Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Kilka pytań  (Przeczytany 1402 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Cathycash

  • Gość
Kilka pytań
« : 2004-01-24, 19:01 »
Mam jeszcze kilka pytań dotyczących ptaszków, a szególnie papużek falistych.
Co to "piasek żołądkowy z dodatkiem oleju anyżowego"?
Jaki jest najlepszy pokarm?
Co to proso muszyńskie?
Czy trzeba dawać ptakom kolby (wiem że to dla nich urozmaicenie i będę je dawać ale jakiej firmy i jak często)
czy trzeba dawać kostki wapienne?
jakie są najlepsze poidełka?
czy karmniki w tradycyjnych klatkach są dobre (zewnętrzne,plastikowe)
Czy preparaty przeciwko pasożytom (znalazłam na Karusku) stosuje się tylko gdy zwierzaki mają je już, czy zapobiegawczo?
A czy ptaszkom nie zaszkodzi, lub może w czymś pomoże preparat intensyfikujący kolor piór?
Czy jeśli wyjmę dzwoneczki z klatki to bardzo skrzywdzę papużki?
Znalazłam na Karusku jakieś patyczki z piaskiem zakłądane na żeredzie by tępiły sobie pazurki. Co to za cudo?
jak pomóc parze papużek w rozmnażaniu?
czy ptaszek (sam, jeden) musi mieć gniazdo?
Czy jeśli wyjmę lęgówkę ptaki będą sie rozmnażać?
Czy jeśli samiczka będzie sama będzie znosić jaja?
Gdy samiczka jest z samcem to zawsze coś się wylęgnie z jaj?

To by było na tyle, reszta pytań w poście "jestem zielona" (na końcu tematu). bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Chcę wszystko wiedzieć zanim kupię ptaszka.
Zapisane

Emilka

  • Gość
Kilka pytań
« Odpowiedź #1 : 2004-01-24, 20:29 »
- tym piaskiem wyklada sie dno klatki, papuzki czasem go jedza, piaske ulatwia trawienie
- najlepszym pokarmem jest Trill i Vitakraft niestety sa to drozdze karmy
- murzynskie... nie wiem  :P ale proso ogolnie jest bardzo chetnie zjadane przez papuzki
- podobno kolby to nic dobrego, sa bardzo tuczace i nie wiadomo co w nich jest. Mozna dawac ale zadko i najlepiej zagranicznych firm np. vitakraftu. W polskich kolbach wiecej jest tego swinstwa do zlepiania niz nasion

-Kostki wapienne sa... beee. czasmai robia je z kredy,ptaki szybko je niszcza i zadnego pozytku z tego nie ma. Najlepiej kupowac w sklepie zoo sepie, jest naturalna i zdrowa :)
- y... sa takie ktore mocuje sie zzewnatrz  a do klatki wklada sie taki dziubek ale ja z tego zrezygnowalam bo nie umialam zamontowac (  :oops:  :lol: ) moj ptaszek wode ma w normalnym karmniku i nie jest zle
- u mnie jest ok, chcoiaz podobno niektore sprytne ptaszki rozbrajaja karmnik i uciekaja, Zefirke jednak nic nie kombinuje  przy karmniku
- nie wiem
- nie wiem... ale moim zdaniem jezeli ptak karmiony jest odpowiednio i nic w diecie nie brakuje to intensywny kolor piorek i tak bedzie mial :)
- nie. Dzoneczki to dla papuzek zabawka, uderzaja w nie dziobkiem albo dziobiom a kiedy dzonek wydaje dziwek maja radoche :P  Bardziej radzilabym wyjac lusterko bo niektore papuzki z lusterkiem staja sie agresywne w stosunku do opiekuna
-NIE! Jest to zupelnie zbedne i na dodatek kaleczy ptaszka zdzierajac skore z lapek, poprostu wymysl ludzi.... zeby wiecej sprzedac
-nie interesuje sie tym :P
- Chodiz ci pewnie o budke legowa, odpowiedz brzmi-nie. Budke wstawia sie tylko wtedy gdy mamy parke i ochote na pisklaki :)
- Nie jestem pewna ale istnieje chyba takie prawdopodobienstwo ze czasami samica sklada jaja np, w rogu klatki.
- z eguly nie znosi i nie wie  jak to jest w przypadku falistych ale moja kolezanka mial nimfe ktora mimo samotnosci skladala jaja wlasnie w rogu klatki
- ne wiem


:)
Pzdr.
Zapisane

Cathycash

  • Gość
Kilka pytań
« Odpowiedź #2 : 2004-01-24, 21:48 »
Dzięki Ci Emilko za wszystkie odpowiedzi :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Kilka pytań
« Odpowiedz #2 : 2004-01-24, 21:48 »

_Gosia_

  • Gość
Kilka pytań
« Odpowiedź #3 : 2004-01-25, 11:46 »
Cytuj

Co to proso muszyńskie?

