Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2 3   Do dołu

Autor Wątek: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce  (Przeczytany 29873 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kareena

  • Gość
W zasadzie wszystko jest już w temacie:P Ale generalnie nic nie wiem o akwarium, a mój ojciec chciałby założyć. Na razie nie wiemy nawet czy będzie 50 l czy 100 l. (o wiekszym na razie nie ma mowy, bo to początki :) )

Mam prosbe do znawcow by podali co jest potrzebne - jakie przyrzady i do czego (np do czyszczenia) - bo akwa to nie tylko patrzenie na rybki... ale ja o tych wlasnie rzeczach malo wiem i potrzebuję doinformowania :)

Poza tym - jakie sa dobre ksiazki? Nie mam internetu w domu wiec wolalabym jakas ksiazke zebym mogla tam zajrzec kiedy chce - ale zeby byly tam sensowne informacje - o rybach, czego potrzebuja, z czym łączyc, cos o roslinkach, pokarmie itp :)

w zasadzie na razie wiem tylko kilka rzeczy :
- nie moze byc kula ;)
- zanim wsadze ryby, to woda musi byc odstana (czy w tym czasie filtr tez ma byc wlaczony??)
- nalezy zmieniac wode (ale jak to juz mniej wiem :P)

takze sporo musze sie jeszcze nauczyc...


PS
wiem ze jest temat "pomoc dla poczatkujacych" ale tam to juz sie zajmujecie konkretnym akwarium, a ja chce tak ogólnie :)  jakie beda gatunki ryb to zastanowie sie pozniej...
Zapisane

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #1 : 2006-10-16, 16:37 »
Generalnie im większe akwa tym łatwiej je utrzymać... ;)

Głównie filtr i ew. grzałka... ;) Wszystko może być od najprostrzego do najbardziej skąplikowanego... do czyszczenia odmulacz... :D Hm, co tam jeszcze...

Książka... hm, możesz sobie powypożyczać na początek. Tak na prawdę chyba są podobne... można poczytać o ogólnych zasadach, ale np. jak chce się mieć malawi to już gorzej... (tzn. są czasem info o biotopach, ale to takie ogólniki - typowe ryby, itp.) no chyba, że kupić pismo... :) Nie widziałam książki, gdzie by było "co z czym łączyć"... ale może jestem zacofana... :P O roślinkach są stronki, gdzie jest napisane jakie mają wymagania (podobnie jak rybki) i dostosowywuje się wedlug wymagań, wzrostu (żeby były różnej wysokości, większe bardziej z tyłu, mniejsze z przodu, więc trzeba wiedzieć co jakie rośnie :P ).

Generalnie jak zakładasz akwa pakujesz podłoże, roślinki, wodę i filtr i czekasz aż dojrzeje, a potem dopychasz rybcie i inne organizmy... ;) Wody się nie zmienia, a podmienia. Chodzi o to, że w akwa Ci się tworzy mały żywy światek, wrez ze swoimi mikroorganizmami, dlatego akwa musi dojrzeć (mikroorganizmy się osiedlają) i nie wymienia się całości (nie wywala żyjątek, tzn. bakterii) i nie czyści filtra w bierzącej wodzie tylko w wodzie z podmiany (bo żyjątka by powiedziały pa pa :P ).

Tego typu porady są w książkach, a co jak konkretnie gatunki, szczegóły, to chyba tylko net... :( W ksiązkach można poczytać o azotanach, podłożach, etc. Czyli ogólnie na czym akwarystyka się opiera... :)

Musisz znać parametry wody, dostosować do nich i do rozmiaru akwa co ma tam być lub/i w drugą stronę - chcesz dany gatunek co możesz zrobić (ogrzać wodę, wpłynąć na inne parametry) żeby on tam żył.

Mam nadzieję, że nic nie pomieszałam... :P Dawno nie odświeżałam sobie info... :( Może znawcy znają jakieś książki godne polecenia... :)
Zapisane

kareena

  • Gość
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #2 : 2006-10-16, 21:41 »
Dzięki charon :)

Mam jednak pare pytanek:
1. jak wyglada taki odmulacz? albo raczej - na czym to odmulanie ma polegac ;)
2. po czym poznam ze akwarium dojrzało?
3. podmiana wody - ile można bezpiecznie wylac? 1/3 czy 2/3 ? :) i jak przygotowac nową wode - ile musi odstac?

ogólnie zalezy mi na takich "trikach" - np co zrobic jesli korzen nie chce tonąć ;) ale o tym akurat już poczytalam na fz :)


a książeczkę to jakby ktos znał fajną to prosze o podanie :) sama takze postaram sie poszukac czegos. chociaz pewnie skonczy sie na tym ze tylko poogladam rybki i poczytam o nich - a na koniec "dopasuję" je do siebie... na pewno pomoze mi w tym FZowa encyklopedia :D

ale tak szczerze mówiac to podoba mi sie krewetka :P takze mam pewien punkt odniesienia (ale jeszcze tata musialby zaakceptowac moj pomysl bo jak wspolne akwa to wspolnie sie dobiera obsade.. :roll:)



- edit -
znalazlam na fz link http://www.artnet.com.pl/lkozicki/thekrib/begin.html i wydaje mi sie ze bardzo dobry -  moze po prostu podajcie mi tego typu linki - a ja sobie skrupulatnie poczytam :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedz #2 : 2006-10-16, 21:41 »

