Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 29   Do dołu

Autor Wątek: Wilki !!!  (Przeczytany 179155 razy)

0 Użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #660 : 2010-08-30, 18:35 »
myśliwy/ekolog o wilkach:

Cytuj
Do tego typu działań "durnej ekologii" można zaliczyć również ochronę wilka, mimo wielu lat ochrony populacja w znaczący sposób nie wzrosła, właśnie dla tego że nie specjalnie mają na to ochotę ludzie którzy mieszkają tam gdzie wilki bywają.
...
A jak wilk nie był pod ochrona to populacja rosła?

Można przyjąć że oscylowała na podobnym poziomie, co oznacza że tak przeprowadzoną "ochrone" można sobie wsadzić, co z kolei było nawiązaniem do mojego twierdzenia , że bez woli miejscowych prawdziwa ochrona jest nie do przeprowadzenia...
...
sarna i dzik są stale " tępione" a osiągają liczebności nie spotykane dotąd w historii.
Twierdzę że gdyby wilk był pozyskiwany w jakimś ograniczonym, racjonalnym wymiarze więcej ludzi było by zainteresowanych jego obecnością( każdy myśliwy chciałby sobie go strzelić, w związku z tym musiałby zaakceptować kilka sztuk w łowisku), co zaowocowało by wzrostem liczebności i areału, niż teraz gdy nikt z miejscowych(a nie mówimy o miastowych jako że wilk w miastach nie mieszka), ani myśliwych, jego obecnością zainteresowany nie jest...
Może to trudne dla ciebie do zrozumienia, ale zarówno obszarowo jak i liczebnie wilk jako gatunek by na tym zyskał.
a czyja to wina

JAk to czyja? bezmyślnie ustanowionej ochrony, która jak widać nie na wiele się zdaje.
Bo została ustanowiona bez woli zainteresowanych ludzi( nie tylko myśliwych również rolników, owczarzy, hodowców).

i inny przyrodnik:

Cytuj
Co do pozyskiwania wilka... hmmmm... w momencie w którym jego populacja na większości obszarów gwarantuje nie rozwój, a degenerację genomu wszelakie polowania nie powinny być prowadzone. Chociaż Twój pomysł ma rację bytu w momencie w którym populacja zostanie odbudowana.

http://www.forum.lasypolskie.pl/viewtopic.php?t=18633&postdays=0&postorder=asc&start=110

Arkady111

  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #661 : 2010-09-03, 21:56 »
Obaj mają rację
Zapisane

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #662 : 2010-10-16, 22:36 »
Obaj mają rację

Chyba kpisz

to ze Ty uważasz że można walić do wszystkiego co żyje a nie jest zagrożone wyginięciem ( choć wilk jak najbardziej zagrożony jest ) nie oznacza,że wszyscy mają takie zdanie i takie podejście do wilka
większość Polaków nie godzi się na odstrzał wilków.
Rozumiem ze mamy polować na wilki bo chce tego sto tysięcy frustratów z bronią palna,oraz hodowcy owiec,często przez owych frustratów podjudzani?

i medialne doniesienia,ponoć o atakach wilków na ludzi:

http://www.sfora.pl/Wilki-atakuja-ludzi-przed-sklepami-WIDEO-a25270

I jeszcze tekst o tym,jak myśliwi " gospodarują " zwierzyną na którą polują wilki na terenie ich występowania:
http://pracownia.org.pl/pliki/2010-09_zbs-o-drapieznikach-puszczy.pdf

Forum Zwierzaki

Odp: Wilki !!!
« Odpowiedz #662 : 2010-10-16, 22:36 »

Thorgal

  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #663 : 2010-10-20, 14:18 »
100 tys. frustratów?! Licz się ze słowami człowieku!!!
Zapisane

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #664 : 2010-10-20, 14:33 »
Thorgal - odstrzału wilków domagają się tylko myśliwi i hodowcy owiec,reszta społeczeństwa jest temu przeciwna

określenie " frustraci " aż tak Cię ubodło? - a myśliwi i leśnicy mogą wyzywać ludzi o innych poglądach niż ich własne bezkarnie?
to jest,Twoim zdaniem ok?
że przytoczę:

Cytuj
leśnicy i myśliwi wyzywają was od "idiotów" "debili" "matołów" lub "nieuków", określenia typu pseudoekolog ekoterrorysta, ekooszołom całkiem poważnie możecie traktować jaką swego rodzaju nobilitację..

http://www.forum.lasypolskie.pl/viewtopic.php?t=19149&start=11

określenie " frustrat " akurat pasuje do tej sytuacji gdyż myśliwi biadolą że oni nie mogą na wilki polować ale już sąsiedzi,tak - i ze wilk ze Słowacji przychodzi do nas gdzie jest chroniony i w ten sposób ucieka przed tamtejszymi myśliwymi
prawda,ale czy to wina wilka czy chorych przepisów,gdzie gatunek chroniony w Polsce jest łowny w kraju sąsiedzkim
w tej sytuacji polscy myśliwy jeżdżą za granicę i polują na wilki,głuszce i cietrzewie.

Dla mnie,człowiek który pisze że " tolerowałby " obecność wilka w " swoim " łowisku ( czyli na ziemi należącej do Skarbu Państwa a nie do niego ) tylko wtedy,gdyby mógł na tego wilka polować,jest właśnie frustratem.

Thorgal

  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #665 : 2010-10-21, 11:23 »
Resztę społeczeństwa los wilka obchodzi tyle, co przysłowiowy "zeszłoroczny śnieg". Przeciętni ludzie martwią sie tym jak "związac koniec z końcem", a nie tym ile wilków żyje w polskich lasach.
Drogi kolego, kampanię oszczerstw rozpoczęli "obrońcy" przyrody wyzywając myśliwych od morderców, sadystów, zwyrodnialców, itp.. Nikomu od tego chluby nie przybywa, a jedynie świadczy o mizernym poziomie dyskusji.
Jak by na to nie patrzeć, Słowacja jest suwerennym krajem i nic nam to tego jakie przepisy prawne są tam stanowione.
Przepisy dotyczące własności gruntu i możliwości polowania są pełne różnego rodzaju sprzeczności. Z tego co mi wiadomo, wzorem reszty państw unijnych, Polska stanie sie krajem, w którym prawo do polowania połączone zostanie z własnością gruntu. W związku z tym zwierzęta dziko żyjace stana sie własnością właściciela/dzierżawcy obwody łowieckiego. PGL Lasy Państwowe także zostaie sprywatyzaowane i argument, mówiący o tym, że myśliwy poluje na państwowym gruncie i na państwową zwierzynę, zwyczajnie przestanie istnieć.
Zapisane

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #666 : 2010-10-21, 13:19 »
Resztę społeczeństwa los wilka obchodzi tyle, co przysłowiowy "zeszłoroczny śnieg". Przeciętni ludzie martwią sie tym jak "związac koniec z końcem", a nie tym ile wilków żyje w polskich lasach.

