Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska  (Przeczytany 5572 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Pisałem już parę razy o tej kwestii na Naszym Forum. Jednakże kropla drąży skałę, więc może moje słowa odniosą jakiś skutek?
Zwracam się z apelem do wszystkich kupujących lub pragnących mieć boa, ptaszniki, agamy,legwany,papugi itd. Zastanówcie się i pomyślcie ile bezdomnych, smutnych i przerażonych psiaków i kotów czeka na Was i Wasze gorące (mam nadzieję, że tak jest naprawdę) dla zwierząt serca. Zamiast kupować ptasznika wybierzcie się do najbliższego schroniska. Być może spotkacie tam swoją, drugą zwierzęcą połówkę. Przyjaciela, którego będziecie mogli przytulić i pogłaskać, który będzie rozumiał każdy Wasz gest.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #1 : 2008-06-19, 19:57 »
Przyjaciela, którego będziecie mogli przytulić i pogłaskać, który będzie rozumiał każdy Wasz gest.
... i który będzie Wam wdzięczny za opiekę i ratunek, za dom, serce i miłość... Którego nie będziecie musieli trzymać w pojemniku, zeby nie uciekł... Wybierzcie takie zwierzę, dla którego będziecie kimś więcej, niż tylko nadzorcą i karmicielem... Takie, które mając wybór, wybrałoby Was, a nie wolność, która w jego przypadku nazywa się bezdomność... I pamiętajcie, są schroniska, nie dawajcie zarabiać rozmnażaczom!
Zapisane
IBDG Wrocław

ksenka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 127
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #2 : 2008-06-20, 14:53 »
Piekne słowa. Podpisuję się pod nimi wszystkim kończynami, ale jest ich u mnie trochę ;)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedz #2 : 2008-06-20, 14:53 »

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #3 : 2008-06-20, 16:43 »
Ja również popieram ten apel - węże,gady,płazy i różnego rodzaju owady nie wymagają naszej opieki i nie przynoszą takich...hmmm...korzyści człowiekowi ( miłość do właściciela,przywiązanie ) jak pies lub kot - papugi to trochę co innego,wiem bo moja ciocia miała aż trzy nimfy i były one bardzo fajne i przywiązane do człowieka.
Ech,ja tu też nie jestem bez winy :oops: bo mnie również marzy się zwierzę które nie jest zwierzęciem domowym,ale troszeczkę usprawiedliwiam się tym,że to jest psowaty a nie gad czy płaz ...

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #4 : 2008-06-20, 20:48 »
Lisku, ponieważ rudzielec to zwierzak "pomiędzy kotem a psem" ;) w zasadzie jesteś usprawiedliwiony...
Zapisane
IBDG Wrocław

mysa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5659
  • ♥♥♥
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #5 : 2008-06-21, 13:22 »
ale jeżeli ktoś ma pasje, zamiłowanie do gadów czy innych podobnych zwierzątek to niech sobie hoduje. oczywiście, te zwierzęta mogą sobie bez nas poradzić, ale mimo to ile jest teraz ginących gatunków gadów czy płazów? Przyrodę czeba jakoś wspomagać, bo człowiek już ją całkowicie wyniszczył.

Ja osobiście jestem zagorzałą miłośniczką żółwi ;) posiadałam takie istotki i wiem, ze one się przywiązują do czlowieka w pewnym stopniu. Oczywiście to nie zastąpi psiego futerka, ale przyjacielem też może być.
Zapisane

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #6 : 2008-06-21, 13:54 »
Pasja ok,ale chodzi tu bardziej o takich niezdecydowanych,o takie osoby ( zwłaszcza młode ) które szukają dla siebie pierwszego/drugiego/nowego zwierzątka i chcą coś egzotycznego dla odmiany,nie mająac żadnej wiedzy o gadach lub płazach.

mysa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5659
  • ♥♥♥
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #7 : 2008-06-21, 18:27 »
to rozumiem ;) bo ten temat zrozumiałam tak, że psy, koty TAK a zwierzęta egzotyczne NIE. 

a jeżeli ktoś jest niezdecydowany i chce mieć zwierzątko takie dla odmiany, to nie powinien posiadać nawet czworonoga, tutaj powinna kryć sie pasja, zamiłowanie.
Zapisane

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #8 : 2008-06-21, 19:40 »
ale jeżeli ktoś ma pasje, zamiłowanie do gadów czy innych podobnych zwierzątek to niech sobie hoduje. oczywiście, te zwierzęta mogą sobie bez nas poradzić, ale mimo to ile jest teraz ginących gatunków gadów czy płazów? Przyrodę czeba jakoś wspomagać, bo człowiek już ją całkowicie wyniszczył.

