Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: 1 [2]   Do dołu

Autor Wątek: co do ducha...?  (Przeczytany 6145 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

PorannaRosa

  • Gość
Odp: co do ducha...?
« Odpowiedź #30 : 2006-08-17, 18:20 »
Im wyższy zbiornik tym więcej potrzeba światła, jednak również przy standardowych 50cm można uzyskać ładne, mocno zarośnięte akwa. Zacieniony dół pojawia się, gdy część roślin rośnie parwie na powierzchni lub ma duże, rozłożyste liście. Jednak przy 150l wolałabym dać więcej na szerokość, a wysokość zostawić przy 40 ew. 45cm.
Weż pod uwagę, że przy dużym zbiorniku o wiele więcej wyparowanej wody będzie szukało  chłodniejszych miejsc w domu, a więc i ryzyko pojawienia się wilgoci (np. w rogach, czy też za meblami) będzie większe.
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: co do ducha...?
« Odpowiedź #31 : 2006-08-17, 19:03 »
szerokość na oko mogę dać do 60 cm. Więc wys. 45, szer.60 a jak z dł? Co byscie radzili?
i czy boki od lica takie ścięte robić (bo bezpieczniejsze od obijania sie o nie ) czy tez prostokąt?
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: co do ducha...?
« Odpowiedź #32 : 2006-08-18, 13:09 »
Na temat bezpieczeństwa się nie wypowiem, ale pomyśl: chcesz  mieć widoczne z przodu cztery złączenia?

Co do długości: przy 100cm masz już ~270l brutto.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: co do ducha...?
« Odpowiedz #32 : 2006-08-18, 13:09 »

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: co do ducha...?
« Odpowiedź #33 : 2006-08-18, 18:02 »
Dlatego się waham i rady szukam. nie za duże by było?
 chodzi mi o proporcje aby to jakoś ładnie wygladało. Czy to 60 cm w szerz (szersze niz wyższe ) nie zakłóci jakoś estetyki takiej bryły?
No i jak to się czyści?
Bo dla ducha to może wystarczy? :mysli:
A z drugiej strony mówiac o tych ściętych rogach miałam na myśli to że właśnie takie narożniki trochę ukrywają szerokśc takiej bryły. No i może nie wygląda tak jakby wyjeżdżało na środek pokoju?
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: co do ducha...?
« Odpowiedź #34 : 2006-08-18, 19:20 »
W akwa zazwyczaj ciężko o głębię i dodatkowo wytwarza się ją odpowiednim posadzeniem i przycinką roślin, ew. weź pod uwagę taką samą szerokość jak wysokość (np. 45 lub 50cm).  U siebie mam 120 x 40 (szerokość) x 50 (wysokość) i przyznać muszę, że brakuje mi szerokości (z 10-20cm). Przy 50cm wysokości zazwyczaj nie ma problemów z czyszczeniem, czy też sadzeniem roślin. Jaką planujesz górną wysokość akwa z szafką i ew. pokrywą / oświetleniem? Jakie oświetlenie (od tego zależy również długość i szerokość akwa)?
Wnioskuję, że akwa będzie wolnostojące, więc może by odpowiednio zaaranżować boki (kwiatami, rzeźbą itp.).

Jaką masz wodę (pH i KH)? - pytam ze względu na rośliny, jeśli planujesz zbiornik roślinny.
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: co do ducha...?
« Odpowiedź #35 : 2006-08-18, 21:01 »
Nigdy nie spraawdzałam ph - mam studnię głębinową. Poradź, jakie testy powinnam kupić i zrobić?

Powoli zaczynam się przychylac do rozmiaru 100x50x50. Myślisz, że za krótkie?
Stać będzie prawdopodobnie na podmurówce z cegły klinkierowej żółtej.

Podmurówkę chcę zrobić do wys. 60 cm od podłogi. Kształtu akwa, a na niej posadowię jakąś płytę (marmur, piaskowiec???) aby było gładko ;)
no i tradycyjnie na kształt akwa wycięty styropianik 5mm grubości bezposrednio pod szkło. ;)

Na oświetleniu się nie znam, ale chyba w tej sytuacji (wielkośc tafli i głębokość) musze kupić pokrywę ze światłem?

