-29, 01:57 »
DuniA - słyszałem,że wóz był przeciążony / za dużo ludzi / a w tv mówili ( babka z TOZu ),że wysłano już list do władz PN o angaż weterynarza na szlaku - za likwidacją przewozów też bym nie był,ale za rzetelnym nadzorem i opieką weterynaryjną,juz jak najbardziej tak.

DuniA

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 925
  • Wielu ludzi patrzy, ale tylko nieliczni widzą
Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedź #13 : 2009-07-29, 14:29 »
Tak też to słyszałam, ale czy podali liczbę osób ? Chociaż na pewno obicążenie miało na to wpływ. W żadnym wypadku tego nie neguję ! Bo ograniczenie na przewóz osób też powinno być.

O... Weterynarz tam to bardzo dobra sprawa i pomysł. Jak najbardziej byłabym za ! Nadzór i opieka oczywiście, że tak !
:)
Zapisane
*Nie przeszkadzaj temu, kto ma zamiar zacząć się uczyć. Jeśli cały proces uczenia się można wyrazić w skali od zera do dziesięciu, to jego najważniejszą częścią jest ta od zera do jednego.
*Konie używają przewidywalnego, łatwego do odczytania i efektywnego języka. W tym języku, który nazywam Equus, nie ma słów.

#Monty Roberts#

Konie ;)

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedź #14 : 2009-07-29, 14:39 »
Co do ilości osób to słyszałem,że było ich na wozie ponad 20.

Forum Zwierzaki

Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedz #14 : 2009-07-29, 14:39 »

Grzesiek89

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 2178
  • "Dogi to psia arystokracja"
Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedź #15 : 2009-07-30, 00:20 »
a ja slyszałem ze 100, a na koniu jechał słoń.

dla tym którym baca przeszkadza http://www.zwierzaki.org/index.php?topic=35442.new#new
Zapisane
Tak bardzo chciałbym, abyśmy zwariowali
Tak bardzo chciałbym, lecz tak nas wychowali


lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedź #16 : 2009-07-30, 01:46 »
Grzesiek - nie przeszkadza mi baca,ale czy nie uważasz,ze sprawę należy zbadać? ... choć tu właściwie nie ma co badać,gdyż baca spalił zwłoki konia ... i tu nasuwa się pytanie: czy tak postępuje ktoś,kto nie ma nic do ukrycia? ...
Na pewno na śmierć konia złożyło się wiele czynników: upał,zbyt wielu pasażerów,przepracowanie ... człowiek,odpowiedzialny właściciel zwierzęcia,zawsze powinien przyczyn szukać od własnej osoby,a nie zwalać na innych ... może zgon był naturalny,a może zawinił człowiek? - nie nam to rozstrzygać a i pewnie się tego nie dowiemy ( brak ciała ) ... ale niesmak,pozostanie ...
Miejmy tylko nadzieje,że ten przypadek da innym do myślenia i spowoduje angaż lekarza weterynarii na szlaku.

Grzesiek89

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 2178
  • "Dogi to psia arystokracja"
Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedź #17 : 2009-07-30, 02:00 »
lis a może zajmij się tymi końmi które dostały urazu na wyścigach, skokach przez płotki?
Zapisane
Tak bardzo chciałbym, abyśmy zwariowali
Tak bardzo chciałbym, lecz tak nas wychowali


lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedź #18 : 2009-07-30, 02:30 »
Ile razy mam Ci tłumaczyć,że nic nie mam do tego bacy ...
twierdzę tylko,że okoliczności tego wypadku są podejrzane ... nie dlatego że koń zszedł,bo mógł być to nieszczęśliwy wypadek,zbieg okoliczności,splot różnych czynników,lub niedopatrzenie ze strony człowieka - a dlatego,że zwłoki konia zostały tak szybko spalone,a myślę że sekcja zwłok byłaby w tym przypadku,wskazana - tylko to budzi moją nieufność.

Konie sportowe mają jednak opiekę weterynaryjną,a tu weta zabrakło.

Jojo1995

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 83
Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedź #19 : 2009-07-30, 13:52 »
lis a może zajmij się tymi końmi które dostały urazu na wyścigach, skokach przez płotki?
Nikt tu się nie będzie zajmował tą sprawą, przynajmniej nie w tym wątku, ponieważ nie o tym jest powadzona dyskusja. Poza tym - czemu tak usilnie tego bacę usprawiedliwiasz? Spalił zwłoki konia, czyli najprawdopodobniej miał coś na sumieniu... Ale jak wspomniał wcześniej lis, nie nam oceniać, kto tak naprawdę zawinił...
Zapisane
Im bliżej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta...