Może i tak ale jednocześnie nie godzą się oni na ich odstrzał


Drogi kolego, kampanię oszczerstw rozpoczęli "obrońcy" przyrody wyzywając myśliwych od morderców, sadystów, zwyrodnialców, itp.. Nikomu od tego chluby nie przybywa, a jedynie świadczy o mizernym poziomie dyskusji.


Myśliwi sami sobie ciężko zapracowali na takie opinie: pijaństwo,zabijanie żubrów i osiołków zamiast dzików,zabijanie ludziom psów,zachowania nieetyczne,itp.
zgodzę się tylko z tym,że to i tak do niczego nie prowadzi i cała dysputa zwolenników i przeciwników łowiectwa jest bezcelowa,gdyż:

prof.Dariusz Czaja - " Przefarbowany świat. Mitologie polowania”:

Cytuj
    W opinii entuzjastów i praktyków, wciąż otacza je aura romantycznej przygody, a pośród najbliższych asocjacji związanych z hasłem myślistwo odnajdziemy z pewnością: poczucie zażyłości z naturą i ducha szlachetnego współzawodnictwa. W oczach myśliwych, sztuka łowiecka, to nie tylko wzbogacające i pożyteczne hobby, ale też potrzebna i wielce skuteczna forma ochrony przyrody. Wybitny strzelec (to jednak wciąż w przeważającym stopniu męskie zajęcie) mający na koncie tysiące upolowanych zwierząt i posiadacz najwspanialszych myśliwskich trofeów wciąż jest obiektem podziwu i zazdrości pośród myśliwskiej braci. W oczach pasjonatów myślistwo, to elegancka sezonowa gra, w której prym wiodą dwie wartości naczelne: sportowe współzawodnictwo i ochrona przyrody.

    Z kolei, jak łatwo się domyślić, przeciwnicy polowań mają niewiele zrozumienia dla intencji myśliwych, nie mówiąc o akceptacji samego zjawiska. W ich opinii, polowanie to po prostu mordowanie nikomu nie zagrażającej, niewinnej leśnej zwierzyny. To, kamuflowana wzniosłą czasem retoryką i rozbudowanym rytuałem, prostacka rozrywka ludzkich samców. Jeszcze inaczej: to szczególnie wyrafinowana, bo praktykowana przez cywilizowanych ludzi, forma zadawania cierpień żywym stworzeniom; pretensjonalne hobby służące zaspokojeniu dość prymitywnych żądz.

    Jak więc widać, rozkład racji jest w tym konflikcie wyraźnie biegunowy, bez żadnych form pośrednich. Obydwie frakcje stoją zdecydowanie po dwóch stronach barykady i strzelają do siebie z zadawnionych i powtarzanych ad nauseam argumentów. Zdaje się, że w tak zarysowanym sporze porozumienie nie jest możliwe. Każda ze stron musiałaby bowiem zaakceptować przesądzenia wyjściowe strony przeciwnej, a na to właśnie nie ma zgody po obydwu stronach tej beznadziejnej – jak się zdaje – dysputy.


Przepisy dotyczące własności gruntu i możliwości polowania są pełne różnego rodzaju sprzeczności. Z tego co mi wiadomo, wzorem reszty państw unijnych, Polska stanie sie krajem, w którym prawo do polowania połączone zostanie z własnością gruntu. W związku z tym zwierzęta dziko żyjace stana sie własnością właściciela/dzierżawcy obwody łowieckiego. PGL Lasy Państwowe także zostaie sprywatyzaowane i argument, mówiący o tym, że myśliwy poluje na państwowym gruncie i na państwową zwierzynę, zwyczajnie przestanie istnieć.

A to,akurat jest marzeniem ściętej głowy i snem fantasty
na coś takiego nie zgodzi się ogół społeczeństwa a nawet sami myśliwi i leśnicy - zwróć uwagę na protesty tych środowisk w sprawie włączenia Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych - zabawne jest to,ze w tym wypadku przeciwnicy tegoż przedsięwzięcia tłumaczą to swobodami obywatelskimi,powszechną dostępnością lasów państwowych,zbieraniem grzybów,itp.
http://www.facebook.com/pages/STOP-dla-Lasow-w-budzetowce/127992977251337
z drugiej strony,ci spośród myśliwych i leśników którzy są za prywatyzacją lasów,mają przeciwstawne postulaty jak jej przeciwnicy: ograniczenie dostępu do lasów pospólstwu,zakaz zbierania grzybów gdyż przeszkadza to w prowadzeniu gospodarki łowieckiej,itp.

Myślę więc,że na powiązanie prawa do polowania z własnością gruntów nie ma szans,gdyż spotka się to z silnym oporem społecznym.