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #3 : 2006-10-17, 15:39 »
Hm, chyba na 2 i 3 to masz w tym linku... Polukam. Odmulacz... :) No więc normalnie jak się odsysa wodę rurką (bez picia jej... :P ) to na końcu tej rurki co jest w akwa jest rozszeżenie, które w miejscu połączenia ma siatkę zapobiegającą wchłonieniu dużych elementów. Odmulacz można zrobić nawet samemu (pół plastikowej butelki i rurka). Chodzi o to, że on wchłania brud spomiędzy elementów dna... :) Ja tam uwielbiam to urządzenie... :P

Mój jest taki: http://www.um-um.pl/shop/images/tetraodmulacz.jpg
Użycie: http://www.aquashop.com.pl/catalog/images/eheim/odmulacz.gif

Stronkę kojarzę... Jak coś fajnego mi wpadnie w linki to dodam... :)

Krewecie są fajne... Jednak znając mnie nie udało by mi się ich utrzymać przy życiu (tak jakoś podejrzewam)... więc wolę nie próbować... :P
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #4 : 2006-10-17, 16:32 »
2. po czym poznam ze akwarium dojrzało?
Kiedy amoniak i azotyny osiągną zerowe wartości, popatrz na rysunek z http://www.artnet.com.pl/lkozicki/thekrib/begin-cycling.html
Cytuj
3. podmiana wody - ile można bezpiecznie wylac? 1/3 czy 2/3 ? :) i jak przygotowac nową wode - ile musi odstac?
Wielkość i częstotliwość podmian zależy od obsady akwarium, ilości roślin, wielkości zbiornika, parametrów wody. Średnio podmiany dokonuje się raz na tydzień/dwa, ok. 20-30%. Im mniejsze akwarium, większa obsada, mniej roślin tym częściej. Im intensywniej nawozimy tym częściej podmieniamy.
Zapisane

kareena

  • Gość
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #5 : 2006-10-17, 22:36 »
charon - czemu mialabys miec klopot z krewetkami? :)  a co do mnie to jeszcze nie jestem ich pewna - musze najpierw dowiedziec sie czy musza jesc zywe robale, bo jednak wole miec do czynienia z martwymi... robale to jedyne co mnie odstraszalo od akwa do tej pory ;)

a wlasnie - w jaki sposob sa przechowywane zywe robale? musza miec chyba jakis dostep powietrza? mam nadzieje ze nie bede musiala miec tego w domu duzo :P

za to odmulacz jednak kojarze :) moj wujek-akwarysta takze taki ma, pamietam z dziecinstwa jak odmulal :P ale wtedy mowilam na to "odkurzacz" ;)

jesli chodzi o podmiane wody to mysle ze zacznę pomalu, od malej ilosci rybek, tak jak to zalecają.. na pewno zaopatrze sie w testy i bede musiala to wypracowac jak to z tymi podmianami bedzie :) (no i bede musiala powstrzymac ojca - myslal ze od razu jak naleje wode z kranu to juz wpusci kilkanascie ryb :roll: )

mam takie pytanie - czy na pierwsze ryby (zeby akwa dojrzalo) nadają sie neonki? albo po prostu podajcie co moge do nowego akwa wpuscic - jesli nie sprawi to problemu :)

i jeszcze jedno pytanie.. czy pod akwarium jest konieczny styropian?

w ogóle dzieki wam za odpowiedzi  :wink:
« Ostatnia zmiana: 2006-10-18, 09:47 autor kareena »
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #6 : 2006-10-18, 15:04 »
Niektóre krewetki są bardzo wrażliwe na parametry wody i przy jej złym stanie umierają, często przed śmiercią próbują ratować się poprzez ucieczkę z wody.

Nie musisz karmić żywym pokarmem, możesz wybrać mrożony lub mrożono-suszony. Ważne, aby był urozmaicony. Pokarm żywy przechowuję w lodówce, codziennie przepłukuję pod bieżącą wodą i zmieniam wodę na świeżą. W takich warunkach jest dłużej Ok i się tak szybko nie psuje. Niektóre osoby hodują samodzielnie np. artemię dla narybku, czy też różnego rodzaju larwy.

Proces dojrzewania przyspiesza podawanie szczypty pokarmu co dzień/dwa do akwa, również wypłukanie gąbki z innego już dłużej funkcjonującego akwa wiele daje (oczywiście jeśli masz znajomego akwarystę). Potem stopniowo wpuszczamy ryby.

Neony są rybami dobrymi dla początkujacego akwarysty. Ew. obsadę mogłabym ci zaproponować znając twoje parametry wody (w wielu sklepach akw. określają je za darmo) oraz twój gust (np. ryby o intensywnych farbach, małe żyjące w stadach, itd.). Przejdz się do sklepu, pooglądaj i napisz, jakie ryby ci się spodobały. Na stronie http://www.akwarium.netfriend.org/ możesz również zapoznać się z przeróżnymi gatunkami.

