Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium  (Przeczytany 32866 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Akane

  • Gość
 Mam pytanie: otóż chciałabym hodować jakieś zwierzę do terrarium, które nie jest wymagające. Oczywiście dobrze by było jakby było tanie -_-' . No może być owad lub płaz, lub gad. Jakiś mały najlepiej. Co mi doradzicie??
Zapisane

HaCzYk

  • Gość
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #1 : 2005-08-19, 16:47 »
Krab tęczowy ;)
Bardzo fajny zwierzak..
Zapisane

PePe

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 1400
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #2 : 2005-08-19, 17:25 »
Właśnie - niedrogi i  bardzo przyjemny jeśli chodzi o wygląd i zachowanie ;) Poza tym wyczuwam, że jesteś amatorem jeśli chodzi o zwierzaki teraryjne - dlatego uważam, że krab jest najlepszym rozwiązaniem ;)
Zapisane
"Fermy ze zwierzętami futerkowymi mają więcej wspólnego z obozami koncentracyjnymi niż ze zwyczajnymi fermami. To jest najgorsza forma hodowli przemysłowej."

Forum Zwierzaki

Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedz #2 : 2005-08-19, 17:25 »

MoniŚ

  • *
  • Wiadomości: 2554
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #3 : 2005-08-19, 18:08 »
No właśnie krab, albo też polecam traszki do terra :;d:
Zapisane
Black then white are all I see in my infancy.
Red and yellow then came to be,
reaching out to me, lets me see.
As below so above and beyond I imagine,
drawn beyond the lines of reason.
Push the envelope. Watch it bend.

Adeen

  • Gość
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #4 : 2005-08-19, 22:31 »
Ja polecam ptasznika kędzierzawego. Z tego co wiem ptaszniki są mało wymagające.
Wystarczy małe terrarium:
a)30X20X20 dla dorosłych osobników
b)Pudełko po kliszy albo pudełko do moczu
Podłoże:
a)włókno kokosowe
b) torf
Karmienie:
a)dorosłe osobniki- świerszcz na 2-3 dni
b)młode robakami na 2-3 dni
c)Mysz- jedna na miesiąc ( nie polecam)
Ten gatunek jest polecany dla początkujących hodowców. Ptasznik kędzierzawy nie jest agresywy- rzadko kiedy wyczesuje parzące włoski, a prawie nigdy atakuje jednak jad tego pająka nie jest niebezpieczny dla człowieka.
No i kwestia tego czy Ci sie podoba ptasznik i czy rodzice sie zgodzą
Sam pająk jest tani tak samo jak jego utrzymanie-terrarium można wykonać samemu albo kupić ( kosztuje mniej niż 20zł), podłoże zmienia sie bardzo rzadko a włókno kokosowe bardzo tanio wychodzi zwłaszcza gdy kupujesz sprasowany materiał który zwiększa swoją objętość po zalaniu wodą, robaki są tanie i starczą na bardzo długo (jeśli chodzi o młode osobniki) tak jak i świerszcze...
Jest wiele możliwości jeśli chodzi o podłoże, karmienie itd. ale ja wypisałem te, które moim zdaniem są najlepsze.
Trzeba też dbać o odpowiednią wilgotność w terrarium ale to nie jest trudne- wystarczy raz na dwa dni albo codziennie skraplać podłoże. W terrarium należy wstawić miseczke z wodą.

No i to chyba wszystko, wrazie pytań odpowiem...
Zapisane

mysa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5659
  • ♥♥♥
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #5 : 2005-08-21, 23:21 »
krab tęczpwy rosnie spory, ale i bardzo wolno, jest mistrzem ucieczek, musialbys zabezpieczyc terra i mieć nawet nie za małe nie za duże, chyba wymiary 2ysokość może być 25, 30 cm, a co bede pisać ;) tu masz info http://www.terrarium.com.pl/krabteczowy.php :lol:
Zapisane

