Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Minister wydaje zgodę na odstrzał wilków  (Przeczytany 2491 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pete_spider

  • *
  • Wiadomości: 626
8 grudnia 2005 roku Minister Środowiska, Jan Szyszko, na wniosek hodowców z miejscowości Rabe, wydał zgodę na odstrzał czterech wilków. Decyzja uprawomocniła się 22 grudnia 2005 i obowiązuje do dnia 28 lutego włącznie. Zgoda została wydana na wniosek... hodowców. Została co prawda obwarowana kilkoma ograniczeniami, jednak nadal pozostaje zgodą na odstrzał. Zezwolenie wydano, mimo iż w Polsce wilki są pod całkowitą ochroną.

Warto dodać, iż niedługo przed wydaniem zgody, pod koniec listopada media podkarpackie donosiły o rzekomym ataku wilczej watahy na nastolatka. Jak się później okazało informacja była fałszywa. Cytując za Gazetą Wyborczą z 12 grudnia 2005 "okazuje się, że nastolatek szedł nocą do domu i czegoś się przestraszył. Zatrzymał więc jadącego samochodem kuzyna i po jakimś czasie zobaczyli w światłach samochodu wilki". Jak więc widać przed odstrzałami sztucznie podsycano nastroje.

Prosimy o pilne wysyłanie protestów przeciw odstrzałom (choćby kilkuzdaniowych, choć dłuższe są oczywiście wskazane) na niżej podane adresy Sekretariat.Ministra@mos.gov.pl, Jan.Szyszko@sejm.pl

Prośbom o zgodę na odstrzał często towarzyszą informacje o atakach wilków na zwierzęta gospodarskie. Zapytajcie więc w swoich protestach czy ministerstwo zamiast zgadzać się na odstrzał nie powinno zainteresować się edukowaniem hodowców jak chronić stada hodowlane. Zapytajcie też czy decyzję opiniowała Państwowa Rada Ochrony Przyrody (kilka lat temu negatywna opinia Rady przyczyniła się do powstrzymania odstrzałów).

Niezależnie od maili warto napisać też protest w formie "papierowej" na adres:

Jan Szyszko
Ministerstwo Środowiska
ul. Wawelska 52/54
00-922 Warszawa

Zasady porządkowe:
1. Podpisujemy się pod listami - politycy nie uznają anonimów.
2. Piszemy kulturalnie - chcemy być brani na poważnie!


http://www.wegetarianie.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=390
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: Minister wydaje zgodę na odstrzał wilków
« Odpowiedź #1 : 2006-01-04, 20:02 »
no to wysłane :)
oby przeczytane również zostało :)
i uwzględnione :D
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

Fretka13

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1460
  • Kochane zwierzaki Albi , Alunia, Atos i rybcie
    • WWW
Odp: Minister wydaje zgodę na odstrzał wilków
« Odpowiedź #2 : 2006-01-07, 23:43 »
Wysłałam
Zapisane
Ojcze Świety kochamy Cię bardzo. Jestes jedynym taki Papieżem jakim byłeś innego  takiego nie będzie.!!

SoRkI Za BłĘdY OrToGrAfIcZnE!!!!!!

PoZdRoWiEnIa Od AlUnI, AtOsA , AlBiSiA I RyBeK.

WcHoDzCiE nA mOjEgO bLoGaSkA i ZoStAwCiE KoMcIa

Forum Zwierzaki

Odp: Minister wydaje zgodę na odstrzał wilków
« Odpowiedz #2 : 2006-01-07, 23:43 »

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Minister wydaje zgodę na odstrzał wilków
« Odpowiedź #3 : 2006-01-08, 19:31 »
W lecie 2005 roku słynna była sprawa wilków francuskich.Otóż z ogólnej liczby 16 sztuk występujących w całej Francji chciano odstrzelić 9.W sprawę zaangażowała się Brigitte Bardot.Niestety nie wiem czy wygrała.Oby Polska nie stała się w tym względzie Francją. 
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

pete_spider

  • *
  • Wiadomości: 626
Odp: Minister wydaje zgodę na odstrzał wilków
« Odpowiedź #4 : 2006-01-11, 21:16 »
W Bieszczadach myśliwi zastrzelili dwa wilki w ramach zgody ministra środowiska na odstrzał czterech drapieżników na terenie gmin: Czarna, Lutowiska, Ustrzyki Dolne. Wilki wyrządzały tam znaczne szkody wśród zwierząt gospodarskich - informuje rzecznik wojewody podkarpackiego, Joanna Budzaj.

