Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2   Do dołu

Autor Wątek: RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach  (Przeczytany 9894 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*~Dominisia~*

  • Gość
Witam wszytskich psiarzy!

Pragnę poinformować was, ze ten temat jest to jakby : Wiedza Psa i Ludzka Głupota.

Każdy nowy formurowicz lub kazdy kto chce sie czegos na ten temat dowiedziec, niech wejdzie tu i pyta lub czyta ;)

Oto polecane strony : http://rodowody.republika.pl/,
http://www.lukrowi.pl/index/?id=e369853df766fa44e1ed0ff613f563bd
Zaczynamy :

1. RASOWY=RODOWODOWY
Pies rasowy to pies z rodowodem. Pies bez rodowodu jest poprostu kundelkiem. I tego zmienic się nie da. I chodz niektóre są niezmiernie podobne do jakieś danej rasy, a nie mają papiera (rodowodu) to i tak są mieszańcami. Często niewiedza o tym przynosi duże konsekfencje. Wiele osób chcą mieć psa jakiejś rasy, ale nie szukają w dobrych hodowlach, lecz u ludzi na wystawach, targach itp. Pseudohodowcy wmawiają ludziom szukającym psom, ze ich szczeniaki maja rodowod, tylko, ze "inny" i, ze te szczenięta są takie same jak ta rasa. Ludzie kupują i dalej rozmnażają.
Psa bez rodowodu NIE MOŻNA nazwac psem rasowym! Pies z metryką, bez rodowodu jest rasowy.

2. Co to jest rodowód?
Rodowód to kawałek kartki ( ;) ) na której są pokolenia twojego psa. Jest napisane kto jest matką i ojcem, babką i babcią obydwu stron itd.  Jest rowniez napisane jak nazywa sie pies, jakiej jest rasy, jaki ma numer rodowodu ( PKR), jakiem pies jest maści, kto jest włascicielem itp. Na rodowód mowimy tez czasem : papiery. Ale to nie zwyklość. Ten papier świadczy o tym, czy pies jest RASOWY.

3. Co to jest pseudohodowca?
Pseudohodowca to człowiek jednym słowem : Bezmyślny. Ta osoba rozmnaża, czyli dopuszcza do siebie nie rasowe psy. Pseudohodowca kłamie ludziom i twierdzi, ze jego psy są w 100 % tej rasy i, ze szczenięta wyrosną na tą rasę. Człowiek jest w w tym momencie kłamcą, idiotą i uwaza sie za lepszego.

4. Co daje rodowód?
Rodowód nigdy nie kłamie. On uświadamia, ze twoj pies jest RASOWY, cze jest TEJ DANEJ RASY, że MOŻESZ BEZ PROBLEMU ROZMNAZAĆ SWOJEGO PSA, że MOŻESZ WYSTAWIAĆ SWOJEGO PSA. Ale oczywiście pies ktory jest np. bardzo chory, ma krzywicę itd. ma wpisane : "niehodowlany" i go nie mozna wystawiac, ani rozmnazać. Ale oczywiscie musi suka i pies przejść przeglad hodowlany i dostac 3 oceny doskonałe od innych sędziów - wtedy moze sie rozmnazac.

5. Nie można rozmnażac psów nie rasowych, ani tego popularyzować
Jest zakaz rozmnażania psów nie rasowych, bez rodowodu, ani nie mozna popularyzować tego.

6. Nie okłamuj się
Skoro wiesz, że twoj pies nie jest rasowy, to nie mozesz wbijać "kitu" innym, ze jest rasowy.

7. Biedne psiaki i konsekfencje
Nawet sobie człowiek nie wyobrazi ile szczeniakow jest podawane za inne rasy, lub nazywane są WYMYŚLONYMI rasami! Kundelek moze zostac nazwanym jako : CHART, BEAGLE, ON czy tez PUDEL!