Ja osobiście jestem zagorzałą miłośniczką żółwi ;) posiadałam takie istotki i wiem, ze one się przywiązują do czlowieka w pewnym stopniu. Oczywiście to nie zastąpi psiego futerka, ale przyjacielem też może być.
Tylko, że terraryści przyczyniają się świadomie lub nieświadomie do obniżenia liczebności różnych zagrożonych gatunków gadów. Oczywiście nie jest to regułą, ale taka odwrotna strona medalu istnieje.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Forum Zwierzaki

Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedz #8 : 2008-06-21, 19:40 »

mysa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5659
  • ♥♥♥
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #9 : 2008-06-21, 22:11 »
Zoolog, niestety i tak jest... ale dużo gadów by sobie teraz nie poradziło bez pomocy terrarystów.

Przykładem bezmyślności ludzi jest wypuszczanie żółwi czerwonolicych na wolność, które z kolei niszczą siedliska żółwi błotnych i przez to ich liczebność gwałtownie spada.
Dużo ludzi NIESTETY kupując gada, płaza nie jest przygotowanych na to jak go utrzymać i potem pozbywają się takiego malucha, bo albo aż taki duuży urósł, bo śmierdzi, bo zachorował, itp... Ale gdyby tak wszystkie gady, płazy mieszkałyby sobie w swoim naturalnym siedlisku i człowiek by tak bardzo nie ingerował w ich życie to być może i bez nas by sobie poradziły. Podziwiam te piękne zwierzęta, ale wolę widywać je na wolności, a nie w każdym sklepie zoologicznym.
Zapisane

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #10 : 2008-06-22, 11:53 »
Gdyby tak każdy, kto chce kupić egzotyczne zwierzę, musiał odbyć specjalny, płatny kurs opieki nad stworem... A tak byle pętak wejdzie do sklepu i kupi kameleona, ktorego potem wsadzi choćby do pudełka po butach... :roll: Koszmar... Tak czy siak, ja nikogo nie namawiałabym na nieudomowione zwierzę. Rozumiem, że kogoś mogą fascynować gady, ale czy to znaczy, że musi jednego z nich mieć? Czy miłość musi oznaczać chęć posiadania na własność? :/ Moim zdaniem, nie.
Zapisane
IBDG Wrocław

pituophis2

  • *
  • Wiadomości: 269
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #11 : 2008-06-23, 20:33 »
Moim zdaniem apel jest bez sensu! Pies lub kot NIGDY nie zastapia mi gadow a gady NIGDY nie zastapia psa lub kota! To sa 2 zupelnie rozne swiaty. Ponadto wiele osob posiadajacych plazy i gady decyduje sie na nie z powodu braku mozliwosci posiadania psa lub kota - to zwierzeta bardziej wymagajace czasowo, finansowo.

Cytuj
Tylko, że terraryści przyczyniają się świadomie lub nieświadomie do obniżenia liczebności różnych zagrożonych gatunków gadów.

A milosnicy kotow i psow swiadomie i nieswiadomie przyczyniaja sie do cierpien zwierzat w pseudohodowlach kupujac "rasowe bez rodowodu" albo kretynsko mnozac "bo tak". Tylko czy to argument przeciwko posiadaniu psow i kotow w ogole?

Istnieja juz gady, ktore powstaly w terrariach i nie mozna ich nazwac dzikimi, wiec czemu nie wybrac takiego?. Nie widze tez powodu, dla ktorego posiadanie lisa mialoby byc "lepsze" lub "gorsze"niz np. formy barwnej weza zbozowego ;). Zwlaszcza, ze w Rosji podczas badan nad domestykacja ssakow wyhodowano lisy "domowe" - Lis pewnie bedzie wiedzial o co chodzi.

Mam 2 koty - przygarniete. Zamierzam miec Perro sin pelo del Peru, bo w rasie sie zakochalem. Takze w moim przypadku nie zamiast - oprocz.