Jeden z drapieżników został zastrzelony w okolicy gospodarstwa specjalizującego się w hodowli owiec w Rabem, a drugi w Czarnej" - mówi Budzaj.

Decyzja ministra obwarowana jest kilkoma ograniczeniami. Wilki mogą być odstrzelone tylko poza zwartymi kompleksami leśnymi przez wyznaczonych imiennie myśliwych. Dodatkowo myśliwi każdorazowo przed wejściem w teren muszą zwrócić się do jego zarządcy, by ten określił warunki ich przebywania.

O wykonaniu odstrzału każdorazowo musi być poinformowany wojewódzki konserwator przyrody. Wskazany przez wojewodę podkarpackiego lekarz weterynarii lub pracownik naukowy pobiera materiał do badań.

Wydane 8 grudnia 2006 roku zezwolenie na odstrzał wilków jest ważne do 28 lutego 2005 roku.

Na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, żyje ok. 400 wilków. W ubiegłym roku drapieżniki zabiły 375 owiec, 21 krów i cieląt, 29 kóz i 2 źrebięta. Za wyrządzone szkody wojewoda wypłacił rolnikom 188 tys. zł.

Uwagi: Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: Minister wydaje zgodę na odstrzał wilków
« Odpowiedź #5 : 2006-01-12, 09:48 »
Cytuj
Na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, żyje ok. 400 wilków. W ubiegłym roku drapieżniki zabiły 375 owiec, 21 krów i cieląt, 29 kóz i 2 źrebięta. Za wyrządzone szkody wojewoda wypłacił rolnikom 188 tys. zł.

szkoda tylko, ze podając takie informacje zapominają, ze sami to sprowokowali...
20 lat temu po polowaniu na kazdego myśliwego przypadały 2-3 zające. teraz jak w sumie będa 3 to jest to szczeście... skoro mysliwi przetrzebili zwierzynę która zywią się drapiezniki to co sie dziwić, zę szukają jedzenia w innych miejscach...? wilk nie podejdzie do ludzi chyba, ze jest strasznie głodny, zatem nie zrzucajmy odpowiedzialności na zwierzęta skoro sami je sprowokowaliśmy (pisze my w znaczeniu ludzie)
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

pete_spider

  • *
  • Wiadomości: 626
Odp: Minister wydaje zgodę na odstrzał wilków
« Odpowiedź #6 : 2006-01-12, 10:55 »
kopiowałam ten artykuł i nie zauważyłam tego:
Cytuj
Wydane 8 grudnia 2006 roku zezwolenie na odstrzał wilków jest ważne do 28 lutego 2005 roku.
:niepewny:


Data wysłania: 2006-01-12, 10:50
to jeszcze coś na ten temat:

Człowiek może skutecznie chronić zwierzęta gospodarskie przed wilkami

Częstość ataków wilków na zwierzęta gospodarskie zależy do ludzi; im słabiej zwierzęta są chronione, tym wilki częściej je atakują - uważa biolog, prezes Stowarzyszenia dla Natury WILK http://www.wolf.most.org.pl/ dr Sabina Nowak.

SKUTECZNE FLADRY

Od 1998 roku Stowarzyszenie - we współpracy z fundacjami EURONATUR http://www.euronatur.org/ z Niemiec oraz International Fund for Animal Welfare http://www.ifaw.org/ (IFAW) - prowadzi modelowy program ochrony wilka w Beskidach Zachodnich.

Ma on na celu m.in. propagowanie i wprowadzanie skutecznych metod ochrony zwierząt gospodarskich przed wilkami.

"Jedną z metod jakie propagujemy jest ogradzanie pastwisk i zagród z inwentarzem tzw. fladrami - długimi sznurami z naszytymi co 40 cm paskami lekkiego, czerwonego materiału o wymiarach 55 na 10 cm" - tłumaczy Sabina Nowak.

Jak zaznacza, fladry muszą być jednocześnie rozciągnięte na tyczkach, szczelnie wokół pastwiska, tak aby nie pozostała luka, którą wilki mogłyby się przedostać do wnętrza takiego ogrodzenia.

Badania prowadzone m.in. w Polsce i Kanadzie potwierdziły, że wilki unikają przekraczania ciągów jaskrawych, powiewających na wietrze pasków materiału.

NIEZAWODNE OWCZARKI PODHALAŃSKIE

Jako skuteczny i sprawdzony sposób ochrony przed atakami drapieżników Sabina Nowak zaleca też wprowadzanie do większych stad owiec i bydła owczarków podhalańskich, które są doskonałymi strażnikami zwierząt.

