Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: 1 [2] 3 4 5   Do dołu

Autor Wątek: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!  (Przeczytany 16772 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Retriva

  • Gość
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #30 : 2007-07-09, 20:09 »
chowek dluga siersc ma, moze byc nie widac ;) ale np. u mojego laba- czarnuszka jak np. przejechal szybko tir obok nas czy cos to momentalnie bialy :evil: a po kilku minutach przechodzilo ;)
Zapisane

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #31 : 2007-07-09, 20:10 »
W innym temacie,Kaśka pisze,że chce jeszcze mieć jaszczurkę... :roll: :/

Chow Baby

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 258
    • WWW
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #32 : 2007-07-09, 20:19 »
No tak na czarnym to widać  :D. Ale przyznaje że pierwsze słyszę o łupieżu ze stresu  :).

Forum Zwierzaki

Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedz #32 : 2007-07-09, 20:19 »

mysa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5659
  • ♥♥♥
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #33 : 2007-07-09, 20:29 »
Oj jak tu namieszane... ledwo się doczytać mogłam, no ale trudno.

Kasiu po pierwsze, branie psa ze schroniska to wiążące się z tym kłopoty, nie znasz przeszłości tego psa, jak będzie wam sprawiał podobne kłopoty jak poprzednie psy to też się go pozbędziecie?

Po drugie, poczytaj forum, jest dużo porad co do żywienia psiaka, masz tu psie VADEMECUM http://www.zwierzaki.org/index.php/topic,25981.0.html

Kup dobre książki o socjalizacji, wychowaniu, szkoleniu, żywieniu, także rozrywkowe jak np: "Zabawy z psem".

Polecam strone z dobrymi karmami dla psiura www.krakvet.pl - masz tu duży wybór, ale pamiętaj że dobra karma to nie znaczy że dobra dla twojego psa, niektóre karmy nawet z wyższych pułek pies nie potrafi sobie przyswoić.

No i jeszcze jedno... na przyszłość pamiętaj o jednej ważnej zasadzie, pierw się naucz coś o psach dopiero potem bierz. Ja miałam pare godzin aby się nauczyć coś o psach, pomogli mi tu ci forumowicze ;) decyzja w naszym przypadku była nagła, nie chcieliśmy aby szczenie, które już było dobitnie skrzywdzone trafiło do schroniska.
Zapisane

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #34 : 2007-07-09, 20:40 »
W innym temacie,Kaśka pisze,że chce jeszcze mieć jaszczurkę... :roll: :/
O, może chce być najbardziej "zazwierzęconą" forumowiczką? Kaśka, a na jaszczurkach znasz się tak, jak na psach? ;p
Zapisane
IBDG Wrocław

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #35 : 2007-07-09, 20:47 »
" O, może chce być najbardziej "zazwierzęconą" forumowiczką? " - IBDG - z Iras,chyba nie ma szans. :D  :P

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #36 : 2007-07-09, 20:58 »
My to wiemy, ale Kaśka może nie... ;p

Co tam nowego u pieska, Kaśka? :P Co tak zamilkłaś?
Zapisane
IBDG Wrocław

zaba14

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3749
  • Mikuś na zawsze w pamięci [*] 27.05.08
    • WWW
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #37 : 2007-07-09, 21:02 »
Im starszy pies tym trudniej go nauczyć czegoś, kaska ma troche racji!
To co mam psa geniusza? dobrze wiedzieć... :| mój pies trafił do mnie w wieku 4 lat! niczego go nie uczyłam bo byłam mała jak skończył 8 lat to zaczełam uczyć go sztuczek i się ich nauczył  mig... a oddawania psa bo sika nie uznaje, chamstwo wobec zwierzęcia i tyle... a ze oddany na wieś to co z tego? śpi na zewnątrz, nikt mu piłki nie rzuci bo pies na wsi ma pilnować, ludzie siedzą w polu i tyle, dobrze jak nie jest uwiązany na łańcuchu...
Zapisane
Możemy ocenić serce człowieka po tym, jak traktuje zwierzęta- Immanuel Kant