Zapisane

renia3399

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6576
  • "zwierzaki górą" Timothy Treadwell...
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #12 : 2008-06-23, 20:38 »
pituophis2 moze masz racje, nie wiem, bo nigdy nie miałam gada, ale mysle ze apel jest do tych i o tym co biora gada bo mysla ze z nim nie ma problemu, o tych którzy nie wiedza nic o tych zwierzetach, a decyduja sie na nie bo jest taka moga, bo podoba im sie wyglad, czy chca sie pochwalic ze maja cos egzotycznego.
Zapisane
dwie rzeczy sa nieskonczone ..wszechswiat i ludzka glupota
"Hitler traktował ludzi "tylko" tak, jak ludzie traktują zwierzęta" Charles Patterson
"Gdyby zwierzę zabiło z premedytacją, byłby to ludzki odruch." Stanisław Jerzy Lec
"największe zło to tolerować krzywdę" Platon

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #13 : 2008-06-24, 01:14 »
Moim zdaniem apel jest bez sensu!
He, he, czemu nie jestem zdziwiona? ;)
Pies lub kot NIGDY nie zastapia mi gadow a gady NIGDY nie zastapia psa lub kota!
Bo też nie mają zastępować, po prostu miejsce psów i kotów jest przy nas, a gadów-nie. 
A milosnicy kotow i psow swiadomie i nieswiadomie przyczyniaja sie do cierpien zwierzat w pseudohodowlach kupujac "rasowe bez rodowodu" albo kretynsko mnozac "bo tak". Tylko czy to argument przeciwko posiadaniu psow i kotow w ogole?
Nie, bo psy i koty to zwierzęta udomowione, potrzebujące naszej pomocy. I to bardzo...
Istnieja juz gady, ktore powstaly w terrariach i nie mozna ich nazwac dzikimi, wiec czemu nie wybrac takiego?
Po to, żeby nie powstawały następne, zależne całkowicie od człowieka, odmiany. Nie będzie popytu, nie będzie podaży.

Nie widze tez powodu, dla ktorego posiadanie lisa mialoby byc "lepsze" lub "gorsze"niz np. formy barwnej weza zbozowego ;)
Różnica polega na tym, że lisowi znacznie blizej do psa czy kota, niż jakiemukolwiek wężowi.
Mam 2 koty - przygarniete.
No to super :)
Zapisane
IBDG Wrocław

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #14 : 2008-06-24, 03:55 »
Cytuj
Moim zdaniem apel jest bez sensu! Pies lub kot NIGDY nie zastapia mi gadow a gady NIGDY nie zastapia psa lub kota! To sa 2 zupelnie rozne swiaty. Ponadto wiele osob posiadajacych plazy i gady decyduje sie na nie z powodu braku mozliwosci posiadania psa lub kota

Pituophis2 - ja nie mam nic przeciwko prawdziwym hobbystom i miłośnikom ( są tacy,ok mają takie prawo - byle by tylko zwierzęta nie cierpiały na tym a ich opiekunowie znali się na rzeczy ) - ja mam na myśli przede wszystkim osoby które decydują się na gada,płaza lub inne egzotyczne zwierzątko z ... nudy,dla szpanu,żeby przeżyć coś nowego,nieznanego - nie są prawdziwymi miłośnikami czy też hobbystami,a tylko zwykłymi ciekawskimi którzy sądzą,że " zwykły ' pies czy kot nie jest cool,trendy  :roll: - a potem,jak pisała Mysa takie,np.żółwie trafiają do oczek wodnych,bo się znudzą opiekunom ...  :roll:

Cytuj
Nie widze tez powodu, dla ktorego posiadanie lisa mialoby byc "lepsze" lub "gorsze"niz np. formy barwnej weza zbozowego ;). Zwlaszcza, ze w Rosji podczas badan nad domestykacja ssakow wyhodowano lisy "domowe" - Lis pewnie bedzie wiedzial o co chodzi.

A wiem,wiem,chodzi Ci o eksperyment Belyaeva - tylko że mi nie podoba się taka zabawa genetykom,gdyż to co przez te 40-50 lat powstało,nie jest już lisem,tylko pso/lisem - te zwierzęta zatraciły te cechy wyglądu za które kocham ten gatunek i nie chciałbym,żeby ich udomowienie odebrało im te piękne cechy.