8.NIE
Nie kupuj psów od nieznanych ci ludzi, z targów, bazarów, z wystaw ( jesli sa nie rasowe, lub po nierasowych rodzicach!!! Nie mów innym, ze to dobre. Nie okłamuj się. Nie wymyślaj.

9.Pies aby być superpsem nie musi miec szczeniaków, ani chodzic na wystawy, czy wyścigi tp.
Myślisz, ze twoj pies będzie smutny nie chodząc na wystawy? Myślisz, ze on tego chce? Myślisz, ze nie będzie superpsem nie mając rodowodu? Myślisz, ze nie będziesz go tak kochał jak nie będzie miał szczeniaków?
TO SIE MYLISZ.

10.MITY
Wiele ludzi uwaza i mowi, ze suka aby byc zdrową musi miec szczeniaki! NIC BARDZIEJ BŁĘDNEGO! Pilnuj suczki w czasie cieczki i jesli nie chcesz miec dobrej hodowli, nie jestes doswiadczony itd. to nie rozmnazaj "Po To, Czyli Po NICO" swojej suki. Suka jest/może byc w dobrym humorze, zdrowa i pełna sił nie mając szczeniaków.

Pózniej będzie dopisywane.
Zapisane

Kamaq

  • Gość
RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedź #1 : 2004-10-26, 18:27 »
dopisuję- co to jest rodowód? kawałek kartki za min. 1000zł za którym trzeba latać po ZK i nikomu bez ambicji wystawowych się nie chce latać i płacić za wyrobienie z metryczki... a pies z metryką bez rodowodu rasowy jest  :roll:
Zapisane

Dalmafreciak

  • Gość
RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedź #2 : 2004-10-26, 19:08 »
Ja nie ze wszystkim się zgadzam. ;)

Po pierwsze. Piszesz:
Cytuj
Rodowód nigdy nie kłamie. On uświadamia, ze twoj pies jest RASOWY, cze jest TEJ DANEJ RASY, że MOŻESZ BEZ PROBLEMU ROZMNAZAĆ SWOJEGO PSA, że MOŻESZ WYSTAWIAĆ SWOJEGO PSA.


Rodowód jest gwearancją rasowości psa - TAK. Ale musze cos sprostować. Wcale nie jest tak, że psa z rod. można zupełnie 'bez problemu' rozmnażać. I nie jest też tak, że KAŻDEGO psa z rod. można wystawiać. Są też rodowody z wpisem 'niehodowlany', takiego psa nie można ani wystawiać ani rozmnażać. (chociaż wiadomo, że jest danej rasy)

I druga rzecz.
Cytuj
Nie można rozmnażac psów nie rasowych, ani tego popularyzować
Jest zakaz rozmnażania psów nie rasowych, bez rodowodu, ani nie mozna popularyzować tego.


Chociaż nie powinno sie rozmnażac kundelków to nikt oficjalnie tego nie zabronił.. A Ty piszesz, że 'jest zakaz', a czegoś takiego jeśli chodzi o prawo nie ma... Niestety prawda jest taka, że nie podasz do sądu kogoś kto rozmnożył psy bez rodowodu...

I popraw jeszcze to:
Cytuj
Nie możesz utwierdzać się w tym, ze twoj pies jest rasowy, skoro nie jest.
O właśnie.

Bo niektórzy mogą nie zrozumieć... Nie jasno to napisałaś.

I narazie to tyle.

Dalma&Maja
Zapisane

Forum Zwierzaki

RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedz #2 : 2004-10-26, 19:08 »

myszka

  • Gość
RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedź #3 : 2004-10-26, 19:12 »
Cytat: Beaglomania
dopisuję- co to jest rodowód? kawałek kartki za min. 1000zł za którym trzeba latać po ZK i nikomu bez ambicji wystawowych się nie chce latać i płacić za wyrobienie z metryczki... a pies z metryką bez rodowodu rasowy jest  :roll:


OK, trzeba uścislić, że pies z metryką = rodowodowy. Ale wyrobienie rodowodu na pewno nie kosztuje 1000 zł, daj spokój :)
Zapisane

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedź #4 : 2004-10-26, 19:52 »
No Dominisia... :lol: Zrób drobne korekty i będzie ok!