Proso różnych odmian jest podtawowym składnikiem papuziej karmy. Ale ja myslę, że myślisz o prosie senegalskim - nie jestto proso tylko włosnica beer - papuzi przysmak. Zwłaszcza czerwon
Poczytaj tu:
http://papuzka.netax.pl/artyk/proso.php
i tu:
http://forum.papuzki.opalnet.pl/viewtopic.php?t=42

Kostki wapienne są beeee!!! Kupuj paputom sepię - nie dość, że ułatwia ścieranie dzioba, to poza wapnem jest źródłem wielu składników mineralnych niezbędnych papudze: http://papuzka.netax.pl/artyk/sepia.php
Zapisane

Cathycash

  • Gość
Kilka pytań
« Odpowiedź #4 : 2004-01-25, 13:51 »
Dzięki :) A w mojej ksiązce jest napisane, że kostki wap. są bardzo dobre.... chyba ją spalę:)
Zapisane

_Gosia_

  • Gość
Kilka pytań
« Odpowiedź #5 : 2004-01-25, 16:08 »
W innym wątku Ci pisałam, że książki mają błędy. Na pewno dotyczy to polskich kostek wapiennych. Pozatym kostka jest miękka i papużka przerobi ją na proszek w ciągu 3-4 dni ;)
Zapisane

Cathycash

  • Gość
Kilka pytań
« Odpowiedź #6 : 2004-01-25, 17:54 »
Ale zawiera jakieś składniki odżywcze? Bo może warto, nawet jak ją przerobi na proszek?
Zapisane

Emilka

  • Gość
Kilka pytań
« Odpowiedź #7 : 2004-01-25, 18:28 »
Gosiu!  :shock:  z tego co przeczytalam w artykule stwierdzilam ze sepia to jest cos z wnetrza tych zwierzatek czy jak? :roll:
Zapisane

_Gosia_

  • Gość
Kilka pytań
« Odpowiedź #8 : 2004-01-25, 18:41 »
Dosha - polskie kostki wapienne są wręcz szkodliwe. Badania składu to wykazały. Na dodatek nie ma na nie norm.
Być moze, że kostki znanych firm zagranicznych są ok. Nie wiem nic na ten temat. Ale i tak w każdym przypadku najlepsza jest sepia i to nie żadna kolorowa, smakowa tylko naturalna, biała. I tak paputy przerabiają ją na proszek ;)

!_Emilka_!, sepia to muszla mątwy (wewnętrzna) a na mojej stronce są fotki ;)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Kilka pytań
« Odpowiedz #8 : 2004-01-25, 18:41 »

Emilka

  • Gość
Kilka pytań
« Odpowiedź #9 : 2004-01-25, 18:58 »
no tak..to przeczytalam. No ale trzeba to jakos wyciagnac?  to sie specjalnie zabija te zwierzaki?
Zapisane

Monika zeberki:)

  • Gość
Kilka pytań
« Odpowiedź #10 : 2004-01-25, 19:17 »
Nie, te muszle zbiera sie na wybrzeżach ciepłych mórz, na plaży pełno tego lezy :)
Zapisane

Emilka

  • Gość
Kilka pytań
« Odpowiedź #11 : 2004-01-25, 19:42 »
:lol:  acha
Zapisane

Cathycash

  • Gość
Kilka pytań
« Odpowiedź #12 : 2004-01-25, 19:53 »
Eh to dobrze....
Zapisane

_Gosia_

  • Gość
Kilka pytań
« Odpowiedź #13 : 2004-01-25, 22:13 »
Ale Monika nie napisała, że je trzeba specjalnie oczyścić. Jak jeździcie na laże gdzie można znaleść sepię, to nie podawajcie bezpośrednio ptakom. Przede wszystkim trzeba wypłukać sól!
Zapisane

Joanna

  • Gość
Kilka pytań
« Odpowiedź #14 : 2004-01-26, 10:03 »
-Co to "piasek żołądkowy z dodatkiem oleju anyżowego"?

