Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: 1 [2]   Do dołu

Autor Wątek: Dyskoteka Andrzejkowa:] i ogólnie Andrzejki.  (Przeczytany 8838 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Al-Zahara;)

  • Gość
Odp: Dyskoteka Andrzejkowa:] i ogólnie Andrzejki.
« Odpowiedź #30 : 2005-11-22, 16:59 »
Ta, a u nas odwołali... PRZEZE MNIE! Tia, no bo byłam niegrzeczna i razem z koleżanką poszłyśmy się na WF przebrać, a co mmiałyśmy się nie przebierać? Ehhh ci nauczyciele dobić potrafią doszczętnie człowieka... :[
Zapisane

dziul

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 3621
    • WWW
Odp: Dyskoteka Andrzejkowa:] i ogólnie Andrzejki.
« Odpowiedź #31 : 2005-11-22, 17:52 »
A ja sie wpraszam na dyskoteki jak tylko moge :P w sobotę byłam w kościele - to spoko, mogłam. wczoraj w mojej szkole - też mogłam. Ale jutro wybieram się do podstawówki, powariować z koleżanką, we czwartek do liceum bo niby wstęp wolny, a w sobotę do kościoła na dyskotekę dla chórku (czyt.dla dzieci) ;)
Zapisane
...ama, como si nunca te hubieran herido...

Blackie

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5750
  • Christian <333 <loff *_* >
Odp: Dyskoteka Andrzejkowa:] i ogólnie Andrzejki.
« Odpowiedź #32 : 2005-11-23, 08:46 »
Hahaa, dziul, nieładnie :lol:
A właśnie, jakie macie pomysły na impreze andrzejkową? bo spraszam dwie kumpelki, i nie wiemy co zrobić... doradźcie!!
Zapisane
Why so serious?

Forum Zwierzaki

Odp: Dyskoteka Andrzejkowa:] i ogólnie Andrzejki.
« Odpowiedz #32 : 2005-11-23, 08:46 »

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Dyskoteka Andrzejkowa:] i ogólnie Andrzejki.
« Odpowiedź #33 : 2005-11-23, 08:49 »
wróżyć , wróżyć, wróźyć...:)
Zapisane

Blackie

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 5750
  • Christian <333 <loff *_* >
Odp: Dyskoteka Andrzejkowa:] i ogólnie Andrzejki.
« Odpowiedź #34 : 2005-11-23, 08:56 »
No wiem :) ale jakie wróżby, bo ja znam tylko z woskiem :P Iiii, z serduszkiem z imionami.
A co do jedzenia, może jakeś kadzidełka dla nastroju czy cuś? :P
Zapisane
Why so serious?

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Dyskoteka Andrzejkowa:] i ogólnie Andrzejki.
« Odpowiedź #35 : 2005-11-23, 09:24 »
"wróżyc, znaczy tyle, co przepowiadać przyszłość. Musi więc istnieć ktoś, kto tę przyszłośc zna, a na dodatek zechce tę tajemnicę wyjawić. Nikt z ludzi jej jednak nie zna. jest ona  prawdopodobnie oczywista dla tych innych, z "tamtego" świata. Jesli więc w naszym tradycyjnym kalendarzu były specjalne dni, wieczory, czy noce, w które jak sądzono udają sie wróżby , tzn że wtedy człowiek mógł nawiązywać kontakt z jakimiś tajemniczymi istotami. One to, za pomocą zakamuflowanych znaków (wróżb) dają do zrozumienia co się wydarzy.

Wigilia św Andrzeja poświęcana była wrózbom panieńskim dotyczącym zamążpójścia.
Najbardziej znane do dziś są wrózby z woskowych figurek, które tworzyły sie na zimnej wodzie, gdy wlany tam wosk twardniał w zadziwiających figurach. Podświetlano je, a cienie na ścianie przywoływały najrozmaitsze skojarzenia.

Mozna było wróżyć, puszczjąc na wodę w misce dwie woskowe  świece. Jeżeli płynąc spotkały się, znaczyło że dziewczyna niebawem wyjdzie za mąż.

Robiono też kulki z tłuszczu i podsuwano je psu do zjedzenia. Każda dziewczyna oznaczała swoją kulkę. Której kulkę pies zjadł pierwszą, ta najpierw miała wyjść za mąż.

