Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 43   Do dołu

Autor Wątek: Mohr 2 opowiada  (Przeczytany 190186 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #390 : 2011-12-08, 18:01 »
Dzięki za życzenia, bardzo się przydadzą staruszkowi...

No co, nikt tu zakochany nie jest? ;) Bo ja kompletnie nie mam nastroju do opowieści o miłości, ale chętnie poczytałabym, co inni sądzą...
Zapisane
IBDG Wrocław

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #391 : 2011-12-14, 09:02 »
No i nie ma zakochanych, a może pisać im się nie chce ;)
 
Powiem tylko jedno, zanim poddacie się tym psychicznym procesom i zrobicie krok za daleko, policzcie do... tysiąca ;) Od kiepskiego ulokowania uczuć lepsza już samotność...
Zapisane
IBDG Wrocław

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #392 : 2011-12-14, 19:22 »
W komentarzu do piosenki Lidiji Bacic "Dvi Lipe Rici" pochodzącej z finału festiwalu w Splicie z roku 2010 jeden z użytkowników Yotube napisał: "Lidija Bacic Poland loves You". Popieram tą wypowiedź w całej rozciągłości. Niestety to jeden z jakże nielicznych przykładów znajomości twórczości tej piosenkarki w kraju nad Wisłą. Co tu dużo mówić Lidija jest w Polsce praktycznie nieznana. Ja dla przykładu bardzo pragnąłbym usłyszeć jedną z Jej piosenek (obojętnie jaką) w Polskim Radiu. Napisałem nawet list internetowy do wyżej wymienionej instytucji kulturalnej w tej sprawie. Na razie nie otrzymałem na niego odpowiedzi.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

Forum Zwierzaki

Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedz #392 : 2011-12-14, 19:22 »

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #393 : 2011-12-15, 18:41 »
No i jest o miłości  8)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #394 : 2011-12-19, 15:22 »
Zapraszam do oglądania Lidiji Bacic i Jej piosenek na Yotube w trybie pełnoekranowym. To dopiero są silne wzruszenia i emocje muzyczne!

O Chorwacji część 6.

W VI i VII wieku mieliśmy do czynienia z tzw. wielką wędrówką Słowian. Półwysep Bałkański został wówczas zasiedlony przez plemię Chorwatów. Przybyli oni w te tereny z tzw. Białej lub Wielkiej Chorwacji zajmując zachodnią część Półwyspu Bałkańskiego. Tak samo jak inne plemiona słowiańskie podporządkowało ich sobie silne państwo Awarów. Razem z nimi walczyli Chorwaci przeciwko Bizancjum.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #395 : 2011-12-19, 18:28 »
Chętnie poczytam co dalej :)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #396 : 2011-12-22, 13:33 »
Diuno dla piszącego to jeden z najmilszych komplementów :VoV:

O Chorwacji część 7.

Awarom mocny cios zadał Karol Wielki. Od momentu ich klęski Chorwaci stali się zależni od państwa Franków. Pierwszymi panującymi władcami tych ziem byli Borna i Viseslav w Chorwacji Dalmatyńskiej. W czasach tego drugiego w 800 roku Chorwaci przyjęli chrześcijaństwo (166 lat przed nami). W Chorwacji Posawskiej rządził natomiast Ljudevit Posavski. Wyżej wymienieni starali się uniezależnić od Franków. W 819 roku Ljudevit Posavski przygotował powstanie przeciwko ciemiężcom, lecz zakończyło się ono wielkim niepowodzeniem. W pierwszej połowie IX wieku na arenę historii wkroczyła dynastia Trpimirowiczów. Ziemie chorwackie uległy wpływom Bizancjum.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #397 : 2011-12-22, 20:20 »
Bardzo fajnie się to czyta, bo w zasadzie historia tej części Europy, i to tak odległa , jest malo znana , przynajmniej jesli chodzi o mnie :)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #398 : 2011-12-23, 11:38 »
Bardzo fajnie się to czyta, bo w zasadzie historia tej części Europy, i to tak odległa , jest malo znana , przynajmniej jesli chodzi o mnie :)
Nie tylko o Ciebie ;)
Zapisane
IBDG Wrocław