"W Beskidach przekazujemy bezpłatnie właścicielom stad sześciotygodniowe szczeniaki. Psy szybko przyzwyczajają się do owiec, lub krów i zaczynają je uważać za swoją rodzinę. Kiedy dorosną, chronią je przez atakami drapieżników" - mówi dr Nowak.

"We wszystkich gospodarstwach, gdzie zastosowaliśmy fladry i psy pasterskie - swobodnie biegające, a nie uwiązane na łańcuchu, praktycznie nie ma strat od wilków" - twierdzi specjalistka.

Jej zdaniem, są to najprostsze i najskuteczniejsze metody ochrony przed wilkami.

Stosowane na pastwiskach "elektryczne pastuchy" nie sprawdzają się, jej zdaniem, w górach, m.in. dlatego, że często zmienia się tam miejsca wypasu, hale są zwykle trudno dostępne, co uniemożliwia zainstalowanie agregatu.

Natomiast samo ogrodzenie musi być wysokie i dodatkowo wzmacniane kilkoma ciągami drutów, ponieważ wilki potrafią je przeskoczyć, lub podkopać się pod nim.

USUWANIE PADLINY

W przypadku ewentualnego ataku wilków na stado zwierząt dr Nowak przypomina o konieczności uprzątnięcia pozostałości zabitego zwierzęcia, ponieważ padlina jest wabikiem, który ponownie przyciąga w to miejsce drapieżniki.

"Zalecamy usunięcie takiego zwierzęcia - zresztą zgodnie z normami unijnymi hodowca jest do tego zobowiązany i istnieją już specjalne firmy tym się zajmujące" - zaznacza.

Jej zdaniem, zwierzęta gospodarskie stanowią niewielki procent diety wilków.

Potwierdzają to badania prowadzone przez zespół prof. Włodzimierza Jędrzejewskiego z Zakładu Badania Ssaków PAN http://bison.zbs.bialowieza.pl/ w Białowieży, a także przez biologów ze Stowarzyszenia WILK na terenie Beskidów Zachodnich i w Bieszczadach przez dr. Wojciecha Śmietanę z Instytutu Ochrony Przyrody PAN http://www.iop.krakow.pl/ w Krakowie.

Wynika z nich, że w przeważającej części - około 95 proc. pożywienia wilków stanowią dzikie zwierzęta kopytne - jelenie, sarny i dziki, zwierzęta gospodarskie to około 3 proc., a pozostałe to mniejsze ssaki leśne, jak zające, lisy, borsuki, kuny.

ATAKI PRZY POGARSZAJĄCEJ SIĘ POGODZIE

"Najwięcej wilczych ataków na zwierzęta gospodarskie zdarza się od końca sierpnia do listopada - pogarsza się wówczas pogoda, dzień staje się krótszy, a inwentarz pozostaje na pastwisku maksymalnie długo, bo jest jeszcze wystarczająca ilość pożywienia" - mówi Sabina Nowak.

Ataki zdarzają się najczęściej wcześnie rano, lub w nocy, zwykle podczas deszczu.

Biolodzy ze Stowarzyszenia WILK rozszerzają swoją działalność m.in. na Podlasie, gdzie w tym roku rozpoczęli program przekazywania hodowcom fladr.

* Nauka w Polsce - Bogusława Szumiec-Presch *
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Minister wydaje zgodę na odstrzał wilków
« Odpowiedź #7 : 2006-01-12, 11:00 »
kurcze, dopiero teraz zauważyłam ten topic...niech mi ktos poda na pw kopie listu który wysłał...poprzerabiam oczywiście mocno i wyslę też...mam diabelnie zmęczona głowę i nie mam siły tworzyc nowych tresci...
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: Minister wydaje zgodę na odstrzał wilków
« Odpowiedź #8 : 2006-01-12, 11:33 »
pete, to oczywiste, żę może skutecznie chronić... ale jesli zwierze ejst głodne i zdesperowane (jak to niegdyś zimami bywało) to mysle że hodowlanki mają przechlapane...
ignorancja człowieka sięga zenitu, bowiem nie można winić wilka za jego naturę. a przenoszenie na dzikie zwierze swojej odpowiedzialności to szczyt ignorancji lub głupoty...

apel do mysliwych: mniej strzelacie więcej zrozumcie.
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