DuniA

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 925
  • Wielu ludzi patrzy, ale tylko nieliczni widzą
Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedź #20 : 2009-07-30, 14:12 »
Ale pomyślmy z drugiej strony ... Baca właściciwie utrzymuj się tylko z kursów na MO (chyba,ze czasem gdzie indziej) , mógł spalić zwłoki ,bo gdyby nagle wyszło, że coś "przeoczył" to go by pociągnęło po kieszeni ... Może tego chciał uniknąć?
Co nie zmienia faktu, że nie warto obwiniać bacy, bo nie ma dowodów. A niesmak pozostanie.
. Pozatym - czemu tak usilnie tego bacę usprawiedliwiasz? Spalił zwłoki konia, czyli najprawdopodobniej miał coś na sumieniu...

Nikt bacy nie usprawiedliwa.
Jego nie można ani obwiniać, ani usprawiedliwiać. Brak konkretów.
A to że spalił ? Nad tym też bym się zastanawiała ... mógł być dowód ale nie musiał ... trudno cokolwiek orzec
Zapisane
*Nie przeszkadzaj temu, kto ma zamiar zacząć się uczyć. Jeśli cały proces uczenia się można wyrazić w skali od zera do dziesięciu, to jego najważniejszą częścią jest ta od zera do jednego.
*Konie używają przewidywalnego, łatwego do odczytania i efektywnego języka. W tym języku, który nazywam Equus, nie ma słów.

#Monty Roberts#

Konie ;)

Forum Zwierzaki

Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedz #20 : 2009-07-30, 14:12 »

Grzesiek89

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 2178
  • "Dogi to psia arystokracja"
Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedź #21 : 2009-07-30, 14:16 »
Poza tym - czemu tak usilnie tego bacę usprawiedliwiasz? Spalił zwłoki konia, czyli najprawdopodobniej miał coś na sumieniu... Ale jak wspomniał wcześniej lis, nie nam oceniać, kto tak naprawdę zawinił...

Miał czekać tydzień, aż się zwłoki rozłożą? Po takim czasie prokuratura się zainteresowała koniem.
Zapisane
Tak bardzo chciałbym, abyśmy zwariowali
Tak bardzo chciałbym, lecz tak nas wychowali


meg

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1231
  • mam bzika na punkcie jamnika ;p
Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedź #22 : 2009-07-30, 20:37 »
sluchajcie ja tez jak to zobaczylam to strasznie psioczylam na bace, ale po rozmwie z grzeskiem, ktory zwrocil uwage na kilka istotnych spraw np. ze kon byl zadbany, ze baca starsie pomoc itp. juz sama nie wiem co myslec...
powtorze sie mnie zal konia
Zapisane
...Pies do niczego nie potrzebuje szpanerskich samochodów, wielkich domów i markowych ciuchów...
pies nie osądza nikogo po kolorze skóry, wierze i pochodzeniu, ale na podstawie tego kim są w środku...
John Grogan " Marley i ja "

DuniA

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 925
  • Wielu ludzi patrzy, ale tylko nieliczni widzą
Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedź #23 : 2009-07-31, 00:18 »
Już nic tu nie wymyślimy
Zapisane
*Nie przeszkadzaj temu, kto ma zamiar zacząć się uczyć. Jeśli cały proces uczenia się można wyrazić w skali od zera do dziesięciu, to jego najważniejszą częścią jest ta od zera do jednego.
*Konie używają przewidywalnego, łatwego do odczytania i efektywnego języka. W tym języku, który nazywam Equus, nie ma słów.

#Monty Roberts#

Konie ;)

Estel

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1610
  • "...Nie zatrzymuj wilków, bo jest ich coraz mniej"
Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedź #24 : 2009-08-06, 19:25 »
Śmierć konia powodem zmiany przepisów
Badania wysiłkowe koni wożących turystów do Morskiego Oka, zaostrzone kontrole wozaków oraz nowe tablice informujące o dopuszczalnej liczbie osób na wozie - takie m.in. zmiany wprowadzi Tatrzański Park Narodowy (TPN). To efekt sprawy padnięcia konia, ciągnącego do Morskiego Oka wóz z turystami.
Nad zmianami i lepszą organizacją ruchu na drodze do Morskiego Oka dyskutował z władzami TPN i starostą tatrzańskim, Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak. Kancelaria zaangażowała się w tę sprawę po licznych prośbach obrońców praw zwierząt i osób prywatnych.

- Fiakier to zawód z tradycją. Praca fiakra i konia musi być wykonywana w warunkach godnych - powiedział dziennikarzom Stasiak. Szef Kancelarii Prezydenta dodał, że sprawę ruchu na drodze do Morskiego Oka jest w gestii władz TPN i starostwa tatrzańskiego.

W tym roku lekarze weterynarii przeprowadzą próby wysiłkowe koni, które ciągną wozy z turystami do Morskiego Oka. Specjaliści odpowiedzą też na pytanie, czy konie lekkie, które są dzisiaj używane w zaprzęgu są odpowiednie do takiego wysiłku, czy też powinny być to konie półciężkie.