Forum Zwierzaki

Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedz #14 : 2008-06-24, 03:55 »

Estel

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1610
  • "...Nie zatrzymuj wilków, bo jest ich coraz mniej"
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #15 : 2008-06-24, 11:50 »
gdzieś kiedyś czytałam że w Odrze jest dużo czerwonolicych...
Zapisane
"Wilk nie jest zwierzęciem ziejącym nienawiścią, ani też nie jest maskotką do przytulania, nie jest ani niebezpieczny, ani sympatyczny. Jest po prostu jednym z  wielu interesujących gatunków prześladowanych przez człowieka od stuleci, który potrzebuje miejsca  do życia."
http://stobnica.wolf.wild.art.pl/       "Jest pewna przyjemność w lasach bez ścieżek; Jest upojenie na samotnym wybrzeżu;Jest społeczność gdzie nie ma intruzów,
http://www.wolfpunk.most.org.pl/ulve/       Przy głębokim morzu i muzyce jego szumu;Nie człowieka kocham mniej, lecz naturę bardziej"- Lord Byron

pituophis2

  • *
  • Wiadomości: 269
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #16 : 2008-06-24, 11:56 »
Cytuj
ja mam na myśli przede wszystkim osoby które decydują się na gada,płaza lub inne egzotyczne zwierzątko z ... nudy,dla szpanu,żeby przeżyć coś nowego,nieznanego - nie są prawdziwymi miłośnikami czy też hobbystami,a tylko zwykłymi ciekawskimi którzy sądzą,że " zwykły ' pies czy kot nie jest cool,trendy 
Apel do takich osob powinien brzmiec :

"Zamiast kupic zwierze- wytatuuj je na piersi. Lepszy szpan, mniej klopotu". Tak, to jest problem.

Ja nie twierdze, ze hodowanie plazow i gadow nie przyczynia sie do wzrostu cierpien tych zwierzat, gdy jest prowadzone nieodpowiedzialnie. Twierdze jedynie, ze jest wielu odpowiedzialnych milosnikow, ktorzy nie powinni byc wrzucani do jednego worka z pseudo...

Cytuj
Różnica polega na tym, że lisowi znacznie blizej do psa czy kota, niż jakiemukolwiek wężowi.

Brawo! Polecam szympansa! Najbardziej uczlowieczone zwierze - cos dla Ciebie!  :roll:
Zapisane

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #17 : 2008-06-24, 15:05 »
Cytuj
Brawo! Polecam szympansa! Najbardziej uczlowieczone zwierze - cos dla Ciebie!  :roll:

IBDG Chodziło o to,że lis jako przedstawiciel rodziny psowatych łatwo się oswaja i przywiązuje się do człowieka,czerpie jakieś ...hmmm...korzyści z oswojenia w przeciwieństwie do węża,który raczej nie nawiąże więzi sympatii,przyjaźni ze swoim opiekunem ;) - ale to nie ma być zachęta do oswajania dzikich zwierząt.

Myślę,że apel Zoologa nie jest skierowany do prawdziwych miłośników gadów i płazów którzy świadomie decydują się na trzymanie takiego zwierza i potrafią mu zapewnić opiekę i odpowiednie warunki,tylko do ludzi którzy ulegają modzie,kaprysowi,itp - żeby przed kupnem zwierzaka dwa razy się zastanowili,co robią i czy nie lepiej przygarnąć psa lub kota,zamiast ulegać chwilowej fascynacji - tak ja to rozumiem. :)

pituophis2

  • *
  • Wiadomości: 269
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #18 : 2008-06-24, 16:37 »
Cytuj
do ludzi którzy ulegają modzie,kaprysowi,itp - żeby przed kupnem zwierzaka dwa razy się zastanowili,co robią i czy nie lepiej przygarnąć psa lub kota,zamiast ulegać chwilowej fascynacji - tak ja to rozumiem.

Psy i koty cierpia JESZCZE BARDZIEJ z powodu mody i chwilowych fascynacji niz plazy i gady. Osoby ulegajace modzie i kaprysowi po prostu nie powinny miec zwierzat. Zadnych. Dla psa i kota oddanie z powodu znudzenia jest duzo wiekszym przezyciem niz dla plaza, gada - nie wspominajac juz o bezkregowcach.