Forum Zwierzaki

Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedz #398 : 2011-12-23, 11:38 »

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #399 : 2011-12-23, 19:11 »
Hvala najlepsa IBDG i Diuno.
Lidiji Bacic można posłuchać we wszystkich chorwackich stacjach radiowych. Tymi słowami przedstawił tę wielką osobowość muzyczną prezenter słowackiej telewizji przed Jej koncertem w jednym z programów.
Tym bardziej przykro, że rozsiadłszy się wygodnie w fotelu, oraz będąc całkowicie odprężonym włączamy nasz ukochany program radiowy i nie usłyszymy w nim Lidiji. Wielka to szkoda, ponieważ magia i czar Jej piosenek mają niezwykłą moc.   
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #400 : 2011-12-29, 10:06 »
O Chorwacji część 8.

W 879 roku Chorwacja zrywa swoje związki z Bizancjum. Dokonuje tego książę Branimir. Po nim rządzą tym krajem Mutimir, następnie Tomislav (910-928). Tomislav otrzymuje w 925 roku od papieża Jana X tytuł króla. Dokonuje zjednoczenia wszystkich chorwackich ziem, odnosząc sukcesy w wojnach z Węgrami i Bułgarami. Za jego czasów Chorwacja była potężnym i liczącym się w ówczesnej Europie państwem. Kolejni władcy z dynastii Trpimirowiczów usilnie zabiegali o utrzymanie niezależności i spoistości ziem chorwackich, lecz nie było to prostym zadaniem. O Chorwację Dalmatyńską zabiegali Bizancjum oraz Wenecja.
W 1074 roku odbyła się koronacja bana Chorwacji Zvonimira na króla. Papieżem, był wtedy Grzegorz VII. W gruncie rzeczy oznaczało to zwierzchnictwo papieskie w kraju lawendy. Wraz z końcem dynastii Trpimirowiczów kończy się także chorwacka niezawisłość i samodzielność (879-1090). Rozpoczyna się okres węgierski w historii tych ziem.
Unia personalna z Węgrami staje się faktem w 1102 roku. Czy możecie sobie wyobrazić, że utrzyma się ona aż do roku 1918! Znawcy historii Polski doskonale wiedzą, że podobna unia Polski z Litwą trwała znacznie krócej. Po koronacji w Biogradzie (miałem wielką przyjemność przebywać w tym przepięknym mieście) chorwackim władcą został węgierski król Koloman. Po upływie czasu jego panowanie zostało rozszerzone również na miasta dalmatyńskie, będące do tej chwili składnikami Bizancjum.
     
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #401 : 2011-12-29, 15:26 »
Bardzo to ciekawe co piszesz. Nie moge doczekac sie ciagu dalszego :)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #402 : 2011-12-31, 09:40 »
Dziękuję Diuno za tak miłe słowa skierowane pod moim adresem :VoV:

O Chorwacji część 9.

W pierwszych latach unii węgiersko-chorwackiej ten magiczny kraj cieszył się pewną niezależnością. Mianowicie koronacje królów chorwackich miały miejsce osobno, a ich władza była podporządkowana chorwackiemu prawu stanowionemu przez tzw. Sabor (instytucja stanowa). Chorwaci posiadali także własne wojsko. Z upływem czasu, jednakże te obszary niezależności ulegały redukcji. W czasach dynastii Arpadów nie odbywały się już oddzielne koronacje. Namiestnikiem króla węgierskiego stawał się ban Chorwacji (tytuł ów przynależał zastępcy króla i głównemu sędziemu w królestwie). W kraju oliwek rozpoczynał się okres feudalizmu. Związane są z nim prawie zawsze bunty chłopskie. Nie inaczej było i w tym przypadku.
Największym z tych zrywów było powstanie antyfeudalne w latach 1572-1573 pod przywództwem Matiji Gubeca.
W XVI wieku ziem chorwackich nie ominęły tureckie podboje. W 1526 roku na tronie węgierskim-chorwackim pojawili się Habsburgowie. W rzeczywistości teren ich władzy stanowił jedynie obszar wokół Zagrzebia zwany banowiną (od urzędu bana). Reszta należała do potęgi tureckiej. W starciach z nimi odegrała niebagatelną rolę osoba chorwackiego bana Nikoli Subicia Zrinskiego biorącego udział w obronie wraz ze swym wojskiem Szigetvaru. Jego wrogiem, był turecki sułtan Sulejman I, a rzecz działa się w roku 1566.
Z okazji Sylwestra chciałbym złożyć moim drogim Czytelnikom najserdeczniejsze życzenia Szczęśliwego Nowego 2012 Roku z samymi słonecznymi dniami w umysłach oraz sercach i wypełnionego, tylko pozytywnymi myślami, wrażeniami, przeżyciami i chwilami.
W 2012 roku szykuję dla Was szereg niespodzianek i mam nadzieję na wzruszające momenty w czasie lektury moich opowieści. 
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #403 : 2011-12-31, 16:02 »
Jako wierna czytelniczka dziękuję za życzenia i również życzę szczęścia, zdrowia i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku :VoV: Niech Ci się spełnią marzenia, Zoologu :jupi2:

No i czekam na niespodzianki i wzruszenia... ;)
Zapisane
IBDG Wrocław

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #404 : 2011-12-31, 21:07 »
A ja czekam na dalszy ciag XVI wieku na Bałkanach  :jupi2:
 A ja już wiem kogo mi Lidja B. przypomina :
http://www.youtube.com/watch?v=qKe4zSbeO1A&feature=related
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

Forum Zwierzaki

Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedz #404 : 2011-12-31, 21:07 »

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #405 : 2012-01-01, 11:31 »
Dziękuję IBDG i Diuno z całego serca za wszystkie miłe słowa i życzenia :VoV:
Diuno masz rację, rzeczywiście Lidija Bacic i Romina Power są w pewnym stopniu do siebie podobne. Jeżeli miałbym porównywać ich głosy, to na całej linii wygrywa oczywiście Lidija Bacic. Swego czasu zresztą byłem wielkim fanem duetu Al Bano and Romina Power. Jako ciekawostkę podam fakt, iż Romina Power jest córką znanego amerykańskiego aktora lat 50-tych i 60-tych Tyrona Powera.
Zgodnie z sylwestrową obietnicą rozpoczynam Nowy Rok 2012 od pierwszej z niespodzianek dla Was czyli:
Dyskografia Lidiji Bacic z prywatnym komentarzem małego Chorwata część 1.

Przyznaję, że tytuł nowych opowieści jest przydługi, lecz z różnych względów, tylko taki może funkcjonować i takowym pozostanie.
Moją wędrówkę po piosenkach Lidiji zobowiązany jestem rozpocząć od utworu DVI LIPE RICI ( przyjmuję powyższą pisownię tytułów piosenek za niezmienną). Od tej piosenki bowiem wszystko się zaczęło tzn. wspaniała przygoda muzyczna z twórczością Lidiji Bacic, oraz moje zainteresowanie tą niezwykle ważną dla Chorwacji i nie tylko piosenkarką (po chorwacku pjevacica).
DVI LIPE RICI pod względem formalnym należy do grupy piosenek romantycznych, a więc szczególnie bliskich memu sercu i duszy. W tekście piosenki możemy natknąć się na taki oto fragment: "Ty przed świtem rękę mi dałeś" (własne tłumaczenie, swoją drogą mile widziane byłoby przetłumaczenie na język polski wszystkich utworów Lidiji).
Istnieje w Internecie całkiem sporo interpretacji tej perły chorwackiej muzyki rozrywkowej. Osobiście najbardziej podoba mi się wykonanie z finału festiwalu odbywającego się w 2010 roku w Splicie. Jest ono pełne ekspresji. Przepiękną muzykę do tego utworu skomponował Marko Tomasovic, autorem słów jest Robert Pilepic, natomiast aranżacją zajął się z wielkim powodzeniem Aleksandar Valencic. W owym wykonaniu Lidiji towarzyszy klapa Grobnik (w języku chorwackim klapa oznacza zespół).     
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #406 : 2012-01-01, 17:11 »
Myslałam własnie o typie urody obu piosenkarek .
A co do reszty , poprosze o linki :)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #407 : 2012-01-02, 16:14 »
Niestety Diuno z umieszczaniem linków do YouTube nie wygląda u mnie najlepiej (kiedyś próbowałem takowy umieścić, a potem nie było odpowiedniego dostępu). IBDG wspaniale uzupełniała linkami moje gawędy o Lidiji Bacic, ale nie wiem czy teraz się zgodzi?