- Jeżeli próby wysiłkowe koni wykażą, że obecna liczba 14 pasażerów jest zbyt duża, to liczba ta zostanie zredukowana - powiedział dyrektor TPN Paweł Skawiński.

Na wozach wożących turystów wkrótce pojawią się tablice informujące o dopuszczalnej liczbie osób na wozie. - Tablice będą skierowane głównie do turystów. (...) Sami turyści też powinni pilnować, żeby wozy nie były przeciążone - powiedział Skawiński. Nowe tablice będą informowały, że każda osoba, która wsiada na wóz to dodatkowe obciążenie dla koni.

Jak powiedział dziennikarzom starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski, na trasie nie zostaną wpuszczone inne środki transportu.

14 lipca b.r. na przystanku końcowym na Polanie Włosienica przed Morskim Okiem padł jeden z dwóch koni ciągnących wóz z turystami. Na miejsce dotarł wezwany przez właściciela weterynarz. Niestety, w chwilę po podaniu kroplówki koń zdechł. Wszystkiemu przypatrywały się dziesiątki turystów, w tym także pasażerów pechowego wozu. Nikt jednak nie zechciał złożyć oficjalnych wyjaśnień.

Jeden z turystów nagrał całe zdarzenie i opublikował w internecie. Wydarzenie to spowodowało oburzenie obrońców praw zwierząt. Sprawę bada prokuratura.

Na trasie z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka jeździ w sumie 240 koni. Licencje na wożenie turystów ma 60 fiakrów wyłonionych przez władze gminy Bukowina Tatrzańska. Umowa podpisana pomiędzy wozakami a władzami TPN ściśle określa warunki związane m.in. z obciążeniem koni i wymogami weterynaryjnymi.

http://wiadomosci.onet.pl/2681,2021900,smierc_konia_powodem_zmiany_przepisow,wydarzenie_lokalne.html
Zapisane
"Wilk nie jest zwierzęciem ziejącym nienawiścią, ani też nie jest maskotką do przytulania, nie jest ani niebezpieczny, ani sympatyczny. Jest po prostu jednym z  wielu interesujących gatunków prześladowanych przez człowieka od stuleci, który potrzebuje miejsca  do życia."
http://stobnica.wolf.wild.art.pl/       "Jest pewna przyjemność w lasach bez ścieżek; Jest upojenie na samotnym wybrzeżu;Jest społeczność gdzie nie ma intruzów,
http://www.wolfpunk.most.org.pl/ulve/       Przy głębokim morzu i muzyce jego szumu;Nie człowieka kocham mniej, lecz naturę bardziej"- Lord Byron

DuniA

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 925
  • Wielu ludzi patrzy, ale tylko nieliczni widzą
Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedź #25 : 2009-08-06, 20:58 »
Czy do zmiany tych cholernych warunków trzeba było śmierci ?
Dobre i to.
Zapisane
*Nie przeszkadzaj temu, kto ma zamiar zacząć się uczyć. Jeśli cały proces uczenia się można wyrazić w skali od zera do dziesięciu, to jego najważniejszą częścią jest ta od zera do jednego.
*Konie używają przewidywalnego, łatwego do odczytania i efektywnego języka. W tym języku, który nazywam Equus, nie ma słów.

#Monty Roberts#

Konie ;)