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #38 : 2007-07-09, 21:19 »
Nigdy bym nie oddał żadnego zwierza... :roll:,obojętnie,co by robił.A,najbardziej bulwersujące jest to,że pies był u nich 1,5 roku... :roll:

Forum Zwierzaki

Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedz #38 : 2007-07-09, 21:19 »

Loleczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1866
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #39 : 2007-07-09, 21:23 »
W innym temacie,Kaśka pisze,że chce jeszcze mieć jaszczurkę... :roll: :/
sorry za mały off, ale muszę ją wybronić... to nie Kaśka chce jaszczurkę, tylko pisała o tym Olenka:)
Zapisane
Beep, beep, beep, beep...
"Tak wiele słów mi przychodzi na myśl, lecz żadne nie oddadzą mnie ani mych uczuć...
Uczucia to nie najlepsze co spotkało człowieka, choć często sprawiają radość, potrafią zadać ostatecznie ból nie do zniesienia..."

Let's have some fun, this bit is sick...

>Cherry Cherry - BooM BooM<

Let's play a love game, play a love game...

Lady no more GaGa? Let's check it...''

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #40 : 2007-07-09, 21:26 »
Kurczę,ten sam awatar...zasugerowałem się i nie spojrzałem na autora.... :oops: :roll:

Loleczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1866
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #41 : 2007-07-09, 21:28 »
ja to zawsze sprawdzam...
Zapisane
Beep, beep, beep, beep...
"Tak wiele słów mi przychodzi na myśl, lecz żadne nie oddadzą mnie ani mych uczuć...
Uczucia to nie najlepsze co spotkało człowieka, choć często sprawiają radość, potrafią zadać ostatecznie ból nie do zniesienia..."

Let's have some fun, this bit is sick...

>Cherry Cherry - BooM BooM<

Let's play a love game, play a love game...

Lady no more GaGa? Let's check it...''

kaska9141868

  • Gość
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #42 : 2007-07-09, 21:32 »
O, może chce być najbardziej "zazwierzęconą" forumowiczką? Kaśka, a na jaszczurkach znasz się tak, jak na psach? ;p
jaką jaszczurke??? jaka  fanta
Zapisane

lis

  • *
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 16231
  • red fox and dog fanatic
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #43 : 2007-07-09, 21:34 »
Kaśka - sorry,tamta osoba,ma ten sam awatar... :oops:

Retriva

  • Gość
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #44 : 2007-07-09, 21:38 »
No tak na czarnym to widać  :D. Ale przyznaje że pierwsze słyszę o łupieżu ze stresu  :).
czytalam o tym na forum o labradorach... moze tylko labradory tak maja ;) ?
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedz #44 : 2007-07-09, 21:38 »

IBDG

  • Globalny Moderator
  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 12527
  • Zawsze będziemy Cię kochać, piesku... (*)
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #45 : 2007-07-09, 23:14 »
Sorki, Kaśka, za posądzenie o jaszczurkę, że się tak wyrażę ;p

Co z psiakiem?
Zapisane
IBDG Wrocław

kaska9141868

  • Gość
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #46 : 2007-07-10, 08:48 »
Sorki, Kaśka, za posądzenie o jaszczurkę, że się tak wyrażę ;p

Co z psiakiem?