Akane

  • Gość
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #6 : 2005-08-22, 13:22 »
 Dzięki. :) . Z ptasznika raczej zrezygnuję, bo prawdopodobnie moja mama dostałaby zawału jakby go zobaczyła. A moja siora ma fobię i boi się nawet takich tycich pajączków.... Ta stronka coś nie działa. Ile kosztują kraby? Jestem zainteresowana :P .
Zapisane

mysa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5659
  • ♥♥♥
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #7 : 2005-08-22, 13:45 »
pisze że stronka w trakcie przenieszenia...kurde...
Zapisane

HaCzYk

  • Gość
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #8 : 2005-08-22, 15:22 »
Krab tęczowy - 20-30zł (ja dałem 25zł   :mrgreen: ) a kołomnie 16 zł ;)
Adminie czy mogę wkleić link do forum o krabach..
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedz #8 : 2005-08-22, 15:22 »

Ainesi

  • Gość
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #9 : 2005-08-23, 00:53 »
a może spróbuj z patyczakami  i straszykami? Można chodować je w słoiku, ale nie takim małym, 1-2 litrowym tylko dużo większym. Można go nawet skombinować od babci, gdyż w takich wielgachnych trzymało się kiedyś ogórki lub mąkę a niekture osoby nadal je używają. Te słoiki są strasznie wysokie i tak szerokie że można włożyć tam cztery zwykłe słoiki i postawić koło siebie. Jeśli nie ma sie jednak babci, lub ona nie ma takiego słoika można go kupić - ok. 3-5zł - w popularnych G.S-ach lub miejscach gdzie sprzedają art. gospodarstwa domowego. Jedzą liście malin, jeżyn lub innych, ale zależy to od gatunku - można znaleźć to na stronach internetowych.
Zapisane

HaCzYk

  • Gość
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #10 : 2005-08-23, 08:34 »
a może spróbuj z patyczakami i straszykami? Można chodować je w słoiku, ale nie takim małym, 1-2 litrowym tylko dużo większym. Można go nawet skombinować od babci, gdyż w takich wielgachnych trzymało się kiedy¶ ogórki lub m±kę a niekture osoby nadal je używaj±. Te słoiki s± strasznie wysokie i tak szerokie że można włożyć tam cztery zwykłe słoiki i postawić koło siebie. Je¶li nie ma sie jednak babci, lub ona nie ma takiego słoika można go kupić - ok. 3-5zł - w popularnych G.S-ach lub miejscach gdzie sprzedaj± art. gospodarstwa domowego. Jedz± li¶cie malin, jeżyn lub innych, ale zależy to od gatunku - można znaleĽć to na stronach internetowych.
To jest bardziej opis słoika niż patyczaków  :P
Ja głosuje na kraby, są super bo sam je mam ;)
Ps.Adminie czy mogę wkleić link do forum o krabach.. (ponawiam pytanie :))
Zapisane

Leloo

  • Gość
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #11 : 2005-08-23, 09:59 »
U mnie kraby teczowe za 17 zloty sa... A ja jeszcze polecam starszyki najlepiej na poczatek kolczaste:) mam nawet mala hodowle straszykow... wiec jak co to tylko daj znac:P i njie polecam hodowli ich w sloiku ale np.  pudelku przenosnym takim dla gryzoni nie sa drogie...
Zapisane

Akane

  • Gość
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #12 : 2005-08-24, 20:56 »
Straszyki?? A co to takiego?? Nie wiem czy kraba u mnie znajdę w sklepach. Ale moja koleżanka ma, może go rozmnoży(tia już to widzę). W każdym razie dzięki za informacje.
Zapisane

mysa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5659
  • ♥♥♥
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #13 : 2005-08-24, 21:53 »
kup se tęczowego :] sa śliczne :kocham: chyba se takiego kupie, ale musze większe akwa załatwic, bo one rosną jak sie nie myle do 20 - 25 cm :roll:


Data wysłania: 2005-08-24, 21:41
Krab ten jest najbardziej popularny wśród hodowców, przynajamniej w Polsce, dlatego też w pierwszej kolejności chciałbym przybliżyć podstawowe zagadnienia związane z jego hodowlą.