O Chorwacji część 10.

Nikola Subic Zrinski występuje w wielu chorwackich poematach jako bohater narodowy.
Chorwackie Pogranicze Wojskowe (Vojna krajina) zostało utworzone w XVI wieku na terenach odzyskanych przez Habsburgów od Turków. Stanowił je obszar ziemi przygranicznej (granica chorwacko-turecka). Zwierzchnikami tych ziem w początkowym okresie byli ban oraz Sabor chorwacki. Następnie ziemie te należały do austriackich władz wojskowych z siedzibą w Grazu, potem w Wiedniu. Z upływem czasu Chorwackie Pogranicze Wojskowe uległo podziałowi na trzy części: północno-zachodnie tereny Slawonii (np. Varazdin, Krizevci), obszar leżący na południe od Zagrzebia (np. Sisak, Slunj) oraz odcinek ziem nadmorskich (np. Rijeka, Otocac).
Pogranicze Wojskowe zamieszkiwali uskokowie, nazywani także graniczarami, lub krajisnikami. Byli oni najczęściej prawosławnymi Serbami, którzy uciekli z tureckiego terytorium. Ich obowiązki stanowiły: służba wojskowa, a także praca na rzecz państwa i wojska. Obszarów przygranicznych chroniły twierdze i grody obronne. Koniec Chorwackiego Pogranicza Wojskowego wyznacza rok 1881. Wtedy to w całości zostało ono przyłączone do Chorwacji.   
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #408 : 2012-01-02, 17:48 »
Zapisane
IBDG Wrocław

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #409 : 2012-01-02, 18:47 »
Bardzo ciekawie opisujesz historie tych miejsc Zoologu :)
IBDG - dzięki za kolejna fajna piosenke Lidii, ale Klapa Grobnik to mnie troche rozbawilo  :jupi2:
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #410 : 2012-01-02, 19:06 »
A mnie troszkę rozbawiła "pjevacica"... ;)
Zapisane
IBDG Wrocław

Forum Zwierzaki

Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedz #410 : 2012-01-02, 19:06 »

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #411 : 2012-01-03, 16:14 »
Hvala najlepsa IBDG za umieszczenie linku oraz hvala lijepo Diuno za kolejny wspaniały komplement.
Piszecie o swoich wrażeniach związanych z językiem chorwackim, skreślę więc kilka słów o własnych. Mianowicie, gdy tylko usłyszałem pierwsze wyrazy wypowiedziane w tym języku, zakochałem się w nim bezgranicznie.
Planuję temu językowi poświęcić spory fragment mych chorwackich opowieści.
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #412 : 2012-01-04, 00:15 »
A ja planuje przeczytac :)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #413 : 2012-01-04, 19:17 »
Bardzo się w związku z tym cieszę Diuno  :VoV:

Dyskografia Lidiji Bacic z prywatnym komentarzem małego Chorwata część 2.

W tej części o piosence noszącej tytuł KISA (z przykrością muszę stwierdzić, iż nie wiem co oznacza to słowo po chorwacku, nad literą S powinien znajdować się odpowiedni symbol fonetyczny).
Nieodmiennie, gdy słucham tego utworu odpływam myślami do słonecznej chorwackiej krainy. Dla mnie KISA już jest kultowa, a co będzie dalej?
Właśnie w tej piosence widać jak na dłoni niezwykłe możliwości wokalne Lidiji Bacic. Śpiewa ją w sposób mistrzowski i zachwycający. Tak sobie myślę, że żaden inny artysta nie dorównałby Lidiji wykonując ten utwór.
Moja ulubiona interpretacja KISY pochodzi z festiwalu Suncane Skale, który odbył się w miejscowości Herceg Novi leżącej w Czarnogórze. Jak zapewne przypuszczacie,( nie mogło przecież być inaczej) KISA zdobyła na nim 2 miejsce i nagrodę (srebrena plaketa). Natomiast na Zagrebfest 2008 otrzymała Grand Prix. Sądzę, iż ta piosenka ma zapewnione należne jej miejsce w historii chorwackiej muzyki rozrywkowej. Tekst napisał Mario Simunovic, muzykę skomponował Marko Tomasovic.
« Ostatnia zmiana: 2012-01-05, 19:05 autor zoolog »
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #415 : 2012-01-11, 19:51 »
Hvala Diuno za umieszczenie tego wspaniałego linku  :VoV:

O Chorwacji część 11.