Co do moich uwag:

Cytuj

Cytat:
Nie można rozmnażac psów nie rasowych, ani tego popularyzować
Jest zakaz rozmnażania psów nie rasowych, bez rodowodu, ani nie mozna popularyzować tego.


Chociaż nie powinno sie rozmnażac kundelków to nikt oficjalnie tego nie zabronił.. A Ty piszesz, że 'jest zakaz', a czegoś takiego jeśli chodzi o prawo nie ma... Niestety prawda jest taka, że nie podasz do sądu kogoś kto rozmnożył psy bez rodowodu...


Odniosłam wrażenie, że Dominisia to napisała, żeby nastraszyć potencjalnych rozmnażaczy, no ale lepiej pisać prawdę, żeby tekst był wiarygodny... ;)

Cytuj

Cytat:
Rodowód nigdy nie kłamie. On uświadamia, ze twoj pies jest RASOWY, cze jest TEJ DANEJ RASY, że MOŻESZ BEZ PROBLEMU ROZMNAZAĆ SWOJEGO PSA, że MOŻESZ WYSTAWIAĆ SWOJEGO PSA.


Rodowód jest gwearancją rasowości psa - TAK. Ale musze cos sprostować. Wcale nie jest tak, że psa z rod. można zupełnie 'bez problemu' rozmnażać. I nie jest też tak, że KAŻDEGO psa z rod. można wystawiać. Są też rodowody z wpisem 'niehodowlany', takiego psa nie można ani wystawiać ani rozmnażać. (chociaż wiadomo, że jest danej rasy)


Ja bym w tym punkcie napisała, przedewszystkim o chorobach, a raczej o tym że kupując psa rodowodowego mamy większe szanse na zdrowego pieska i "dzięki rodowodowi" mamy świadomość ewentualnych chorób dziedzicznych lub ich braku...

Cytuj

1. RASOWY=RODOWODOWY
Pies rasowy to pies z rodowodem. Pies bez rodowodu jest poprostu kundelkiem. I tego zmienic się nie da. I chodz niektóre są niezmiernie podobne do jakieś danej rasy, a nie mają papiera (rodowodu) to i tak są mieszańcami. Często niewiedza o tym przynosi duże konsekfencje. Wiele osób chcą mieć psa jakiejś rasy, ale nie szukają w dobrych hodowlach, lecz u ludzi na wystawach, targach itp. Pseudohodowcy wmawiają ludziom szukającym psom, ze ich szczeniaki maja rodowod, tylko, ze "inny" i, ze te szczenięta są takie same jak ta rasa. Ludzie kupują i dalej rozmnażają.
Psa bez rodowodu NIE MOŻNA nazwac psem rasowym!


Napisz jeszcze dlaczego lepiej jest kupić psa rodowodowego... o chorobach, o o traktowaniu suk, które rodzą co pół roku, o traktowaniu szczeniąt... bo z twojego tekstu wynika tylko kiedy pies jest rodowodowy a kiedy nie, a nie jest powiedziande dlaczego to jest źle...
Zapisane

whiper

  • Gość
RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedź #5 : 2004-10-26, 20:20 »
a nie lepiej dac linka do storny rasowy=rodowodowy?  :lol: Zamiast pisac to wszystko od poczatku :P
Zapisane

olc!a

  • Gość
RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedź #6 : 2004-10-26, 20:32 »
Dodaj do pierwszego punktu dlaczego nie kupować psa z targu czy z pseudohodowli. Napisz o pięciotygodniowych kaukazach sprzedawanych jako husky, o podhalanach sprzedawanych jako goldeny, o chorobach, o socjalizacji, warunkach w jakich trzymane są szczenięta i suki itd itd.
Cytuj
Rodowód nigdy nie kłamie. On uświadamia, ze twoj pies jest RASOWY, cze jest TEJ DANEJ RASY, że MOŻESZ BEZ PROBLEMU ROZMNAZAĆ SWOJEGO PSA, że MOŻESZ WYSTAWIAĆ SWOJEGO PSA.