Pożywienie:
- mięso : kawałki wołowiny, kawałki kurczaka : źródło białka
- rośliny : sałata, liście drzew owocowych : źródło błonnika
- owoce : daktyle, jabłka, banany (uwielbia!), winogrona
- nasiona : konopie, słonecznik, dynie
Najlepiej karmić kraba wieczorem i raz dziennie wystarczy. Należy przy tym zwrócić uwagę aby pokarm niezjedzony nie zalegałw terrarium, usuwamy go. Pokarm musi być zawsze świeży. Należy też urozmaicać krabowi menu, jednego dnia na przykład podać mięso, drugiego owoc lub inną roślinkę.

Terrarium:
Terrarium powinniśmy podzielone na dwie części:
- wodną: np. warstwa 10-cio centymetrowa - można dodać soli kuchennej,
- lądową: powinna zajmować ok. 2/3 powierzchni zbiornika
- terrarium powinno być przykryte z góry - kraby są mistrzami ucieczek.

Część lądowa : idealną jest mieszanka torfu z piachem w dowolnych proporcjach. Można użyć też do jej urządzenia drobnych kamieni o jakie nietrudno w każdym sklepie zoologicznym. Dobrze jest zainstalować jakiś filtr oraz grzałkę (woda musi być czysta, niezmącona i ciepła). Filtr ma na celu oczyszczanie wody i choć bardzo konieczny nie jest, polecam ponieważ pozwala utrzymać czystość wody. Wodę wymieniamy z reguły co ok. 3 tygodnie,w momencie zmącenia lub nieprzyjemnego zapachu. Woda nie nadająca się do terrarium to taka o pH niższym niż 4.

Podłoże:
Piasek
plusy - ładnie wygląda:), dżdzownice nie mogą uciec krabowi:), krab jak chodzi po nim to zostawia takie fajne bajeranckie slady
minusy - bardzo trudny i uciazliwy w czyszczeniu, jeśli w akwarium pojawią się glony to powstanie zielony kożuch na piasku
Żwirek
plusy - ładnie wygląda, łatwy do mycia, krab sam potrafi sobie "urządzić" akwarium
minusy - jedzenie (czyt. dzdzownice) czasami ucieka:), Stefan pierwszej i drugiej nocy sypał żwirek w jednym rogu w celu ucieczki
Kamyczki
plusy - bardzo efektowne, średnio łatwe w czyszczeniu
minusy - jedzenie zawsze ucieka:) - trzeba zmienić diete

Oświetlenie
Nie musi być bardzo intensywne, włączone połowę doby, krab lubi się wygrzewać. Podstawowym jest oświetlenie - np. żarówka, która pełni funkcję ogrzewania również. Można również użyć dodatkowo np. świetlówkę (ważne jest widmo czerwone, zielone, niebieskie oraz nadfioletowe: UVA i UVB). Przy odpowiednich proporcjach będzie to miało wpływ pozytywny na kolorystykę kraba i ustabilizuje jego rytm dobowy. Jest to jednak opcja powiedziałbym dla hodowców bardziej zaawansowanych.

Temperatura i wilgotność
- woda 22-28°C, - powietrze 28-30°C.
Spadki temperatury nie szkodzą krabowi pod warunkiem pozostania powyżej 18°C. Wilgotność: raczej wysoka a jeżeli jest zachowana temperatura wody oraz gdy terrarium jest przykryte, wilgotność utrzymuje się samoczynnie.

Linienie kraba
To normalny etap rozwoju i życia kraba. Występuje w określonych bliżej odstępach czasowych i nie należy się tym przejmować, choć zdarza się nawet dość czesto, że krab może tego nie przeżyć. Przed linieniem krab przestaje jeść i najczęściej zakopuje się w swojej norce. Nie karmimy go wówczas ani nie przeszkadzamy - czekamy aż sam się odkopie już pięknie wybarwiony, czyściutki i jakieś 1/5 większy. Pierwszym posiłkiem kraba będzie porzucony pancerz i tak właśnie odzyska on niezbędny do budowy pancerza wapń. Dotykanie miękkiego kraba jest związane z ryzykiem jego śmierci a jakiekolwiek urazy powłoki ciała na pewno do niej doprowadzą.

