Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1]   Do dołu

Autor Wątek: nieciekawe próby wątrobowe  (Przeczytany 11818 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

AGie

  • *
  • Wiadomości: 1
nieciekawe próby wątrobowe
« : 2012-05-06, 20:29 »
Witam,

mam ponad ośmioletnią foksterrierkę - radość mojego życia.

Ostatnio badania krwi wykazały, że ma podwyższone próby wątrobowe. Podobno nie jest tragicznie, ale jednak. Od razu dostała specjalną karmę - wątroba jest organem, który się odbudowuje, stąd dieta.

Podczas USG okazało się, że wątroba nie jest jakoś szczególnie powiększona, nie widać też na szczęście żadnych guzów, natomiast znacznie powiększony jest woreczek żółciowy (generalnie na USG nie powinien być widoczny). Może on podrażniać wątrobę.

Jutro ma USG pod narkozą - bardzo się denerwowała i kręciła, więc nie było możliwości przyjrzenia się woreczkowi.

Zachowanie Sary nie uległo absolutnie zmianie. Jest bardzo pogodna, chętnie się bawi, jest wyjątkowo aktywna jak na 8letnią psinę;)

Zastanawiam się tylko co jeszcze mogę zrobić.

Czy podwyższone próby wątrobowe to bardzo poważna sprawa?

Powiększony woreczek żółciowy może być spowodowany kamieniami - gdyby tak niestety było, czeka Ją zabieg - czy jeżeli pies ma ponad 8 lat może to być dla Niej niebezpieczne?

Jakie jest zagrożenie, że stan wątroby, mimo diety, może się pogorszyć? Czy jest duże prawdopodobieństwo choroby nowotworowej w przyszłości? Co zrobić, żeby temu zapobiec?

Podzielcie się wiedzą, może nie będę się czuła tak bezradna.

Agata.
Zapisane

Scooby

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 130
Odp: nieciekawe próby wątrobowe
« Odpowiedź #1 : 2012-05-06, 21:40 »
Witam.Mysle,że o to powinnaś spytac weta,chyba że tu na forum jest taka osoba.Ja do weta tylko chodziłam na szczepienia i jak pies złapał kleszcza tak wiecej mi nie chorował ,to nawet niewiem jak ci pomóc chodź bardzo bym chciała.
Zapisane

chamsti

  • *
  • Wiadomości: 460
Odp: nieciekawe próby wątrobowe
« Odpowiedź #2 : 2012-05-06, 22:24 »
Ja niestety nie jestem w stanie pomóc, ale możesz spróbować napisać prywatną wiadomość do użytkowniczki "Iras", ona ma naprawdę dużą wiedzę weterynaryjną, może będzie potrafiła odpowiedzieć na Twoje pytania.
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: nieciekawe próby wątrobowe
« Odpowiedz #2 : 2012-05-06, 22:24 »

diuna

  • *
  • Wiadomości: 2363
Odp: nieciekawe próby wątrobowe
« Odpowiedź #3 : 2012-05-06, 23:23 »
Z tego co piszesz - sytuacja nie wyglada bardzo groznie. Psy zazwyczaj maja wyższe parametry watrobowe niz czlowiek i nie jest to powod do niepokoju, o ile nie sa powazne za wysokie. Moze na to wplynąć problem z woreczkiem żółciowy. Jesli pies będzie wymagal zabiegu to 8 lat nie jest powaznym wiekiem dla foksteriera i powinno byc wszystko ok :)
Zapisane
"Nie bierz uwielbienia swojego psa za ostateczny dowód na to, że jesteś super" - Ann Landers

kkaassiiaa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 6070
Odp: nieciekawe próby wątrobowe
« Odpowiedź #4 : 2012-05-07, 10:41 »
Jeśli wyniki badań nieznacznie przekraczają normy to nie ma co się na zapas martwić. Zrób psu dodatkowe USG, skoro za pierwszym razem było to utrudnione. Tylko przed narkozą dobrze byłoby zrobić badania serca. Jeśli na USG nic nie wykaże to zmień karmę i po jakimś czasie powtórz badania.
Zapisane
pozdrawiam wszystkich,
Kasia & Magia & Nero & Rudy & Ramzes
oraz
Raptus & Figa & Elfik & Kiki & Riki & Mysia Pysia & Parszywek & Bambus & Foks (za Tęczowym Mostem) [']

mysa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5659
  • ♥♥♥
Odp: nieciekawe próby wątrobowe
« Odpowiedź #5 : 2012-05-07, 11:46 »
Z chorą wątrobą da się żyć... mam żółtaczkę typu B (nosicielstwo po ojcu). Czasami biorę jakieś leki, nie jem praktycznie mięsa i czuję się zdrowo. Mój ojciec ma już gorzej, wątroba jest naprawdę w ciężkim stanie, jednak on funkcjonuje normalnie dzięki lekom. Więc nie martwiłabym się na zapas ;)

