Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: Strzyżenie CTR  (Przeczytany 7205 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

aleb

  • Gość
Strzyżenie CTR
« : 2004-11-02, 12:28 »
Czy znacie jakieś stronki o strzyżeniu Czarnego Terriera Rosyjskiego  :?:

Proszę podajcie mi linki, bo muszę coś sprawdzić  :P
Zapisane

_aisa_

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2531
    • WWW
Strzyżenie CTR
« Odpowiedź #1 : 2004-11-02, 15:31 »
Wydaje mi się, ze powinien być wzorzec strzyżenia czarnysza w książce o tej rasie....

Powiesz coś o strzyżeniu ( nie trymowaniu ? ) CTR ? :)
Zapisane
Doris, Zulus i  Pirania z właścicielką pozdrawiają :wink: ;)

Marta Reks Kiwi

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5153
  • Kiwi i Reksio
    • WWW
Strzyżenie CTR
« Odpowiedź #2 : 2004-11-02, 15:44 »
Przed przystąpieniem do strzyżenia czarnego teriera musimy lekko zwilżyć wodą i dokładnie rozczesać jego włos. Zarówno szczenięta jak i dorosłe psy nie lubią tego zabiegu i im wcześniej przyzwyczaimy do tego naszego pupila, tym mniej kłopotu będziemy mięli później.

Należy obiektywnie ocenić zalety i wady w budowie, obejrzeć psa w ruchu i w postawie stojącej. Jest to potrzebne, by móc należycie ocenić indywidualne braki i walory psa i te pierwsze starannie zminimalizować, a drugie należycie wyeksponować.

W Polsce dotychczas nie trymowało się czarnych terierów, jednak wzorzec rosyjskiego strzyżenia p. Olgi Mazur wyraźnie mówi o konieczności wykonywania tego zabiegu w celu poprawienia jakości i struktury włosa. W związku z tym, że czarne teriery nie linieją, zaleca się dwa razy w roku przeskubywać sierść na tułowiu. Służy do tego specjalny metalowy trymer, z wyglądu przypominający małe grabki. Trymowanie powinno się wykonywać na ok. 12 tygodni przed wystawą. Jeżeli psa nie wystawiamy nie zwalnia nas to z obowiązku dbania o jego sierść, a co za tym idzie o jego higienę i przyzwoity wygląd. Jeżeli nie będziemy trymować czernysza to może dojść do takiej sytuacji, że twarde wypadające włosy, które utkwiły w sierści będą urażały skórę, powodując jej stany zapalne. Trymowanie takim sytuacjom zapobiega.

Wyskubujemy włos na grzbiecie i bokach. Po 2–3 tygodniach powinno się wyskubać odrastający podszerstek. Nie wolno trymować włosa na głowie, przednich kończynach do łokcia i tylnych do wysokości stawów skokowych oraz na podbrzuszu i dolnej części klatki piersiowej. Podczas strzyżenia należy oddzielną uwagę poświęcić głowie. Piękna głowa to część sukcesu na wystawie, dlatego nigdy nie podcinajmy włosów na brodzie i brwiach. Jeżeli uważamy, że pies źle widzi, grzywkę i włos na brwiach zwiążmy dziecinną ,,frotką” do włosów lub (co wygląda jeszcze ciekawej) splećmy w warkocz. Nie należy używać gumowych recepturek, ponieważ powodują łamanie i kruszenie się włosa.

Konieczne jest utrzymanie właściwej higieny brody, czyli mycie i wycieranie jej po jedzeniu i piciu oraz przegląd jej po spacerze. Szczególnie uciążliwe są rzepy przyczepiające się do włosów podczas penetrowania krzaków i zarośli przez ciekawskiego czworonoga. Natychmiast należy je dokładnie usunąć, ponieważ mogą zbijać się ze sobą tworząc trudne do wyczesania kołtuny.

Strzyżemy głowę.