Od 1526 roku władcami Chorwacji była dynastia Habsburgów. Chorwaccy magnaci oraz szlachta czynili wysiłki, aby odzyskać tereny stracone na korzyść tureckiego imperium. Wielką rolę w tych staraniach należy przypisać banowi chorwackiemu Nikoli Zrinskiemu (potomkowi bohatera narodowego spod Szigetvaru). Nikola Zrinski zapisał się w kartach historii Chorwacji, także z innego powodu. Mianowicie był przywódcą zakończonego niepowodzeniem spisku wymierzonego przeciwko Habsburgom. Jego towarzyszami zrywu narodowościowego byli Petar Zrinski i Fran Krsto Frankopan. Po klęsce spiskowców otrzymali oni wyroki śmierci i zostali straceni w Wiedniu. Zaczęły się austriackie represje ludności chorwackiej. Nastąpiła silna jej madziaryzacja.
Wielka gloria Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 roku wyznacza początek powrotu ziem chorwackich i węgierskich anektowanych przez Turków. Powrotu, ale do kogo? Otóż Austria i Wenecja brały udział w wyścigu, które z nich zdobędzie dla siebie jak największą ilość tych terenów.   
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

zoolog

  • *
  • Wiadomości: 2879
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #416 : 2012-01-12, 18:28 »
Oto kolejna zapowiadana niespodzianka dla moich miłych i wiernych Czytelników.

Poezja zoologa część 1.

Zachód słońca w Chorwacji.

Nad chorwacką krainą słońce powoli zachodzi
Nieśmiało odbijają się jego promienie
W Adriatyku fal powodzi
Siedzę nad brzegiem morza i wsłuchuję się w odgłosy przyrody
W kraju lawendy zawsze czuję się młody
Tu słońce ma blask złota
A w Jadranie lśni jego barwna pozłota
Do mych uszu dociera śpiew cykady
Widzę przelatujące nad wodą mew gromady
Tu jestem niezwykle szczęśliwy
Gdyż los jest dla mnie życzliwy
Czytających te rymy zapewne nie zdziwi, iż jestem Małym Chorwatem
Tej magicznej ziemi
wielkim przyjacielem, miłośnikiem i słowiańskim bratem.

Jestem bardzo ciekaw Waszych komentarzy, wrażeń oraz konstruktywnej krytyki po lekturze tego płynącego z serca i duszy wiersza.   
 
Zapisane
Świat bez zwierząt byłby bardzo smutny.
Dian Fossey na zawsze w mojej pamięci i sercu.
Puszcza Białowieska umiera.
Dowody z różnych dziedzin nauki wskazują,że teoria ewolucji jest pewna jak szwajcarski bank.
Moja Dalmacijo serce mi buczy.

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #417 : 2012-01-13, 15:05 »
Widać, że jesteś zakochany w Chorwacji :) Może masz jakieś zdjęcia, chętnie popatrzylibyśmy na złote słońce nad Jardanem...
Zapisane
IBDG Wrocław

Forum Zwierzaki

Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedz #417 : 2012-01-13, 15:05 »

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #418 : 2012-01-13, 17:48 »
Ja chce tam byc :)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Mohr 2 opowiada
« Odpowiedź #419 : 2012-01-13, 18:21 »
Heh, ja wolałbym jednak zwiedzić bardziej tradycyjne kraje, jak W.Brytania ( Anglia, Szkocja ) czy Francja, a to ze względu na mnogość średniowiecznych katedr, zamków, ruin, itp. a jeśli już chciałbym zobaczyć jakiś kraj ze względu na piękno przyrody, to zdecydowanie USA, Kanada i Nowa Zelandia, śladami twórców filmowego " Władcy Pierścieni " :P.
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 43   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.107 sekund z 27 zapytaniami.