Thorgal

  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #667 : 2010-10-21, 15:50 »
Snem fantasty? Hmmm, żebyś się nie zdziwił. L P są jedną z niewielu firm państwowych, które nie zostały jeszcze sprywatyzowane. Od wielu lat wielkie koncerny przerabiajace drewno walczą z Lasami w kwestiach cen i ilości kupowanego drewna, dlatego naciskają Rząd na prywatyzację. W tej chwili Lasy są w o tyle dobrej sytuacji, że są w stanie same sie finansować (nie potrzebują dotacji z budżetu centralnego) dzięki dużym rezerwom zgromadzonym w tzw. funduszu leśnym. Ostatnie propozycje rządowe zakładają włączenie LP w sferę budżetową, czyli zniknie niezależność finansowa tej firmy, ministerstwo finansów "położy łapę" na funduszu leśnym, bo 2 mld czystej gotówki wspomoże w znacznym stopniu kulejący budżet centralny i to bedzie początek końca tej firmy. Po jakimś czasie dowiemy sie, że trzeba dotować lasy z kasy państwowej, co nie jest opłacalne, więc najlepszym wyjściem będzie sprzedaż. Przemysł drzewny tylko na to czeka. A to czy ludzie będą mogli zbierać grzyby lub wyjść na spacer będzie w tej sprawie najmniejszym problemem, ponieważ o zbyt duże pieniądze w tej rozgrywce chodzi.
Zapisane

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #668 : 2010-10-21, 16:08 »
A ja nadal uważam ze do tego nie dojdzie,nie wszystko podlega prywatyzacji i nie każdy majątek Skarbu Państwa należy prywatyzować - w końcu są to Lasy Państwowe,czyli,moim zdaniem dobro ogółu społeczeństwa
podobnie jak i zwierzęta dzikie,więc moim zdaniem,prywatyzacja LP jak i połączenie prawa do polowania z własnością ziemi,gdzie właściciel ów staje się właścicielem zwierząt bytujących na jego ziemi,jest niemożliwa ze względów dobra państwa,przyrody i swobód obywatelskich - choć,osobiście wśród myśliwych i leśników są takie osoby,które apelują o odebranie społeczeństwu praw do swobodnego korzystania z lasów.

Spójrz sobie na sytuację w gminach wokół Białowieskiego Parku Narodowego,gdzie gminy nie zgadzają się na powiększenie BPN ( ze stratą dla przyrody i dla parku,który powinien być powiększony ),pomimo faktu że dostały one kasę za zgodę
na szczęście,Minister Środowiska ma jeszcze inne narzędzia w swoich rękach,min.:

Cytuj
Pozyskanie drewna z Puszczy Białowieskiej zmniejszone ponad dwukrotnie, zakaz polowań w otulinie parku narodowego, pierwsze inwestycje ekologiczne w gminach puszczańskich – to filary wzmocnionej ochrony przyrody jedynego lasu pierwotnego w Europie. Minister Środowiska realizuje cel ochrony przyrody Puszczy Białowieskiej dostępnymi środkami.

http://www.mos.gov.pl/artykul/7_aktualnosci/13388_ministerstwo_srodowiska_na_rzecz_ochrony_puszczy_bialowieskiej_br_ochrona_puszczy_bialowieskiej_wzmocniona_i_zagwarantowana.html

Myślisz że ludzie tak łatwo zrezygnują z wolnego wstępu do lasu? - nie mówię tu już o zbieraniu drewna czy owoców i grzybów,ale o zwyczajnym przebywaniu w lesie ( do którego niektórzy chcieliby wprowadzić bilety wstępu ).

A w kwestii gruntów: obecnie myśliwi twierdzą że właściciel gruntu nie ma prawa wyprosić ich ze swojej ziemi,gdyż uważają oni że wykonywanie gospodarki łowieckiej jest celem,prawem nadrzędnym - ale jak to oni będą mięli prawo do ziemi,to już będą mogli wypraszać i przeganiać kogo tylko chcą?
dlatego też mam nadzieję,że to nie przejdzie.

Forum Zwierzaki

Odp: Wilki !!!
« Odpowiedz #668 : 2010-10-21, 16:08 »

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #669 : 2010-10-21, 18:54 »
Jestem ekologiem i chciałbym Thorgal wiedzieć o jakiej kampanii oszczerstw piszesz? Z czystej ciekawości.
To prawda, że Słowacja jest suwerennym krajem. Prawdą jednak jest również to, że krzywda zwierząt i dobro gatunków zagrożonych wyginięciem nie znają granic państwowych.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Thorgal

  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #670 : 2010-10-21, 23:10 »
Nagonkę na myśliwych i łowiectwo samo w sobie rozpoczął program Animals emitowany na antenie TVP w latach 90-tych. Nastepnie artykuły Adama Wajraka w Gazecie Wyborczej, Joanny Podgórskiej w Polityce. Dalej w kolejności były książki "zawróconego" myśliwego Zenona Kurczyńskiego i Tomka Matkowskiego, który był tłumaczem zagranicznych myśliwych polujących w Polsce. Apogeum anty łowieckiej histerii przypadło niedawno, podczas ostatniej kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi, ze względu na zainteresowania łowieckie jednego z kandydatów.
Zapisane

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #671 : 2010-10-21, 23:19 »
Thorgal - a co Ty sobie wyobrażasz?,że myśliwi to " święte krowy " a łowiectwo nikogo nie obchodzi?
mimo wszystko,mamy wolność słowa i każdy ma prawo negować i krytykować te zjawiska społeczne,które budzą powszechną nieufność,kontrowersje,mieszane uczucia - a łowiectwo z pewnością do takich zjawisk należy.
Zresztą,Zobacz sobie,jak wystawę łowiecką przyjęto w Parlamencie Europejskim,którą to wystawę zorganizował poseł lub senator PO ( teraz już nie pamiętam ),także myśliwy - nie było ona komentowana zbyt przychylnie,min.przez Partię Zielonych a ekspozycja wypchanych zwierząt wzbudziła spory niesmak wśród Eurodeputowanych.

Każdy ma prawo pisać książki,artykuły,tworzyć programy telewizyjne na taki temat,jaki go interesuje - i to zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy łowiectwa.

A swoją drogą,szkoda że program " Animals " a potem " Arka Noego " znikł z naszej telewizyjnej anteny - wiele się z niego dowiedziałem,także o wilkach ( program ze Stobnicy ).

Apogeum anty łowieckiej histerii przypadło niedawno, podczas ostatniej kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi, ze względu na zainteresowania łowieckie jednego z kandydatów.

Widzisz,tutaj chodziło o to,że przyszły prezydent powinien być,mimo wszystko osobą nienaganną etycznie i moralnie,a chyba Przyznasz że człowiek zabijający dla przyjemności ( min.głuszce na Białorusi ) nie jest wzorem etycznym i moralnym godnym naśladowania?.