Heh niema za co a tak ogólnie to jaszczurki bym w ręke niewzięła;)
Teraz wam wszystko wytłumaczę:
Tamten pies którego oddalam.Mial 2,5 roku wszedzie szczal i załawiał sie.A ja mialam wtedy 6 lat więc nierozumiałam że oddajemy go,Ze to zywe stwozenie itp.
Ten kot którego wzięłam z ulicy przedwczoraj czy tam 3 dni temu, miał właściciela, a ten właściciel zgłosił sie po kota, bo ktoś powiedzial ze jest u mnie.Niemiałam wyjscia i oddałam koka właścicielowi.Na następnt dzień pojechałam z tatą do schroniska i wzieliśmy kore.(i to bylo 6 lat pozniej od oddania tamtego psa wiec niewiem w czym problem przeciarz ja go ucze czystosci teraz.08.07.07r)
Krora ma 3-5 miesięcy.Teraz ma jakieś rozwodnienie i niejje tylko pije wode.Wczoraj juz bylo lepiej ale zadla 2 te kawałeczki karmy i zwymiotowała.
Teraz śpi bo myłyśmy o 5 rano na dworze bo piszczała pod drzwiami.A jak piszczała to znaczy że juz troche wie o co chodzi z załatwianiem sie na podwórku.
Weterynaz powiedzial zeby ją troche przeglodzic i ze narazie niebędzie dawał jej szczepionek.
Ide jeszcze do niego jutro.
Łupierz miał po kompieli a nie jak go przywiozłam.Teraz juz go niema.
To co mam psa geniusza? dobrze wiedzieć... :| mój pies trafił do mnie w wieku 4 lat! niczego go nie uczyłam bo byłam mała jak skończył 8 lat to zaczełam uczyć go sztuczek i się ich nauczył  mig... a oddawania psa bo sika nie uznaje, chamstwo wobec zwierzęcia i tyle... a ze oddany na wieś to co z tego? śpi na zewnątrz, nikt mu piłki nie rzuci bo pies na wsi ma pilnować, ludzie siedzą w polu i tyle, dobrze jak nie jest uwiązany na łańcuchu...
Ten pies to pinczer wiec niewiem w czy problem?????Pinczerek w nocy prawdo podobnie jest w stotole.A takiemu zeby lancuch załozyc hehe bajka :):)A jak wziełas psa w wieku 4 lat to niesądzisz ze on wcześniej mial dom i ktoś go tego wszystkiego nauczyl?????
Zapisane

Retriva

  • Gość
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #47 : 2007-07-10, 09:52 »
Kaska, psy zarowno ucza sie jak sa mlode jak i jak sa starsze. Moj dziadek mial psa, juz nawet nie pamietam imienia, byl malym kundelkiem. dziadek mial go od malego, a dopiero jak piesek skonczyl kilka lat zaczal go uczyc sztuczek. i pojal wszystko w mig :) to jest mit, ze starszy pies sie niczego nie nauczy.
Zapisane

kaska9141868

  • Gość
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #48 : 2007-07-10, 09:55 »
Kaska, psy zarowno ucza sie jak sa mlode jak i jak sa starsze. Moj dziadek mial psa, juz nawet nie pamietam imienia, byl malym kundelkiem. dziadek mial go od malego, a dopiero jak piesek skonczyl kilka lat zaczal go uczyc sztuczek. i pojal wszystko w mig :) to jest mit, ze starszy pies sie niczego nie nauczy.
Sztuczek sie napewno pises w karzdym wiku nauczy.Gożej właśnie z czystością.Naprawde niedało sie go juz wyuczyc więc jedynym rozwiązaniem dla dobra psa i naszgo domu było oddanie psa.I tak na wsi ma lepiej niz w bloku niemówie ,że z psem niewychodziłam.
Zapisane

Loleczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1866
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #49 : 2007-07-10, 10:08 »
pies w każdym wieku? wątpię, moją poprzednią suczkę praktycznie niczego oprócz "siad" i "hop" na budę, nie dało się nauczyć przez tych 9 lat jak ją mieliśmy... jeśli pies CHCE sie nauczyć, to się nauczy, leniwe pieski, nie...
Zapisane
Beep, beep, beep, beep...
"Tak wiele słów mi przychodzi na myśl, lecz żadne nie oddadzą mnie ani mych uczuć...
Uczucia to nie najlepsze co spotkało człowieka, choć często sprawiają radość, potrafią zadać ostatecznie ból nie do zniesienia..."

Let's have some fun, this bit is sick...

>Cherry Cherry - BooM BooM<

Let's play a love game, play a love game...

Lady no more GaGa? Let's check it...''