Waz czerpie z oswojenia bardzo wymierne korzysci - pelny brzuch, dlugie bezpieczne zycie, praktycznie 100% przezywalnosc potomstwa :). Akurat moje zdanie jest przeciwne (ale poparte dowodami) - dzikie zwierzeta ktore wiaza sie emocjonalnie z czlowiekiem czesciej traca niz zyskuja. Nalezy tak postepowac z nimi , aby tego przywiazania emocjonalnego uniknac i w tej chwili w profesjonalnych placowkach juz to sie robi.
Zapisane

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #19 : 2008-06-24, 16:54 »
Cytuj
dzikie zwierzeta ktore wiaza sie emocjonalnie z czlowiekiem czesciej traca niz zyskuja. Nalezy tak postepowac z nimi , aby tego przywiazania emocjonalnego uniknac i w tej chwili w profesjonalnych placowkach juz to sie robi.

Owszem tak się robi,ale w przypadku dzikich zwierząt które mają powrócić na wolność,a nie wszystkie zwierzęta się udaje przywrócić naturze i nie każde zwierzę traci lub zyskuje - każde zwierzę to osobny,odrębny przypadek i nie można przykładać tej samej miarki do wszystkich zwierząt - niektóre się oswoją i będą szczęśliwe z człowiekiem,a niektóre nie i te się nadają do wypuszczenia na wolność. :)

Cytuj
Waz czerpie z oswojenia bardzo wymierne korzysci - pelny brzuch, dlugie bezpieczne zycie, praktycznie 100% przezywalnosc potomstwa :)

Tylko Wiesz,tak samo można powiedzieć w przypadku oswojonego lisa: pełny brzuch,brak chorób ( często śmiertelnych ),brak walki o terytorium,o dostęp do rozrodu,brak stresu związanego z rozrodem,długie i bezpieczne życie ( 15 lat a nie 2,3 ) - tak właśnie twierdzą opiekunowie oswojonych lisów - zawsze można obrócić kota ogonem  :P
Argumenty wymienione przez Ciebie i przeze mnie odnoszą się do wszystkich zwierząt,ale tu priorytetem powinno być samo zwierzę i to czy czuje się ono szczęśliwe. :)

pituophis2

  • *
  • Wiadomości: 269
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #20 : 2008-06-24, 20:33 »
Ja nie twierdze ze lisom jest we wlasciwych stworzonych przez czlowieka warunkach zle - fermy to co innego... Twierdze jedynie,ze argument o zwiazku emocjonalnym i wartosciowaniu zwierzat wedlug niego podlug przydatnosci do hodowli nic nie znaczy i jest bez sensu. Zwiazane emocjonalnie z czlowiekiem zwierze takze bedzie cierpiec w zlych warunkach,a zwiazki emocjonalne tworzyc sie powinno z wlasnymgatunkiem.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedz #20 : 2008-06-24, 20:33 »

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #21 : 2008-06-25, 08:42 »
Brawo! Polecam szympansa! Najbardziej uczlowieczone zwierze - cos dla Ciebie!  :roll:
Uczłowieczone? Nie pisałam o "uczłowieczeniu", cokolwiek masz na mysli, tylko o udomowieniu. Zwierzę powinno pozostać zwierzęciem, przypisywnie jakiemukolwiek gatunkowi cech ludzkich nie ma sensu i niczemu dobremu nie służy. Można się doszukiwać podobieństw, wręcz należy je widzieć, jeśli są, ale nic poza tym. Różnica między naszym podejściem jest taka, że moim zdaniem powinniśmy zachować dystans w stosunku do innych gatunków, polegający na tym, że pozwalamy im żyć własnym życiem, bez naszej ingerencji. Może czasem z pustym brzuchem, może bez potomstwa, które nie przeżyje... To normalne prawa natury i nie jesteśmy w stanie ich zmienić, choćby nam się bardzo nie podobały. Tak naprawdę najlepiej byłoby, gdyby nie istniały więzi emocjonalne między nami a jakimkolwiek gatunkiem zwierząt. Najlepiej dla zwierzaków, rzecz jasna, bo więcej wśród nas oprawców, niż opiekunów z prawdziwego zdarzenia. Więcej sprawiamy zwierzętom cierpienia, niż przynosimy dobrego. I dotyczy to wszystkich gatunków, najbardziej, oczywiście, udomowionych i... no właśnie, tych, które mimo, ze udomowione nie są, trzymamy obok siebie. Z miłości, dla szpanu, wszystko jedno. Nie stawiam znaku równości między znającym temat terrarystą a szpanerem, ale uważam, że najlepiej, by nie było ani jednych, ani drugich. Bo zawsze jakiś szpaner się znajdzie... Nie ma siły, by ktoś nie uległ modzie, po prostu.