Thorgal

  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #672 : 2010-10-22, 14:09 »
Czy ja czegokolwiek komuś zakazuje? Nie sądzę, jestem jak najbardziej za wolnością słowa. Zoolog poprosił mnie o rozwinięcie myśli związaniej z kampanią oszczerstw skierowaną przeciw łowiectwu, więc to zrobiłem. Jeżeli chce się prowadzić dyskusję na jakiś temat, to należy zachować chociaż pozory obiektywizmy, a do tego w/w programom i artykułom było i jest bardzo daleko. A tak nawiasem mówiąc, pamiętasz dlaczego Animals zniknął z anteny dość nagle i po cichu? Może sam o tym napiszesz?
Co do prezydenta polującego na białoruskie głuszce, to nie widzę w tym żadnego problemu jeżeli upolowane ptaki zostały przez niego zjedzone
Zapisane

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #673 : 2010-10-22, 14:26 »
Czy ja czegokolwiek komuś zakazuje? Nie sądzę, jestem jak najbardziej za wolnością słowa.


Ok,ale zaraz Piszesz że:

Zoolog poprosił mnie o rozwinięcie myśli związaniej z kampanią oszczerstw skierowaną przeciw łowiectwu, więc to zrobiłem.

czyli,jesteś za wolnością słowa a jednocześnie wyrażanie innych poglądów i krytykę odbierasz jako " oszczerstwa "
tylko,Wiesz - druga strona też może w ten sam sposób odbierać całą merytorykę i argumentację myśliwych.

Jeżeli chce się prowadzić dyskusję na jakiś temat, to należy zachować chociaż pozory obiektywizmy, a do tego w/w programom i artykułom było i jest bardzo daleko.


Myślę że np.Kruczyński jako były myśliwy wie,jak to wszystko wygląda nie tylko na zewnątrz ale i od środka i jak najbardziej ma prawo do zabierania głosu i do krytyki.

Poza tym,czy nie Dostrzegasz błędów i niewiedzy po przeciwnej stronie?,czy dostrzegasz anty przyrodnicze zachowania i brak wiedzy przyrodniczej u myśliwych? - bo ja tak

dostrzegam radość myśliwych z faktu że gminy zbojkotowały plan powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego,dostrzegam niechęć na fakt utworzenia w otulinie tegoż Parku strefy wolnej od polowań,dostrzegam wrogość wobec ekologów,przyrodników,jako by byli oni " eko terrorystami " przykuwającymi się do drzew i łapczywymi na kasę,że za ową kasę odstąpią od każdego protestu
przykładem mogą być ostatnie bzdurne oskarżenia o " eko haracz " w związku z budową lotniska tanich linii samolotowych.
Niewiedza przyrodnicza myśliwych wypływa na wierzch w stosunku do ptaków drapieżnych,w oczernianiu tychże i obwinianiu ich za całe zło w polskiej przyrodzie ( sytuacja drobnej zwierzyny ),w niechęci do drapieżników w ogóle ( także do bohatera tegoż tematu ),oraz w oskarżaniu borsuków o mordowanie zwierzyny drobnej i lisów o zabijanie 70-80% zajęcy rocznie.


A tak nawiasem mówiąc, pamiętasz dlaczego Animals zniknął z anteny dość nagle i po cichu? Może sam o tym napiszesz?


Nie,nigdy się tym nie interesowałem i nie zgłębiałem tej wiedzy.


Co do prezydenta polującego na białoruskie głuszce, to nie widzę w tym żadnego problemu jeżeli upolowane ptaki zostały przez niego zjedzone


Tylko Powiedz mi,czy pan Komorowski jako człowiek zamożny cierpiał głód żeby musieć polować na te głuszce dla mięsa? - nie sądzę
zresztą,pamiętam wypowiedzi jego kompana " po strzelbie ",pana Palikota,który fotografował się z wypchanym głuszcem.

Thorgal

  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #674 : 2010-10-23, 13:05 »
Klego czytaj ze zrozumieniem. NIE zabiram nikomu prawa do krytykowania łowiectwa, a że w wielu aspektach sie z tą krytyka nie zgadzam, to własnie nazywanie tego oszczerstwem jest moim prawem do wyrażania własnych poglądów.
Ty masz prowao uwazać Kurczyńskiego za bohatera, a ja za naciągacza opini publicznej.
Co do programu Animals, to zniknął z anteny po tym jak sie okazało, że osoby prowadzące fundację Animals, zbirajacą pieniadze na pomoc bezdomnym zwierzetom, defrałdowały powieżane im pieniądze. "Łatwo znajduje się źdźbło w czyimś oku, nie widząc belki we własnym"
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Wilki !!!
« Odpowiedz #674 : 2010-10-23, 13:05 »

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #675 : 2010-10-23, 13:57 »

Ty masz prowao uwazać Kurczyńskiego za bohatera, a ja za naciągacza opini publicznej.


Ja nie uważam Kruczyńskiego za bohatera ale twierdzę że ma on większe niż postronny laik prawo do wypowiadania się na temat łowiectwa i do jego krytykowania,bo zna je od środka
zresztą,myśliwy broniący łowiectwa w środkach opinii publicznej też może być uważany za " naciągacza opinii publicznej ",gdyż broni on swojego sposobu życia i swojego interesu,niekoniecznie zbieżnego z interesem przyrody - Powiedz myśliwym że nadal mogą się zrzeszać w kołach łowieckich ale bez możliwości odstrzału zwierząt,zobaczymy wtedy ilu z nich postanowi bezinteresownie chronić przyrodę bez gratyfikacji w postaci tusz zabitych zwierząt? - moim zdaniem,b.niewielu,jeśli ktoś w ogóle.