Przy strzyżeniu głowy całą sierść na głowie zaczesujemy do przodu i na wysokości 1–3 cm powyżej linii brwi robimy poprzeczny przedziałek. Sierść poniżej przedziałka opada na dół, powyżej zaś aż do guza potylicznego włos ma być ostrzyżony na długość 1–2 cm, Starajmy się tak uformować fryzurę, aby płaska część czaszkowa wraz z brwiami i pyskiem tworzyła linię prostą. Przedziałek przedłużamy na boki głowy, prowadząc go prostopadle do podłużnej linii głowy 1–3 cm od zewnętrznego kąta oka w dół. Policzki i podgardle krótko strzyżemy maszynką.W żadnym przypadku nie można dopuścić do powstania kołtunów pod uszami, gdyż mogą one powodować odkształcenia i nieprawidłowe położenie ucha. Włos w tym miejscu powinien być zawsze bardzo krótki. Uszy wewnątrz i na zewnątrz strzyżemy krótko maszynką, a ich końce na obwodzie małżowin wyrównujemy nożyczkami. U nasady ucha długość włosa powinna być taka jak na głowie. Prawidłowo ostrzyżona głowa czarnego teriera oglądana z góry ma przypominać kształtem cegłę, a z boku – prostokąt. Nie może być ani zbyt smukła, ani krótka. W następnej kolejności zajmiemy się przednimi partiami ciała. Bardzo krótko (1–2 cm) strzyżemy sierść na podgardlu, froncie tułowia, poniżej największej wypukłości przedpiersia, którą tworzy rękojeść mostka. Wszelkie przejścia z krócej strzyżonych partii ciała do dłuższych muszą być stonowane bardzo łagodnie. Rosyjski wzorzec strzyżenia p. Olgi Mazur sugeruje, że włos na spodzie klatki piersiowej powinien wynosić 8–10 cm. Na brzuchu i pachwinach jego długość powinna wynosić 2–4 cm. Ogon ma sprawiać wrażenie grubego, więc włos w tym miejscu też jest długości 3–5 cm. Okolice narządów płciowych i odbytu strzyżemy bardzo krótko, 2–3 mm.

Prawidłowo ostrzyżone kończyny przednie przypominają kolumny. Strzyżemy je zaczesując włos do góry i wyrównując go. Jeżeli zdarzy nam się strzyc psa o otwartym froncie lub łokciach skierowanych na zewnątrz, to zostawiamy w tych miejscach dłuższy włos, aby ukryć wadę. Pamiętać jednak należy, że nieproporcjonalnie do części tylnej poszerzymy przód.

Kończyny tylne strzyżemy na całej długości. Na tylnej części biodra do wysokości stawu skokowego włos strzyżemy krótko, ale nie za bardzo podkreślając głębokie katowania. Na przedniej części biodra włos tylko wyrównujemy. Korzystnie jest skrócić włos po wewnętrznej stronie śródstopia, szczególnie gdy trafią się nam zbieżne stawy skokowe.

Łapy strzyżemy na okrągło, skrócone paznokcie nie mogą być widoczne spod gęstego futra.



Wszystko jest do ściagniecia na stronie http://www.naszepsy.com.pl/lektury.asp?ch=download  z niej wzięłam ten tekst ale dodatkowo tam jest jeszcze rysunek :)
Zapisane

Forum Zwierzaki

Strzyżenie CTR
« Odpowiedz #2 : 2004-11-02, 15:44 »

aleb

  • Gość
Strzyżenie CTR
« Odpowiedź #3 : 2004-11-02, 16:01 »
Dziękuję ci Marto  :cmok:
Macie jeszcze jakieś linki?  :wink:
Zapisane

_aisa_

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2531
    • WWW
Strzyżenie CTR
« Odpowiedź #4 : 2004-11-02, 16:12 »
Tu jest dość duuużo i też są fotki :D http://www.czarnyterier.com/strzyzenie.shtml

PeS Bardzo fajna stronka  :)
Zapisane
Doris, Zulus i  Pirania z właścicielką pozdrawiają :wink: ;)

aleb

  • Gość
Strzyżenie CTR
« Odpowiedź #5 : 2004-11-02, 16:14 »
Dzięki aisa  8)
No, tu już jest tego sporo  :shock:

A macie coś o strzyżeniu Bouviera? :)
Zapisane

Marta Reks Kiwi

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5153
  • Kiwi i Reksio
    • WWW
Strzyżenie CTR
« Odpowiedź #6 : 2004-11-02, 16:30 »
Zapisane

aleb

  • Gość
Strzyżenie CTR
« Odpowiedź #7 : 2004-11-02, 18:56 »
Dziękuje Marta... Jesteś kochana  8) Nie masz czasem linku z rysunkami??
Zapisane

Marta Reks Kiwi

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5153
  • Kiwi i Reksio
    • WWW
Strzyżenie CTR
« Odpowiedź #8 : 2004-11-02, 19:10 »