Rozmnażać teoretycznie można każdego, ale szczenięta po psie TYLKO z rodowodem nie będą miały metryk - rodzice muszą mieć uprawnienia hodowlane.
Zapisane

Scotia

  • Gość
RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedź #7 : 2004-10-26, 21:20 »
Cytuj

MOŻESZ BEZ PROBLEMU ROZMNAZAĆ SWOJEGO PSA, że MOŻESZ WYSTAWIAĆ SWOJEGO PSA.

nie powiedzialabym :?
Cytuj

Psa bez rodowodu NIE MOŻNA nazwac psem rasowym!

nawet psa z rodowodem nie mozna nazwac rasowym :roll:

HA HA sa jeszcze inne male sczegoliki ( cytat z książki pt."Tajemnice wystaw psów" ):
Pies Rasowy=Rodowodowy:
a) pochodzi od rodziców, ktorzy uznani za psy rasowe tej samej rasy ( i czasami odmiany )
b) może wykazaćsię rodowodemwystawionym przez organizację kynologiczną uznaną przez FCI
c) nalezy do członka organizacji kynologgicznej
d) został zarejestrowany w księgach organizacji kynologicznej
 O ile pierwszy warunek jest oczywisty, o tyle następne mogą juz budzić wątpliwości.W wielu krajach do dziś funkcjonują tzw. rodowody własne, wystawiane przez hodowców, zareczjacych wlasnym sumieniem i nazwiskiem, ze pies pochodzi wlasnie od tych rodzicow, jakich podano w rodowodzie. Związki kynologiczne zazwyczaj nie uznają tego typu dokumetow, zadajac, by pochodzenie psa poświadczyla jakas uznana przez nie organizacja. Kiedys byc moze to z checi zwiekszenia wiarygodnosci psich papierow, ale juz od dawna jest zwiazane z widdoczna na na calym swiecie checia zmonpolizowania wszystkiego, co da sie zmonopolizowac i wyciagniecia z tego jakis zyskow. Widac to jak na dłoni: !!!!!!!!!!!!!!PIES RASOWY MUSI MIEC WŁASCICIELA< KTORY NALEZY DO JAKIEJS ORGANIZACJI KYNOLOGICZNEJ I REGULARNIE PLACI W NIEJ SKLADKI, INACZEJ PRZESTAJE BYC RASOWYM!!!!!!!!!!!!!!! :lol:  :P  :P   koniec cytatu ;)

to jak wiadomo komplethna BZDURA  :lol:  :evill:
hmmmmm ale tak niestety jest na ttym zmonopolizowanym swiecie
 :evill:  :evill:  :evill:  :evill:
a, i jeszcze cos, ja tego tekstu nie wymyslilam, wiec z gębą to nie do mnie :wink:
Zapisane

myszka

  • Gość
RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedź #8 : 2004-10-26, 21:24 »
Dlatego najlepiej myśleć logicznie i zgodnie z neutralną definicją rasy: rasowy zwierzak = rodowód, czyli udokumentowane pochodzenie.
Zapisane

Forum Zwierzaki

RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedz #8 : 2004-10-26, 21:24 »

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedź #9 : 2004-10-27, 13:20 »
Cytuj

Cytat:

MOŻESZ BEZ PROBLEMU ROZMNAZAĆ SWOJEGO PSA, że MOŻESZ WYSTAWIAĆ SWOJEGO PSA.


nie powiedzialabym


ja tez..
Zapisane

*~Dominisia~*

  • Gość
RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedź #10 : 2004-10-27, 16:16 »
Słuchajcie takich szcczegolow nie bede pisac! Jak ktos bedzie chcial cos wiedziec to poprosi o radę, zapyta.

Juz wiecej dopisalam i bede dalej dopisywac.