Co do programu Animals, to zniknął z anteny po tym jak sie okazało, że osoby prowadzące fundację Animals, zbirajacą pieniadze na pomoc bezdomnym zwierzetom, defrałdowały powieżane im pieniądze. "Łatwo znajduje się źdźbło w czyimś oku, nie widząc belki we własnym"

Jak już pisałem,sytuacji programu " Animals " nie znam,ja o wiele lepiej pamiętam " Arkę Noego "
a defraudacja pieniędzy zbieranych na słuszne cele zdarza się w różnych środowiskach
a co do " belki we własnym oku " - to myśliwi mylą łosie i żubry z dzikami,to myśliwi zabijają ludziom psy na spacerze i to myśliwi z woj.Lubelskiego przez kilka lat zabijali zwierzęta ponad plan - zresztą,ponoć jest to czubek góry lodowej a i nie wiadomo,ile przekrętów i niedopatrzeń można by jeszcze znaleźć w PZŁ.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #676 : 2010-10-24, 18:23 »
Ja widzę natomiast problem Thorgal. Głuszec (Tetrao urogallus) jest wszakże gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #677 : 2010-12-03, 14:53 »
Cytuj
Słowacja - 150 wilków do odstrzału tej zimy

Jak informują słowackie media, w tegorocznym sezonie zimowym (do 31 stycznia 2011 r.), słowaccy myśliwi zgodnie z ustawą, mają prawo odstrzelić 150 wilków.

Zdaje się że wyznaczony limit jest bardzo wysoki, jako że - jak twierdzą sami myśliwi - wilk u nich nie jest przemnożony ponad miarę, a w dodatku wiele z nich pada łupem myśliwych w ramach tzw. regulacyjnego odstrzału.

"Robią szkody w zwierzynie" uzasadniał jeden z wschodniosłowackich myśliwych, komentując trofeum "zdobyte" w ostatni dzień listopada w Wyhorlacie.

http://spiszak.salon24.pl/255868,slowacja-150-wilkow-do-odstrzalu-tej-zimy

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #678 : 2010-12-04, 22:49 »
Cytuj
znam takie polowania co są organizowane w pasach granicznych, kiedy Polscy myśliwi mają wilki i pędzą je na słowackie strony. Nawet w tym roku tak było w Beskidzie Sądeckim. Kolegom z Polskiego koła wyjechało z Polskiej strony 6 wilków, nasi spuścili lufy, koledzy ze Słowacji mieli życiowy pokot. 6 wołków. Impreza cały dzień w pasie granicznym SG quadem naftę dowoziła. W ten sposób leczy się patologię ekoteroryzmu i chronienia wszystkiego za wszelką cenę. Koledzy są w rewelacyjnych humorach, mieli takie sytuacje, ale na ogół było to 2 góra 3 wilki, a tu nagle 6!!! Od października nie mają wilków w obwodzie.

Cytuj
czego mam się obawiać, ekoterrorystów? pseudoekologów? Jaka reklama? Polowanie, zgodnie z prawem, jedno to tylko sposób pędzenia odpowiedni. :beer: mało lisku wiesz mało..., ale to dobrze bo byś od nadmiaru pewnej wiedzy mógł dostać migotania przedsionków albo gorzej :505: Dziś też impreza jest gdzieś w Beskidach choć pokot z burego psa skromniejszy, ciut ciut.

Cytuj
Czyli jak wilk polezie przez granicę nie popędzany to Słowak może go sobie strzelić ale jeśli wilka pogonił Polak, to Słowakowi od tego wilka wara bo on ci jest nasz, polski. Może podasz jakieś cechy wedle których Słowak mógłby odróżnić takiego przepędzonego z Polski wilka od takiego co sam na Słowację poszedł?
Lisie, powiem Ci więcej. Polski myśliwy może za pośrednictwem odpowiedniego biura pojechać sobie w dowolne miejsce świata (także do Słowacji) i może sobie tam strzelić każde zwierzątko na jakie będzie go stać. Także takie zwierzątko, które w innych krajach jest chronione. Tego tez byś chciał prawnie zakazać?

http://www.forum.lasypolskie.pl/viewtopic.php?t=19770&postdays=0&postorder=asc&start=11

Słowacy niedługo będą tępić już wszystko: nie tylko wykopują z nor niedoliski ale i zabijają wilki,niedźwiedzie - na Słowacji są też sprywatyzowane lasy.
« Ostatnia zmiana: 2010-12-05, 19:50 autor lis »
Zapisane

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #679 : 2010-12-06, 01:44 »
Cytuj
koledzy pędzą pas graniczny dziś knedle strzelili 3 wołki, 4 spudlony. Więcej nie było. Wataha ruszona z Polski, strzelana była ok. 500 m od granicy, no ale właśnie co to za granica. Szkoda bo trofea wszystkie lądują u Słowaków, a tu o to też chodzi. Z drugiej strony koledzy są zadowoleni ze stanów jelenia sarny dzika, ten ostatni w niektórych miejscach był tak zdziesiątkowany przez wilki że swego czasu były same odyńce i lochy, w ogóle nie było najmłodszych klas wieku dzika. Zdrowy rozsądek Słowaków, uchronił od całkowitej katastrofy ich i nasze zwierzostany.
Nam tego rozsądku brakuje, i każdy się boi wilka ruszyć, bo to śmierdzący temat.

Zastanawiam się tylko,czy takie " pędzenie " polskich wilków pod słowackie strzelby jest legalne - inaczej,czy można temu jakoś zaradzić,nagłośnić tę sprawę?
z tych opisów można wywnioskować że wybito już większość wilków żyjących przy granicy ze Słowacją.

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #680 : 2010-12-09, 15:57 »
Cytuj
Myśliwi przestraszyli się wilków

 

W ubiegłym tygodniu Nowiny poinformowały o mrożącym krew w żyłach zdarzeniu w okolicach Barwinka w Beskidzie Niskim. Oto na 18 polujących na tym terenie myśliwych wyszła rzekomo potężna, bo licząca aż 24 sztuki wataha wilków.

  Zszokowani myśliwi poinformowali o tym zdarzeniu media i władze województwa. Zszokowani pewnie tym, że doświadczyli na własnej skórze, że mają silną konkurencję w lesie. Że zamiast oni to ich może ktoś upolować, o fe, jakie brzydkie słowo, pozyskać. 

  Trudno nie kpić z łowieckej braci, gdy to ona powinna wiedzieć o tym, że w lasach żyją dzikie zwierzęta. Ale w naszym cywilizowanym świecie tak wiele rzeczy zeszło na psy, że wilki w lasach są intruzami, a myśliwi gospodarzami.