Na stole pod talerzem chowano różne przedmioty: kwiatek albo listek, koronkę, czepek. panny nie patrząc wyciągały przedmioty - ta co wyciągała kwiatek albo listek miała starą panną zostać. Jeżeli wzięła koronkę, miała wieść życie w klasztorze. czepek oznaczał zamążpójście.

W niektórych regionach panny wkładały w wigilię św Andrzeja pod poduszkę kartki z rozmaitymi imionami chłopców. Ranno wyciągnięta karteczka wróżyła imię wybranka.
Ważne też były sny. Który chłopak sie tej nocy pannie przyśnił, miał zostac mężem.
Mierzono tez izbę panieńskimi butami. jeśli czubek któregoś z nich dotknął sciany, jego włascicielka najszybciej miała znaleźć męża. Jeśli pięta trafiała na ścianę, dziewczyna miała jeszcze poczekać.
Zapisane

Elven

  • Gość
Odp: Dyskoteka Andrzejkowa:] i ogólnie Andrzejki.
« Odpowiedź #36 : 2005-11-23, 15:01 »
Ja robię impre - wygwarowany gust co do gości, możliwa obecność Moniczki (dla niej :cmokkk:).
Co do imprezki to, robię w sobotę, i co, picie jedzenie i różne słodkości.
Pogawędki przy szklance... coli i pizzy, dla urozmaicenia spóźnione wróżby :).
Pozdrawiam
Zapisane

aankaa93

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2169
Odp: Dyskoteka Andrzejkowa:] i ogólnie Andrzejki.
« Odpowiedź #37 : 2005-11-25, 16:50 »
no suuuuperrrr.....a mnie na naszych klasowych adrzejkach nie będzie.....jaaasnee....oczywiście ,że wole siedziec i gapić się w szpitalną ścianę    :roll:   :?   :|
Zapisane

Agakonik

  • *
  • Wiadomości: 5091
  • :]
    • WWW
Odp: Dyskoteka Andrzejkowa:] i ogólnie Andrzejki.
« Odpowiedź #38 : 2005-11-25, 20:47 »
Od razu mowie,ze nie czytalam wszystkich postow wiec moze bylo gdzies juz to pisane,ale kiedy sie wrozy 29 czy 30 listopada?
Zapisane
"A pewnego dnia zapytasz mnie co bardziej kocham: Ciebie
czy moje życie? Ja odpowiem moje życie..
Ty odwrócisz się i odejdziesz bez słowa nie wiedząc,że
moje życie to Ty."

Forum Zwierzaki

Odp: Dyskoteka Andrzejkowa:] i ogólnie Andrzejki.
« Odpowiedz #38 : 2005-11-25, 20:47 »

Nefra

  • *
  • Wiadomości: 5592
Odp: Dyskoteka Andrzejkowa:] i ogólnie Andrzejki.
« Odpowiedź #39 : 2005-11-25, 20:51 »
29...w wigilię św Andrzeja...:)
Zapisane

Arrow

  • *
  • Płeć: Kobieta
  • Wiadomości: 2821
  • Lacrimosa...
Odp: Dyskoteka Andrzejkowa:] i ogólnie Andrzejki.
« Odpowiedź #40 : 2006-10-26, 21:25 »
Odświeżam. :)
U nas w szkole będzie organizowana [tia... będzie organizowana. Ja z całą resztą samorządu będziemy organizować, może tak.] dyskoteka na Andrzejki [tak na pół na halloween i na Andrzejki... może to i głupie połączenie, ale ludzie domagają się czegoś z okazji halloween, to będą mieć]. I chcemy zrobić wróżby, ale poza tym różne inne konkursy.
No i cierpimy na brak pomysłów. Jakie konkursy można zorganizować?? (może mieliście coś fajnego w szkole - nie koniecznie z okazji Andrzejek?) Jakie wróżby najbardziej lubicie??
Wszelkie  nawet te bardzo dziwne pomysły mile widziane :D
Zapisane
...Bez wysiłku siądź na tyłku i wyluzuj się motylku... (:

"Każdy z was jest łodzią, w której
Może się z potopem mierzyć,
Cało wyjść z burzowej chmury,
Musi tylko w to uwierzyć!"
Strony: 1 [2]   Do góry
 

Strona wygenerowana w 0.065 sekund z 24 zapytaniami.