Newada

  • *
  • Wiadomości: 853
Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedź #26 : 2009-08-24, 00:14 »
Powiem tylko tyle ze do realnej poprawy losu tych koni trzeba by najpierw zmienic myslenie ludzi -turystów.  A tego sie niestety nie zmieni.
Wiadomo ze baca czy inny woźnica nie odmówi przyjecia kolejnego turysty mimo ze wóz przeładowany, mimo ze powinien... ale to jest jego praca, dodatkowa kasa, dopóki kon chodzi to w ich mniemaniu jest wszystko ok.
Idzie taki turysta, widzi ze wóz zaraz odjedzie- a co, dorzucimy jeszcze nasze grube dupy za przeproszeniem, bo przeciez po co isc sobie spacerkiem, trzeba skorzystac z okazji ze góral akurat odjezdza. Płace to mam.
Po tragedi z tym koniem ludzie sie troche pobulwersowali i nadal jest tak samo. Byłam teraz nad morzem, w jakiejs wiosce. Do morza z kilometr, ładna równa droga, wybetonowana, przez las. Sama przyjemnosc sie przejsc.
Oczywiscie były tez i dorożki. I długie wozy niestety też.
I to co pewnej pieknej niedzieli zobaczyłam mnie bardzo bardzo zdenerwowało. Chłop gonił mega kulawego konia kłusem po betonie, kon szedł w tempie stepa (nogi stawał jak w kłusie) bo po prostu szybciej nie mógł. A ten jeszcze go popędza. Az sie cały uginał jak stawał na tą kulawą noge. Oczywiscie kon sam (nie para) ciągnął ten ogromny wóz.
Jechali na tyle wolno ze zdązyłam cokolwiek powiedziec, prosto z mostu (nie bawiłam sie nawet w zadne per 'pan' mimo ze chłop ode mnie starszy o pół wieku), zdziwil sie nieziemsko, ludzie przechodzący obok tez sie obejrzeli ze jakas gówniara do chłopa podskakuje. I co zadzwoniłabym po policje, jeszcze w takiej wsi, gdzie wszyscy sie znaja? I co by zrobili? Jak zwykle nic.Bo przeceiz kon nie padł.
Za tydzien widziałam tego samego kulawego konia i mnóstwo osob w wozie. Ktos zwrocił uwage "Cos panu chyba kon kuleje" to chłop stwierdził ze kon udaje... Tiaa..
Nie rozumiem po prostu postawy ludzi, widzą ze wóz przeładowany, a mimo to wsiadaja. Nie trzeba byc znawcą koni zeby wiedziec ze jedna chuda habetka nie uciągnie wielkiego woza z taką iloscią ludzi. Powozący mają to głeboko w powazaniu bo to jest ich praca wiec trzeba z konia wycisnąc na maxa ile sie da.
Rozumiem jeszcze osoby starsze, rodziny z małymi dziecmi, ktos kto sie gorzej poczuł. Ale przeciez nie wprowadzą zakazu, nakazu "Na wóz mogą wsiadac tylko kobiety cięzarne, osoby starsze i dzieci".
Po prostu swiat jest nadal mało ludzki i mało świadomy, ludzie lubią robić szum jak jest jakas tragedia a ze sami na codzien sie do niej przyczyniają- to juz nie wazne. A zwierzeta nadal są traktowane tylko jak maszyny.
Zapisane

KoChAm KonICzki!!!

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1648
  • Dziki jezdziec
Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedź #27 : 2009-08-25, 12:47 »
co do tego konia z morskiego oka, to ze "wygladał zdrowo" moim zdaniem nie usprawiedliwia właściciela, naraził jego zdrowie a nawet zycie, zreszta nie tylko on i nie ten jeden raz, bylam tam dwa razy i widzialam swoje i niech nie wciskają kitu ze konie sa zmieniane. Za przeproszeniem gówno prawda. Wozy są przeladowane, kon zasuwa kłusem pod gore i spowrotem. Kiedy sie dowiedzialam o smierci tego konia bylam zbulwersowana, ale w sumie sie nie zdziwilam bo bylo do przewidzenia ze takie cos sie kiedys stanie. I nie ma zadnego usprawiedliwienia, to jest jawne wykorzystywanie koni do max ich mozliwosci.
Zapisane
Konie pełnej krwi angielskiej Potocznie zwane są folblutami. Jest to rasa wyścigowa istniejąca przeszło 200 lat. Zalety koni angielskich zostały wykształcone w wyniku nadzwyczaj ostrej selekcji, jakiej wymaga przygotowanie do wyścigu (trening), a potem sam wyścig. Ze względu na silnie rozwinięty układ nerwowy są one ogromnie pobudliwe i nerwowe. Cechą charakterystyczną tej rasy jest nastawienie całego organizmu w kierunku uzyskiwania wielkich szybkości w galopie.  W produkcji wyczynowych koni sportowych pełnej krwi przodują stadniny: Kozienice, Moszna, Widzów, GOLEJEWKO :), Iwno, Strzegom, Rzeczna.

dlatego kocham tę rasę...

Forum Zwierzaki

Odp: śmierc konia nad Morskim Okiem
« Odpowiedz #27 : 2009-08-25, 12:47 »

KoChAm KonICzki!!!

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1648
  • Dziki jezdziec
Zapisane
Konie pełnej krwi angielskiej Potocznie zwane są folblutami. Jest to rasa wyścigowa istniejąca przeszło 200 lat. Zalety koni angielskich zostały wykształcone w wyniku nadzwyczaj ostrej selekcji, jakiej wymaga przygotowanie do wyścigu (trening), a potem sam wyścig. Ze względu na silnie rozwinięty układ nerwowy są one ogromnie pobudliwe i nerwowe. Cechą charakterystyczną tej rasy jest nastawienie całego organizmu w kierunku uzyskiwania wielkich szybkości w galopie.  W produkcji wyczynowych koni sportowych pełnej krwi przodują stadniny: Kozienice, Moszna, Widzów, GOLEJEWKO :), Iwno, Strzegom, Rzeczna.

dlatego kocham tę rasę...
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.139 sekund z 33 zapytaniami.