BARDZO was proszę abyscie skasowali swoje dotychczasowe posty w tym temacie, ja wsyztskie przeczytalam i wzielam pod uwagę. Strone RASOWY=RODOWODOWY podam. I w pierwszym moim poscie napisze, ze jesli ktos cos chce to niech ZAPYTA :)
Zapisane

Dalmafreciak

  • Gość
RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedź #11 : 2004-10-27, 16:36 »
Nasze wypowiedzi powinny być w tym temacie, ponieważ wyjaśniają pewne niejasne kwestie.....

Podaj link do strony. ;)

Cytuj
Odniosłam wrażenie, że Dominisia to napisała, żeby nastraszyć potencjalnych rozmnażaczy, no ale lepiej pisać prawdę, żeby tekst był wiarygodny...


Dominika chciała 'nastraszyć' takich ludzi, ale tu nie o to chodzi. Ona powinna pisać całą prawdę w zrozumiały dla laików sposób. Ja np. jeszcze jakiś czas temu nie wiedziałam co to jest rodowód i szczerze mówiąc jakbym przeczytała coś takiego to nie zrozumiałabym tego wszystkiego. A chodzi o to żeby tacy ludzie dowiedzieli się wszystkiego.

Podam kilka przykładów, w którzych autorka nie wyjaśnia wszystkiego.
Cytuj
Ale oczywiście pies ktory jest np. bardzo chory, ma krzywicę itd. ma wpisane : "niehodowlany" i go nie mozna wystawiac, ani rozmnazać.


Powinno się jeszcze napisać, że nie chodzi tu o psy 'bardzo chore', bo jak szczeniak jest poważnie chory to zupełnie inna sprawa... Przede wszystkim są to wady w wyglądzie takie jak przodozgryz, tyłozgryz, wada w umaszczeniu, nieprawidłowy kolor oczu bądź jednego oka ;)

i drugi:
Cytuj
Nie kupuj psów od nieznanych ci ludzi, z targów, bazarów, z wystaw ( jesli sa nie rasowe, lub po nierasowych rodzicach!!! Nie mów innym, ze to dobre. Nie okłamuj się. Nie wymyślaj.


Pies nierasowy i po nierasowych rodzicach to to samo. No bo jeśli rodzice są nierasowi to wiadomo, że szczeniak też nie będzie psem rasowym.
A jeśli nabywca nie wie, że popełnia błąd, bo nie wie co to rodowód itp. to nie okłamuje się i nie wymyśla...

Narazie wszystko ;-)

Dominisiu, proszę Cię, jeśli już podjęłaś się 'prowadzenia' tego tematu to zrób to dokładnie :)

Dalma&Maja
Zapisane

Kamaq

  • Gość
RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedź #12 : 2004-10-27, 16:40 »
no ale ze składek przez całe życie psa nawet jeśli to i tak się uzbiera, a nawet o wiele więcej-o to bardziej chodziło, a temat uważam za dosyć bezsensowny
Zapisane

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedź #13 : 2004-10-27, 17:04 »
Dominisu my chyba nie możemy "skasować" już tych postów tylko modki...

Cytat: Dalmafreciak

Cytuj
Nie kupuj psów od nieznanych ci ludzi, z targów, bazarów, z wystaw ( jesli sa nie rasowe, lub po nierasowych rodzicach!!! Nie mów innym, ze to dobre. Nie okłamuj się. Nie wymyślaj.


Pies nierasowy i po nierasowych rodzicach to to samo. No bo jeśli rodzice są nierasowi to wiadomo, że szczeniak też nie będzie psem rasowym.
A jeśli nabywca nie wie, że popełnia błąd, bo nie wie co to rodowód itp. to nie okłamuje się i nie wymyśla...


To ja już nie wiem, ale jeśli rodzice są rodowodowi to szczeniak nie musi być, bo nie są np. hodowlani...

Cytuj

Myślisz, ze nie będzie superpsem nie mając rodowodu?