Warto podłożyć coś pod akwa, może byc to cienki styropian, kalimata czy też dostępne w zoologu specjalne podkładki z pianki lub często dostarczana w komplecie z zestawem akwarystycznym plastikowa rama/podstawa.
Zapisane

kareena

  • Gość
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #7 : 2006-10-18, 16:12 »
o krewetkach to jeszcze sporo przeczytam zanim kupię - zaczne od rybek i zobaczymy jak mi pojdzie, moze po kilku miesiacach zdecyduje sie na jakieś mniej wymagające krewetki :)

parametry wody - najpierw w ogole musimy ustalic z tatą czy naprawde chcemy to akwa (i jaki litraż) ;) dzis w nocy przejrzalam caly ten dział FZ i teraz głowę mam od tego taką: :okurcze: :P ale raczej jestem nastawiona pozytywnie - szczegolnie ze żywy pokarm moze byc tylko dodatkiem, a nie stałym elementem diety :)

jeszcze mam jedno pytanie do tego pokarmu - płukanie odbywa sie w wodzie z akwa czy z odstałej z kranu, czy może prosto z kranu? no i ta świeza woda to jest chyba kranówka ale odstała? (wybacz idiotyczne pytania :oops: )

odnośnie przyspieszania dojrzewania - ta szczypta pokarmu to dotyczy żywego czy martwego? a jak martwy to czy mrozonka czy w proszku ?

chwilowo nie mam wiecej pytan - jesli chodzi o obsade to wiem ze na pewno bede chciała miec neonki bo zawsze mi sie podobaly, a co do reszty to jeszcze nic nie wiem :) Oczywiscie postaram sie dostosowac rybki do warunkow jakie mogę im stworzyc.

Potem pewnie tu popytam o urządzonka jakie powinnam miec w akwa - bo kompletnie nie wiem jaki filtr jest odpowiedni.. ale zdazylam juz poczytac ze to zalezy od pojemnosci i obsady akwarium, dlatego odkladam to na pozniej :P
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #8 : 2006-10-19, 18:43 »
Pokarm żywy przepłukuję dokładnie pod bieżącą wodą, tak aby cały syf wypłukać. Do tego celu przydaje się sitko z bardzo drobnymi oczkami. Każdy pokarm żywy lub mrożony przepłukuję również przed podaniem do akwa.
Przyspieszyć dojrzewanie możesz dowolnym pokarmem, stosując w tym przypadku np. mrożone larwy uzyskasz jednak szybciej dobry efekt niż przy np. pokarmie płatkowanym.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedz #8 : 2006-10-19, 18:43 »

kareena

  • Gość
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #9 : 2006-10-21, 19:56 »
Jestem juz zdecydowana na akwarium - ale kiedy kupuję to na razie wielka niewiadoma :) Mam mozliwosc zamówienia akwarium takiego na moją modłę, wiec tu mam pytanie - podstawa bedzie maxymalnie 60x35 cm, moze o kilka cm krótsza, jesli spotkam jakies pasujące tansze akwa. i tu jest pytanie: jaka bedzie dobra wysokosc do takiej podstawy?

PS
Filtr pewnie kupie taki jaki poleci mi sprzedawca (mam nadzieje ze nie trafie na naciągacza..) ale moze jakies rady jakiego mam unikac?
Zapisane

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #10 : 2006-10-21, 20:23 »
Standardowo (proste, nie profilowane!) sprzedawane są (dł x szer x wys)
60 x 30 x 30 - 54l
60 x 30 x 35 - 63l
Do takich są też pasujące pokrywy firmowe (te czarne).
Zapisane

kareena

  • Gość
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #11 : 2006-10-22, 19:28 »
Dziękuję. Ale jeszcze pytałam o filtr - jakich mam unikać? :)

No i jeszcze pytanie - czy do akwarium 54-63 litrowego wystarczy jedna świetlówka 15W?
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #12 : 2006-10-23, 16:55 »
No i jeszcze pytanie - czy do akwarium 54-63 litrowego wystarczy jedna świetlówka 15W?
Dla niewymagających roślin oświetlenie to będzie wystarczające.
Zapisane

kareena

  • Gość
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #13 : 2006-10-26, 21:19 »
No to już mamy akwarium. Jednak jest 72 litrowe (60x30x40, prostokątne, szyba 6mm).. Swietlówka jest tylko jedna 15 W. Ja chciałam poczekać trochę z szykowaniem akwa, ale mojemu tacie się bardzo niecierpliwiło, więc od razu daliśmy podłoże (jakies dla roslin - kubelek 3 l, i na to 6kg drobnego żwiru czarno-bialego - bazalt i marmur o granulacji 2-4 mm..) i wodę prosto z kranu. :roll: Tata wybrał też roślinki tak "na oko" :P i zostaly już posadzone - i wg etykietek są to:
- Alternantera czerwona / Alternathera sp. red - 4sztuki
- Orzech / Hygrophila corymbosa - 2 sztuki
- Nadwódka tajlandzka / Hygrophila thailand - 3 sztuki
- Jaburan / Ohiopogon - 1 sztuka ale dość spora

Orzech nam sie tu najmniej udał, ma dziurawe liscie i nie wiem czy mu się poprawi.. No zobaczymy, to dopiero drugi dzien jest.

Ogólnie to chciałam zapytać o filtr, bo nie moglam liczyc na experta wiec wybrałam sama. Czy może być? - Aqua Clear 30, filtr kaskadowy zewnętrzny. na opakowaniu pisało ze jest do akwariów 38-114 litrowych. Filtruje 190-568 litrów/h. Wybrałam go bo ma funkcję napowietrzania, wiec mam nadzieje ze nie jest to taki tragiczny wybór :) Jesli chodzi o bąbelki to puszcza drobne pęcherzyki - mysle ze tak ma byc?