1.Włosy na uszach przycięte bardzo krótko (2mm) - najlepiej maszynką.
2.Włosy na mózgoczaszce - długość ok. 2mm (tak jak na uszach) - wycięte w kształcie trójkąta skierowanego czubkiem w stronę nosa. Trójkąt powinien być tak szeroki (podstawa trójkąta to odległość między uszami) jak wysoki
3.Brwi pozostają długie - zaczesane do przodu, aż do czubka nosa. Nad oczami można przyciąć nożyczkami do degażowania.
4.Wąsy pozostają długie.
5.Bokobrody powinny być jak najdłuższe.
6.Brody nie wolno przycinać.
7.Włosy na policzkach muszą być długie i sięgać aż do szyi.
8.Włosy za uszami powinny pozostać średniej długości, aby "tonowały" między krótkimi na uszach i dłuższymi na karku.
9.Na karku przy uszach powinny być długie - stopniowo przechodzić od zupełnie krótkich na uszach do 6cm na kłębie.
10.Na kłębie włosy długości 6cm.
11.Włosy na grzbiecie powinny stawać się coraz krótsze tak, aby linia grzbietu (od karku, kłębu) do ogona była prosta, a nawet lekko pochylona do dołu tuż przy ogonie.
12.Włosy na ogonie przycięte krótko. Na samym końcu nawet do 2mm.
13.Pod ogonem włosy muszą być bardzo krótkie - ok. 2mm.
14.Tylna część uda (portki) musi tworzyć linię, jak na rysunku. W miejscu, gdzie włosy są najdłuższe powinny mieć ok. 6cm.
15.Włosy przy stawie skokowym muszą być trochę krótsze.
16.Między stopą a kolanem włosy muszą być dłuższe (6 - 10cm).
17.Stopy oglądane z góry muszą być okrągłe, między palcami włosy koniecznie muszą być wycięte.
18.Włosy po wewnętrznej części uda powinny być dłuższe (ok. 10cm).
19.Włosy powinny pozostać długie, takie jak w pkt 18. Powinny tworzyć łagodne, harmonijne przejście do włosów krótkich na grzbiecie.
20.Słabizna nie może być widoczna.
21.Brzuch powinien być obniżony, włosy ok. 6cm.
22.Włosy długości ok. 6cm.
23.Włosy powinny tworzyć łagodne połączenie między klatką piersiową a grzbietem. Łokcie nie powinny być zaakcentowane. Włosy na piersiach powinny mieć ok. 5cm długości. Cała dolna linia powinna wyglądać jak na rysunku.
24.Przednie kończyny powinny być mocno obrośnięte (10 - 15cm); powinny tworzyć proste kolumny. Stopy widziane z góry powinny być okrągłe.
25.Włosy między palcami koniecznie wycięte.
26.Włosy tak długie, jak na klatce piersiowej i stopniowo, łagodnie muszą stawać się coraz krótsze., aby w końcu utworzyć prostą linię między pkt 25 i 28. Włosy na klatce piersiowej powinny mieć ok. 6 - 10cm - od mostka w dół coraz dłuższe.
27.Pod szyją, za podbródkiem włosy powinny być przycięte krótko (ok. 2cm). Włosy tej długości powinny być od szyji aż do mostka.