To oczywiście nie w znaczeniu że bierzemy pseudo-rodowodowego szczeniaka tylko kundelka ze schroniska...

Cytuj
Myślisz, ze nie będziesz go tak kochał jak nie będzie miał szczeniaków?


Chyba raczej on ciebie...
Zapisane

Tilia

  • Gość
Zapisane

Forum Zwierzaki

RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedz #14 : 2004-10-28, 09:19 »

myszka

  • Gość
RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedź #15 : 2004-10-28, 09:29 »
Tilia, bardzo dobry artykuł :)
Zapisane

vioaoiv

  • *
  • Wiadomości: 9883
    • WWW
Zapisane

Dalmafreciak

  • Gość
RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedź #17 : 2004-10-28, 16:54 »
Cytuj
To ja już nie wiem, ale jeśli rodzice są rodowodowi to szczeniak nie musi być, bo nie są np. hodowlani...


To zn. jak rodzice są rodowodowi to są rasowi. Jak nie mają praw hodowlanych, a mają rodowód, to nie znaczy, że nie są rasowi, tylko, że mogą mieć wykluczające wady albo 'ludziom się nie chciało wystawiać psów' :roll: A szczeniaczki po takich rodzicach nie mają rodowodu czyli przez ZK nie są uznane jako psy rasowe. A, że może być inaczej to już inna sprawa ;)

BTW - dobrze, że Tilia i VioaoiV podałyście adresy, bo warto sobie jeszcze to poczytać :)

Dalma&Maja
Zapisane

Abejka

  • Gość
RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedź #18 : 2004-10-29, 14:02 »
no to ja mam 2 pytania:

1) czy mozna kupic szczeniaka z juz wyrobionym rodowodem?

a jezeli mozna to

2) jak sprawdzic czy rodowod jest autentyczny?
Zapisane

Meggy

  • Gość
RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedź #19 : 2004-10-29, 14:15 »
Ja mogę Ci w ten sposób odpowiedzieć...
ZK odbiera miot w ok.7 tygodniu życia psów.Jeśli wcześniej znaleźli się nowi właściciele na szczeniaki,to hodowca daje tylko metrykę,a nowy właściciel idzie do ZK i wyrabia rodowód.
Zdarza się czasami tak,że szczeniak długo nie może znaleźć nowego domku i hodowca wyrabia rodowód już większemu szczeniakowi.W moim przypadku znalazłam hodowle w 4 tygodni życia suni i na drugi dzień po odbiorze miotu przez ZK odebrałam sunię.Hodowcy nie wyrabiali rodowodu,tylko ja...

Cytuj

2) jak sprawdzic czy rodowod jest autentyczny?

Każdy szczeniak ma wytatułowany numer(różny w zależności od regionu)i tenże numer jest wpisany w rodowód szczeniaka... :D
Zapisane

*~Dominisia~*

  • Gość
RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedź #20 : 2004-10-29, 14:16 »
Abejka
1) Jak ma 2 lub 2,5 miesiąca to nie. Powinno byc tak :
W wieku 5 - 6 tygodni szczeniaki maja przeglad. Wtedy dostaja pozwolenie na wydanie metryczek. Metryczki wypisuja w jednym oddziale na oczekaniu w innych do odbioru sa po kilku dniach.
7 tygodniowy szczeniak ma wiec metryczke. Nowi wlasciciele psa przynosza metryczke do ZK w swoim oddziale.
Sekretariat wysyla do ZG w imieniu nowego czlonka ZK prrosbe o wyrobienie rodowodu. To trwa w zaleznosci od okresu i nastrojow pan w ZG od 2 miesiecy do pol roku . I o czasie przychodzi wlasciciel ze szczeniakiem do odzialu i wychodzą z rodowodem.  