  Ale są możliwe inne spotkania z wilkami, powiedzmy „partnerskie”. Swoje fotograficzne polowanie w Białowieży na drapieżniki opisał we wtorkowej Gazecie Wyborczej Adam Wajrak. Przyrodnik i ekolog przyczaił się z aparatem fotograficznym na leśnej drodze, skulił się i zwabił wyciem kilka drapieżników. Zmylone wilki podeszły blisko, ale po zwęszeniu obcego zapachu oddaliły się. Obeszły przyrodnika naokoło i jeszcze raz sprawdziły, z jaką żywą istotą mają do czynienia. Gdy ostatecznie zwęszyły człowieka, uciekły. Wajrak podkreśla, że ludzi atakują tylko krzyżówki wilka z psem. A do krzyżówek dochodzi wówczas, gdy wilki opuszczają przetrzebione przez ludzi watahy i zaprzyjaźniają się ze zdziczałymi psami.

  Podkarpaccy myśliwi przestraszyli się wilków, a Wajrak chciał się z nimi zaprzyjaźnić. Dwa różne podejścia do przyrody. Ja wybieram opcję z wyciem, nawet do Księżyca, bo uważam, że przyroda ma zbawienny wpływ na człowieka. Czyni go nieco lepszym, nawet wówczas gdy pokazuje kły. Po prostu uczy człowieka szacunku dla nieznanych sił.

  Jeśli wybijemy wszystkie zwierzęta, jeśli wytniemy wszystkie lasy i zamienimy w ścieki wszystkie wody, to zostaniemy przeraźliwie sami. Wówczas ludzie nie będą nawet wyć do Księżyca, tylko strzelać do siebie. Z tego poczucia osamotnienia na Ziemi.

http://mechaniczna.redblog.nowiny24.pl/2010/12/07/rozne-spotkania-z-wilkami/

Forum Zwierzaki

Odp: Wilki !!!
« Odpowiedz #680 : 2010-12-09, 15:57 »

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #681 : 2011-01-14, 12:38 »
Cytuj
Szwedzi urządzają wielkie polowanie na wilki. Wbrew UE

Tysiące myśliwych ruszy w pogoń za małym stadem.

    O wilczą skórę walczyć będzie 6500 myśliwych. Zwierząt do ustrzelenia jest 20 - donosi thelocal.se.

Szwedzki Krajowy
Związek Myślistwa, Jägareförbundet, konieczność odstrzału tłumaczy większym, niż zakładany, przyrostem liczby zwierząt.

    W zeszłym roku posłowie uchwalili, że w Szwecji ma prawo żyć jedynie 210 zwierząt w 20 stadach - dodaje serwis
    .

Zaplanowanemu na miesiąc (15 stycznia - 15 lutego) polowaniu zdecydowanie sprzeciwia się Komisja Europejska.

    Urzędnicy podlegli Komisarzowi ds. Środowiska Naturalnego uprzedzają, że jeżeli wilki zginą, pod koniec miesiąca przeciw Szwecji rozpoczęte zostanie śledztwo - zauważa thelocal.se.

Komisja Europejska oskarża władze o niejasne wyjaśnienie powodu polowań. Oficjalnie, mają one usuwać z populacji wilki o słabych genach.

    Czy jednak zabijane będą właśnie te, czy też może każdy pierwszy, którego myśliwemu uda się zobaczyć - retorycznie pyta biuro
    komisarza.


http://www.sfora.pl/Szwedzi-urzadzaja-wielkie-polowanie-na-wilki-Wbrew-UE-a28189

Cytuj
W zeszlym roku, po kilkunastoletniej przerwie, ubili 27 wilkow.
Co roku prawie 200 niedzwiedzi i ponad 200 rysi. Ponadto poluja na foki, pomimo embarga calej EU na futra i mieso fok kanadyjskich i alaskanskich. I jakos EU to dzielnie znosi.
Darzbor!!

http://forum.lowiecki.pl/read.php?f=11&i=361504&t=361504

Zoologu - czy Słyszałeś coś o tym,jakoby amerykanie wybijali teraz wilki czyniące coraz większe szkody?

Cytuj
numer z 2010 National Geografic o wilkach w stanach zjednoczonych i problemie jaki spowodowala ich nadmierna ilosc.
...
teraz czesciowo odstrzeliwuje sie czesc wilkow bo robia ogromne spustoszenie. Ale amerykanie rozumieja pewne procesy zachodzace w przyrodzie i jest to narod praktykow a nie teoretykow.

http://forum.tvp.pl/index.php?topic=37718.135
« Ostatnia zmiana: 2011-01-14, 20:31 autor lis »
Zapisane

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #682 : 2011-01-15, 19:03 »
Jeszcze petycja dotycząca zabijania wilków na Litwie:

http://www.thepetitionsite.com/2/stop-pointless-killing-of-lithuanian-wolves/

trochę więcej na ten temat:

 http://www.polskiwilk.org.pl/aktualnosci,707

i wypowiedź dotycząca wilka mojego rozmówcy,którego cytuję w poście wyżej:

Cytuj
Nie zgadzam sie i wiekszosc ludzi nie chce zeby wilki biegaly nam po wszystkich lakach i zjadaly wszystko co napotkaja na swojej drodze. Wilk nie ma naturalnego drapieznika dlatego rozwoj jego populacji moze bardzo szybko nastapic. Najpierw wybije populacje zwierzyny dzikiej a nastepnie zacznie atakowac zwierzeta hodowlane. Oczywiscie mowie o sytuacji kiedy wilka jest za duzo.