No i nie mam pojęcia jakie filtry. Chyba to jest jakiś taki aparat, który się zagrzebuje w żwirku a on bąbelkuje  z rurek na całe akwa?

no i czy takie akwa wystarczy do ducha?

i jakie inne ryby prócz tego co pisałam? :mysli:
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: co do ducha...?
« Odpowiedź #36 : 2006-08-18, 21:40 »
Może na początek nie kupuj specjalnie testów, tylko wybierz się z próbką wody do sklepu akwarystycznego (w większych robią analizę za darmo). Interesujące byłoby pH, KH (twardość węglowodanowa), oraz NO3 (czasem w wodzie studziennej jest wysoko).
Wymiary są wg mnie OK.
Jako oświetlenie możesz pomyśleć o pokrywie z standardawo 2 świetlówkami T8 90cm 30W. Jeżeli jednak chciałabyś mieć bardzo wymagające rośliny to pomyśl od razu o większej ilości światła. Ew. możesz od razu zainwestować w T5 - mają dłuższą żywotność, przy tej samej mocy co t8 dają więcej światła, jednak są droższe.

Z filtrów polecałabym np. zewnętrzny "kubełek" np. JBL Cristal Profi 500 lub 250 jeśli zbiornik nie będzie przerybiony,. TetraTec EX 1200 lub 700, Fluval, Eheim itd. Zazwyczaj przy nawet lekkim ruchu powierzchni, odpowiedniej ilości roślin, niewielkiej ilości ryb i niezbyt wysokich temperaturach (mniej niż 28-30 °C) nie potrzeba dodatkowo natleniać wody brzęczykiem.

Duchy można łączyć z większością większych ryb. Decyzję czy w tej wielkości akwarium chcesz trzymać ducha podejmiesz sama, to że dorastają do 50cm wiesz, bądź sobie również świadoma tego, że żyją nawet 15-16 lat., przy czym często już w drugim roku osiągają 30cm. Wg mnie te piękne ryby powinny być trzymane jedynie w dużych zbiornikach pokazowych, nie domowych standardowych akwariach.
Zapisane

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: co do ducha...?
« Odpowiedź #37 : 2006-08-19, 01:49 »
filtr chciałabym dobry. jednak niekiedy  wyjeżdżam na miesiąc i to akwarium musi jakoś funkcjonować w tym czsie bez sprzątania. A karmiciele często wtedy zarzucają ryby zbyt dużą ilością pokarmu. W tym roku jakoś się udało na mojej 50l i wszystko przezyło. :)
Teraz mam tetratec in 400l/h. On daje fajny strumień na powierzchni. :)

Poradź, czy robić mocne światło? Jednak takie super oświetlenie jest nienaturalne - ryby w takich warunkach nie żyją w naturze. Więc mam dylemat.

na roślinach akwariowych się nie znam, ale do nich dojdziemy :)

no i co z tym duchem? Myślałam że on jednak nie dorasta do takich wielkości - że karłowacieje w małym zbiorniku.
Ale jeśli masz rację, że nie, to muszę z niego zrezygnować :( :( :(

w takim razie jaką obsadę? Bo to dość duze akwa i chyba trzeba trochę większe rybki, aby to jakoś wygladało? parka gurami (marmurkowe - pomarańczowe) chyba nie załatwi sprawy?
Czy gurami można mieć  parkę pomarańczowych i parkę fioletowych? Nie będą się samce ganiać?

Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: co do ducha...?
« Odpowiedź #38 : 2006-08-19, 11:14 »
W takim wypadku to na pewno kubeł (ew. sump) + mniejszy wewnętrzny filtr do drobnego syfu pływajacego w toni (ze względu na rodzinkę  :) ). Światło: jeżeli nie planujesz super wymagających z dużą ilością czerwonego barwnika roślin to standardowe oświetlenie (2x30W lub 3x30W) będzie wg mnie OK.

Rozumiem, że ciężko jest czasem zrezygnować z planów, ale nawet gdyby duch skarłowaciał u ciebie (czego nie popieram), to dalej będzie to naprawdę duża ryba jak dla takiego akwarium i nie będzie prezentować się ładnie.