2) Dowiesz sie w Związku Kynologicznym odzial... (twoje miasto, czyli Wrocław)
Zapisane

Forum Zwierzaki

RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedz #20 : 2004-10-29, 14:16 »

Abejka

  • Gość
RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedź #21 : 2004-10-29, 16:14 »
acha

dziekuje bardzo :)

mam jeszcze jedno pytanie (wiem,ze robie bardziej off topic, przepraszam) uwazacie,ze lepiej brac psiaka w okresie jesienno-zimowym czy na wiosne?
Zapisane

charon

  • *
  • Wiadomości: 9875
RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedź #22 : 2004-10-29, 16:17 »
Nie wiem czy jest różnica jeśli chodzi o pory roku (chyba lepiej jednak latem przyuczać do załatwiania na dworze itp.)... Najwazniejsze żebyś miała w tym czasie urlop/wakacje żeby miec duuużo czasu dla psiaka...
Zapisane

Scotia

  • Gość
RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedź #23 : 2004-10-29, 16:37 »
Cytuj

Najwazniejsze żebyś miała w tym czasie urlop/wakacje żeby miec duuużo czasu dla psiaka...

tez umazam ze jest to najwazniejsze
masz wiecej czasu na socjalizacje go, poznanie go, troche podszkolenia :)
Zapisane

Dalmafreciak

  • Gość
RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedź #24 : 2004-10-29, 18:00 »
Ja moją sunię wzięłam pod koniec stycznia, ale zdecydowanie uważam, że lepsze są te 'cieplejsze' i 'urlopowe' miesiące ;)
W zimie jest gorzej, dlatego, że pies, który jeszcze nie umie się załatwiać na dworzu może mieć opory przed załatwianiem swoich potrzeb na śniegu.
Zwracać też uwagę należy na to, żeby (jeśli jest taka możliwość) zarezerwować sobie dość czasu na opiekę nad szczeniaczkiem w pierwszym okresie po przybyciu malucha do Twojego domu. Chodzi o to żeby móc obserwować go (nauka załatwiania, ew. komend [ale to troszkę później]). Maluch przecież czuje się nieswojo bez swej psiej mamy, rodzeństwa i najlepiej by było żeby przez pierwsze kilka dni czy tydzień nie zostawał sam w domu na parę godzin!

:)
Zapisane

^kora^

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5706
  • www.sznaucer-kora.dog.pl
    • WWW
RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedź #25 : 2004-10-29, 18:03 »
ja kore wzielam w kwietniu w wielki piatek

i juz mialam miej lekcjii tata jest na rtencie 4 letnia siiostra  z tata w domu wiec calyc zas sie nia zajmowali a ja wracalam ze szkoly i spacerek :wink:

*~Dominisia~*

  • Gość
RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedź #26 : 2004-10-29, 19:21 »
Abejka
O wiele lepiej jest brać w okresie wiosennym - letnim. Wtedy psiak moze byc caly dzien w ogrodzie i szybko nauczy sie zalatwiac swoje potrzeby na powietrzu na trawce. Na śniegu bardzo mało psow chce sie załatwiać jak nie byly do tego przyzwyczajane. Jesli masz troche czasu w okresie wiosennym to wtedy weź psa. A jakiego chcesz i skąd?
Zapisane

Dalmafreciak

  • Gość
RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedź #27 : 2004-10-29, 19:31 »
Dominisiu, weź pod uwagę to, że nie każdy ma ogród. Abejka może nie mieć ;)
A jeśli chodzi o całe dnie w ogrodzie... pies chce też pomieszkać w domu....... :;d:
Zapisane

Forum Zwierzaki

RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedz #27 : 2004-10-29, 19:31 »

*~Dominisia~*

  • Gość
RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedź #28 : 2004-10-29, 20:02 »
No to całe dnie na pikniku  w lesie czy też na łące lub w parku! Przeciez to przenosnia, no ludzie.
Zapisane

Dalmafreciak

  • Gość
RASOWY=RODOWODOWY czyli wszystko o kundlach i rasowcach
« Odpowiedź #29 : 2004-10-29, 20:09 »
Przenośnia? :roll:
Niekoniecznie, ale ok. ;)
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.28 sekund z 27 zapytaniami.