Inne pytanie - Dołączono do niego 3 rodzaje wkładów: gąbka, żwirek amonowy (takie białe spore "granule") oraz węgiel aktywny.. W instrukcji napisali zeby wszystko to wlozyc do koszyka i co kilka tygodni wymieniac. Nie bardzo rozumiem jak to ma wygladac - na razie węgiel nie jest tam włożony, bo sie naczytalam na FZ ze jest tylko do naglych wypadkow.. dobrze robię?? No i te wymiany - jak to z tymi bakteriami jest? Jak już osiądą na wkładzie to jego wymiana spowoduje ze wszystko od nowa sie zacznie? Prosilabym o wyjasnienie mi tego problemu ;)

Inny sprzęt to grzałka 100W i chyba sprawuje sie dobrze. Mamy tez termometr i odmulacz. Tata marzyl o babelkach wiec wzielismy pompkę i kamien napowietrzający (o dł. 30cm) - mam nadzieje ze nie jest to szkodliwe dla ryb?[/b]

A jesli chodzi o ryby to oczywiscie jeszcze nie pozwolilam tacie na ich kupno :P Na razie obserwuje lekko mętną wodę.. Jak to zejdzie to sie zastanowimy co dalej :]

Zakupiłam też testy - wychodzi na to ze mam najwyższe ph i GH jakie byly na skali :P (pH 8.4 i GH >15) czyli woda zasadowa i twarda.. Zmieniac jej wlasciwosci raczej nie bedziemy.

Co sądzicie o tych rybkach? (obok nazw podałam ich długości)
Neon Innesa - 4cm , 7-10 sztuk
Zwinnik jarzeniec - 5cm, może 5-7 sztuk
Brzanka różowa - 6cm,  3-4 szt.?
Molinezja ostropyska - 6cm - 3-4 szt.?
Mieczyk Hellera - 10 cm ?? 3 szt ??

jedyne czego jestem pewna to neony, a cala reszta to na razie mój wymysl i chyba wyszło mi przerybienie :P Moze macie jakies sugestie odnosnie obsady? Co do roslin to mysle ze bede jeszcze cos zmieniac, moze wywalę tego orzecha i dosadzę coś wysokiego.

PS
sorry za długiego posta ale chcialam wsio ładnie opisac :P Jakby sie wam nie chcialo czytac to pogrubilam swoje pytania zebyscie nie szukali ;)

no i tak sie dopisuję do posta - jak na razie woda jest zielona i mysle ze to jest dojrzewanie? Ale zaczely sie pojawiac chyba glony, albo po prostu jakis osad - na razie jest tylko z tej strony gdzie jest filtr i osiadł na kilku roslinkach oraz na kamieniach. nie wiem czy mam to odmulac? (jest brązowy, łatwo schodzi gdy palcem po roslinie przejadę). Myslalam ze jak mam slabsze oswietlenie to glony sie nie pojawiają? (15 wat) - wiec czy mam zmienic swietlowke na mocniejsza?  
« Ostatnia zmiana: 2006-10-27, 13:47 autor kareena »
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #14 : 2006-10-27, 16:46 »
Nie wiem, czy Alternantera czerwona przy takim oświetleniu będzie dobrze wybarwiona. Hygrophila corymbosa jest łatwa w uprawie i szybko rośnie - więc na początek w sam raz. Hygrophila t. lubi dobre oświetlenie i miękką, bogatą w składniki odżywcze wodę. Ophiopogon to roślina niezbyt nadająca się do akwa, pod wodą zaczyna gnić. Sama kiedyś kupiłam bez zastanowienia  i po kilku miesiącach musiałam wywalić - korzenie były zgnite, całkiem czarne. Pozostaje więc coś małego na przód wybrać (np. Cryptocoryne parva, Echinodorus tenellus, Lilaeopsis mauritiana) :)

Filtr wybrałaś OK. Węgiel zostaw, przyda się do oczyszczenia wody po leczeniu (gdyby zaistaniała konieczność podania leków). Żwirek amonowy służy do usuwania związków azotu i wymaga regularnej wymiany - osobiście zostawiłabym go na czarną godzinę lub np. na czas wakacyjnego wyjazdu, gdy nie ma chętnego do podmiany wody.  Wymiana całości wkładów jest równoznaczna z usunięciem funkcjonującego złoża filtracyjnego, tak więc cały proces zaczyna się na nowo. Włożyłabym więc gąbkę i dokupiła ew. wkład ceramiczny (w takim układzie nie jest konieczna wymiana wkładów), wówczas filtr pracowałby również biologicznie. W przypadku znacznego zmniejszenia przepływu przepłukać możesz część wkładów w wodzie z akwa (np. podczas podmiany).

Nie potrząsałaś przypadkiem mocno probówką przy określaniu pH (pytam, bo masz bardzo wysokie). Przy tak wysokim pH wstrzymałabym się z dodatkowym napowietrzaniem - sprzyja ono usuwaniu co2 z wody, a tym samym wzrostowi pH, poza tym chcesz przecież aby rośliny jakoś rosły. Wiesz może jakie masz KH? Przy takich parametrach z neona innesa bym zrezygnowała. Dla Hemigrammus erythrozonus to również za wysokie pH i twardość, może dla wspomnianego stadka brzanek lub grupy molinezji woda byłaby Ok. A może by tak większe stado kardynałków (doskonała alternatywa w przypadku zbyt twardej i zasadowej dla neonów wody) i do tego na dno np. kiryski marmurkowe czy też krewetki (np. super ubarwione Caridina sp. "Crystal Red") A może zamiast mieczyków mniejsze platki? Oczywiście nie wszystko razem :) Tak czy siak,  wodę masz super dla muszlowców z jeziora Tanganika.