Co do woreczka. Powtórzyć badania, psu narkoza nie powinna zagrażać, ale zawsze jest to minimalne ryzyko. pamiętaj o tym.
Zapisane

Iras

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 7221
  • technik weterynarii Przyszły ratownik medyczny :P
Odp: nieciekawe próby wątrobowe
« Odpowiedź #6 : 2012-05-07, 11:51 »
Na czesc twoich pytan odpowiedzi nie ma - wszelkie rokowania stawia sie na podstawie diagnozy - ktorej tu jeszcze nie bylo. Czy podwyzszone proby watrobowe to powazna sprawa - to zalezy od bezposredniej przyczyny co powoduje ze owe proby sa podwyzszone - a mozliwosci w tym przypadku jest naprawde bardzo wiele, na tyle, ze nie ma sensu nawet wyliczac. Powiem tu tak - jesli przyczyna sa poczatki niewydolnosci watroby/stluszczenia/marskosci - to tak, sprawa jest powazna - i to bardzo (nieodwracalne zmiany) Innymi przyczynami moze byc jakies zatrucie, zapalenie itp. - tu rokowanie zalezy miedzy innymi od ogolnych objawow. Pies jest starszy, w zwiazku z czym rowniez moze byc to lekka niewydolnosc zwiazana z wiekiem , ktora nie bedzie miala wplywu na ogolny stan zdrowia.

jesli przyczyna sa kamienie w woreczku zolciowym - nalezy je bezwarunkowo usunac. kazdy zabieg niesie ze soba ryzyko zwiazane z narkoza, u starszego psa owe ryzyko rowniez jest zwiekszone (przed operacja procz badania krwi warto zrobic ekg, by ocenic stan serca) Tyle, ze pojawia sie tu kwestia, ze jesli sie zabiegu ne wykona, to za jakis czas moze dojsc do gwaltownego pogorszenia sie stanu, z ryzykiem pekniecia woreczka zolciowego wlacznie. Pies mlodszy nie bedzie, a im gorszy stan psa - tym wieksze ryzyko. Z takimi rzeczami nie warto czekac. Juz nie raz mialam okazje slyszec jak wlasciciele pluja sobie w brode ze nie zdecydowali sie wczesniej na jakas operacje, tylko czekali.

Czy stan watroby moze sie pogorszyc - tak, moze. Jakie jest ryzyko - zalezy od przyczyny. Prawdopodobienstwo choroby nowotworowej jest takie jak u kazdego innego psa - jest to odrebna sprawa i nie da sie stwierdzic jak duze owe prawdopodobienstwo jest.

Nowotworowi nie zapobiegniesz - jesli ma byc - to bedzie. A co do zapobiegania pogarszaniu sie stanu watroby - dieta, ewentualnie leki wspomagajace prace watroby, a przede wszystkim - dojscie do tego co jest przyczyna, a jesli okaze sie to niemozliwe - (brak wyraznej przyczyny - mozliwosc, ze podwyzszone parametry sa zwiazane po prostu z wiekiem) powtarzanie co jakis czas badan, by monitorowac stan ogolny (co jest wskazane u kazdego psa - nie tylko starszego)

I jeszcze raz - starszy pies ma prawo miec podwyzszone parametry watrobowe - jest to zwiazane po prostu z tym, ze organy z czasem sie najzwyczajniej zuzywaja. Zapobiec sie temu nie da, mozna to jednak spowolnic dieta i lekami wspomagajacymi prace watroby. Nie martw sie na zapas. Sama mam stare psy, ktore rozne parametry w wynikach krwi maja poza norma i jakos z tym zyja od ladnych paru lat - a psy mam mocno przeterminowane( srednia dlugosc zycia 8 - 10 lat - moje licza sobie 9, 13 i prawie 14)

Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=ayI3I-SdRPc  Obejrzyj zanim rozmnożysz...

Jeśli zadajesz pytanie, a ja odpowiadam pytaniami - odpowiedz na WSZYSTKIE. inaczej uznam, ze ci nie zależy i oleję twój problem.

Moje "diagnozy" - to tylko PODEJRZENIA - nie zwolnia cie od obowiązku wizyty u weta!

"Nie sprzeczaj się z idiotami. Ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem."

HMMMM powrot?
Strony: [1]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.051 sekund z 24 zapytaniami.