Nie musisz (ale możesz) zdecydować się na duże ryby, równie dobrze możesz wybrać dużą ławicę drobnych.

Gurami możesz połączyć z rybami nie wykazującymi terytorializmu (np. Boraras, Rasbora,Trigonostigma). Jako ryby denne możesz na przykład wybrać bocje, kirysy, mniejsze zbrojniki. Dla 250l byłoby to np. 1:2 gurami jednego gatunku (proporcje: samce:samice), 20-25 Trigonostigma heteromorpha (razbora klinowa) i 10 Botia kubotai. Z roślin dużo Vallisneria, Cabomba, Ceratopteris, Hygrophila polysperma.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: co do ducha...?
« Odpowiedz #38 : 2006-08-19, 11:14 »

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: co do ducha...?
« Odpowiedź #39 : 2006-08-19, 13:27 »
wiesz, za bardzo nie chcę małych rybek typu rabora, neonka, gupiki czy danio. pięknie się prezentują takie małe ławice, ale strasznie syfią. praktyka wykazuje że małe ławice najbardziej zasyfiają,a te małe goowienka dostają się w głebsze partie żwirku i trudniej je wydobyć. niemniej myśle o tym. Miałam rasbory i były piękne. ale nie jestem pewna jak z tym moim bedocjem czy by ich nie ganiał? no i nadal poszukuję bedocjowi ze 2 samic bo podobno on stadny jest. A z drugiej strony się boję tego, bo to strasznie ruchliwa potwora. jak daję jedzenie to się rzuca na nie z taką agresja że inne ryby idą w kąt. Co będzie jak będą 3 bedocje??? Hmmm.
 A najgorsze że nikt mi nie potrafi tego powiedzieć, bo nie spotkałam nikogo kto je ma.

A ducha po twoich radach zaczymam się wycofywać, aczkolwiek strasznie mi szkoda i ta decyzja nie jest jeszcze pewna, ale najczęściej nie robię nic na siłe.

Kirysów mam już 5 i chciałam kilka dokupić ( ze 3) aby mieć pewnośc ze są różnej płci.  A gurami tak jak pisałam musze mojej pani dokupić pana i myslałam o jeszcze jednej parce, bo te marmurkowe w kolorze fioletowawym piękne są. tylko się martwię ze samce moga się ganiac. kiedyś miałam parkę gurami i parkę prętników karłowych  no i samiec gurami po każdym jedzeniu ganiał jak wściekły prętnika. Więc może dwa samce gurami tak samo by się zachowywały? A z drugiej strony widzejak ich spora gromada jest w akwa w sklepie i jakoś funkcjonują.

A czy dla labiryntów to akwa 50 cm nie jest za wysokie???

I czy gdybym chciała jakies pielęgnice ( z tych większych parkę) to można z gurami?
Zapisane

PorannaRosa

  • Gość
Odp: co do ducha...?
« Odpowiedź #40 : 2006-08-19, 13:45 »
Pielęgnice z gurami to niezbyt dobry pomysł ze względu na ich mocno rozwinięty terytorializm.
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: co do ducha...?
« Odpowiedź #41 : 2006-08-23, 22:29 »
oki, trochę póxno ale głos zabieram:

Duch to rybka agresywna wewnątrzgatunkowo ale innych raczej nie dziabie. Pisze raczej, bowiem jesli sie za bardzo wlezie na jej teren to potrafi podbic oko (i to dosłownie).

Rośnie duża, nawet bardzo duża (teoretycznie do pół metra a w naturze nawet do metra i wiecej), mój ma koło 20 cm i jeszcze rośnie.
w sklepie mówią ze minimum to 100 litrów ale jak dla mnie to zanizony litraz. mam 250 i to myslę jest w miare przyzwoite dla jednego ducha. jesli chce się mieć ich więcej potrzeba juz wiekszego akwenu ale i tak skończy się iz dominująca rybka obgryzie innym duchom ogony i a te okaleczone za duże to nie urosna i razem będą się trzymać.