Dolegliwości
Częstą dolegliwością krabów jest grzybica, należy wtedy zastosować kąpiel w roztworze nadmanganianu potasu (KMnO4). Trzeba naszego pupila przenieść np. do miski i nalać tyle wody żeby mógł swobodnie się wynurzyć (ok. 5 cm), następnie dolać nadmanganianu potasu w ilości 50 ml na litr wody. Lepiej, żeby kąpiele był krótkie (po 30 min) ale częste. Inna chorobą często spotykaną to tzw. próchnica (podana tu nazwa jest zwyczajowa, używana jest dla uproszczenia na Forum, nie znalazłem dokładnej nazwy tej dolegliwości), objawiająca się czarnymi plamami, najczęściej na odnóżach krocznych i końcówkach kleszczy. Zarażony kawałek może się ukruszyć. Leczenie należy rozpocząć podając pokarm bogaty w sole wapnia (skorupki jaj kurzych a nawet kredę do pisania po tablicy szkolnej). Jeżeli po takiej kuracji i przebytej wylince nie mam poprawy należy zgłosić się ze zwierzakiem do lekarza. Zazwyczaj jednak zmiana diety pomaga.

źródło: http://kraby.ineti.pl/index.php?part=porady&sub=hodowla_teczowy
« Ostatnia zmiana: 2005-08-24, 21:55 autor Mysha792 »
Zapisane

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #14 : 2005-08-24, 22:23 »
Może karliki szponiaste... :) Na mojej stronce są fotki i troche opisu jak chcesz... :) (Tej - moshika.prv.pl -> zwierzaki -> 25l)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedz #14 : 2005-08-24, 22:23 »

Zorlis

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 911
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #15 : 2005-08-24, 23:42 »
Popieram - patyczaki i straszyki :) Patyczaki  były moimi pierwszymi zwierzętami które trzymałam w terra od małego, dorastały u mnie, składały jaja, potem zajmowałam się młodymi... Kosztowały mnie kilkanaście / kilkadzieści złotych w ciągu całego swojego życia :P Ściółka, terra kupione specjalnie dla nich, zimą rośliny do jedzenia.
Zapisane
"Ten świat jest absurdem." -  A. Camus.

Leloo

  • Gość
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #16 : 2005-08-25, 10:26 »
Ja mam jaja starszykow kolczastych sa latwe w hodowli wiec jesli chcesz to daj znaka na pw... tom sie dogadamy :)
Zapisane

Kacper

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 751
  • :)
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #17 : 2005-08-25, 11:38 »
Fajne są straszyki australijskie :)) W pozycji odstraszającej wyglądają jak skorpion :) z podniesionym kolcem jadowym(czy jak to się u nich nazywa)
Zapisane

Leloo

  • Gość
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #18 : 2005-08-28, 14:19 »
fajne sa ale sa trudniejsze w hodowli od kolczastych i starsznuie duzo jedza i moze byc problem z pokarmemmw zime no chyab ze sie je przyzwyczi do salaty czy pietruszki ale na tym, pokarmie owiele kocej zyja..
Zapisane

Zorlis

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 911
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #19 : 2005-08-28, 17:11 »
Leloo ciężko się czyta Twoje posty ;)

Straszyki nie są aż tak trudne w hodowli, latem z pożywieniem nie powinno być problemu, czytałam że patyczkom i straszykom można podawać świerze zioła (melisa, mięta itp) a takich w sklepach nie brakuje. Tak jak jeżyn w lasach :]
Zapisane
"Ten świat jest absurdem." -  A. Camus.

zaba14

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3749
  • Mikuś na zawsze w pamięci [*] 27.05.08
    • WWW
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #20 : 2005-08-30, 08:55 »
Dzięki. :) . Z ptasznika raczej zrezygnuję, bo prawdopodobnie moja mama dostałaby zawału jakby go zobaczyła. A moja siora ma fobię i boi się nawet takich tycich pajączków.... Ta stronka coś nie działa. Ile kosztują kraby? Jestem zainteresowana :P .

