Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Pomóż chronić niedźwiedzie  (Przeczytany 3253 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Estel

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1610
  • "...Nie zatrzymuj wilków, bo jest ich coraz mniej"
Pomóż chronić niedźwiedzie
« : 2008-10-31, 19:38 »
W Polsce żyje około 90 niedźwiedzi. Występują w polskiej części Karpat, najliczniej w Bieszczadach i w Tatrach. Jednak coraz trudniej znajdują tam odpowiednie miejsca do życia.
 Dlatego w WWF przygotowaliśmy plan działań dla ochrony polskich niedźwiedzi. Chcemy by te piękne drapieżniki mogły bezpiecznie żyć w naszym kraju.
  Aby zrealizować projekt ich ochrony potrzebujemy Twojej pomocy. Pomóż nam chronić polskie niedźwiedzie!


Niedźwiedź brunatny (Ursus arctos) jest największym drapieżnikiem, który występuje w Polsce. Mimo swoich imponujących rozmiarów jest łagodnym stworzeniem. Nie wolno jednak traktować go jak „misia” – jest dzikim zwierzęciem, wobec którego należy zachować szacunek i dystans.
 
  Praprzodkiem niedźwiedzia brunatnego był psopodobny Cepahalogale, od którego swój rodowód wywodzą nie tylko niedźwiedzie, ale także psy, lisy i wilki. Niedźwiedzie brunatne, które możemy spotkać w Polsce są przedstawicielami gatunku występującego od Europy przez Azję aż po Góry Skaliste w Ameryce Północnej.
 
  Naukowcy wyróżniają kilka podgatunków niedźwiedzia brunatnego, w tym amerykańskiego grizzly i niedźwiedzi z alaskańskich wysp Kodiak, Shuyak i Afognak, które róznią się rozmiarem i zwyczajami. Dalszymi krewnymi polskich niedźwiedzi są m.in. niedźwiedź polarny, baribal i niedźwiedź malajski.
 
  Dziś w Polsce żyje około 90 niedźwiedzi. Strefa ich wystepowania ogranicza się wyłącznie do polskiej części Karpat. Nie spotkamy już niedźwiedzi na terenach nizinnych. Jest to skutek polowań, urządzanych jeszcze w ubegłym wieku.
 
  W Polsce, dzięki objęciu niedźwiedzia ochroną, udało się ocalić te zwierzęta przed wyginięciem. Jednak ludzie, którzy zaczęli wchodzić na terytorium niedźwiedzia, znów zaczęli mu zagrażać. Obecnie największym zagrożeniem dla polskich niedźwiedzi jest nieodpowiedzialne zachowanie człowieka.
 
 
 
 
 Czy wiesz, że polskie niedźwiedzie są zagrożone? Coraz trudniej znajdują miejsce do życia. Bez naturalnego pożywienia i bezpiecznego schronienia nie przetrwają! Dlatego WWF rozpoczął kilkuletni program ochrony tych pięknych drapieżników w Polsce.        

                         
 Miejsce dla niedźwiedzia                                   
 Obecnie w Polsce niedźwiedzie występują w 5 ostojach. Jednak coraz większa ingerencja człowieka powoduje kurczenie się tych obszarów. A niedźwiedzie potrzebują miejsc dogodnych do zdobywania pokarmu, wychowania młodych oraz bezpiecznego zimowania.

 Dlatego WWF przygotowuje plan działań dotyczący ochrony miejsc gawrowania (zimowania), żerowania oraz zabezpieczenia możliwości migracji. Już wkrótce rozpoczniemy badania genetyczne, które pomogą nam szczegółowo określić liczebność niedźwiedzi oraz ich szlaki migracyjne. Przeprowadzimy również analizę zagrożeń w rejonach gawrowania i żerowania, która umożliwi podjęcie działań dla ochrony środowiska życia tych drapieżników i uwzględnienie ich potrzeb w planowaniu przestrzennym.

Jedzenie dla niedźwiedzia                                   
 Obecnie jednym z największych problemów jest brak odpowiedniej ilości pożywienia roślinnego, które mogę jeść niedźwiedzie. Już od drugiej połowy lata i jesienią niedźwiedzie przygotowują się do snu zimowego. Wtedy szczególnie intensywnie żerują. Jedzą maliny, jeżyny, borówki oraz inne owoce. I właśnie o owoce runa leśnego drapieżniki te muszą rywalizować z ludźmi – np. zbierającymi jagody na skalę przemysłową. Niedźwiedzie często też odwiedzają stare, opuszczone sady, gdzie posilają się jabłkami czy śliwkami. Niestety z upływem lat, wiele takich sadów uległo degradacji. Nie dostarczają one już niedźwiedziom odpowiedniej ilości pożywienia.

 Aby poprawić sytuację pokarmową w Bieszczadach, najważniejszej ostoi niedźwiedzi w Polsce, WWF zamierza odnowić ponad 40 ha starych opuszczonych sadów, a w miejscach, gdzie stare drzewa już przestały owocować posadzić ok. 1000 nowych drzewek owocowych i krzewów.

Konflikt człowiek – niedźwiedź                                     
 Jednym ze źródeł konfliktu jest nieodpowiedzialne zachowanie się ludzi w miejscach występowania niedźwiedzi. Pozostawianie śmieci, dokarmianie czy zbliżanie się do tych zwierząt doprowadza do sytuacji, które często kończą się źle zarówno dla ludzi jak i niedźwiedzi. Na górskich szlakach lub w przydomowych śmietnikach niedźwiedzie mogą znaleźć resztki żywności wyrzucane przez ludzi. Z racji tego, że jest to łatwe źródło pokarmu, niedźwiedzie szybko się do niego przyzwyczajają, rezygnując z długich wędrówek w poszukiwaniu pożywienia. Niedźwiedzia uzależnionego od odpadków zostawionych przez człowieka trzeba w rezultacie odłowić i zamknąć w ogrodzie zoologicznym, bo nie potrafi on wrócić do swojego poprzedniego trybu życia w naturze. Tymczasem przy obecnej liczebności populacji strata każdego osobnika jest poważnym problemem.

 Dlatego zamierzamy prowadzić akcję informacyjno – edukacyjną skierowaną do turystów nt. zasad zachowania się na obszarach występowania niedźwiedzi. WWF chce także ograniczyć szkody powodowane przez niedźwiedzie, dlatego już w najbliższym czasie zakupi 20 specjalnych pastuchów elektrycznych i przekaże je tym pszczelarzom, których pasieki są najczęściej odwiedzane przez niedźwiedzie.

 http://niedzwiedz.wwf.pl/
Zapisane
"Wilk nie jest zwierzęciem ziejącym nienawiścią, ani też nie jest maskotką do przytulania, nie jest ani niebezpieczny, ani sympatyczny. Jest po prostu jednym z  wielu interesujących gatunków prześladowanych przez człowieka od stuleci, który potrzebuje miejsca  do życia."
http://stobnica.wolf.wild.art.pl/       "Jest pewna przyjemność w lasach bez ścieżek; Jest upojenie na samotnym wybrzeżu;Jest społeczność gdzie nie ma intruzów,
http://www.wolfpunk.most.org.pl/ulve/       Przy głębokim morzu i muzyce jego szumu;Nie człowieka kocham mniej, lecz naturę bardziej"- Lord Byron
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.05 sekund z 23 zapytaniami.