Glony na początku przygody z akwarystyką to normalka. Zapewne obserwujesz na razie tylko osad, na okrzemki i zielenice przyjdzie czas, a potem to już tylko lepiej być może.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedz #14 : 2006-10-27, 16:46 »

kareena

  • Gość
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #15 : 2006-10-29, 14:31 »
Roślinki na razie zostaną bez zmian, ale mysle ze to nie jest ostateczna wersja ich układu w akwarium :) A co do alternantery to jak na razie jest troche zielonkawa, wiec masz racje :) Ale jesli tylko bedzie sie jakos utrzymywac w akwarium to mysle ze jej kolor nie bedzie mial znaczenia.. Hygrophila t. - szkoda bo to jedna z ladniejszych roslin u nas.. ale moze jakos przezyje ;) W razie czego to zastąpię ją czymś innym.

Co do filtra to zrobie jak mi radzisz :)

jesli o parametry wody chodzi to sie zupelnie nie znam na mierzeniu, ale zrobilam to jeszcze raz trzymajac pasek pomiarowy kilka sekund a nie sekundę jak poprzednio - tym razem GH wyszlo mi zdecydowanie nizsze bo przedział 10-16,  natomiast KH mam 15.. a co do pH to jest dla mnie jedna wielka watpliwosc :/ KH i GH na skali maja zdecydowany odcien i nie da sie tego inaczej odczytac. Przy pomiarze pH po wyjeciu z wody kolor przypominal 7.6 ale potem zaczal ciemniec az do 8.4 wiec nie wiem jak to rozumiec? Chyba poprosze kogos w sklepie o zbadanie wody :P

muszlowce - tzn cos co zyje w muszlach (małże itp)? raczej nie dla mnie :P
jesli o neony chodzi to jesli w sklepie potwierdza te parametry to chyba bede musiala zrezygnowac.. szkoda. Obsade ryb jednak musze uzgodnic z tata i raczej nie bedzie to mila przeprawa jesli przywiązał sie do wizji neonów :P (ostatnio sie z nim poklocilam bo chcial dac razem ryby cieplowodne i zimnowodne i twierdzil ze przesadzam z tymi parametrami, a ryby to tylko ryby i maja po prostu plywac a jak nie to do kibla etc. etc. :roll:).

edit
teraz juz wiem ze muszlowce to ryby a nie jakies "niewiadomoco" ;) hm. poczytam o tej całej tanganice.. moze cos mi sie stamtad spodoba
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #16 : 2006-10-29, 17:26 »
Testy pH mają to do siebie, że wynik odczytywany po pewnym czasie jest wyższy (wynika to ze zmniejszającej się ilości co2 rozpuszczego w wodzie). Tak więc skoro pH masz ok. 7,6 i KH 15 to masz również większy wybór ryb, jakie mogłabyś trzymać (ciekawie wyglądający Pseudomugil signifer, kardynałki, ew. Apistogramma agassizii, Hasemania nana, Hyphessobrycon rosaceus, Hyphessobrycon herbertaxelrodi, Thayeria boehlkei, czy też nie tak łatwo dostępny Rivulus agilae Hoedeman).

Muszlowce to kilka gatunków ryb z jeziora Tanganika. A dlaczego popularnie muszlowce? Ponieważ charakteryzują się tym, iż w warunkach naturalnych, a niektóre tylko w warunkach sztucznych (akwarium) do procesu reprodukcji i wychowania narybku potrzebują pustych muszli. http://www.akwafoto.pl/fotoreport/warszawa2003/muszlowce.php

Niektórym trudno jest zauważyć, że ryby to również zwierzęta, tak jak pies czy kot. Na szczęście jednak przy odrobinie chęci i dokładnym wytłumaczeniu zmienia się ich nastawienie. Trzymam kciuki za Tatę :)
Zapisane

kareena

  • Gość
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #17 : 2006-10-30, 14:16 »
Dziś własnie gdy tat wrócił z pracy to sam zaczął mówić o tanganice - czyli jednak poświęcił trochę czasu na poczytanie www o rybciach ;) nawet mówił o przygotowywaniu korzenia zanim się go włoży do wody. Myśle że zaczyna już rozumiec o co chodzi z akwarystyką :)

A co do ph to mysle ze bezpieczniej bedzie jak bede uwazala ze mam bliżej 8 niz 7,6 -  ale dobrze wiedziec ze testy tak juz mają że ciemnieją :)

Więc czy neony innesa jednak bede mogla miec? Tata za bardzo nie chce z nich rezygnowac i ja szczerze mowiac też chetnie bym sprobowala z nimi.. - a trudno nam o taką zgodność gustów :lol: (w razie gdyby sie bardzo zle u mnie czuly, to moge je oddac - mam taką osobę ktora moglaby je przyjąć :) )

jesli chodzi o muszlowce, to musze dokladniej sie z nimi zapoznac, na razie trudno mi cos o nich powiedziec ;)

a tak w ogole ile 5-centymetrowych ryb można trzymac w akwarium 72l? (60x30x40) - przy założeniu ze sa spokojne? i jeszcze pytanie - czy kiryski nic nie zrobią krewetkom?