Chwyt marketingowy.... nikt (jak dotąd) nie udowodnił, ze papugi (i wszystkie ptaki, które jedzą ziarno bez łusek) potrzebują piasek do trawienia. Wiem, ze tak piszą w książkach... ale to jest wiedza przeniesiona z hodowli drobiu i gołebi.

http://www.papugi.resnet.pl/artykuly/zwirek.htm

-Co to proso muszyńskie?

murzyńskie - bo sądzę, że chodzi o Murzynek (olejarka abisyńska)

http://zeberki.wer.pl/strony/podstrony/zboza.htm - są tam także zdjęcia innych nasion.

Murzynku nie daje się papużkom.

-czy trzeba dawać kostki wapienne?

Trzeba dawać wapń, a występuje on w różnych postaciach http://www.papugi.resnet.pl/artykuly/Wapn.htm

-jakie są najlepsze poidełka?

Nie ma znaczenia jakie, byle papużce było wygodnie.... Jeśli chodzi o materiał to najlepsze są szklane (grube, mocne szkło)

-czy karmniki w tradycyjnych klatkach są dobre (zewnętrzne,plastikowe)

http://www.papugi.resnet.pl/artykuly/karmniki.htm

-Czy preparaty przeciwko pasożytom (znalazłam na Karusku) stosuje się tylko gdy zwierzaki mają je już, czy zapobiegawczo?

Tylko, i powinno się to robić pod kontrolą lekarza.

-A czy ptaszkom nie zaszkodzi, lub może w czymś pomoże preparat intensyfikujący kolor piór?

czy zaszkodzi nie wiem, ale na pewno nie będzie miał zadnego wpływu na kolor piórek - bo u papug żaden pokarm nie ma wpływu na kolor... Papugi to nie kanarki, mają inne barwniki....

-Czy jeśli wyjmę dzwoneczki z klatki to bardzo skrzywdzę papużki?

Jeśli papuga się bawi dzwoneczkiem to nie nalezy zabierać, a jak go ignoruje to spokojnie można.

-Znalazłam na Karusku jakieś patyczki z piaskiem zakłądane na żeredzie by tępiły sobie pazurki. Co to za cudo?

Jedna z rzeczy, która papużkom szkodzi. Absolutnie tego nie dawać. Niestety Karusek ma dobro ptaków w nosie.... już bardzo dawno temu pisałam do nich, że te scierne nakładki są szkodliwe, podawałam im źródła tych informacji (polskie i zagraniczne, w tym opinię największego polskiego autorytetu w dziedzinie ptaków), a oni nadal to sprzedają. Niestety jak widać biznes dla nich ważniejszy niż zdrowie ptaszków, smutne to, zwłaszcza, że robią z siebie takich strasznych przyjaciół zwierząt). Zresztą to samo dotyczy także plastikowych "patyczków", które nalezy wywalić zaraz po kupnia, a które oni sprzedają dodatkowo, bez klatek..

Nakładki te w ogóle nie ścierają pazurków, za to ścierają nóżki...

-jak pomóc parze papużek w rozmnażaniu?

Przede wszystkim odpowiednio karmic (nie tylko ziarno, ale też masa innych rzeczy, a co to przeczytasz w wielu artykułach na stronie http://www.papugi.resnet.pl/ ). Potem stworzyć odpowiednie warunki.

-czy ptaszek (sam, jeden) musi mieć gniazdo?

Nie. Zresztą papugi rozmnażają się w budkach, nie gniazdkach.

-Czy jeśli wyjmę lęgówkę ptaki będą sie rozmnażać?

Zależy od ptaków.

-Czy jeśli samiczka będzie sama będzie znosić jaja?

Może, ale nie musi. Jajka będą puste, czyli nie zapłodnione.

-Gdy samiczka jest z samcem to zawsze coś się wylęgnie z jaj?

Nie zawsze. Zalezy to od bardzo wielu czynników.

PS
Jeśli linki nie będą działać to proszę wchodzić przez stronę http://www.papugi.dt.pl

Strony są generalnie o nimfach, ale prawie wszystko można spokojnie odnieść i do papużek falistych i do wszystkich innych papug.

Pozdrawiam,
Joanna
Zapisane

Forum Zwierzaki

Kilka pytań
« Odpowiedz #14 : 2004-01-26, 10:03 »
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.11 sekund z 23 zapytaniami.