mając ducha trzeba tez pamiętać, ze to ryba nocna i nieczęso ją widać. potrzebuje wiele kryjówek i najczęściej wyłania się z nich tylko na karmienie i tez tylko na to które jej smakuje :D

w razie pytn o ducha służe pomocą :) ja sie zakochałam w tej rybce od początku i miłość moja rozkwita ;)

a aktualnie mam u siebie prawie amazonkę. Prawie, bo kardynałki które miały się skończyc (kilka ich było i nie wróżyłam im długiego zywota) tak mi się namnozyły, ze nie wiem co z nimi zrobić :D
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: co do ducha...?
« Odpowiedź #42 : 2006-08-27, 23:07 »
hmmm... no ja też się zakochałam w tej rybce, ale jeśli serio rośnie do 50 cm to jakoś nie widze jej w zadnym akwa. Toż to mordowanie stwora. Chyba się nie odważę, bo cierpiałabym widząc jak siedzi w takim wiezieniu :(
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: co do ducha...?
« Odpowiedź #43 : 2006-08-29, 18:36 »
zazwyczaj w akwariach dorasta do 25-30 cm ale spotyka się tez większe okazy (jesli mają dość miejsca). w wielu miejscach twierdzi się ze dorasta do 50 cm w naturze, ale mam doniesienia, ze w naturze to nawet metrowe się zdarzają, zatem 100 litrów <które sugerują sprzedawcy> to dużo za mało dla jednej rybci... u mnie pływa w 250 litrach :)
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: co do ducha...?
« Odpowiedź #44 : 2006-08-29, 20:34 »
pao, nawet jakbym zrobiła to 250, to jak się znam będę cierpieć ze jest taki samotny - szukac mu partnerki etc...lepiej dac sobie jednak spokój, wziąwszy pod uwagę, żem "normalna inaczej" i wszystko chcę do pary ;)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: co do ducha...?
« Odpowiedz #44 : 2006-08-29, 20:34 »

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: co do ducha...?
« Odpowiedź #45 : 2006-08-30, 10:17 »
Duchy to samotniki. jesli jest ich więcej niż jeden to najsilniejszy obgryza ogony pozostałym, a jeśli dałabyś tylko dwa to rano jeden bedzie trupem... te z obgryzionymi ogonami skupiają sie razem i nie rosną zbyt duże, chowają sie w kryjówkach i tyle. Duch potrzebuje sporo terenu dla siebie samego :)
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)

szwagir

  • Gość
Odp: co do ducha...?
« Odpowiedź #46 : 2006-10-01, 13:08 »
wiecie moze jak u ducha rozpoznac czy to samiec czy samica? bo mam dwa duszki i nie wiem czy jest jakas wyrazna roznica miedzy plciami;)
Zapisane

pao

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6471
  • Sakazuki-ya yamaji-no kiku-to kore-o hosu
Odp: co do ducha...?
« Odpowiedź #47 : 2006-11-01, 10:49 »
niestety płci nie rozpoznasz.

a jesli masz dwa to wysokie prawdopodobieństwo, zę jeden niedługo zginie. No chyba, zę masz duże akwa to wtedy będą siedzieć w przeciwleglych końcach akwa <przynajmniej przez jakiś czas>

Duch to ryba agresywna wewnątrzgatunkowo i jesli masz dwa to silniejszy wyeliminuje słabszego. Powód jest prosty: duch jest prawie slepy a orientuje sie w przestrzeni dzięki słabym wyładowaniom elektrycznym i jesli sa dwa duchy to jeden zakłóca sygnał drugiego.

więcej niż 1 duch to w akwa o długości od 150 cm, ale wtedy tez nie dwa ale kilka, z tym, ze zaznaczam, ze w takim układzie najlisniejszy duch ogryzie ogony pozostałym, zatem rybki szczęśćliwe nie będą, zatem nie polecam takiego rozwiązania. Zdominowane rybli nie będa rosly i będą sieśniły sie razem bojąc sie wypłynąć.

Wniosek prosty: 1 akwarium <duże!> 1 duch :)
Zapisane
jeśli piszesz do mnie wiedz, że nie lubię bezsensownych zaczepek, braku kultury i gadania o niczym.

za to z przyjemnością spędzam czas na twórczej dyskusji :)
Strony: 1 [2]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.089 sekund z 26 zapytaniami.