No i znów pytanie, tym razem o pokarm - czy Tropical może być? za bardzo się nie znałam wiec kupilam tropicala: platki ichtiovit i suszone dafnie (rozwielitki). Przy platkach sie wlasnie doczytalam drobnego druczku o tresci "zawiera bialko, ktorym nie wolno karmic przezuwaczy".. i teraz juz zupelnie nie wiem co o tym pokarmie myslec.. i czy te przezuwacze to są jakies gatunki ryb??

ogolnie chetnie bym sie dowiedziala jakie pokarmy warto kupowac - najlepiej te tansze jesli to mozliwe :P

PS
jeszcze raz dziekuje za tak cierpliwe odpowiedzi ;)



edit -
czy mozesz mi podac bardziej fachową nazwę albo jakis inny polski synonim ryby platki?  bo na akwafoto nie widzi tej nazwy.. a ja nawet nie wiem jak ta ryba wyglada :P
« Ostatnia zmiana: 2006-10-30, 19:16 autor kareena »
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #18 : 2006-10-30, 19:34 »
Pytałaś o neony - więc powiem tak: w wodzie o takim pH żyć będą, ale możliwe że będą bardziej podatne na choroby. Neony ładnie wyglądają w sklepie, jednak swoje ławicowe zachowanie pokazują jedynie w sytuacjach stresowych. "Zadomowione", żyjące w dobrych warunkach większość czasu spędzają "siedząc po kątach" - po prostu totalny leń. 8) Niewiele jest gatunków ryb słodkowodnych choć w przybliżeniu zachowujących się jak ławice np. śledzi.
Neonów do takiego zbiornika wzięłabym 10-15.
Kirysy nie ruszają krewetek.

IchtioVit to pokarm podstawowy i spokojnie możesz nim karmić. Przeżuwacze to podrząd ssaków żywiących się pokarmem roślinnym, więc trochę dziwi mnie użycie tej nazwy na pokarmie dla ryb. W przypadku IchtioVitu możliwe, że chodziło im o ryby potrafiące trawić celulozę (takie jak np. glonojady, które nie powinny być karmione pokarmem zwierzęcym, a zapewne stanowi on dużą część IchtioVitu).

Spokojnie możesz wybrać również droższy pokarm - ryby nie jedzą wiele, więc opakowanie starcza na długo. Najlepiej kupować małe opakowania ponieważ w przypadku dużych, ze względu na długi czas ich otwarcia, zniszczeniu ulegają witaminy. A teraz krótko :) : 2 ew. 3 małe opakowania (firma nie jest tak istotna) + mrożonki i ew. pokarm żywy i np. w zależności od obsady warzywa. Od czasu do czasu odrobina ugotowanego żółtka - ale naprawdę odrobina (brudzi wodę).


Platka: Zmienniak plamisty http://www.akwafoto.pl/baza.php?view3=gatunek&gat=00207
Zapisane

kareena

  • Gość
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #19 : 2006-11-01, 21:26 »
W zyciu bym nie wpadla na to ze platka = zmienniak plamisty ;)
ale zauwazylam go juz wczesniej i mi sie podobal, takze swietnie sie sklada :lol:

Ogólnie wczoraj zrobilismy od nowa akwarium. Tym razem jest dużo wiecej roslin (mam nadzieje ze sie przyjmą), a podloze teraz stanowi sam zwir (czarny). dalismy tez dwa korzenie, mielismy szczescie bo w ogole nie barwia i od razu chciały tonąć. :) takze od nowa zaczelismy dojrzewanie akwarium. woda jak na razie (2 dzień) nie metnieje i wydaje mi sie ze barwa taka sama jak byla, tzn nic sie nie zieleni..

Podobaja mi sie m.in. ryby, które wymieniłam poniżej.  Chcialabym sie skonsultowac czy taka ilosc sztuk jak podaję nie bedzie krzywdzaca dla danego gatunku. (czekam na ewentualne skorygowanie mojego pomyslu i np. wskazanie ile samcow i samiczek jesli to ma znaczenie..) - oczywiscie rozumiem to w ten sposob ze ryby beda dodawane stopniowo, a nie wszystkie na raz (zreszta raczej wszystkich przeze mnie podanych nie zmieszcze naraz w 72 litrach..)

Zmienniak plamisty, 3-4 sztuki
http://www.akwafoto.pl/baza.php?view3=gatunek&gat=00207

Gupik pawie oczko, 3 sztuki
http://www.akwafoto.pl/baza.php?view3=gatunek&gat=00260

Drobniczka jednodniówka, 5 sztuk
http://www.akwafoto.pl/baza.php?view3=gatunek&gat=00441

kirysek lamparci, 4 sztuki
http://www.akwafoto.pl/baza.php?view3=gatunek&gat=00082

5 brzanek wysmukłych
http://www.akwafoto.pl/baza.php?view3=gatunek&gat=00358

5 Pseudomugil furcatus
http://www.akwafoto.pl/baza.php?view3=gatunek&gat=00393

2 molinezje ostrouste http://www.akwafoto.pl/baza.php?view3=gatunek&gat=00349

neon innesa  7-10
http://www.akwafoto.pl/baza.php?view3=gatunek&gat=00244

oczywiscie to tylko teoria, bo nie wiem czy wszystkie wymienione ryby są  popularne i łatwodostepne (raczej nie bede jezdzila za danym gatunkiem przez pol Polski..).

