Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: małe szczeniaczki-strasznie pilne!!!  (Przeczytany 2376 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Fredzia

  • Gość
małe szczeniaczki-strasznie pilne!!!
« : 2005-04-29, 14:14 »
Wtam mam suczke Tine która oszczeniła sie w ta niedziele ma pięć małych szczeniaczków (są słodziutke) niestety zauwarzyłam że Tina od wczoraj wieczorem (może nawet wcześniej) nie ma pokarmu :( maluszki sa bardzo głode a ja nie wiem co zrobić czy bedzie miała czy jusz nie więc mam do was ogromną proźbe czy moglibyście mi powiedzieć jakim mlekiem mam je karmić czym mam je karmić jak często i po ile na jednego szczeniaczka tego mleka potrzeba aha i jeszcze ile mniej więcej to mleko kosztyje.prosze o jak najszybszą odpowiedz bo liczy się każda minuta :(.
Zapisane

Elitesse

  • Gość
Odp: małe szczeniaczki-strasznie pilne!!!
« Odpowiedź #1 : 2005-04-29, 14:28 »
idź do weterynarza - oni powinni miec sucze mleko zastępcze lub poradzą ci z czego domowymi sposobami przygotowac mieszankę, maluszkom dawaj tyle ile beda chcialły pic i kar je jak najczęsciej, jesli suka ma pokarm to w początkowym okresie szczeniaczki jedzą cały czas, nawet jak spia
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Odp: małe szczeniaczki-strasznie pilne!!!
« Odpowiedź #2 : 2005-04-29, 14:55 »
tylko bron Boze nie dawaj im mleka krowiego !!
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: małe szczeniaczki-strasznie pilne!!!
« Odpowiedz #2 : 2005-04-29, 14:55 »

Nanami

  • Gość
Odp: małe szczeniaczki-strasznie pilne!!!
« Odpowiedź #3 : 2005-04-29, 15:06 »
Mleka matki nie da sie niczym do konca zastąpic. Oprócz niezbednych do zycia substancji odzywczych, witamin i enzymów szczenieta otrzymują z mlekiem ciała obronne, które chronią młody organizm przez zakazeniem do czasu, gdy sam zacznie je wytwarzac. Poza tym pierwsze porcje wydzielanego przez sukę mleka, tzw. siara, zawiera związki przeczyszczające, umozliwiające usuniecie płodowej tresci jelit - smółki. Przy układaniu diety dla szczeniat trzeba zwrócic uwagem ze mleko suki zawiera wiecej tłuszczu, białka i składników mineralnych niz mleko krowie. W celu podwyzszenia zawartosci róznych składników w mleku krowim dodaje sie do niego niektóre substancje odzywcze. Jako ogólną zasade przyjmuje sie, ze mieszanka dla szczeniat powinna zawierac 3/4 mleka krowiego i 1/4 mleka skondensowanego. Niektórzy hodowcy mieszają pół na pół krowie ze skondensowanym, dodajac do kazdego litra jedno jajko.
Kostner zaleca dodawanie do 0.5 litra pełnego mleka (najlepiej koziego), takiej samej ilosci herbatki z rumianku, szczytpy kredy szlamowanej, 3-4 łyzek stołowych smietany, 3-4 kostek cukru i 1-2 kropli olejowego roztworu witaminy D3. od 3 tygodnia życia nie dodaje sie juz herbatki z rumianku, a ilośc witaminy D3 zwieksza sie do 3 kropel. Od 4 tygodnia życia mozna juz szczeniaki zywic z miski zupą zaprawioną mąką. Dalej postepuje sie jak przy odsadzaniu szczeniat.
Skandynawscy lekarze wet. proponują mieszanke o składzie: 800 ml mleka krowiego, 200 g smietany, 1 zółtko, 6 g mączki kostnej (odpowiada dodatkowi kredy szlamowej) oraz 4 g kwasu cytrynowego.
Dzienna dawka mieszanki zalezy od wieku szczeniat:
wiek (dni) = zapotrzebowanie (w % masy ciała)
3 = 15-20
7 = 22-25
14 = 30-32
31 = 35-40
Bush zaleca mleko w proszku, gdyz nie kwasnieje ono tak szybko jak mleko swieze. do 75% mleka w proszku (w równych czesciach mleka pełnotłustego i chudego) dodaje sie 5% glukozy i 205 mąski owsianej. Mieszanke te rozpuszcza sie w wodzie w stosunku 1:4 oraz dodaje substancje mineralne i witaminy.
Czestotliwosc karmienia sztucznego musi odpowiadac czestotliwosci naturalnego ssania, gdyz małego zoładka szczeniat nie mozna przeładowac. Pierwszego dnia karmi sie noworodki co godzine, pózniej w odstepach 2-3 godzinnych. Brak jednak zgodnosci, czy takze w nocy nalezy szczenieta karmic. Nocne karmienie (co 3h) moze byc celowe najwyzej przez pierwsze dni. Dzieki niemu szczenieta są spokojniejsze, a ich przewód pokarmowy stopniowo przystosowuje sie do czynnosci trawiennych.
Początkowo szczenieta nie wydalają samodzielnie kału i moczu. Konieczna jest pomoc - lekki masaż opuszkami palców brzuszka i okolic odbytu. Masaz zastepuje lizanie szczeniat przez matke.
W pierwszych dniach karmi sie szczenieta pipetką (zakraplaczem) lub przez smoczek z małej buteleczki, pózniej z wiekszej butelki z podziałką, co pozwala kontrolowac ilosc pobranego przez nie mleka. Aby szczenieta w czasie sssania nie dławiły sie, początkowo, wielokrotnie przerywa sie karmienie. Robi sie to tak długo, az przyzwyczają sie one do takiego odzywiania. Poniewaz naturalny sposób ssania rózni sie od pobierania mleka z butelki, trzeba przyzwyczajac szczeniaki do sztucznego odzywiania jak najwczesniej po urodzeniu.
W lecie trzeba zwracac szczególną uwage, zeby mieszanka nie skwasniała, gdyz moze to wywołac niepozadane zaburzenia trawienne. Jezeli pojawi sie biegunka u szczeniat, to podaje sie im do picia ciepły napar z rumianku z dodatkiem wegla lekarskiego jako srodka wstrzymującego. U zdrowych szczeniat kał jest gliniasty, zółtawobrazowy, konsystencji bryjowatej.
Źródło: "Gdy zachoruje pies" Peter Teichmann
Zapisane

Marycha

  • Gość
Odp: małe szczeniaczki-strasznie pilne!!!
« Odpowiedź #4 : 2005-04-29, 21:18 »
Idź do weterynarza. On da suczce hormony (które mogą pobudzić wydzielanie [<-- nie wiedziałam jakie słowo napisać] pokarmu). Jeśli suka nadal nie będzie miała pokarmu, lekarz da ci mleko dla szczeniąt. Tak jak napisała VioaoiV - w żadnym wypadku nie dawaj pieskom krowiego mleka!! Pozdrówka!
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.059 sekund z 28 zapytaniami.