Forum Zwierzaki

Odp: Minister wydaje zgodę na odstrzał wilków
« Odpowiedz #8 : 2006-01-12, 11:33 »

pete_spider

  • *
  • Wiadomości: 626
Odp: Minister wydaje zgodę na odstrzał wilków
« Odpowiedź #9 : 2006-01-12, 11:45 »
Pao, mnie nie musisz tego tlumaczyć, bo jestem zatwardzialym wrogiem mysliwstwa i żadne argumenty typu "równowaga ekologiczna" i "konieczna selekcja" nie przekonają mnie, że strzelanie do zwierząt może być słuszne. Od tego właśnie są drapieżniki, m. in. wilki...
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: Minister wydaje zgodę na odstrzał wilków
« Odpowiedź #10 : 2006-01-12, 12:33 »
równowaga ekologiczna to była nim człowiek zaczał mieszać...

a to że Tobie tłumaczyć nie trzeba to wiem :)
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

pete_spider

  • *
  • Wiadomości: 626
Do Ministra Środowiska w imieniu wilków
« Odpowiedź #11 : 2006-04-06, 11:49 »
Polski Związek Łowiecki ostro lobbuje nad tym aby Minister Środowiska wyraził zgodę na odstrzał 60 wilków.
Dlatego zwracamy sie do Was z prośbą o przesłanie poniższego tekstu do Ministra Środowiska: faxem, mailem, listem, wszystkimi innymi drogami.



Fax: (0 22) 57 92 224
fax: (0 22) 57 92 347
e-mail: Gabinet.Polityczny.Ministra@mos.gov.pl

Tu faxy do Podsekretarzy Stanu - bardzo ważne oboby, które często podejmują
decyzje, które pozniej tylko podpisuje Minister
Fax: (0 22) 57 92 450
Tel.: (0 22) 57 92 353

Departament Ochrony Przyrody, gdzie też rodzą się decyzje:
fax: (0 22) 57 92 555
e-mail: Departament.Ochrony.Przyrody@mos.gov.pl

***

Szanowny Pan
Jan Szyszko
Ministerstwo Środowiska
ul. Wawelska 52/54
00-922 Warszawa

dotyczy: wniosku złożonego przez Polski Związek Łowiecki do Ministra
Środowiska w sprawie ustanowienia odstrzału wilka w okresie od 1 września do
31 marca 2007, metodą polowań indywidualnych.

Szanowny Panie Ministrze!

W związku z informacją odnalezioną na stronie internetowej Polskiego Związku
Łowieckiego dotyczącą ww. wniosku, składam na Pańskie ręce złożyć prośbę o
jego odrzucenie.

Uważam, że w związku z kampanią prowadzoną od jakiegoś czasu przez środowiska łowieckie, dotyczącą konieczności odstrzału liczby wilków w Polsce, należy się kilka istotnych sprostowań:

1. Wg najnowszej inwentaryzacji wilków w Polsce przeprowadzonej przez
Zakład Badania Ssaków PAN w Białowieży liczebność wilków w Polsce wynosi
między 446 a 625 sztuk, czyli średnio około 535 osobników, nie zaś jak
twierdzą przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego 1200-1300 sztuk.
Biorąc pod uwagę wniosek złożony przez PZŁ na roczny odstrzał 60 wilków,
jasno można odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego myśliwi zawyżają ilość
wilków. Jednocześnie łatwo ocenić na ile absurdalnym byłby odstrzał takiej
ilości zwierząt z gatunku mającego status zagrożonego.

2. Jak wynika z inwentaryzacji wilków prowadzonych od 2001 roku, wyraźnie
widać, że liczebność wilków w Polsce utrzymuje się na stałym poziomie lub
nieznacznie spada. Biorąc pod uwagę liczebność całej populacji wilków w
Polsce, ich rozproszenie, trudności w migracji terytorialnej oraz
kłusownictwo, odstrzał nawet najmniejszej ilości osobników może spowodować
spadek populacji wilków. Odstrzał 60 sztuk to spadek ilościowy o około
12%. Trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że zabite mogą zostać osobniki
pełniące rolę alfa w poszczególnych watahach (szef stada, zarówno samce jak i
samice).
Doprowadzić to może do rozbicia wielu watach i w konsekwencji do śmierci
potomstwa, lub do polowania osobników z rozbitych watach -na własną rękę-,
co prowadzi do zmuszania wilków do polowań na łatwy łup, czyli zwierzęta
hodowlane. To stanie się przyczynkiem do dalszych ataków różnych środowisk na
te drapieżniki, i powodem do kolejnych redukcji populacji.

3. Argument podawany przez PZŁ, o tym iż w Finlandii poluje się na wilki,
mimo że populacja ich liczy 120 osobników (wydaje się, że nawet w tym
wypadku PZŁ zawyża tę liczbę, wg danych z 2005 jest to 100 sztuk) wydaje
się totalnie absurdalny i alogiczny, gdyż rozumując w ten sposób można
stwierdzić, że jeżeli na Białorusi nie ma demokracji, to dlaczego nie powielić tego wzoru w Polsce.