Kardynałki mi sie bardzo podobaja, ale wg akwafoto ich max temp. to 22 stopnie, a ja zamierzam miec 24, zeby dogodzic zmienniakom (chyba ze temp nie jest az tak istotna??)


jeszcze jest jedno pytanie o wklad ceramiczny :P  czy są różne rozmiary tych 'granulek'? bo chyba moj ojciec kupil zbyt duże.. wczesniej nie przyszlo nam do glowy ze tak moze byc.
Zapisane

kareena

  • Gość
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #20 : 2006-11-03, 21:15 »
mysle ze w obsadzie mojego akwarium bedzie:
jako ryby startery: 2 lub 3 gupiki
pozniej dodam 2 molinezje ostrouste
potem 4 kirysy strumieniowe albo lamparcie
na koniec 4 zmienniaki plamiste (platki)
potem przyjdzie czas na jakies stadko, ale tu jeszcze sie nie zdecydowałam (7-10 neonów innesa albo 5-7 Pseudomugil furcatus albo 5-7 brzanek wysmukłych)

i co, może być? :)  wychodzi max 23 nieduże ryby na 72 litry. (srednio 3 litry na rybę)

a tak z innej beczki - lepszy filtr napowietrzający drobnymi bąbelkami czy taki który wyraźnie bąbluje?
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedz #20 : 2006-11-03, 21:15 »

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #21 : 2006-11-04, 14:28 »
Weź pod uwagę, że z kilku gupików, molinezji i platek po kilku miesiącach zrobi się o wiele więcej - więc nie wiem, czy będzie jeszcze miejsce na jakiś kolejny gatunek.

Stawiałabym na lepsze napowietrzanie drobnymi bąbelkami, ale tylko przypuszczam (bo sama dodatkowego napowietrzania nie stosuję).
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #22 : 2006-11-04, 17:07 »
 cześć karee :)
za duzo bym wszystko przeczytała dokładnie, ale zrezygnowalabym z jakichkolwiek brzanek - pogryzą ogony zarówno mieczykom jak i gubikom. A gdybyś kiedykolwiek zechciała dokupić bojownika straciłby ogon w jedną noc :/
Kiryski na dno super są , a neonki nie sa rozlazłe i leniwe tylko stanowią piękną ławicę gdy maja bojownika w jednym baniaczku ;) bo on je trochę "ustawia' no i od razu się w kupie zaczynają trzymac ;)
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #23 : 2006-11-04, 18:25 »
To te moje neony jakieś dziwne, przy świecikach kongolańskich miały trochę strachu tylko w pierwszych dwóch tygodniach, a teraz to prawdziwe bezławicowe lenie :D (na dodatek na wydaniu, tylko jakoś chętnych brak).
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #24 : 2006-11-04, 21:43 »
a mnie się zbliża dzień wybrania się na zakupy ;)
Akwa mniej więcej wybiorę ale nadal się nie znam na tych wszystkich filtrach - przeraża mnie to :(
No i co powinnam jeszcze kupić?
Coś do czyszczenia???
Jakie rosliny do takiego dużego akwa polecacie???
Na pewno dokupię jeszcze takiego dużego korzenia, trochę sie jednak waham, bo slicznie wyglądają takie korzenie obrośnięte od razy paparotkami, ale z drugiej strony zawsze uważałam że korzeń trzeba jednak wygotować zanim się  wsadzi do swojego akwa i w tym momencie te paprotki już ntgs :/

Więc poprosze o podsunięcie co powinnam dokupić do samego akwa, bo prawdopodobnie jednak pojadę na giełdę, gdzie jest wszystko o niebo taniej, ale tam nie można tak sobie wejsć ile razy się chce. Więc za jednym zamachem musze wszystko :/

no i ndal głupia jestem w sprawie filtra :(
Zapisane

kareena

  • Gość
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #25 : 2006-11-05, 14:51 »
Nefra, mi sie wydaje ze dobry filtr powinien byc dostosowany do pojemnosci akwa i miec regulację oraz miejsce na conajmniej dwa różne wkłady. Jesli chodzi o rybki to juz wczesniej zrezygnowalam z mieczyków :) ogólnie zamierzam miec:

2-3 gupiki, [prawdopodobnie wszystkie będą samcami]
2 molinezje ostrouste [samiec i samica]
4 kirysy strumieniowe albo lamparcie [chyba tylko samce]
4 zmienniaki plamiste (platki) [pewnie 2 samce i 2 samice..]
oraz jakieś stadko w ilosci 5-10 sztuk, nad którym jeszcze się zastanawiam (w ostatnim poście napisałam co rozważam ;) )

a do czyszczenia to ja tez za bardzo nie mam rzeczy ;) wiem jednak że przydadza mi sie jakies skrobaki do szyb (ostrze oraz gąbka na patyku zeby się nie nurzać w wodzie ciagle :)

A tak w ogóle to mam dwa pytania do PorannejRosy:

1.
wydaje mi sie ze moj wklad ceramiczny za bardzo nie zdaje egzaminu, bo porów na nim niezbyt widac.. Natomiast żwirek amonowy który mam nadałby sie idealnie - nie tylko ma pory, ale też zatrzyma lepiej "brud". Jednak nie wiem czy jeśli ten żwirek umieszczę na stałe (zeby pozwolic na rozwoj bakterii) to czy nie bedzie szkodliwy? Węgiel wiem ze trzeba potem wyjąć, a żwirek amonowy??