Apel Zoologa dla mnie jest apelem o ratowanie zwierząt, które bez naszej pomocy cierpią. Masz ochotę zaopiekować się zwierzem, stać cię na to, weź takie, które naprawdę tego potrzebuje i które inaczej umrze, nie zaznając, być może, w życiu niczego dobrego. Daj poczucie bezpieczeństwa zwierzęciu, ktorego całe życie może upłynęło w strachu, głodzie, poniewierce... Takich zwierząt są tysiące i wciąż przybywają... Za mało nas, dobrych opiekunów... Zostawmy w spokoju inne zwierzęta, zajmijmy się tymi, które nasi przodkowie udomowili na ich (zwierząt) nieszczęście. I nie pisz o hodowli, to my tu nie hodowanie mamy na mysli, tylko ratowanie cierpiących zwierząt. One na nas czekają, gady na pewno nie.
Zapisane
IBDG Wrocław

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #22 : 2008-06-25, 20:07 »
IBDG świetnie oddała to co miałem na myśli umieszczając ten apel. Jako biolog stanowczo nie mogę zgodzić się z twierdzeniem, że związki emocjonalne powinno się tworzyć z własnym gatunkiem. Bez tych związków emocjonalnych nie byłoby zaangażowania wielu obrońców przyrody jak: Jane Goodall, Dian Fossey itd. Nie byłoby również przyjazni człowieka z psem, kotem i wieloma innymi gatunkami.
BTW psów schroniskowych czy wiesz ile ich udałoby się uratować,gdyby ludzie nie kupowali dla snobizmu egzotycznych zwierząt.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

pituophis2

  • *
  • Wiadomości: 269
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #23 : 2008-06-25, 20:27 »
Cytuj
BTW psów schroniskowych czy wiesz ile ich udałoby się uratować,gdyby ludzie nie kupowali dla snobizmu egzotycznych zwierząt

Zero. Osoby kupujace cokolwiek dla snobizmu nie sa odpowiednimi opiekunami zywych zwierzat. JAKICHKOLWIEK. Psy ze schroniska nie sa gorsze - nie maja trafiac w rece snobow, osob karmiacych zlewkami z obiadu, osob, ktore mysla ze psu wystarczy buda, miska, podworko 30 x 30 m i kochanie.

Osoby kupujace zwierze z powodu zainteresowania nim sa zainteresowane konkretnym gatunkiem, plcia, wiekiem, odmiana, linia hodowlana.

To nie dziala zamiennie. Nie da sie zastapic jednego zwierzecia innym. Ja mam konkretne, interesujace mnie gady ( nie ze snobizmu, nie mam jak inaczej poznac np. Lampropeltis pyromelana nie majac go). Psa nie mialem, bo nie bylo mnie stac. Gdy bedzie mnie stac, sprawie sobie psa konkretnej rasy, z ktora wiem ze sobie poradze.

Gdyby nie hodowano egzotycznych zwoierzat, nie byloby Geralda Durrella i Jersey Zoo. Tak sobie mozemy odbijac paleczke...
Zapisane

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #24 : 2008-06-26, 04:05 »
Ja również uważam,że posiadanie jakiegokolwiek zwierzęcia bez silnego związku emocjonalnego z nim,mija się z celem -  chcemy mieć jakieś zwierzę,bo chcemy je kochać,opiekować się z nim,bawić,chcemy być sobie nawzajem potrzebni - bez tego to było by zwykłe przetrzymanie.
Co z tego że,np.mógłbym mieć lisa ale pod warunkiem że musiałbym go trzymać w klatce i nie utrzymywać z nim bliższych kontaktów - co oboje zyskalibyśmy na tym? - nic korzystnego - on niewolę,a ja praktycznie nic i nigdy bym się na takie coś nie zgodził.
Uważam że biorąc pod opiekę zwierze należy mu zapewnić jak najlepsze warunki bytowe i nie traktować innego,drugiego zwierzęcia gorzej/lepiej od innych - gdyby taki lis miał mieć gorzej od psa i nie mógłby korzystać z pełni przywilejów jakie miałyby moje inne zwierzęta,to nie chciałbym go mieć - nawet mimo wielkich chęci.
Różnica jest też taka,że po psie,kocie,nawet po lisie widać że jest on szczęśliwy lub nieszczęśliwy z człowiekiem,a wąż,jaszczurka czy żółw nie uwidocznia aż tak własnych uczuć - te zwierzęta nawet w niewoli żyją własnym życiem,własnym tokiem na który człowiek ma niewielki wpływ ( poza zapewnieniem odpowiednich warunków i pożywienia ) - powiem nawet,że jest im obojętne,czy żyją w pobliżu człowieka,czy tez nie.