« Ostatnia zmiana: 2011-01-16, 00:40 autor lis »
Zapisane

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #683 : 2011-01-16, 19:28 »
Nie słyszałem o tym Lisie, a tak się składa, że ochrona przyrody amerykańskiej jest bliska memu sercu. W cytowanym przez Ciebie poście autor wykazuje się nieznajomością ekologii populacyjnej.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

ginger08051989

  • *
  • Wiadomości: 23
    • WWW
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #684 : 2011-01-17, 18:20 »
Thorgal - odstrzału wilków domagają się tylko myśliwi i hodowcy owiec,reszta społeczeństwa jest temu przeciwna


Pozwól drogi Lisie że się z Tobą nie zgodzę... Zwykle popieram Twoje poglą
dy i lubie czytać Twoje wypowiedzi. Ale to jest wierutną bzdurą... Mieszkam w bieszczadach... i tutaj wcale ni9e tylko hodowcy owiec i myśliwi oponują za odstrzałem wilków.
Są to niestety władze z racji możliwości zaproszenia na polowanko panów z wyższych sfer...
Za odstrzałem są także ludzie mieszkający w wioskach w biesach... z różnych powodów, bo pieska im wilk zagryzł...ludzie mają swoje poglądy oparte na teoriach wyssanych z palca i chętnie podsycanych przez media lokalne...
Zapisane

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #685 : 2011-01-17, 18:40 »

Są to niestety władze z racji możliwości zaproszenia na polowanko panów z wyższych sfer...
Za odstrzałem są także ludzie mieszkający w wioskach w biesach... z różnych powodów, bo pieska im wilk zagryzł...ludzie mają swoje poglądy oparte na teoriach wyssanych z palca i chętnie podsycanych przez media lokalne...

Ale ja też się z tym zgodzę,zwłaszcza że i wśród władz zdarzają się też i myśliwi
a że ludzie mieszkający na wsi wierzą w zabobony to też prawda,wszak oni żyją tak od lat i nie wiem czy ktoś w ogóle próbował walczyć tam ze stereotypami - sam wiem jak trudno jest zmienić przekonania osoby która robiła tak od zawsze - np.moja mama i karmienie ptaków chlebem.

ginger08051989

  • *
  • Wiadomości: 23
    • WWW
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #686 : 2011-01-17, 19:08 »
owszem.. a;e to nie kwestia tyle zabobonów co wiary w to że odstrzał może mieć dla nich korzyści... ciężko mi to wyjaśnić...A tak nawiasem mówiąc to nie ważne czy ludzie są zabobonni i dla tego są za odstrzałem czy też z innych powodów. to samo z siebie wyklucza tezę iż za odstrzałem są tylko myśliwi i hodowcy owiec, bo wcale tak nie jest...
Poza tym myśliwi argumentują swoje stanowisko w sprawie niemal tym samym co ludzie z okolicznych - Bieszczadzkich wiosek.
Czasami jest to brak wiedzy, czasami brak sentymentu jeśli chodzi o przyrodę...
Ci ludzie żyją tam od lat. Z tym co dla ludzi z poza bieszczad wydaje się być niemal egzotyką dla nich jest czymś codziennym. Stąd wynika ich brak zaangażowania w ochronę wilka...

Zapisane

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #687 : 2011-01-18, 13:26 »
Jeszcze o Szwedzkich wilkach:

Cytuj
Nagonka na myśliwych

W Szwecji ruszyło polowanie na wilki. Do odstrzelenia dozwolonych przez ministra ochrony środowiska 20 zwierząt zgłosiło się około 6700 myśliwych


By uniknąć skandalu z poprzedniego sezonu polowania, kiedy to przez omyłkę zabito o jedno zwierzę więcej niż dozwolona wówczas kwota 27, myśliwi będą musieli esemesem meldować, że zabili lub ranili wilka. Wprowadzono też inne restrykcje – strzelać będzie można jedynie w bok stojącego, a nie będącego w ruchu drapieżnika.

Myśliwi oburzają się na ograniczenia i „skąpą" tegoroczną kwotę, nie mają jednak odwagi robić tego pod nazwiskiem – boją się gróźb obrońców przyrody. A ci domagają się od rządu całkowitego wstrzymania licencyjnych polowań. W petycji podpisanej przez 19 tys. szwedzkich obywateli twierdzą, że to prowokacja wobec wszystkich troszczących się o populację tych rzadkich drapieżników. – To tragiczne i żenujące dla Szwecji – grzmi Zrzeszenie Ochrony Przyrody.

więcej: http://www.rp.pl/artykul/595472_Nagonka-na-mysliwych-.html

Forum Zwierzaki

Odp: Wilki !!!
« Odpowiedz #687 : 2011-01-18, 13:26 »

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #688 : 2011-01-21, 15:12 »
Na szczęście,w internecie nic nie ginie:

Cytuj
Słowacy strzelają, polskie wilki giną

Wilk jest w Polsce objęty ochroną, ale na Słowacji można właśnie na niego polować. Zwierzęta nie znają granic i od lat giną od kul słowackich myśliwych.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,8981763,Slowacy_strzelaja__polskie_wilki_gina.html

i fragment:

Cytuj
Podobne problemy zgłaszają także czescy przyrodnicy. Dochodzą do nich niepokojące informacje, że polscy myśliwi dosłownie przeganiają wilki z naszych lasów wprost pod lufy swoich słowackich kolegów. Próbują się w ten sposób pozbyć szkodników - jak nazywają wilki.

Na forum Lasypolskie.pl znaleźliśmy wpisy typu: "Kolegom z polskiego koła wyjechało z polskiej strony 6 wilków, nasi spuścili lufy, a koledzy ze Słowacji mieli życiowy pokot. Sześć wołków. (...) W ten sposób leczy się patologię ekoterroryzmu i chronienia wszystkiego za wszelką cenę. Koledzy są w rewelacyjnych humorach, mieli takie sytuacje, ale na ogół było to 2 góra 3 wilki, a tu nagle sześć! Od października nie mają wilków w obwodzie".

czyli,ktoś jednak owe wpisy zauważył.

