Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Info o Żółwiu Czerwonouchym  (Przeczytany 1327 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Alice

  • Gość
Info o Żółwiu Czerwonouchym
« : 2003-06-10, 19:11 »
Cześć!
Mój sąsiad znalazł żółwia i mi go sprzedał. Oglądając strony w internecie poświęcone żółwiom wnioskuję, że jest to żółw czerwonouchy. Niestety nigdy wcześniej nie miałam żółwi, więc nie wiem jak o niego dbać. Bardzo proszę o jakiekolwiek informacje dotyczące żółwia tego gatunku. Proszę o informacje tego typu jak:
- czym karmić takiego żółwia
- jak zorganizować mu "domek" (wiem że musi mieć zarówno część lądową jak i wodną)
- ile stopni powinna wynosić temperatura wody w akwarium

Narazie mój żółwik nie chce nic jeść  Dałam mu sałatę, marchewkę, mlecze, trawę ale nic nie chce  
Bardzo, bardzo proszę o jakiekolwiek informacje.
Z góry dziękuję
Zapisane

becia

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1650
    • WWW
Info o Żółwiu Czerwonouchym
« Odpowiedź #1 : 2003-06-14, 22:05 »
Żywy pokarm

Pokarm żółwi ozdobnych czerwonouchych w żadnym razie nie może być monotonny. Poza rybkami (np. żyworodnymi rybami karpiowatymi, jak gupiki, mieczyki itp.) o bardzo wysokiej wartości odżywczej, należy im również podawać żywe ślimaki (bezskorupowe lub oskorupione), dżdżownice, rureczniki, larwy ochotek, muchy - pozbawione przez zamoczenie zdolności lotu, a nawet rozwielitki i inne drobne skorupiaki. W wyborze podawanego pokarmu decydującą rolę mają rozmiary żółwi. Nie uda się przecież nasycić dorosłych żółwi ozdobnych czerwonouchych rozwielitkami.

Pokarm roślinny

W jadłospisie dorosłych zwierząt udział pokarmu roślinnego powinien być szczególnie wysoki, może nawet sięgać 50%. Oczywiście, ten pokarm również należy podawać jak najbardziej urozmaicony. Do dyspozycji hodowcy są takie rośliny, jak np. mniszek lekarski, różne gatunki babek, szpinak, sałata (najlepiej nie pryskana!), banany, liście kapusty oraz typowe rośliny wodne, między innymi moczarka lub wywłócznik.

Dzienna dawka pokarmu

Każdy hodowca musi sam się zorientować, jak duże powinny być dzienne dawki pokarmu. Należy jednak podkreślić, że żółwie trzeba karmić skąpo, tzn. tylko taką ilością pokarmu, jaką zwierzęta są w stanie zjeść w ciągu kilku pierwszych minut. Lepiej przy tym podawać pokarm raczej w dwóch mniejszych porcjach niż w jednej dużej. Dzięki temu łatwiej jest z czasem ustalić właściwą dawkę. Poza tym przynajmniej przez 2-3 dni w tygodniu żółwie powinny pościć. Zwierzęta karmione zbyt obficie ulegają otłuszczeniu. Ze względu na to, że ich narządy rozrodcze położone są na podściółce tłuszczowej, stają się one niezdolne do rozrodu. Takie „ozdobne żółwie" wyglądają tak, jakby masy tłuszczu wytryskiwały im spod pancerzy.

Temperatura wody: 25-30*

Po wyposażeniu w podstawowe urządzenia, jak: basen do pływania, wyspa, grzałki, oświetlenie i filtr, akwaterraria przeznaczone dla żółwi można również upiększyć roślinami błotnymi i wodnymi. Rośliny wodne (np. moczarka, wywłócznik i in.) zwykle nie utrzymują się długo, ponieważ są częściowo zjadane. Pozostawione bez ochrony rośliny błotne też szybko giną. Dlatego proponuje się - jeśli ktoś nie chce zrezygnować z naturalnej zieleni - założenie hydroponicznej hodowli mocnych, odpornych roślin. Pojemnik z roślinami powinien być tak zawieszony w terrarium, aby zwierzęta nie mogły ich dosięgnąć. Od tego zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Żółwie ozdobne obgryzły bowiem krótko nad powierzchnią nawet zwieszające się do terrarium korzenie powietrzne roślin rosnących na parapecie okiennym u jednego z autorów tej książeczki. Szczególnie dobrze nadają się do tego celu filodendrony. Dzięki ich właściwościom wspinania się, znakomicie zakrywają zamontowane w akwarium urządzenia techniczne i prowadzące do nich przewody. W dodatku można je również wykorzystywać jako filtr biologiczny, jeśli ich korzenie powietrzne zwieszają się do wody. Do ogólnego obrazu całości doskonale pasują także pniaki z bromeliami.
Zapisane

So each morning you look for a reason
Just to open your eyes
But if you don’t find one deep in you
You’ll never find it outside
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.039 sekund z 23 zapytaniami.