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #25 : 2008-06-26, 08:34 »
Cytat: zoolog
BTW psów schroniskowych czy wiesz ile ich udałoby się uratować,gdyby ludzie nie kupowali dla snobizmu egzotycznych zwierząt
Zero. Osoby kupujace cokolwiek dla snobizmu nie sa odpowiednimi opiekunami zywych zwierzat. JAKICHKOLWIEK.
A pewnie, że nie snobizm powinien być bodźcem do posiadania zwierzęcia. Ale bywa i tak, że rodzice, chcąc "uspokoić" dziecko, marudzące o psie, godzą się na kameleona... Bo mały, wyprowadzać nie trzeba, niekłopotliwy... Można zapomnieć, że zwierz jest w domu, a dzieciak nie brzęczy, że chce pieska... A może szkoda, bo by w końcu "wybrzęczał" zgodę... Oczywiście szkoda, jeśli ludzie stanęliby na wysokości zadania jako opiekunowie. Krótko mówiąc, gdyby nie moda na trzymanie zwierząt egzotycznych, na pewno trochę mniej nieszczęść byłoby w schronach. No i nie byłoby koszmarnego cierpienia zwierząt, przemycanych przez granice, ani porzuconych z dala od środowiska naturalnego bez szans na przeżycie. Bardzo łatwo pozbyć się gada, niestety, znacznie łatwiej, niż psa...

Pituophis, wierzę, że Twoje zwierzęta są zadbane, nakarmiome, zdrowe, ale... odbierasz im coś, co powinny mieć. Pewnie się roześmiejesz, ale moim zdaniem powinny mieć... wolną wolę, jak my, mimo, ze są tak od nas różne. Powinny same sobie radzić z życiem, same polować, dbać o przeżycie potomstwa. Celowe tworzenie gatunków, które tych umiejętności nie posiadają, jest powoływaniem na świat kalek, zdanych na ludzi. Bardzo wątpliwe to oparcie... Zwierzę, żyjące w terrarium, pod żarówką, z pokarmem wpuszczanym przez człowieka to raczej żywa maskotka niż normalny zwierz... Może i zadbana, wypieszczona, ale czy na pewno o to tylko w życiu chodzi? Choćby to było "tylko" zwierzęce życie...
Zapisane
IBDG Wrocław

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #26 : 2008-06-26, 10:24 »
Tu przyznam racje pituophis2.

Człowiek, który kupuje zwierzę jako zachcianke - gatunek nie ma tu żadnego znaczenia - np. ten rozic, co chce by dziecko wreszcie sie zamknelo, nie pwinien miec zadnego zwierzecia. Wiekszosc psow ze schronisk to wlasnie TAKIE zachcianki - wpierw kupione/wziete, a potem piesek urosl, okazalo sie ze trzeba z nim wychodzic, okazalo sie ze psa trzeba wychowac itp. wypad jakis wyjazd na wakacje  - i won do schroniska/na ulice/ do lasu...

Na psa trzeba miec czas i pieniadze, na kota podobnie - bo co za sens brac zwierze, jesli bedzie musialo same w domu siedziec przez 8 (albo i wiecej) godzin.

Cytuj
No i nie byłoby koszmarnego cierpienia zwierząt, przemycanych przez granice, ani porzuconych z dala od środowiska naturalnego bez szans na przeżycie.