Tak samo mowilam, gdy znajoma namawiala mnie na ptasznika :P obecnie mam go juz prawie rok, powoli rosnie, mamie przeszlo.. i sama kupuje mi drugiego we wrzesniu :P wszystko da sie przezwyciezyc :P
Zapisane
Możemy ocenić serce człowieka po tym, jak traktuje zwierzęta- Immanuel Kant

Forum Zwierzaki

Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedz #20 : 2005-08-30, 08:55 »

Leloo

  • Gość
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #21 : 2005-09-02, 11:44 »
zorlis... wiem sorry ale niekidy zabardzo sie spiesze z pisanem... juz na kilku forach mi to powiedzielii i teraz niedosc ze sprawdzam jak napsaielm to pisze wolniej:)
Zapisane

Akane

  • Gość
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #22 : 2005-09-02, 13:55 »
Dzięki. Moja koleżanka hoduje patyczaki więc łatwo będzie mi je dostać. Może kupię.
Zapisane

HaCzYk

  • Gość
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #23 : 2005-09-02, 14:01 »
Kup kraba tęczowego.. ! ;)
Zapisane

Cathycash

  • Gość
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #24 : 2005-09-03, 20:30 »
ja proponuje pluszową maskotkę ;p

tanie, ładne i mało wymagające ';]
Zapisane

zaba14

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3749
  • Mikuś na zawsze w pamięci [*] 27.05.08
    • WWW
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #25 : 2005-09-03, 20:34 »
a dlaczego? :) ja mam ptasznika i naprawde nie wymagajacy jest... praktycznie nic sie przy nim nie robi... karmie go codziennie jesli chce jesc, jesli nie je to jego problem ;] a torf tez nie zwilza sie codziennie :P
Zapisane
Możemy ocenić serce człowieka po tym, jak traktuje zwierzęta- Immanuel Kant

Cathycash

  • Gość
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #26 : 2005-09-04, 10:07 »
ja też mam ptaszniki i z tego co zauważyłam są bardzo sympatyczne ;) ale co do łatwości utrzymania - maskotki nie mają sobie równych ;]
Zapisane

Karooola

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2232
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #27 : 2005-09-04, 14:29 »
Ps.Adminie czy mogę wkleić link do forum o krabach.. (ponawiam pytanie :))

Napisz do admina albo moda na PW(oni nie siedzą na forum 24h na dobe i nie mają czasu na sprawdzanie każdego posta po kolei), a najlepiej napisz od razu do Akane na PW i będzie szybciej i łatwiej :P
Myślę, że patyczaki albo straszyki byłyby dobre :mrgreen:
Tyle że też sądzę iż trzymanie straszykowatych w słoiku czy fauna boxie nie ma sensu, bo jak dla mnie to jest dla nich za małe. Już lepiej samemu zmontować terrarium czy kupić akwarium, dużo osób ma w domu właśnie niewykorzystane akwa po rybkach, ew. można od kogoś wykupić.. Chcieć to móc.

A co do pluszaka - popieram :P
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedz #27 : 2005-09-04, 14:29 »

Gitek: Miłośniczka żółwi

  • Gość
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #28 : 2006-03-08, 18:58 »
żółwik wodny ostrogrzbiety ja je kocham!!!!!!!!!!!!!!! :tuli:
Zapisane

Adam

  • Gość
Odp: Tani, łatwy, ciekawy zwierzak do terrarium
« Odpowiedź #29 : 2006-03-08, 21:25 »
Polecam gekona lamparciego. Jest mały (dorasta do 45 cm) prosty w hodowli noi bardzo ładny.
Miłego zakupu!
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.082 sekund z 28 zapytaniami.