Według myśliwych ochrona wilka szkodzi ... przede wszystkim wilkowi - taka opinia:

Cytuj
Wilk stał się tematem medialnym i sztandarowym hasłem dla wielu organizacji pseudoekologicznych działających nie tylko w naszym kraju. O ile brak racjonalnych argumentów w podejściu do wilka (i nie tylko) mogę wybaczyć "zielonym niby ekologom" o tyle zadziwia mnie brak racjonalnego myślenia w organach państwowych odpowiedzialnych za ochronę przyrody (MŚ, GDOŚ itp). Bo czym wytłumaczyć to że:
1. Od czasu gdy wilk został objęty ochroną, nie zostały wyznaczone w Polsce rejony hodowli tego gatunku.
2. Mimo przeprowadzenia szeregu badań nad tym pięknym zwierzęciem, nie zostało określone optymalne zagęszczenie wilka w Polsce.
3. Dlaczego mimo nieporównywalnie lepiej rozwiniętej nauki w Szwecji i ich bardzo zaawansowanym badaniom nad wilkiem, nasze organy państwowe nie opierają się na ich dorobku naukowym?
4. Dlaczego dopuszcza się do anarchii w postaci zabijania wilków przez ludność wiejską (i nie tylko) dbającą o swój dobytek, a nie dopuszcza się do racjonalnej gospodarki tym gatunkiem?
5. Dlaczego pojęcie "racjonalna gospodarka" jest przez niby ekologów uważana za zło?
6. Dlaczego nasze organy państwowe opierają swoje decyzje (lub ich brak) na hasłach głoszonych przez organizacje myślące że chronią przyrodę?
7. Jak długo jeszcze zimna kalkulacja i czysta matematyka najdokładniej opisująca zależności występujące w przyrodzie, oraz będąca źródłem miarodajnych i weryfikowalnych dowodów, przegrywała będzie z "widzimisię" i "ja czuję" nawiedzonych i zaślepionych pseudoekologów?
8. Gdzie jest granica interesów gospodarczych człowieka i samowolnej niekontrolowanej przyrody?
9. Gdzie się kończy hipokryzja organizacji, które uważają się za obrońców przyrody?
Takie pytania można stawiać w nieskończoność. Niestety dopóki władze będą się bały podejmowania racjonalnych decyzji, dopóty samowola i dzika ochrona jednych gatunków kosztem drugich spowoduje więcej złego niż dobrego m.in. dla wilka najpiękniejszego drapieżnika naszych lasów!

http://forum.lowiecki.pl/read.php?f=21&i=45058&t=45058
« Ostatnia zmiana: 2011-01-21, 20:46 autor lis »
Zapisane

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Wilki !!!
« Odpowiedź #689 : 2011-01-27, 12:13 »
Cytuj
Wilki rozszarpują cielaki i owce 



2010-09-10 09:35:24 (ost. akt: 2010-09-10 09:53:31)

Nogi się pode mną ugięły, gdy rano na pastwisku zobaczyłem zabitego przez wilki cielaka — mówi Franciszek Bredziński, rolnik z Huty Żuławskiej, (gm. Milejewo). Rolnik od lipca stracił przez wilki sześć z osiemnastu cielaków.
Franciszek Bredziński z Huty Żuławskiej stracił przez wilki sześć z osiemnastu cielaków

Franciszek Bredziński z Huty Żuławskiej stracił przez wilki sześć z osiemnastu cielaków.

— Zranienia wskazują, że sprawcami były wilki — potwierdza Henryk Ławniczak, weterynarz. — Jeden ofiarę dusi, a drugi szarpie za tylne nogi. Cielak strasznie się męczy. Takie są prawa przyrody. Gdyby to psy atakowałyby, czyniłyby to bardziej chaotycznie. W tej okolicy od lat występują te zwierzęta. W pobliskim Przybyłowie wiele razy widziałem zagryzione owce i cielaki. Są łatwym łupem.

— Nie mam pieniędzy na "dokarmianie" wilków — mówi pan Franciszek. — Jeden cielak kosztuje około tysiąca złotych, a straciłem ich sześć. Będę ubiegać się o odszkodowanie. 
— Na początku roku straciłam trzy owce — mówi Dora Mross, współwłaścicielka hodowli owiec w Przybyłowie. — Za straty odpowiada państwo. Przyznano mi odszkodowanie. 


Dora Mross kłopoty z wilkami ma od kilku lat.
— W ubiegłym roku straciłam 17 sztuk — mówi. — W tym roku tylko trzy, ponieważ mam lepsze ogrodzenie. Wilki są bardzo sprytne potrafią podkopać się pod płotem, gdy nie mogą pokonać go inaczej.

Na wilki nie ma rady. Nie wolno do nich strzelać, bo są pod ochroną. 
— Wilki dziesiątkują szczególnie jelenie oraz sarny, zające lisy — mówi Wieńczysław Tylkowski, łowczy okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Elblągu.

Niestety,źródła nie znam

według myśliwych:

Cytuj
To że wilk jeść musi a jego natura jest jaka jest wszyscy wiemy i nikt nie chce wytępić tych zwierząt, wręcz przeciwnie. Problem w tym żeby nie zaburzać głupią ochroną naturalnej równowagi pomiędzy populacjami ofiar i drapieżników. Poza tym promowanie jednego gatunku kosztem innych jest nie tylko wbrew wszelkim zasadom ekologii to po prostu zwykła głupota i brak zdrowego rozsądku. Co do dobrodziejstw wynikających ze zmniejszenia populacji dzików, jeleni czy saren, ja tego tak nie widzę- zwyczajna interakcja na linii drapieżnik-drapieżnik.
...
Jeśli chodzi o interakcję na linii drapieżnik-drapieżnik miałem na myśli myśliwy kontra wilk. W przyrodzie jest tak że jeden drapieżnik nie toleruje innego ze zwykłej dbałości o własny byt. Dla tego nie zgadzam się z Tobą że zmniejszenie liczebności zwierzyny łownej na skutek działalności wilków to dobry kierunek. Zwyczajna dbałość o własne interesy. Tym bardziej iż w wielu regionach kraju liczebność płowej kształtuje się poniżej stanu optymalnego.

http://forum.lowiecki.pl/read.php?f=11&i=362560&t=362560

czyli,wilk zagraża interesom myśliwych,którzy niby je zastępują - jeśli wilk będzie w większym stopniu pełnił swoją rolę to rola myśliwych będzie coraz mniejsza - twierdzą więc oni że mamy w Polsce za dużo wilków a zdecydowanie za mało terenów ze zwierzyną płową ( jeleń,sarna ),których " pozyskanie " leży w interesie myśliwych którzy to z wilkiem dzielić się nie chcą - tak więc według myśliwych ochrona wilka szkodzi myśliwym,samemu wilkowi a także ... rysiom,którym wilki odbierają pożywienie.
Strony: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 29   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.183 sekund z 29 zapytaniami.