Pielęgnacja - porady z doświadczenia  
 
 W serwisie można przeczytać artykuł o pielęgnacji sierści i strzyżeniu. Chciałaby jednak opowiedzieć jak to praktycznie wygląda w przypadku mojego psa oraz jakich używam kosmetyków.
Kiedy przywieźliśmy Abaddona do domu, przypominał małą kulkę futra. Później kulka znacznie się powiekszyła (Znalazłam notatki. Abcik w wieku 5,5 miesiaca ważył 28kg.). Przyszła pierwsza wystawa. Podstrzyżyny zostały wykonane przez hodowczynię. Okropność. Oczywiście chodzi mi o zachowanie psa. Piszczał, jęczał, stękał i kopał. Ma potworne łaskotki w stopach. Kręcił się na wszystkie strony. Aż dziw, że udało się z nim coś zrobić.
Wskazówka 1 Naucz swojego psa nieruchomego stania i cierpliwości.
Postanowiliśmy jednak, że trzeba nauczyć się strzyc zwierzaka samemu. Następnych kilka wystaw było z góry straconych. Po naszych samodzielnych naukach, pies przypominał raczej sznaucera lub doga. Wielkie, chude, bezwłose stworzenie . Na wystawach wszyscy się na nas dziwnie patrzyli. Dopiero oglądając zdjęcia z tamtego okresu, zrozumiałam ich zdziwienie. Nie mogło nam wyjść inaczej. Trzeba się do tego przyznać. Nie umieliśmy strzyc. Przypuszczam, że w takiej sytuacji jest wielu nowych właścicieli bouvików. Przyprowadzają psa do domu i nie wiedzą, jak pielęgnować zwierzę.
Zacznijmy może od czesania
Wskazówka 2 Czesz psa co najmniej raz w tygodniu.
Właściciel powinien być wyposażony w dobrze wyważony grzebień. Odpowiedni sprzęt jest drogi, ale naprawdę warto zainwestować.
Czesząc naszego pupila powinniśmy mieć go na wysokości swojego wzroku. Więc albo stawiamy go na stole, albo kładziemy się na ziemi  No cóż, zawsze możemy kupić sobie mniejszego psa .
Psa należy czesać dwoma rękami. Jedną trzymamy skórę i sierść, drugą operujemy grzebieniem. Czeszemy całego psa równomiernie. Powinniśmy unikać takiej sytuacji, kiedy rozczeszemy bardzo dokładnie lewy bok psa, a prawy ledwo, ledwo. Musimy bardzo uważać, aby nie sprawić psu bólu. Trzeba bardzo dokładnie wyczesać sierść we wszystkich miejscach. Wszystkie kołtuny powinny zniknąć.
Wskazówka 3 Do rozczesywania kołtunów nie używamy żadnych cieczy.
Kołtuny to nierozczesana sierść, sklejona przez wodę lub wilgoć. Jeżeli więc ją zmoczymy, to tylko "pomożemy" jej zbić się jeszcze mocniej. Do rozczesania tego "kłopotu" potrzeba ogromnej ilości cierpliwości ze strony psa i właściciela. Pomocny w takiej sytuacji będzie również talk, którym posypujemy futro. Talk wyciągnie wilgoć, więc będzie łatwiej rozczesywać i sprawimy psu mniej bólu. Używam pudru pod nazwą Poudre de Toilette (ang. Confort Poudre) firmy Jean-Pierre Hery. Najlepiej jednak nie dopuszczać do powstania kołtunów. W ostateczności należy psa obciąć na krótko i odczekać kilka miesięcy.
Następnym krokiem po dokładnym wyczesniu jest kąpiel.
Wskazówka 4 Kąp psa, kiedy tylko zajdzie konieczność.
Nie sugerujmy się żadnymi informacjami typu, że psa nie wolno często myć, albo, że wcale się nie pierze bouviera. To jest bzdura. Sama tak napisałam, kierując się wskazówkami innych. Nawet mi się dostało w Księdze Gości. Ups. Przyznaję rację. Bouviera kąpie się wtedy, kiedy jest brudny. Powinniśmy używać do tego celu szamponów dla psów szorstkowłosych. Wśród kosmetyków Jean-Pierre Hery jest środek o nazwie Tonus Poils Durs. Można też użyć szamponu Crisp Coat firmy #1 all System. Na koniec używamy balsamu Volumizer (ang. Caresse Volume) (firma Jean-Pierre Hery), który usztywnia i wysusza włos lub odżywkę Super Rich (firma #1 all System).
Wskazówka 5 Sierści nie wolno trzeć ręcznikiem.
Nadmiar wody można usunąć przez zawinięcie psa w bawełniane prześcieradło i wyciśnięcie. Uwaga na siłę z jaką będziemy to robili . Podsuszoną sierść można jeszcze spryskać preparatem o nazwie Harsher (ang. Lotion Tonus Poils Durs) (firma Jean-Pierre Hery), który przywróci włosom szorstkość.
Można jeszcze czyścić psią sierść na sucho specjalnymi szamponami. Nie jestem jednak zwolenniczką takiej metody.
Ufff. Nareszcie suszenie.
Wskazówka 6 Bouviera suszymy DUŻĄ suszarką.
Nie powinnismy pozwolić samoistnie schnąć włosom naszego pupila. Wiem, że po dokładnym rozczesaniu i kąpieli milusińskiego, nadajemy się tylko do długiego odpoczynku. Ale jeszcze zostało nam suszenie i ... modelowanie. Powinnismy zaopatrzyć się w specjalną szczotkę typu zgrzebło. Kupując ją, należy pamiętać, że wierzch powinien być metalowy. Rozgrzewając taką szczotkę suszarką szybciej suszymy sierść. Przystępujemy więc do końcowych prac. Suszymy psa pod włos, nadając sierści objętości.
Po długim suszeniu i krótkim odpoczynku można przystąpić do strzyżenia.
Powyższe czynności powinniśmy robić tak często, jak to jest konieczne. W przypadku, kiedy właściciel wystawia psa, można jeszcze użyć innych kosmetyków. Trzeba tylko pamiętać, że wszystkie preparaty powinny być zmyte zaraz po wystawie.



info ze strony http://www.bouvs.org/rasa/rasa07.htm
Zapisane

Forum Zwierzaki

Strzyżenie CTR
« Odpowiedz #8 : 2004-11-02, 19:10 »

aleb

  • Gość
Strzyżenie CTR
« Odpowiedź #9 : 2004-11-02, 19:29 »
DZIĘ-KU-JE  :!!!:  :!!!:  :!!!:  :cmok:
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.166 sekund z 26 zapytaniami.