Retriva

  • Gość
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #50 : 2007-07-10, 10:12 »
leniwe pieski tez da sie nauczyc ;) a ze sa wyjatki, ktore uczyc sie nie chca? tak juz jest...
Zapisane

Forum Zwierzaki

Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedz #50 : 2007-07-10, 10:12 »

mysa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5659
  • ♥♥♥
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #51 : 2007-07-10, 10:29 »
Cytuj
jeśli pies CHCE sie nauczyć, to się nauczy, leniwe pieski, nie...
I leniwi, niecierpliwi właściciele, też nie nauczą piesków komend, sztuczek ;p

Pewna znajoma miała psa, który był kompletnie nadpobudliwy, mimo że był szczeniakiem nie potrafili nauczyć go siadać, przyszłam i po ogromnych mękach nauczyłam psa siadać, trwało to pół dnia, ale udało się ;)
Zapisane

Loleczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1866
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #52 : 2007-07-10, 10:56 »
myślisz, mysa, że kto nauczył ją cierpliwie chociaż tych dwóch sztuczek "siad" i " hop na budę"?
ja, cierpliwie przez 9 lat uczyłam tego niechcącego, leniwego psiaka, jakim była Zuzia...
prawda jest taka, że jeżeli pies nie chce, to jak się zaprze to nie ma bata...
Zapisane
Beep, beep, beep, beep...
"Tak wiele słów mi przychodzi na myśl, lecz żadne nie oddadzą mnie ani mych uczuć...
Uczucia to nie najlepsze co spotkało człowieka, choć często sprawiają radość, potrafią zadać ostatecznie ból nie do zniesienia..."

Let's have some fun, this bit is sick...

>Cherry Cherry - BooM BooM<

Let's play a love game, play a love game...

Lady no more GaGa? Let's check it...''

mysa

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5659
  • ♥♥♥
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #53 : 2007-07-10, 11:00 »
Loleczka, no możliwe że twój pies to był kompletny uparciuch, wkońcu zdarza się taki jeden na ileś tam.
Zapisane

kaska9141868

  • Gość
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #54 : 2007-07-10, 11:00 »
I leniwi, niecierpliwi właściciele, też nie nauczą piesków komend, sztuczek ;p

Pewna znajoma miała psa, który był kompletnie nadpobudliwy, mimo że był szczeniakiem nie potrafili nauczyć go siadać, przyszłam i po ogromnych mękach nauczyłam psa siadać, trwało to pół dnia, ale udało się ;)

Mój piesek narazie umie siadac hehe ale i tam prawie caly czas śpi:( wyzdrowieje to bedzie wiecej umial:):):) a to napewno.
A co do leniwych psów lub tych co niechcą si nic uczyc to,to prawda jak niechce to niechce i juz.Wam jak mama kaze zalozyc znienawidząną ,,wiesniacką,, sukienke w łaty to przecierz ja bym jej nigdy w zyciu niezałożyła nawet jesli by sie ,,darła,,.
Tak samo z psami- jak chcą to potrafią ;)
Zapisane

zaba14

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3749
  • Mikuś na zawsze w pamięci [*] 27.05.08
    • WWW
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #55 : 2007-07-10, 11:43 »
Kaska tak sie składa że znam dobrze poprzednich właścicieli mojego psa i nie nauczyli go NIC! mój pies też jest leniwy, ale do takiego psa trzeba umieć podejść, a nie że ktoś po 15 minutach stwierdzi że pies jest głupi! :/ każdy pies coś uwielbia! jeden ser drugi szynkę, inny piłkę, ale dla jedzenia większość psów zrobi wszystko...

Kaska jeśli pies jest pinczerem, albo jego pokroju to ja nie wierzę że taki pies ma super warunki na wsi, śpi w stodole, w zimę musi mu być zimno, to nie owczarek niemiecki. Poprzedni właściciele Mikiego też go na wieś wywieźli, z mieszkania na bruk! pies po 2 miesiącach przyjechał zdziczały i bał się wszystkiego, spał w domu a nagle nie można mu było tam wejść, bo na wsi ludzie mają durne poglądy. Gdyby nie ten incydent mój pies byłby całkiem inny, nawet moi rodzice zaóważyli różnicę w jego zachowaniu, a w ogóle się na psach nie znają.