Jako osoba interesująca się ochroną środowiska, wyrażam głęboki niepokój
naciskami wielu środowisk, które robią wszystko, by znacznie zredukować
liczebność wilków w Polsce. Gatunek ten pełni przecież istotną rolę w
ekosystemie. Środowiska te i kłamliwie przedstawiają jego wizerunek w oczach
społeczeństwa. Uważam, że obowiązkiem Ministerstwa Środowiska, w obecnej
sytuacji tego gatunku, jest jego konsekwentna ochrona.

Jednocześnie biorąc pod uwagę głosy hodowców skarżących się na zagryzanie
zwierząt hodowlanych wyrażam przekonanie, iż kompromisowym rozwiązaniem
problemu powinna być edukacja hodowców w zakresie sposobów ochrony stad,
nie zaś odstrzały.

Wyrażam również nadzieję, że podobnie jak w przypadku wniosku wojewody
podkarpackiego z dnia 7 stycznia 2002 roku znak OŚ-V-6120-1/02 w sprawie
zezwolenia na odstrzał pięćdziesięciu wilków, Ministerstwo zwróci się o opinię do Państwowej Rady Ochrony Przyrody, a ta wyda opinię kategorycznie
negatywną.

Z poważaniem,

[TWÓJ PODPIS]


Uwagi:
Źródło: Federacja Zielonych GAJA
Zapisane

mysa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5659
  • ♥♥♥
Odp: Minister wydaje zgodę na odstrzał wilków
« Odpowiedź #12 : 2006-04-09, 12:50 »
o kurde!! :sciana: 60 wilków?!! :bigcry: przez takie kreatury giną zwierzęta!! :[
Zapisane

Myszoskoczka

  • *
  • Wiadomości: 1826
Odp: Minister wydaje zgodę na odstrzał wilków
« Odpowiedź #13 : 2006-04-29, 18:51 »
Myślicie, że ja moge wysłać taki list w wieku 13 lat? Czy może mam poczekać aż dorosne albo namowic rodziców? Ja bardzo kocham wilki, czytałam tez juz taki artykuł o odstrzałach i chciałam napisać taki list ale nie wysłałam i..i nie wiem czy wysłać...:(
Zapisane
Ibara ni karamu taiyou tameiki to mazatte torokeru koukai...
Miaki ta yume ni tsuba o haki warau
Dir kodoku ni kuwareta hitotachi no kokoro wa zankoku ni sodatsu...
--

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Minister wydaje zgodę na odstrzał wilków
« Odpowiedź #14 : 2006-04-29, 19:07 »
Myślicie, że ja moge wysłać taki list w wieku 13 lat? Czy może mam poczekać aż dorosne albo namowic rodziców? Ja bardzo kocham wilki, czytałam tez juz taki artykuł o odstrzałach i chciałam napisać taki list ale nie wysłałam i..i nie wiem czy wysłać...:(
Oczywiście,że wysyłać.Każdy głos jest ważny.Najpierw jednak poproś rodziców o zgodę i namów ich do wspólnego wysłania listu.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Forum Zwierzaki

Odp: Minister wydaje zgodę na odstrzał wilków
« Odpowiedz #14 : 2006-04-29, 19:07 »

Myszoskoczka

  • *
  • Wiadomości: 1826
Odp: Minister wydaje zgodę na odstrzał wilków
« Odpowiedź #15 : 2006-04-29, 19:56 »
Dzieki, zoolog:* Już o tym zresztą rozmawiałam z rodzicami...i oni też powiedzieli, że jak najbardziej moge wysłać ^^
Zapisane
Ibara ni karamu taiyou tameiki to mazatte torokeru koukai...
Miaki ta yume ni tsuba o haki warau
Dir kodoku ni kuwareta hitotachi no kokoro wa zankoku ni sodatsu...
--

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Minister wydaje zgodę na odstrzał wilków
« Odpowiedź #16 : 2006-05-04, 17:02 »
Nie powinno się odstrzeliwać wilków tylko że one spustowenie robia podaje przykład ktos tam chowa 100 sztuk owiec mieszka przy lesie i co ma zrobic jesli wilk sie wkradnie i zagryzie mu 10?
Najczęściej sprawcami tego są nie wilki,tylko bezpańskie psy.W Polsce około 10% wilków poluje na zwierzęta hodowlane.Idealnym rozwiązaniem dla hodowców jest kupno lub otrzymanie lamy jako ochrony stada przed wilkami.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.153 sekund z 26 zapytaniami.