Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Gotowa karma czy granulat ???  (Przeczytany 3424 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Gerda

  • Gość
Gotowa karma czy granulat ???
« : 2002-08-29, 09:07 »
Jak to jest, czy lepszy jest pokarm gotowy, czy zrobiony przez siebie granulat ??? Bo na www.animal.pl na forum w dziale króliki (wiem, że króliki to nie chomiki, no ale pokarm mają zbliżony do siebie) napisali, że mieszanki są wysokokaloryczne i np. w dodatkowych suszonych owocach w paczce znajduje się bardzo dużo cukrów zbędnych do funkckonowania organizmu (podkreślam zbędnych, a nie niezbędnych !!!). Co wy o tym sądzicie ??? Czy są takie osoby, które same przygotowują swoim podopiecznym Granulat powiedzcie co wtedy wchodzi w skład owego granulatu ???
Zapisane

Elfka Nenar

  • Gość
Gotowa karma czy granulat ???
« Odpowiedź #1 : 2002-08-29, 11:48 »
To zależy od producenta, ale na pewno wszelakie zboża, może kukurydza, albo słonecznik :?: Ja moim szczurom daje wszystko co popadnie  :wink: Gratulacje mojej poprzedniej buzi i kolejeczka dla ciebie 8)
Zapisane

milka004

  • Gość
Gotowa karma czy granulat ???
« Odpowiedź #2 : 2002-08-29, 13:05 »
Ja dla szynszylki kupywalam mieszanke ale teraz przestawiam ja na granulat ale tez kupywany.
Nigdy nie robilam dla niej sama jedzenia gdyz mozna cos przeoczyc i wtedy nie dostanie potrzebnej dziennej dawki tych mikroelementow, witami, kwasow, aminokwasow, tluszczow nasyconych i nie nasyconych itp.
A co do kupywanych mieszanek to uwazam ze napewno sklad byl starannie dopasowany do kazdego zwierzecia dlatego np dla krolika musimy kupywac pokarm dla krolika a nie dla swinki morskiej i na pewno jak bedzie sie codziennie dawac odpowiednia porcje to nie bedzie w niej za duzo tluszczu.
A co do robienia samemu granulatu i do tego w domu to uwazam ze to jest nie mozliwe gdyz granulat to sa przecierz prasowane paleczki pomieszanych ze soba roznych zboz i nie tylko i watpie w to zeby ktos kupil sobie specjalna maszyne do robienia paleczek(granulatu) w domu.(mieszanki to, to rozumiem).
Moge ci tylko napisac jak zrobic mieszanke dla szynszyli bo jak dla krolika to nie wiem:
Mieszanka taka w swoim skladzie powinna zawierac 12-20  bialka, od 3 do 5 % tluszczu oraz 50-55 %zwiazkow bezazotowych wyciagawych. Powinna byc ona dodatkowo wzbogacona w witaminy, skladniki mineralne co uzyskuje sie dodajac do mieszanki dodatki mineralno-witaminowe i ziola.
Bardzo wygodna w uzyciu a jednoczesnie zawierajaca wszelkie niezbedne skladniki w prawidlowych porcjach, wzbogacona w witaminy i mikroelementy jest gotowa paszaw formie granulatu. Zdarza sie ze granulatu nie ma. I co wtedy? Wowczas sami mozemy spozadzic mieszanke sypka. Jej sklad moze byc nastepujacy:
owies, najlepiej sruta lub platki owsiane - 20%, pszenica(sruta) - 20%, jeczmien(sruta lub w formie kaszy) - 10%, kasza gryczana - 10%, groch cukrowy w postaci grubej sruty - 7%, siemie lniane - 8%, zesrutowana kukurydza - 5%, otreby pszenne - 10%, susz z pokrzywy lub lucerny - 10%. Do mieszanki tejdodajemy Polfamix F - dla zwierzat futerkowych lub Polfamix L - dla lisow - okolo 1 grama na 1 kilogram mieszanki. Sa to preparaty witaminowo-mineralne. Mozna dodac takze metionine i mleczan wapnia w ilosci 0,1 g na 1 kg mieszanki.
Jak widzisz trudno jest przygotowac mieszanke a co dopiero gronulat.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Gotowa karma czy granulat ???
« Odpowiedz #2 : 2002-08-29, 13:05 »

draco

  • Gość
Gotowa karma czy granulat ???
« Odpowiedź #3 : 2002-09-02, 16:21 »
Ja używam dla moich zwierzaczków kupowaną karmę z witaminami i do tego z dodatkiem priobiotyku i wg. mnie jest to bardzo dobre jedzenie. Oczywiście nie można też zapomnieć o dawaniu im jakichś warzyw, owoców itd. (oczywiście bez przesady... gryzonie to łakome zwierzaki i potrafią zjeść więcej niż mogą  :shock: )
Zapisane

milka004

  • Gość
Gotowa karma czy granulat ???
« Odpowiedź #4 : 2002-09-02, 17:57 »
Cytuj
oczywiście bez przesady... gryzonie to łakome zwierzaki i potrafią zjeść więcej niż mogą