Na forach było sporo ludzi którzy brali psy z schronisk i psy sikały w domu i jakoś potrafili je tego oduczyć więc nie mów mi że pies był głupi, bo to wy nie potrafiliście z nim pracować. Bo jak pracowaliście z psem? Jak go karaliście? bo ludzie często karcą psy ale zapominają o nagradzaniu..

Zapisane
Możemy ocenić serce człowieka po tym, jak traktuje zwierzęta- Immanuel Kant

Retriva

  • Gość
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #56 : 2007-07-10, 11:44 »
Loleczka, to jak mialas 5 lat [mniemam ze od niedawna pieska nie macie?] to ją uczylas? a jesli mieliscie go 3 lata temu to uczylas ją ja mialas 2 lata xD?
Zapisane

Loleczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1866
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #57 : 2007-07-10, 11:52 »
czekaj, sunia miała 9 lat, moj brat ją na 18 dostał... nie pomyłka!! sunia ma teraz 9 lat... i Zuzię niecałe dwa lata temu... miała 7 lat... a ja miałam 6 lat... jak ją wzieliśmy to była malusim szczeniasiem, wychudzonym i wygłodzonym, u weta się okazało, że przedwcześnie wzięta od maki a kolesia, który nam ją sprzedał już nie znaleźliśmy, więc nie dawało rady... dużo chorowała do 1 roku życia, wiec przez 6 lat ją uczyłam...
Zapisane
Beep, beep, beep, beep...
"Tak wiele słów mi przychodzi na myśl, lecz żadne nie oddadzą mnie ani mych uczuć...
Uczucia to nie najlepsze co spotkało człowieka, choć często sprawiają radość, potrafią zadać ostatecznie ból nie do zniesienia..."

Let's have some fun, this bit is sick...

>Cherry Cherry - BooM BooM<

Let's play a love game, play a love game...

Lady no more GaGa? Let's check it...''

Forum Zwierzaki

Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedz #57 : 2007-07-10, 11:52 »

Olenka:)

  • Gość
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #58 : 2007-07-10, 11:54 »
Hmm.. widze ze juz wiele osób sie wypowiedziało ja porusze temat jak zrobi kupe lub nasiusia Gdy mój pies był mały i robił klocki lub kałuze to brałam gazete zwijałam ją w rulon i lekko gazetom ją nie poiendzy oczami tylko niżej bo jak ona chlasowała ta gazeta to mój pies sie tego bał i przestał!! Nigdy nie wolno ich bic jak tak juz robisz po fakcie bo wtedy pies niewie za co!! i jeszcze jedno jak twuj pupil ciągle siusia to morze zaczni z nim czesciej wychodzic!!!!!
Zapisane

Loleczka

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 1866
Odp: Mam nowego pieska i kilka waznych pytan!!!! pomocy!!!
« Odpowiedź #59 : 2007-07-10, 11:56 »
GAZETĄ!!!!!!!!!!!????????????? nawet jak u nas nasza suczka narobiła w domu(nigdy się tego nie oduczyła, choć stosowaliśmy różne środki) to się jej nie biło ani nic, tylko "nie wolno!", "brzydko!" i "źle!". jak mówiły już dziewczyny: psa nie bić, bo się będzie ciebie bał!!
Zapisane
Beep, beep, beep, beep...
"Tak wiele słów mi przychodzi na myśl, lecz żadne nie oddadzą mnie ani mych uczuć...
Uczucia to nie najlepsze co spotkało człowieka, choć często sprawiają radość, potrafią zadać ostatecznie ból nie do zniesienia..."

Let's have some fun, this bit is sick...

>Cherry Cherry - BooM BooM<

Let's play a love game, play a love game...

Lady no more GaGa? Let's check it...''
Strony: 1 [2] 3 4 5   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.092 sekund z 28 zapytaniami.