2.
ostatnio w akwa utworzyła sie na powierzchni piana - nie wiem czy to jest ok czy nie? Jest jej całkiem sporo, wiec sie zaczelam zastanawiac. Wlewałam preparat ułatwiajacy rozwoj bakterii oraz kilka razy wsypywalam nieco suszonych dafni (ich bardzo niewielkie resztki plywają jeszcze na powierzchni). akwarium ma niecały tydzień.. dziś sprawdzałam NO2 i 3 - wydaje mi sie ze nie ma albo ze bardzo niewiele (jak zwykle mam wątpliwosci zwiazane z porównywaniem ze skala..)

edit
zaczela mi dzialac szukarna na fz wiec wychodzi na to ze ta piana nie jest niczym powaznym..

skoro juz tu jestem to jeszcze pytanie - czy filtr AQUAEL TurboFilter 650 (wewnetrzny) sprawuje sie dobrze? jesli ktos zna jego wysokosc to prosze o podanie. za bardzo nie znam zasady jego działania - podobno jest calkowicie zanurzalny, ale to znaczy ze to "czarne" nad gąbką i 'kubełkiem' tez jest zanurzone?? Mam mozliwosc kupienia ten filtr za nizsza cene wiec pytam :)
« Ostatnia zmiana: 2006-11-06, 15:47 autor kareena »
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #26 : 2006-11-06, 18:46 »
Kareena, porów we wkładzie ceramicznym nie widać gołym okiem, bo są bardzo drobne.

Żwirek amonowy możesz używać, jednak musiałabyś go regularnie wymieniać. On pobiera do pewnego momentu z wody azotany i fosfaty, a potem je oddaje - co jest najczęściej działaniem niepożądanym i może być szkodliwe dla ryb - stąd też zalecenie częstej jego wymiany.

Jeżeli chcesz mierzyć NO2 w trakcie dojrzewania akwa, to najepiej regularnie. Jego najwyższy poziom obseruje się najczęściej w 2-3 tygodniu od założenia akw.

W Aquael Turbo Filter 650 masz od dołu gąbkę, wkład filtracyjny, pompę i uchwyt mocujący. Zanurzalny jest cały filtr (włącznie z pompą).
Zapisane

kareena

  • Gość
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #27 : 2006-11-07, 16:18 »
Dzięki za odp. :)

mam juz pierwsze ryby.. Bo wczoraj mój ojciec nie wytrzymał i wrócił z 3 rybami do domu. Nawet nie zapytał sprzedawcy jak toto sie nazywa ani jakie warunki :/ Ale udało mi sie odnaleźć na akwafoto - zwinnik blehera. o ile mogę to stwierdzić to mam 2 samce i 1 samiczkę..
Niestety akwa jeszcze chyba nie dojrzało (zielona woda) :/ Z tego co czytałam na FZ to wynika ze nic nie mogę zrobic, wiec po prostu zaczekam. Za tydzien wymienie troche wody..

kawałek mojego akwa
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedz #27 : 2006-11-07, 16:18 »

PorannaRosa

  • Gość
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #28 : 2006-11-07, 17:54 »
Skoro ojciec już rybska wybrał to trzeba będzie stado zwinników powiększyć, bo to typowo ławicowe ryby :) Mam nadzieję, że ryby te przetrzymają dojrzewanie akwa (są wrażliwe na jakość wody, szczególnie na  ilość azotanów i azotynów).
U Hemigrammus bleheri najłatwiej jest odróżnić płeć u osobników dorosłych, gdy samice gotowe są do złożenia ikry (mają wówczas mocniej uwypuklony brzuch, dodatkowo samice są często trochę większe niż samce). Również różnice pomiędzy H. bleheri a H. rhodostomus, czy też Petitella georgiae nie są duże. Przy czym dwa pierwsze gatunki preferują bardzo miękką i kwaśną wodę (pH najlepiej pomiędzy 5,5 a 6,5/7). Mniej wybredna w tej kwestii jest Petitella georgiae. Czy czerwień na głowie wychodzi za skrzela czy też kończy się prawie równo z nimi?
Zapisane

kareena

  • Gość
Odp: Rady dla laików i polecana literatura o akwarystyce
« Odpowiedź #29 : 2006-11-07, 18:17 »
Hmmm... moze sama zobacz :P ja sie niezbyt znam, wydaje mi sie ze czerwieni mają raczej niewiele. fotka z bliska

więc skoro rybcie są tak wrazliwe na azotany to moze mam wode zmienic znacznie wczesniej niz za tydzien? chociaz w sumie moge sprawdzac testem :) jaka zawartosc NO2 i NO3 powinna mnie zaniepokoic?  a napowietrzanie kamieniem wyłączyłam bo widze ze stresują je te bąbelki. Nie widziałam, żeby pływały przy powierzchni, więc tlenu chyba mają wystarczająco.. ile musi byc minimalnie sztuk w stadku?
Zapisane
Strony: [1] 2 3   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.274 sekund z 32 zapytaniami.