O to to napewno :)  :)
Moja Diana to taki lakomczuch ze zjadla by cale opakowanie z migdalkami jak by sie do nich dorwala, no ale byle czego to ona tez nie je, np ziarna jakie ma w karmie, zawsze wieczorem musze odsypywac i jak sie troszke uzbiera to potem karmie golobki. Sa tak przyzwyczajone ze jak tylko ktos wyjdzie na balkon to odrazu sie cala chmara zlatuje ;)  :)  :P  ;)  :)  :wink: [/url]
Zapisane

madz

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2333
Ja qpuję gotową karmę
« Odpowiedź #5 : 2002-09-02, 18:53 »
Ja kupuję gotową karmę i jest dobrze... Oczywicie urozmajcam mu,. Raz qpuję taka a raz inną... Ale zwykle BoBiś wcina jabłuszka (oczywiście płukane), co jakiś czas troszkę serka i mleka. Z resztą chyba zjadł prawie wszystko co moze jesc. Ale najwięcej je jabłek i marchewek. :wink:
Zapisane

Myszka.xww

  • *
  • Wiadomości: 4497
  • A kuku
    • WWW
Gotowa karma czy granulat ???
« Odpowiedź #6 : 2002-09-02, 19:18 »
Szkodnikowi kupuję wiadro Megan'a. Wybiera sobie z niego co najlepsze, a ziarnem karmię ptaszki. Dodatkowo dostaje gałęzie jabłonki lub gruszy (dałby się za nie pociąć)oraz kolby dla gryzoni i czasem robię mu mieszankę smakołyków. Tzn kupuję w markecie lub na targu przeróżne orzechy, ziarna i suszone owoce (tak po 5 dkg z każdego) mieszam i daje mu po trochu do drugiej miseczki. Nie za często, żeby mu się w głowie nie przewróciło  :lol:

Aha, kupuję mu jeszcze kostkę wapienną dla gryzoni - uwielbia się nad nią znęcać  :lol:  :lol:
Zapisane
podpisano: Starszy Goovienny

draco

  • Gość
Gotowa karma czy granulat ???
« Odpowiedź #7 : 2002-09-03, 15:24 »
Hmmm... A ja kupuje chomiczkowi kostkę wapienno-mineralną dla gryzoni z dodatkiem skorupek jajek i on nie chce tego wcale gryźć  :?:
Zapisane

Gerda

  • Gość
Odp
« Odpowiedź #8 : 2002-09-14, 11:10 »
Ja moją chomiczkę karmię gotową karmą EvaPoz, ale daję jej również od czasu do czasu delicje dla gryzoni, kolby, owoce, warzywa, czasami mleko, płatki kukurydziane, kapkę jogurtu, czasmi jakieś mięsko gotowane itp. :chomik:
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp
« Odpowiedz #8 : 2002-09-14, 11:10 »

Aleksja

  • Gość
Gotowa karma czy granulat ???
« Odpowiedź #9 : 2002-09-16, 20:02 »
Ja to sie jeszcze ze specialnym pokarmem dla myszoskoczka nie spotkałam. Karmię go jedzonkiem dla myszek. Oprócz tego daje mu owoce i warzywa. Nieraz zjada nawet pokarm dla rybek  ;)
Zapisane

milka004

  • Gość
Gotowa karma czy granulat ???
« Odpowiedź #10 : 2002-09-17, 18:10 »
Cytat: Aleksja
Ja to sie jeszcze ze specialnym pokarmem dla myszoskoczka nie spotkałam.


Noje tez raczej nie, ale nie jestem do konca pewna cos mi sie zdaje ze jak jeszcze kiedys byl u nas taki duzy sklep zoo to chyba jakis byl, ale nie jestem do konca pewna :?
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.094 sekund z 25 zapytaniami.