Ktoś kto bierze gada z niewiadomego zrodla, a potem go wywala - nie powienien miec psa czy kota..
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?

pituophis2

  • *
  • Wiadomości: 269
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #27 : 2008-06-26, 11:04 »
Czy ktos przeczyta co pisze.... Ja trzymam zwierzeta w celu poznawania i badania ich, i wielu innych hodowcow czyni tak takze. Wiele zagrozonych gatunkow gadow rozmnazanych jest w niewoli, co pomaga im przetrwac. Nie wiem, co ma do tego zwiazek emocjonalny, w ogole uwazam, ze czesto emocjonalne podejscie i dazenie do oswajania za wszelka cene szkodzi zwierzetom. Zwiazki emocjonalne nawiazujmy z ludzmi, psami, kotami. Zwierzeta dzikie zazwyczaj silne wiezi emocjonalne nawiazuja z ludzmi, gdy sa niewlasciwie sztucznie odchowane. Nie wychodzi im to na zdrowie, potem nie moga czesto normalnie funkcjonowac z wlasnym gatunkiem. Vide oswojone malpki, papugi, odchowane od pisklecia ptaki drapiezne.


W" kolko tlumacze, ze to nie dziala zamiennie, ze gady nie zastepuja psow i odwrotnie. Nie dociera. Ze gady nie maja wolnej woli w rozumieniu ludzkim. Ze naprawde mozna im stworzyc w hodowli wlasciwe warunki, ze skoro wiele gatunkow rozmnaza sie od x pokolen, to chyba o czyms swiadczy?

Dlaczego rybki nie budza takich kontrowersji, a gady juz tak? Zasada dzialania podobna :).

Cytuj
Na psa trzeba miec czas i pieniadze, na kota podobnie - bo co za sens brac zwierze, jesli bedzie musialo same w domu siedziec przez 8 (albo i wiecej) godzin.

No wlasnie. Dla amatora ryb, plazow, gadow, zostawienie zwierzat nawet na dluzej, to nie problem.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedz #27 : 2008-06-26, 11:04 »

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #28 : 2008-06-26, 11:27 »
Człowiek, który kupuje zwierzę jako zachcianke - gatunek nie ma tu żadnego znaczenia - np. ten rozic, co chce by dziecko wreszcie sie zamknelo, nie pwinien miec zadnego zwierzecia.
Dlatego napisałam "...jeśli ludzie stanęliby na wysokości zadania jako opiekunowie". Niekoniecznie ci, którzy bronią się przed psem czy kotem, kiepsko się nim potem opiekują. Znam sytuacje, gdy początkowo podchodzący z dystansem do zwierza dostawali bzika na jego tle ;) Po prostu nie wiedzieli, co tracą :P
Ktoś kto bierze gada z niewiadomego zrodla, a potem go wywala - nie powienien miec psa czy kota..
To oczywiste.
Czy ktos przeczyta co pisze....

W" kolko tlumacze, ze to nie dziala zamiennie, ze gady nie zastepuja psow i odwrotnie. Nie dociera.
Dotarło, przecież odpisałam, że nie mają zastępować. Zupełnie nie o to chodzi.
 
że gady nie maja wolnej woli w rozumieniu ludzkim.
No jasne, że nie, dlatego napisałam "powinny mieć... wolną wolę, jak my, mimo, ze są tak od nas różne. Powinny same sobie radzić z życiem, same polować, dbać o przeżycie potomstwa" 
 
Ze naprawde mozna im stworzyc w hodowli wlasciwe warunki, ze skoro wiele gatunkow rozmnaza sie od x pokolen, to chyba o czyms swiadczy?
O przystosowaniu do niewoli chyba...
 
Dlaczego rybki nie budza takich kontrowersji, a gady juz tak? Zasada dzialania podobna :).
Akwariów tez nie lubię, ani klatek dla ptaków... 
Cytat: iras
Na psa trzeba miec czas i pieniadze, na kota podobnie - bo co za sens brac zwierze, jesli bedzie musialo same w domu siedziec przez 8 (albo i wiecej) godzin.
Ale czy brak czasu dla psa oznacza, że musimy mieć węża? Nie mam czasu i pieniędzy, nie mam też zwierząt.

Zapisane
IBDG Wrocław

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Zamiast terrarium pies lub kot ze schroniska
« Odpowiedź #29 : 2008-06-27, 19:20 »
BTW związku emocjonalnego przecież związek ten tworzy się również wtedy, gdy podziwiamy jakieś dzikie zwierzę z ukrycia. Nie jest on równoznaczny ze sztucznym chowem zwierząt. To pojęcie dużo szersze.
Piszesz pituophis 2, że nie stać Cię na psa. Utrzymanie psa jest na pewno tańsze niż twoich gadów.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.106 sekund z 28 zapytaniami.